Gönderen Konu: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları  (Okunma sayısı 1280005 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2020 Corolla Hybrid Dream
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '20
  • Kan Grubu: ---
  • 35 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
Ynt: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları
« Yanıtla #5820 : Aralık 31, 2020, 01:06:52 »
Formula xs 0w20 2007 yılında çıktı, 2010 yılında yenilendi, 2012 yılında yerini ilsac gf5 destekli modele bıraktı, kısacası linkteki bilgi eski :)

O yıllarda biz "bu araçların dolum yağı 0w20, ekonomi, performans ve uzun ömür için ilsac gf5 0w20 kullanın" diye sayfalarca yazı yazarken birileri "wd40 koyarım daha iyi" yazmıştı, hatta birileri "Toyota'ya yazacağım kullanıcı el kitabını değiştirsinler" gibi bir şeyler yazmıştı :D epey bir süre önce 0w16 kullanacağımız günler gelecek, sonrasında da 0w8 yazmışlığım da vardı, hey gidi günler :)

Eneos yöneticileri biz araçlarımıza 0w8 koymaya başladık dedi zaten. 0w16’yı uzun zamandır kullanıyoruz diyor. Mesela ben 0w16 kullanmakta tereddütte kalıyorum. Evet yağlama süresi kısa ama bu sefer hths oranı da düşüyor. Gf-6b diyorki hths 2,3 üstünde olacak. 0w20’lerde bu değer 2,6 üstü. 5w30’larda çoğu markada 3,5 üstü. Ekonomi yapacağız diye sorun olmasın?

0w16 için erken ısınma deniyor mesela. Bir şey neden ısınır? Yanma ve sürtünmeden. Yanmayı geçelim. Silindir içi olay. Erken ısınma için sürtünmenin fazla olması lazım. Burada da bir tezat var anlamış değilim. Eğer ince yağ sürtünmeyi erken yağlayarak azaltıyorsa neden erken ısınma vaadediyor?

Yeni toyota genuine 0w16 api sn spekli. Kitapçıkta ise fazlasını istiyor. Sn plus (rc) olsun diyor ama :)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #5820 : Aralık 31, 2020, 01:06:52 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 1000
  • Kan Grubu: 0+
  • 1006 kere teşekkür etti
  • 2160 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5821 : Aralık 31, 2020, 02:14:31 »
Eneos yöneticileri biz araçlarımıza 0w8 koymaya başladık dedi zaten. 0w16’yı uzun zamandır kullanıyoruz diyor. Mesela ben 0w16 kullanmakta tereddütte kalıyorum. Evet yağlama süresi kısa ama bu sefer hths oranı da düşüyor. Gf-6b diyorki hths 2,3 üstünde olacak. 0w20’lerde bu değer 2,6 üstü. 5w30’larda çoğu markada 3,5 üstü. Ekonomi yapacağız diye sorun olmasın?

0w16 için erken ısınma deniyor mesela. Bir şey neden ısınır? Yanma ve sürtünmeden. Yanmayı geçelim. Silindir içi olay. Erken ısınma için sürtünmenin fazla olması lazım. Burada da bir tezat var anlamış değilim. Eğer ince yağ sürtünmeyi erken yağlayarak azaltıyorsa neden erken ısınma vaadediyor?

Yeni toyota genuine 0w16 api sn spekli. Kitapçıkta ise fazlasını istiyor. Sn plus (rc) olsun diyor ama :)

Bahsettiğiniz sorunun cevabını yaklaşık 3 yıl önce de vermiştim, aşağıda okuyabilirsiniz, motor yağının çalışma ısısına erken ulaşması istenen bir durumdur, yağ ısısının stabil kalması da bir o kadar önemli, bu kadar hızlı ısıl değişim sonucu moleküllerin stabilitesini sağlamak da yağın baz yağ kalitesi, baz yağ miktarı ve katkılarına, kısacası kalitesine bağlı bir konu.

Api sn ve sn+ arasındaki temel fark ön ateşleme sonucu hızlı ısıl yük dayanımıdır ki, ön ateşleme düşük devirde gerçekleştirildiği için aslında uçurum bir dayanım farkı söz konusu değildir ancak fark olduğundan ve bunun bir şekilde belirtilmesi gerektiğinden dolayı sn+ olarak adlandırılmıştır, bu konunun asıl uçurum olan miktarı api sp standartlarındadır, Mazda hcci gibi yüksek kompresyonlu ve gdi motorların bu tip spesifikasyonlara hayati ihtiyacı söz konusu zira.

RC (Resource Conserving) onayı ilsac gf4 standartı ile gündeme gelen bir konu, api sn+ ile (ani ısınma ve soğurma nedeni ile) tam olarak anlam kazanmış bir kavram, yağın kullanım süresince baz spesifikasyonunu daha uzun süre muhafaza ettiğini belirten bir onay, yağ değişim periyodu 9000 mile belirtilen aracın yağını 10.000km'de değiştiriyorsanız bununda pek önemi kalmıyor ancak sadece süreç değil (özellikle hybrid araçlar için) kullanım koşullarının da etken olduğunu düşünen taraftayım

Atladığınız nokta akışkanlık direnci düşük sıvıların ısı transfer hızınında aynı oranda yüksek olduğu.Sıvının kullanıldığı mekanizmada soğutmaya yönelik ekipman mevcut ise, akışkanlık direnci düşük sıvının ısı transferi daha hızlı olacağından, sıvının daha az ısınma/soğuma döngüsü geçireceğinden dolayı etkisini daha uzun koruyabileceğini de unutmamak gerekli.

Bu açıdan değerlendirildiğinde sıvıların ısıl transfer değerleri önem kazanır, yüksek viskoziteli yağlar ile yüksek koruma sağlanacağı düşünülürken, bu yağların soğuma direnci ve ısıl koşullar altındaki koruma özellikleri sorgulanmamaktadır.

Kullandığımız araçlarda yağ soğutması için mekanizmalar mevcut, mevcut olmayanlarda da bu görevi karter üstleniyor,bu durumda en önemli nokta yanma odası sıcaklığı haline geliyor, yanma odası sıcaklığını değiştirici bir etken söz konusu değil ise düşük viskoziteli yağın, standartları ve özellikleri dahilinde koruma sağlayabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 35 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5822 : Aralık 31, 2020, 09:30:14 »
Peki @Ufuk Sönmez (16363)  bey; aracım daha yeni. Garantisi kendinden 2025’e kadar devam ediyor. +2 sene uzatma hakkım var. Mecburen yetkili servise gidiyoruz. Serviste ilk yağ değişiminde hybrid corolla’ya castrol 0w20 start stop yağ koyuldu. Spekleri api sn, gf5. 0w16 koymuyorlar. Bir sonraki değişimde yağı kendim götürmeyi düşünüyorum. Yağlara baktığımda birkaç seçeneğim var.

Kitapçıkta yazanlar bu:
0w16 için api sn(rc) veya Api sn+(rc)
0w20 için api sn(rc) veya Api sn+(rc)

Benim baktığım yağlar ise bu:
-Liqui moly special tec 0w20 (api sp, gf6a) veya 0w16 (api sp, gf-6b)
-Motul hybrid 0w20 (api sn-rc, gf5), 0w16 (api sn)
-Mobil 1 0w20 (api sn, sn+, sn-rc, sn+rc, sp-rc, gf5, gf-6a)
-Castrol magnetec 0w20 start stop (api sn, gf5)
-Eneos 0w20 ve 0w16 (api sn, sn+, gf5)
-Ravenol 0w16(api sp-rc, api sn+, gf6b)
 0w20
(dfe(api sn+, sp(rc), ilsac gf6a)
ecs(sn(rc), acea c5, iisac gf5)
efs(sn+(rc), acea c5, ilsac gf5)

Ravenol’da düşük sıcaklıkta pompalama viskozite değerini de gösteriyor ayrıca. Sizler gerçekten ne öneriyorsunuz? Bu arabalar bir zaman sonra size gelmeye de başlayacak. 1.8 atkinson motorlarda erken ateşleme var mı bilmiyorum ama istanbul’da motorun ısınması için yarım saatten fazla kullanmak gerekiyor. Yani motor sıcaklığı çoğunlukla 60 derecelerde sürüyoruz arabayı. Sp spek daha çok küçük hacimli turbo motorlardaki şiddetli vuruntu olayı için anladığım kadarıyla. Bizim de o kritere bakmamıza gerek var mı? Ben daha çok düşük sıcaklıkta çalışan motordan çıkacak çamur tortu denilen yağ birikintisinden çekiniyorum. Artı aşınma tabi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #5823 : Aralık 31, 2020, 13:46:51 »
Peki @Ufuk Sönmez (16363)  bey; aracım daha yeni. Garantisi kendinden 2025’e kadar devam ediyor. +2 sene uzatma hakkım var. Mecburen yetkili servise gidiyoruz. Serviste ilk yağ değişiminde hybrid corolla’ya castrol 0w20 start stop yağ koyuldu. Spekleri api sn, gf5. 0w16 koymuyorlar. Bir sonraki değişimde yağı kendim götürmeyi düşünüyorum. Yağlara baktığımda birkaç seçeneğim var.

Kitapçıkta yazanlar bu:
0w16 için api sn(rc) veya Api sn+(rc)
0w20 için api sn(rc) veya Api sn+(rc)

Benim baktığım yağlar ise bu:
-Liqui moly special tec 0w20 (api sp, gf6a) veya 0w16 (api sp, gf-6b)
-Motul hybrid 0w20 (api sn-rc, gf5), 0w16 (api sn)
-Mobil 1 0w20 (api sn, sn+, sn-rc, sn+rc, sp-rc, gf5, gf-6a)
-Castrol magnetec 0w20 start stop (api sn, gf5)
-Eneos 0w20 ve 0w16 (api sn, sn+, gf5)
-Ravenol 0w16(api sp-rc, api sn+, gf6b)
 0w20
(dfe(api sn+, sp(rc), ilsac gf6a)
ecs(sn(rc), acea c5, iisac gf5)
efs(sn+(rc), acea c5, ilsac gf5)

Ravenol’da düşük sıcaklıkta pompalama viskozite değerini de gösteriyor ayrıca. Sizler gerçekten ne öneriyorsunuz? Bu arabalar bir zaman sonra size gelmeye de başlayacak. 1.8 atkinson motorlarda erken ateşleme var mı bilmiyorum ama istanbul’da motorun ısınması için yarım saatten fazla kullanmak gerekiyor. Yani motor sıcaklığı çoğunlukla 60 derecelerde sürüyoruz arabayı. Sp spek daha çok küçük hacimli turbo motorlardaki şiddetli vuruntu olayı için anladığım kadarıyla. Bizim de o kritere bakmamıza gerek var mı? Ben daha çok düşük sıcaklıkta çalışan motordan çıkacak çamur tortu denilen yağ birikintisinden çekiniyorum. Artı aşınma tabi

Şu an için benim fikrim Liqui Moly Special Tec AA 0W16'dan yana, bu arada Motul Hybrid 0W16 tds incelendiğinde aslında ILSAC GF6b standartlarını desteklediğini ancak tahminimce henüz onay alamadıklarını düşünüyorum, ancak ülkemizde şu an sadece 1 litrelik ambalaj ile satıldığını düşünürsek yine en mantıklı seçim Liqui Moly Special Tec AA 0W16 gibi görünüyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 35 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5824 : Aralık 31, 2020, 16:09:40 »
Cevaplarınız için teşekkürler @Ufuk Sönmez (16363)  bey.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '00
  • Kilometre: 228000
  • 45 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5825 : Ocak 01, 2021, 01:39:36 »
Şu an için benim fikrim Liqui Moly Special Tec AA 0W16'dan yana, bu arada Motul Hybrid 0W16 tds incelendiğinde aslında ILSAC GF6b standartlarını desteklediğini ancak tahminimce henüz onay alamadıklarını düşünüyorum, ancak ülkemizde şu an sadece 1 litrelik ambalaj ile satıldığını düşünürsek yine en mantıklı seçim Liqui Moly Special Tec AA 0W16 gibi görünüyor.

Ufuk BEy konuyla doğrudan alakası yok sizin görüşünüzü merak ediyorum . 2000 model 1.6 4afe motorlu coralla aracım için sizce en iyi 10w40 motor yağı hangisidir?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #5826 : Ocak 01, 2021, 01:44:14 »
Ufuk BEy konuyla doğrudan alakası yok sizin görüşünüzü merak ediyorum . 2000 model 1.6 4afe motorlu coralla aracım için sizce en iyi 10w40 motor yağı hangisidir?

300V Chrono 10W40

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 45 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5827 : Ocak 01, 2021, 01:50:54 »
300V Chrono 10W40
Çok teşekkürler Ufuk Bey. Size zahmet  ulaşılabilir, biraz daha uygun bir yağ tavsiyesi alabilir miyim?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #5828 : Ocak 01, 2021, 01:57:56 »
Çok teşekkürler Ufuk Bey. Size zahmet  ulaşılabilir, biraz daha uygun bir yağ tavsiyesi alabilir miyim?

Rica ederim, siz "en iyi" yazınca bende fiyat gözetmeksizin en iyisini önerdim, fiyat/performans ürünü isterseniz liqui moly super leichtlauf 10w40 (mos2 olmayan).

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 45 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5829 : Ocak 01, 2021, 02:03:03 »
Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • Kan Grubu: A+
  • 255 kere teşekkür etti
  • 1328 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5830 : Ocak 01, 2021, 04:30:41 »
liqui moly super leichtlauf 10w40 (mos2 olmayan).
Ufuk bey merhabalar ,
Bu ürün sizin stoklarda varmı?
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '91
  • Kilometre: 290
  • Kan Grubu: A+
  • 119 kere teşekkür etti
  • 499 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5831 : Ocak 02, 2021, 12:00:10 »

SP standartına geçmiş olmasına rağmen viskosite indeksi neden bukadar düşük ?
daha doğrusu ikinci numarası azaldıkça neden viskosite indeksi düşer ?

daha önce ki aracımda 0w 30 kullanmıştım , bu değere göre seçim yapmıştım, teknik verileri şöyle idi : https://d23zpyj32c5wn3.cloudfront.net/images/product_descriptions/technical_data_sheets/82974/Specific_504_00_507_00_0W-30__28GB_29.pdf?1492017912

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #5832 : Ocak 02, 2021, 13:46:00 »
SP standartına geçmiş olmasına rağmen viskosite indeksi neden bukadar düşük ?
daha doğrusu ikinci numarası azaldıkça neden viskosite indeksi düşer ?

daha önce ki aracımda 0w 30 kullanmıştım , bu değere göre seçim yapmıştım, teknik verileri şöyle idi : https://d23zpyj32c5wn3.cloudfront.net/images/product_descriptions/technical_data_sheets/82974/Specific_504_00_507_00_0W-30__28GB_29.pdf?1492017912

API standartlarının viskozite endeksi ile doğrudan bir ilişkisi söz konusu değil, viskozite endeksini kinematik viskozite skalasının genel değerlendirmesi gibi düşünebilirsiniz, 5W30 bir yağda 164 ise 0W16 yağda 155 olması çok normal, viskozite endeksi düşüklüğü her zaman negatif değildir.

Eklediğiniz linki açamadım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #5833 : Ocak 03, 2021, 13:31:05 »
2016 kasa Corolla için arka balata siparişi vermek istiyorum fiyatları nasıl acaba ufuk sönmez bey

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Model Yılı: '15
  • Kilometre: 76400
  • 679 kere teşekkür etti
  • 587 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5834 : Ocak 04, 2021, 19:36:12 »
2016 kasa Corolla için arka balata siparişi vermek istiyorum fiyatları nasıl acaba ufuk sönmez bey
Bu tür sorularınızı ilgili başlıktan sorabilirsiniz.
Telefon numaralarından ulaşırsanız size bilgi verirler.
https://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=48369.0

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '04
  • Kilometre: 198000
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5835 : Ocak 13, 2021, 12:32:38 »
İyi günler e120 1.6 2004 için kaç lt yağ sipariş etmem lazım 4 lt yeter mi yoksa 5 lt lik bidon mu alıyım
Genç bir Toyota kullanıcısı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #5836 : Ocak 13, 2021, 12:36:17 »
İyi günler e120 1.6 2004 için kaç lt yağ sipariş etmem lazım 4 lt yeter mi yoksa 5 lt lik bidon mu alıyım

Yağ kapasitesi 4.2lt., eksiltme yok ise 4lt. koyulması sorun teşkil etmez.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '04
  • Kilometre: 198000
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5837 : Ocak 13, 2021, 12:43:21 »
Yağ kapasitesi 4.2lt., eksiltme yok ise 4lt. koyulması sorun teşkil etmez.
Filtre ile değişeceğini hesaba katarsak 4 lt yeterli o zaman
Genç bir Toyota kullanıcısı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #5838 : Dün, 22:18:19 »
Merhabalar

2011 model 1.6 Benzin/Lpg 127000 km bir Corolla sahibiyim. Toyota kitapçığında 0w20/5w20/5w30 öneriliyor. API SL veya SM sertifikasyonlarına sahip yağ öneriliyor.

Ben 5w30 yağ koymak istedim. Bunun içinde aklımda Mobil 1 Esp 5W30 yağ var. API SL ve SM sertifikasyonlarını da karşılıyor.

Sizce 5w30 yağ uygun mudur? Bundan farklı olarak ne önerirsiniz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 26250
  • 101 kere teşekkür etti
  • 775 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5839 : Dün, 23:37:50 »
Aracın km sine göre 5W/30 uygun görünüyor,mobil 1 esp ye ek olarak motul eco lite veya liqui moly spe.tech.dx 1 de olabilir,daha yüksek  km lerde 0w/40 düşünebilirsiniz.
Tokay Ceritoğlu