Gönderen Konu: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları  (Okunma sayısı 1174257 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '18
  • Kilometre: 8000
  • Kan Grubu: A+
  • 4 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları
« Yanıtla #5500 : Kasım 01, 2019, 21:23:33 »
Bundan bahsediyorum, ama inanmayan/inanmak istemeyenler oluyor, bayı de tabi çakal olmaya çalışıyor toyota'nın önerdiği yağ toyota'nın yağı diye inanan çok kişi var halbu ki toyota petrol şirketi değil otomotiv şirketi toyota logolu olan yağlar ise toyota nin asıl anlaşma sağladığı marka yağı kullanıyor
Anıl bey demek istediğinizi anladım. Tamam diyelim farklı yağlar kullaniyorlar,yalan söylüyorlar. 3-4 tane bayi aradım hiç biri dışardan yağ kabul etmiyor. ne yapacağız peki? zorla nasıl kabul ettireceğiz?

Mesaj Birleştirildi: Kasım 01, 2019, 21:26:05
Madem toyota kendisi gönderiyor bayilere peki neden başka başka illerdeki servislerin müşterilere verdikleri faturada bazılarında helix, petrol ofisi yada mobil hatta petronas yazıyor. Toyota kendi gönderse bir dönem bir marka olur bir dönem başka marka olurdu görüyoruzki aynı dönemde her bayi başka marka kullanıyor. Buda bayilerin istedikleri markayla anlaştığını gösteriyor.
Muhittin bey size de sorayım. Diyarbakır, Van, Adana olmak üzere 3 tane bayiyi aradım hepsi bize yağı Toyota gönderiyor diyor. ben kendim yağ getireceğim diyorum asla olmaz diyorlar. nasıl kabul ettireceğimi de soyleyebilir misiniz?

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #5500 : Kasım 01, 2019, 21:23:33 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Model Yılı: '15
  • Kilometre: 61190
  • Kan Grubu: 0+
  • 653 kere teşekkür etti
  • 519 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5501 : Kasım 01, 2019, 22:03:07 »
Anıl bey demek istediğinizi anladım. Tamam diyelim farklı yağlar kullaniyorlar,yalan söylüyorlar. 3-4 tane bayi aradım hiç biri dışardan yağ kabul etmiyor. ne yapacağız peki? zorla nasıl kabul ettireceğiz?

Mesaj Birleştirildi: Kasım 01, 2019, 21:26:05
Muhittin bey size de sorayım. Diyarbakır, Van, Adana olmak üzere 3 tane bayiyi aradım hepsi bize yağı Toyota gönderiyor diyor. ben kendim yağ getireceğim diyorum asla olmaz diyorlar. nasıl kabul ettireceğimi de soyleyebilir misiniz?

Genellikle, çoğu servis kabul ediyor.
Aracınız kaç binde daha ne kadar kaldı garantinin bitmesine
Sizin için garanti önemli değilse dışarıda yaptırabilirsiniz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 11000
  • Kan Grubu: ---
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5502 : Kasım 02, 2019, 02:36:14 »
Ben izmirde kendi yagimla gidip yaptırabiliyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: '00
  • Kan Grubu: B+
  • 274 kere teşekkür etti
  • 95 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5503 : Kasım 02, 2019, 13:54:03 »
Kayseri Aksoy serviste 8 yıldır tüm bakımlarını kendi götürdüğüm motor yağı ve filtrelerle yaptırdım. Hiçbir sorun yaşamadım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 8000
  • 4 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5504 : Kasım 03, 2019, 17:22:32 »
Genellikle, çoğu servis kabul ediyor.
Aracınız kaç binde daha ne kadar kaldı garantinin bitmesine
Sizin için garanti önemli değilse dışarıda yaptırabilirsiniz
2018 model araç. km 8 binde. Adana'dan aldim ama su an en yakın bayi Van. daha sonra Diyarbakir yakin. üçüne de sordum dışardan yağ kabul etmiyoruz biz Toyota'nın gönderdiği yağı kullanıyoruz diyorlar.aksini asla kabul etmiyorlar. aracın daha ilk 10bin bakımı.hemen garanti dışı kalmasını da istemiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 653 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5505 : Kasım 03, 2019, 17:31:55 »
2018 model araç. km 8 binde. Adana'dan aldim ama su an en yakın bayi Van. daha sonra Diyarbakir yakin. üçüne de sordum dışardan yağ kabul etmiyoruz biz Toyota'nın gönderdiği yağı kullanıyoruz diyorlar.aksini asla kabul etmiyorlar. aracın daha ilk 10bin bakımı.hemen garanti dışı kalmasını da istemiyorum.

Garanti önemi varsa sizde servise gidin o zaman,
Yoksa dışarıda yaptırın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '19
  • 26 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5506 : Kasım 04, 2019, 22:21:58 »
Arkadaşlar garantisi bitmiş, yetkili servise gitme zorunluluğu olmayan bir araçta (0w-20 yağ kullanan) illa ki her 10.000'de bir mi yağ değiştirmeli, yoksa 15.000 km de bir değişim yapabilir mi? Amerika'daki bir toyota servisinin sitesinde yeni nesil corolla için her 10.000 milde bir yağ ve filtre değiştirilir diyor yani 16.000 km de bir.

Türkiye'de her 10.000 km de periyodik bakımın olması bana servisler için kazanç kapısı olsun diye yapılmış bir uygulama gibi geliyor, doğru mu düşünüyorum acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 653 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5507 : Kasım 04, 2019, 23:08:12 »
Arkadaşlar garantisi bitmiş, yetkili servise gitme zorunluluğu olmayan bir araçta (0w-20 yağ kullanan) illa ki her 10.000'de bir mi yağ değiştirmeli, yoksa 15.000 km de bir değişim yapabilir mi? Amerika'daki bir toyota servisinin sitesinde yeni nesil corolla için her 10.000 milde bir yağ ve filtre değiştirilir diyor yani 16.000 km de bir.

Türkiye'de her 10.000 km de periyodik bakımın olması bana servisler için kazanç kapısı olsun diye yapılmış bir uygulama gibi geliyor, doğru mu düşünüyorum acaba?

Kullandığınız trafik durumu ve motor yağı markasına göre değişiklik  gösterir
Liqui Moly 20.000 km ye kadar kullan diyor ama araç üreticisinin talimatına uymak gerekir

Mesaj Birleştirildi: Kasım 18, 2019, 21:36:37
Piyasa da fazla çakma mobil 1 yağları var direk mobil1 den almak için aşağıdan alabilirsiniz
Mobil1 firmasının kendi mağazasıdır

https://www.n11.com/magaza/mobil-oil

Mesaj Birleştirildi: Kasım 18, 2019, 21:36:28

Ekleme olarak amerikanın yolları trafiği bizimki ile bir değil ve orada ki tüm araçlar otomatik yani araç yorulmuyor burda ise araçlar çok yoruluyor trafiğe çok giriyor o yüzden 10.000 km yi geçirmeyin.

Mili km ye cevirmeyin onlarda da tavsiye edilen 10.000 birim bizde de

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #5508 : Kasım 28, 2019, 22:55:08 »
Arkadaşlar motor yağı konusunda kararsız kaldım. Forumda ve internette araştırdım herkes farklı konuşuyor. Aracım 2019 corolla manuel prins marka lpg. Servis 10 bin bakımında 5w 30 yağ koydu ve aracın çekişi azalıp sesi arrtı. Çekişin azaldığını net söyleyebilirim, aynı yolu hergün gidip geliyorum, yokuşu 5. Viteste çıkarken bakım sonrası 4. Vitese düşmem gerekiyor. 20 bin bakımı için servis 950 tl istedi ve bende dışarda yaptırmaya karar verdim.
Aracı uzun yolda günlük 100km ve şehir içi 15-20 km kullanıyorum. Havalar soğudu sabahları 0-7 derece arası bu günlerde. Yolda genelde çok hızlı gitmiyorum ve 4bin deviri geçmiyorum
Şimdi hangi yağı önerirsiniz 0w20 veya 5w30 veya 0w40. Gönlüm 0w20 koyup devam etmekten yana ama sizler ne önerirsiniz.

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 10380
  • 42 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5509 : Kasım 28, 2019, 23:11:25 »
Arkadaşlar motor yağı konusunda kararsız kaldım. Forumda ve internette araştırdım herkes farklı konuşuyor. Aracım 2019 corolla manuel prins marka lpg. Servis 10 bin bakımında 5w 30 yağ koydu ve aracın çekişi azalıp sesi arrtı. Çekişin azaldığını net söyleyebilirim, aynı yolu hergün gidip geliyorum, yokuşu 5. Viteste çıkarken bakım sonrası 4. Vitese düşmem gerekiyor. 20 bin bakımı için servis 950 tl istedi ve bende dışarda yaptırmaya karar verdim.
Aracı uzun yolda günlük 100km ve şehir içi 15-20 km kullanıyorum. Havalar soğudu sabahları 0-7 derece arası bu günlerde. Yolda genelde çok hızlı gitmiyorum ve 4bin deviri geçmiyorum
Şimdi hangi yağı önerirsiniz 0w20 veya 5w30 veya 0w40. Gönlüm 0w20 koyup devam etmekten yana ama sizler ne önerirsiniz.
Benim tercihim lpg den dolayı 0w40 oldu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 653 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5510 : Kasım 28, 2019, 23:34:42 »

0W20 ile devam edin,
Eneos premium ultra veya Motul Eco-lite 0W20
Bilgilendime: forumda gerçek isim soyisim belirtilmesi gerekli soyadınızı söyleyin düzenleyelim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '16
  • Kilometre: 44000
  • 10 kere teşekkür etti
  • 64 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5511 : Kasım 29, 2019, 16:00:40 »
Merhaba benzer sorun bende de vardı ufuk bey in tavsiyesi üzerine 0w40 full sentetik yağa geçtim çok memnunum sorun kalmadı
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #5512 : Kasım 29, 2019, 19:43:12 »
0W20 ile devam edin,
Bilgilendime: forumda gerçek isim soyisim belirtilmesi gerekli soyadınızı söyleyin düzenleyelim.
Soyisim arık, yönetime mail attım dün, henüz cevap verilmedi

Mesaj Birleştirildi: Kasım 29, 2019, 20:37:18
0W20 ile devam edin,
Eneos premium ultra fiyatı uygun. Hepsiburada kendi satıyır güvenilir midir? İnternetten yağ alımı için kötü şeyler okudum. Bu arada motul ve eneos kalite olarak benzer mi? Hangisi iyi ise onu alayım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 653 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5513 : Kasım 29, 2019, 21:23:35 »

Eneos premium ultra fiyatı uygun. Hepsiburada kendi satıyır güvenilir midir? İnternetten yağ alımı için kötü şeyler okudum. Bu arada motul ve eneos kalite olarak benzer mi? Hangisi iyi ise onu alayım

1- Motul
2- Eneos

Tem toyota servisten alabilirsiniz iletişim bilgilerini altta paylaştım.
Tem toyota da Motul ve eneos mevcut
Veya buradan eneos alabilirsiniz güvenilirdir disbiritor firmadır yagburada

http://www.yagburada.com/index.php?route=product/product&product_id=51

[ Ziyaretçiler eklentileri göremez ]

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #5514 : Kasım 29, 2019, 21:44:27 »
Teşekkürler. Tem toyota ile iletişime geçeyim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '16
  • Kilometre: 44000
  • 10 kere teşekkür etti
  • 64 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5515 : Kasım 29, 2019, 22:02:05 »

Satıcı eğer Hepsiburada ise güvenilir direk distribütörden alıyorlar, onun dışındakilere güvenme derim
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '14
  • Kilometre: 42000
  • 12 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5516 : Aralık 12, 2019, 15:28:26 »
merhaba;
2 sezondur lique moly 0w-20 special tech AA motor yağı kullanmaktayım. aracım benzinli lpg yok. çok memnunum. herhangi bir sorun olmadı yaz kış sürekli kullandım. izmirde yaşıyorum yazın sahil şeridine uzun yolda yapıyorum. ufuk beyin tavsiyeleri ve kullanma kılavuzu doğrultusunda aldığım karardan memnunum. fikir edinilmesi açısından yararlı olacağı kanaatindeyim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '19
  • Kan Grubu: B+
  • 16 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5517 : Aralık 16, 2019, 18:28:42 »
2019 1.6 corolla için 10.000 bakımı yapılacak ve servisi aradım.Yağımı alıp gelebileceğimi ve faturaya şu şu yağı kendisi getirmiştir diye not düşüleceğini belirtti.Yalnız bu durumun garanti açısından da sıkıntı yaratacağını belirtmeden geçmedi.Daha önceden kendileriyle 5w30 - 0w20 konusunda tartışma yaşamıştım,mimlendim zaten.aksi durumda gözümün yaşına bakmazlar..
araç lpg li,motor garantim zaten 2 yıl süreyle prins garantisi altında.Prins garanti veriyor ama aracın servis bakımlı olması şartını koşuyor.Bu durumda nasıl davranmak mantıklı olur.Eneos premiumultra 0w20 veya Motul 0w20 eco lite alıp servise gitmek mi yoksa bidondan petrol ofisi  5w30 a mı razı olmalıyım??
İyilik yapar gibi görünmeyin...Iyilik yapın,görünmeyin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '17
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5518 : Aralık 30, 2019, 15:54:53 »
bende de prins lpg var 5w30 castrol magnatec kullanıyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • 184 kere teşekkür etti
  • 1081 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5519 : Aralık 30, 2019, 23:38:36 »
bende de prins lpg var 5w30 castrol magnatec kullanıyorum
Magnetec castrolun giriş seviyesi yağıdır onun yerine edge serisini kullanmanızı tavsiye ederim ikisinide deneyen birisi olarak aradaki fark bariz belli ediyor aracın ilk marştaki çalışması,çekişi, yakıtı vs çok farketti tabi bide 10W40 Magnetec'ten 5W40 edge tam sentetik yağa geçiş yaptım.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR