Gönderen Konu: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları  (Okunma sayısı 930264 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '15
  • Kilometre: 55000
  • Kan Grubu: 0+
  • 579 kere teşekkür etti
  • 309 kere teşekkür edildi
Ynt: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları
« Yanıtla #5160 : Nisan 04, 2019, 22:49:47 »
arkadaşlar lutfen dikkat az once hayatımda ilk defa MOTUL aldım, ve tecrubem olmasa sahtesini alacaktım, ustelık dıstrıbotorun bana verdıgı adamı aradım , adam da baska bırını soyledı oyle gittim, ınternette yaptıgım arastırma sonucunda motulun sahtesı konusunda baya tecrubelıyım, vede sozde orjınal satılan bayıye gıttıgım haldei, ki bu motul bayisi degil tabi sadece baska yaglar da satılıyor, sahte yag gordum, tabi  ınternette verılen ornekler gercekcı ıse, ipten dondum yani, aynı yag 0w20 5 litre, motul yazılarından kutusundaki diger detaylardan kadar farkı gordum.

oyle arkadaki iki serit hikaye, rusların bu konuda videoları var, su an degil sonra paylasırım ( bulmam zaman alacak/ yorgunum ) sadece yagı yenı aldıgım ıcın hemen forumda paylasmak istedim, birkac detay var, aldığım bidonda hepsi vardı, yagım orjinal demek isteridm, ama piyasada bos bidonları toplayanlar varmıs, sonra da icine dandik yag koyuyorlarmıs, sizde bidona bakınca orjinal aldım dıye dusunebılırsınız, umarım benim bu sekil degıldır, ama adim gibi eminim bidon orjinal icini bilemem, umidim orjinal olması, aslında bir bayi daha vardı, o daha duzgun teripliydi, ama sahte motul deneyimlerim o zman yoktu, ama cumartesi arabayı bakıma vermeden once kıllık yapıp diger bayıye gıdıp ordakılerını de ınceleyecem, sadece kendimi tatmin etmek icin,

ÇOK ÖNEMLİ : anlamdıgım bir sey var, motulun distributorunu arıyorum bana numara verıyorlar ısım de, sonra o adam da baskasınıa yonşendırıyor buna dıkkat edin, dıstrıbuyor bana direkt olarak bayının numarasını vermesı lazım, ben baska distribotun numarasını ver demıyorumkı, burda bıraz huylandım, nıye benı baskalarıyla muhatap kılıyorlar, urunlerını alan bayılerden bana en yakındakının telını ıstıyorum hepsı bu,

Motul bu olayı nasilfark etmiyor merak ediyorum.  Açıkçası bir kere Motul alacaktım   piyasada kimseye güvenemedim ufuk abiyi arayıp Motul istedim kafam rahat kullandım. Eneos dan sonra Motul eco lite 5w30 a döneceğim 60.000 bakımında ufuk abi sen alacağım
Forum içersinde konu açmadan önce mutlaka Forum İçi Arama alanından arama yapınız.
Forum içersinde yorum yapmadan önce veya konu açmadan önce mutlaka  Forum kurallarını gözden geçirin.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #5160 : Nisan 04, 2019, 22:49:47 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '18
  • Kilometre: 1000
  • Kan Grubu: A+
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5161 : Nisan 05, 2019, 09:24:42 »
iyimiş, forumda yeniyim, anladığım kadarıyla ufuk bey hem bilgili hem duruts bir arkadas ama maalesef yeri bana ters geliyor, usendim bana yakın yerden aldım,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 579 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5162 : Nisan 05, 2019, 09:48:57 »
iyimiş, forumda yeniyim, anladığım kadarıyla ufuk bey hem bilgili hem duruts bir arkadas ama maalesef yeri bana ters geliyor, usendim bana yakın yerden aldım,
Kargosu mevcut. Kargo ile alabilirsiniz
Forum içersinde konu açmadan önce mutlaka Forum İçi Arama alanından arama yapınız.
Forum içersinde yorum yapmadan önce veya konu açmadan önce mutlaka  Forum kurallarını gözden geçirin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 1000
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5163 : Nisan 05, 2019, 10:30:12 »

bir tane daha vardı onu da paylasacam birazdan

Mesaj Birleştirildi: Nisan 05, 2019, 10:32:36
buda diğeri

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 3500
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5164 : Nisan 05, 2019, 20:29:40 »
Sormayı unuttum. Toyota servis bu 0~40 yağı kabul eder değilmi. Yağ I kendiniz getirebilirsiniz dedi ama 0~40 I sormadım.
Toyota corolla 1.6 life 2018

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 579 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5165 : Nisan 06, 2019, 00:55:48 »
Sormayı unuttum. Toyota servis bu 0~40 yağı kabul eder değilmi. Yağ I kendiniz getirebilirsiniz dedi ama 0~40 I sormadım.
0w40 yağ değil mi niye kabul etmesin ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 3500
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5166 : Nisan 06, 2019, 02:08:21 »
0w40 yağ değil mi niye kabul etmesin ?
Malum servis 5~30 yada 0~20 diye diretebilir.
Toyota corolla 1.6 life 2018

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '14
  • Kan Grubu: ---
  • 193 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5167 : Nisan 09, 2019, 10:44:36 »
https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/liqui-moly-5w30-longtime-high-tech-5lt-motor-yagi-c3-partikullu-dpf-9507-402345296?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=307642332138&utm_term=60624106545&ga_prodid=402345296&ga_merchantid=124313709&scxid=14489-145818-2357-0&sc_gcsp=gg&gclid=CjwKCAjwv6blBRBzEiwAihbM-Xu0yvUaPiVR1ln2KYxxLgfzVekztNUz_UXXEuqM56_a-no-LfdAKRoCtqAQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Liqui Moly 5W30 Longtime High Tech 5 Litre Motor Yağı

DPF Partikül Filtreli Araçlar İçin Uygundur...
Benzinli ve dizel motorlar için ileri teknoloji katık karışımı ile güçlendirilmiş sentetik motor yağı.Motor aşınmalarına karşı mükemmel koruma sağlar, yağ ve yakıt tüketimini azaltır.Dizel Partikül Filtreli (DPF), Common Rail teknolojili, turbo ve katalitik konvertörlü araçlarda kullanılır.Araç üreticilerinin tavsiyelerine bağlı olarak 40,000 kme varan uzun yağ değişim aralıkları sağlar.
Gazlı (LPG / CNG) binek araçlar için uygundur.

Kullanım Özellikleri ve Faydaları:

Motorun yumuşak çalışmasını sağlar
Aşınmaya karşı olağanüstü koruması nedeniyle uzun motor ömrü sağlar
Düşük sıcaklıklarda hızlı yağlama sağlar Her motor devrinde uygun yağ basıncı temin eder.Düşük ve yüksek sıcaklıklarda yağlamanın güvenilir seviyede olmasını sağlar
Uzun ömürlüdür.Yakıt tüketimini ve egzoz emisyonunu azaltır.Çok iyi motor temizliği sağlar.Turbo ve Katalitik Konvertörlü araçlar için uygundur

Performans Seviyeleri ve Araç Üreticisi Onayları

API SM / CF

ACEA A3 / B4 / C3

Mercedes Benz-approval 229.51

BMWLonglife-04

VolksWagen502 00/505 00/505 01

FordWSS M2C 917-A

Aşağıdaki spesifikasyonlar için de kullanılabilir

Mercedes Benz229.31

Nasıl yağ sizce? Astra h 1.6 benzinli araçta kullanmayı düşünüyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2011 Avensis 2.0 Premium MDS
  • Araç: Avensis
  • Model Yılı: '11
  • Kilometre: 145000
  • 41 kere teşekkür etti
  • 135 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5168 : Nisan 09, 2019, 14:37:02 »
Liqui Moly 5W30 Longtime High Tech 5 Litre Motor Yağı

Opel'de GM dexos 2 onayı gerekiyor bu motor yağının dexos onayı yok.
aşağıdakilerin var:

Special Tec LL 5W-30
Molygen New Generation 5W-30 DPF
Top Tec 4600 5W-30
Top Tec 4605 5W-30
1- [97 Volvo 850 168 HP] 2- [98 Volvo S70 168 HP] 3- [01 Nissan Maxima 3.0 V6 222 HP] 4- [00 Toyota Corolla 1.3 90 PS] 5- [01 Toyota Avensis 2.0 D4 150 PS]
6- [11 Toyota Avensis 2.0 Premium MDS / Lovato OBD]

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 15600
  • 27 kere teşekkür etti
  • 564 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5169 : Nisan 09, 2019, 16:16:55 »
Opel resmi servisinde geçen ay, çocukların dizel astra arabaları için motor yağı değişiminde dexos 2 onaylı 5w/30 motor yağı konuldu.Faturada okudum,düşük kül ve sülfür oranlı bir motor yağı oluyor.Almayı düşündüğünüz yağ için tam sentetik ifadesini göremedim.Opel in sitesinden veya bakım el kitabından teknik özellikleri araştırmak uygun olur.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '14
  • 193 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5170 : Nisan 10, 2019, 02:59:32 »
Opel'de GM dexos 2 onayı gerekiyor bu motor yağının dexos onayı yok.
aşağıdakilerin var:

Special Tec LL 5W-30
Molygen New Generation 5W-30 DPF
Top Tec 4600 5W-30
Top Tec 4605 5W-30

http://www.astratr.com/astra-h-hangi-yag-degisimi/

Alıntı
Astra H aracınıza yağ seçerken , uymanız gereken kalite kodları fotoğrafta kırmızı ok ile gösterilmiştir.

Benzinli bir ASTRA H için alacağınız yağ’da ACEA A3/B3 veya A3/B4
Dizel bir Astra H için alacağınız yağ’da ACEA A3/B4

ya da
Dexos 2
ya da

nzinli Motorlar için :GM-LL-A-025
Dizel Motorlar için: GM-LL-B-025

kalite kodlarına bakmanız gerekir.BU KODLAR ALACAĞINIZ YAĞIN PAKETİNDE YAZAR.

Peki bu kodlar hangi markanın hangi modelinde var?

CASTROL EDGE 5W-40 (1.6 BENZİNLİ VE 1.3 DİZEL MOTOR İÇİN UYGUNDUR)
MOBİL 1 NEW LIFE 0W-40 (1.6 BENZİNLİ VE 1.3 DİZEL MOTOR İÇİN UYGUNDUR)

Bu iki yağ Astra H’niz için en uygun yağlardan ikisidir.

DİKKAT ETMENİZ GEREKEN NOKTALAR:

1. 10W-40 Viskozite yağları KULLANMAYIN.
2.GM marka Yağlar Türkiye’de petrol ofisi tarafından doldurulur ve piyasada çok ucuza satılır. 4 litresi yaklaşık 40 lira.Bu yağ fazla kaliteli değildir.
3.ACEA A1/B1,ACEA A5/B5 yağları aracınızda KULLANMAYIN.Örnek olarak:

SHELL HELIX ULTRA 0W 30
CASTROL MAGNATEC 5W 30 A1

KULLANMAYIN.

4. 1.3 CDTI DİZEL MOTOR YAĞ KAPASİTESİ: 3.2 LİTRE
1.6 BENZİNLİ MOTOR YAĞ KAPASİTESİ : 4.5 LİTRE

BUNDAN FAZLASINI KOYMAYIN.

5. MOTOR YAĞ KATKILARI KULLANMAYIN

Böyle bir yorum var bana standartları karşılıyor gibi geldi ama

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 579 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5171 : Nisan 16, 2019, 01:56:28 »
Bunu bir forum da gördüm. Yağınızın ne kadar iyi olduğunu kolay yoldan gösteren bir testmiş. Bir kâğıda motor yağını damlatıp eğer ne kadar çok yayılıyorsa ve aynı kıvamda kalıyorsa yağ ıyidir gideri var demekmiş ama yoğunluk merkezine ne kadar çekiliyorsa o kadar kötüymüş yağ yani değişim zamanı gelmiş. Fotoğraftaki sol taraftaki yağ 1.000 km yapmış bir yağ sağ daki ise 20.000 km yapmış bir yağ
Sizce bu doğru bir test mi kesin test mi
@Ufuk Sönmez (16363)  @Ahmet Güve (8047)  @Mutlu Tekir (30216)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Sadece Toyota
  • Araç: Verso
  • Model Yılı: '09
  • Kilometre: 235000
  • 914 kere teşekkür etti
  • 1922 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5172 : Nisan 16, 2019, 09:51:18 »
Bunu bir forum da gördüm. Yağınızın ne kadar iyi olduğunu kolay yoldan gösteren bir testmiş. Bir kâğıda motor yağını damlatıp eğer ne kadar çok yayılıyorsa ve aynı kıvamda kalıyorsa yağ ıyidir gideri var demekmiş ama yoğunluk merkezine ne kadar çekiliyorsa o kadar kötüymüş yağ yani değişim zamanı gelmiş. Fotoğraftaki sol taraftaki yağ 1.000 km yapmış bir yağ sağ daki ise 20.000 km yapmış bir yağ
Sizce bu doğru bir test mi kesin test mi
@Ufuk Sönmez (16363)  @Ahmet Güve (8047)  @Mutlu Tekir (30216)

Kağıdın selülozik yapısından, bu test yapılıncaya kadar bulunduğu ortama kadar değişiklik gösterebilecek bir yöntem, aynı testi gramajı farklı kağıtlarda yaptığında da farklı sonuçlar verir, aynı anda aynı kağıt üzerinde iki yağ için fikir vermesi açısından kullanılabilir ancak çok verimli olduğunu düşünmüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 52000
  • 158 kere teşekkür etti
  • 158 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5173 : Nisan 16, 2019, 13:20:17 »
resimde de görüleceği üzere kağıtların ebatları farklı sanırım gramajlarda farklıdır. ayrıca kağıtlardaki nem oranı çok önemli.

her şeyi geçtim 20 bin km kullanılan yağ ile bin km kullanılan yağ karşılaştırmakta çok abes olmuş o forumdakiler abartmış azcık.

20k km yapan arabada yağ özelliğini tamamen yitirmiştir. ayrıca araçların kullandığı yakıt ne biri benzin biri dizel ise durum dahada vahim.
2012 Corolla Comfort Otm. BRC'li (2012 - 2016)
2015 Avensis Elegant Ext. BRC'li (2016 - .......)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Model Yılı: '10
  • Kilometre: 74000
« Yanıtla #5174 : Nisan 16, 2019, 16:25:00 »
2010 model 74000km'de d4d corolla aracım var. Yağ ve filtre bakımlarının zamanı geldi, yetkili servis dışında kendim parçaları alıp yaptırmak istiyorum. Bu konuda çok bilgili olmadığım için tavsiyeleriniz hangi marka ve model ürünlerdir? Farklı internet sitelerinde farklı markaları görünce kafam karıştı. :argh:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '11
  • Kilometre: 68000
  • 20 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5175 : Nisan 16, 2019, 17:40:33 »
Mann filtre kalitelidir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2514 kere teşekkür etti
  • 2845 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5176 : Nisan 16, 2019, 21:28:21 »
Anıl, cevaplar verilmiş zaten.
Kağıt ile teste kadar, zaten yapılan kilometre önemli bir belirleyici. Ayrıca kağıt yanında, yağa karışan bazı materyaller ters sonuç ortaya çıkmasına neden olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
    • Toyota Club Turkey
  • Araç: ---
  • 17 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5177 : Nisan 17, 2019, 12:02:31 »
bugun yagımı degıstırdım servsite, 1000 km lik ucrestsiz bakım vardı, ilginc olaylar yasadım, motul 0w20 koydum, yeni yag oldugundan mı motul oldugundan mı bılemedım goruslerım pozitif,

daha once servistan yag fıltresi almıstım, ınternette gordugumden farklı geldi, adama demiştimki o gun, abi internette benim arabaların yag filtresini gordum kagıt filtreli oringli ( plastik halka ) dedim, yok abi ben senin ruhsatınla gittim demişti yedek parca bolumune orda ruhsattaki motor şası noya bakılıp veriliyor, yanlış olma ihtimali yok demişti, bugun onu hatrılattım birde hafiften dalga gectim, bak dedim o gun yedek parcacı yanlıs olma ıhtımalı yok dedi, onun ıcın herseyın en dogurusnu bız bılırız gıbı havalara gırmeyın dedim ( servislerin) , asıl kızdıgım nokta, arabayı teslım ederken, adama bak dedım on kultukta yag ve fıltre var onlar kullanılacak, yalnız dedim yarım litrelik pet sise var ( daha once 5 litrelik kutudan dokmustum ) onu karterdeki yag bosaldıktan sonra dokeceksiniz yani zayi olacak ( okudugum kadarıyla faydası varmıs ), ondan sonra yag dolumu yaparsınız diye anlatırken servisin beni karsılamaya gonderdigi adama baktım adam hafiften sırıyor, ne oluyor lan dedim guluyormusun sen, cıddı ol, her boku sız mı bılıyorsunuz dedim, ıstedıgım yaga koyarım, zorla yaptırmıyoruz sıze herhalde, telefonla konusmustuk dedım ne mu sıratma, zaten arabaya yag konulı bir sene olmustur asga yukarı, zaten degısmesı lazım ( obur turlu araba 5 aydır bende ) ama muhtemelen daha once yag konulmusutr arabaya ( 2018in baslarında ) adam sırıtıyor, dedim neyse ekmegi ile oynamayım, sıkayet etmedim herifi, anlatsam beni dinlerken sırıttıgını adamı sutlamaları ısten bıle degıl, bırde yag filtresini degıtırdıler, bana daha once kucuk filtre vermislerdi, demekki o olmadı, sonra oringli olandan takmıslar, ne oldu dedım ( arabayı teslım alırken ) her seyı bılıyorsunuz hani, birde anlatmak istemedigim bir konu daha var cok vahim, remen rezillik burda anlatmayı uygun gormıyorum. kısacası ılk muayanem bu sekılde gectı.

Aydin Bey,

yazarken kullandığınız kelimelere biraz daha dikkat etmeniz forum kuralları gereğidir.
Servis elemanı ile yaşadığınızı anlatabilirsiniz ama argo kullanmadan lütfen.

İyi forumlar.
Bu hesaba gönderilen mail veya özel mesajlar kontrol edilmemektedir! Lütfen diğer yöneticilerimize danışın veya "Mesaj Raporu" gönderin. Teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 11000
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5178 : Nisan 24, 2019, 21:13:01 »
Ne olursa olsun karsinizdaki bi insan bu sekilde anlatmaniz hic uygun degil beyfendi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '07
  • Kilometre: 26666
  • Kan Grubu: 0-
  • 3 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5179 : Nisan 26, 2019, 18:48:09 »
Eneos Sustina'nın diğer yağlardan farkı nedir ?
"Sülfürik asit oluşumunu azaltan ZP katkı maddesinin karakteristiğinden dolayı SUSTINA, motoru daha temiz ve daha uzun süre çalışır tutar."
bunun gibi bilgilerin dışında kullanıcıların yorumu nedir ?
e120 benzinli 1.6 corolla için fazla lüks olur mu ki ? Valvoline tam sentetik 5w40 var şu an.
Corolla 1.6 Terra Benzinli Manuel 2007 Model E120 Kasa
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=61558.msg833266