Gönderen Konu: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları  (Okunma sayısı 1576017 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '14
  • 85 kere teşekkür etti
  • 109 kere teşekkür edildi
Ynt: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları
« Yanıtla #5580 : Eylül 19, 2019, 07:51:52 »
Tartışma kendi kendini sonlandırıyor zaten. 200 ml. mevcut yağın niteliğini bozmayacak kadar önemsiz bir miktarsa eklenmese de olur demek ki.
2014 Auris TS Advance Skypack CVT
2011 Corolla Comfort Extra D4D Manuel (SATILDI)
2009 Yaris Terra 1.3 VVTI Manuel (SATILDI)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #5580 : Eylül 19, 2019, 07:51:52 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '20
  • 195 kere teşekkür etti
  • 199 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5581 : Eylül 19, 2019, 08:56:47 »
herkes görüşlerini söylemiş ben doğru olmadığını düşündüm Anıl beyde, Tekin bey bir sorun olmayacağını söyledi. şimdi Mustafa bey karar verecek karar ve risk kendine ait. ben kendi yaptığım uygulamayı söyleyeyim 3 yağ değişimidir motora 4 lt koyuyorum. ama dediğim gibi karar Mustafa beyin. iyi günler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '16
  • 32 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5582 : Eylül 19, 2019, 09:18:08 »
Arkadaşlar hepiniz süpersiniz çok teşekkür ederim. Herkes ilgilenmiş cevaplar müthiş. 0w/40 5lt yağ hem piyasada fazla olmadığı  olanlar da neredeyse 5w/30 5lt fiyatının neredeyse iki katı olduğu için 5w/30 ile devam et diyor şeytan. Ama arabada LPG olduğu için de tereddütlüyüm. Yaz tatilini saymazsak gittiğim yollar da hep kısa mesafe bakalım bu benim ilk yağ değişimim olacak. Önceki arabalarımda hiç bu kadar pimpirikli olmamıştım. Toyota cazibisi beni bu hale getirdi. Peki bu 5w/30 ile 0w40 yağın değişim kilometreleri aynı mı acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kilometre: 40000
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5583 : Eylül 19, 2019, 09:32:33 »
Peki bu 5w/30 ile 0w40 yağın değişim kilometreleri aynı mı acaba?

Yağ değişim periyodları kullanılan viskoziteye göre değil, motor teknolojisine göre belirlenmektedir.

Sizin aracınızda 10 bin km veya 1 yıl (eğer 10 bini 14 -15 ayda tamamlayacaksanız o da olur) olarak verilmiştir.

Her sanayide rahatlıkla bulabileceğiniz LPG uyumlu Shell Helix Ultra 0W-40, 4L=240TL

Bu arada profil bilgilerinizi tamamlayabilirseniz daha faydalı yorumlar olacaktır.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 19, 2019, 09:44:08
.. ben kendi yaptığım uygulamayı söyleyeyim 3 yağ değişimidir motora 4 lt koyuyorum.

.. 200 ml. mevcut yağın niteliğini bozmayacak kadar önemsiz bir miktarsa eklenmese de olur demek ki.

200ml konmadığında yağ eksik uyarısı çıkmaz.

200ml eksik olduğunda 10 bin km'de 4L yağ ne kadar eskir?

10 bin yerine 11 bin km'de yağ değiştirmek kadar

veya

Yılda bir yerine 15 ayda bir yağ değiştirmek kadar.

Firmalar tüm bu olasılıkları hatta daha fazlasını göz önünde tutarak yağ değişim periyodlarını belirlerler.

Vw'nin 15 bin'de bir değişim periyodu tamamen ticari pazarlama tekniğidir ve bu olasılıkları göz ardı ederek riske girmeleridir.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 32 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5584 : Eylül 19, 2019, 10:05:45 »
Peki abiler teşekkür ederim.

Mobil 1™ ESP 0W-40 API SM, SL,CF

Shell HELİX HX7  10W-40 API SN, CF

İkisi de oldukça kaliteli yağlar sınıflandırmaları neredeyse aynı.

1) Ben önce elimdeki 10w/40 yağı kullansam  sonra 0w-40 kullanabilir miyim? Bir video da kalın yağdan ince yağa dönüş olmaz diye izlemiştim.

2) Diğer sorum iki yağ da kaliteli bire bir karışımda viskozite kaç olur. Kullanacağım için değil merak ettiğim için soruyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5585 : Eylül 19, 2019, 10:21:43 »

Mobil 1™ ESP 0W-40 API SM, SL,CF

1) Ben önce elimdeki 10w/40 yağı kullansam  sonra 0w-40 kullanabilir miyim? Bir video da kalın yağdan ince yağa dönüş olmaz diye izlemiştim.

2) Diğer sorum iki yağ da kaliteli bire bir karışımda viskozite kaç olur. Kullanacağım için değil merak ettiğim için soruyorum.

Öncelikle şunu belirteyim 2 marka/model/viskozite yağ oran fark etmeksizin birbirine karıştırılmamalı, kimya çay, şeker, tuz ile örneklendirilmez ! karıştırırsanız belki kısa vadede hiç bir şey olmayabilir ama nominal verim etkisinin farklılaşacağı da kesindir, farkedersiniz yada etmezsiniz burası ayrı bir konu.

API SM ile API SN arasında üretim teknolojisi olarak uçurumlar var, aşağıdaki octagram'dan inceleyebilirsiniz,

Aracınızda normal şartlarda kullanılması gereken motor yağı ILSAC GF5 0W20, LPG etmeni sebebi ile geniş bant bir viskozite önerisinde bulunuluyor, API SN 0W40, 0W50 vs., bu yüzden 10Wxx kullanmanız hem anlamsız hem de uzun vadede mantıksız olur,

İki viskozite yağ bir birine karıştığında 0.52W42.86 gibi saçma viskoziteler ortaya çıkmaz, çünkü yağın pour point noktasına kadar iki yağ hiç bir zaman birbirine karışmaz, ilgili ortama göre özgül ağırlığı yüksek olan yağ öncelikli nükseder dolayısı ile motor içi yağ basıncında distorsiyon meydana gelir ve bu motor sağlığı için hiç iyi bir şey değildir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #5586 : Eylül 19, 2019, 10:22:53 »

Mobil 1™ ESP 0W-40 API SM, SL,CF Bunu tercih ediniz

1) Ben önce elimdeki 10w/40 yağı kullansam  sonra 0w-40 kullanabilir miyim? Bir video da kalın yağdan ince yağa dönüş olmaz diye izlemiştim. Kullanabilirsin. Fakat motor aşınmanı bilmediğimiz için eğer eksiltme yaşarsan 5W-30 veya 10W-40'a dönmen gerekir.

2) Diğer sorum iki yağ da kaliteli bire bir karışımda viskozite kaç olur. Kullanacağım için değil merak ettiğim için soruyorum.Elinizde muhtemelen 5W-200 gibi bir şey olur ki motor ısındığında yağlama gerçekleşmeyebilir, çok riskli.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 19, 2019, 10:55:13

Çok ilginç, bir önceki sınıf API SM, en son nesil API SN'den çamurlaşma ve piston üstü zararlı birikim konusunda daha iyi çıkarken aşınma önleyiciliği ve yağın eskimesi konularında eşit çıkmış.

API SN sadece faydalı aralık doldurmada başarılı çıkmış.

Demek ki doğru viskozite ile periyodlarında aksatmadan değişim yaparak motoru koruyabilmek hala en önemli etken.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5587 : Eylül 19, 2019, 12:48:31 »
10W40'ın yapıldığı teknoloji ile 0W40'ın yapıldığı teknoloji testler sence bir mi abi ? Bahsettiğin o eskiler sence neden bagajında yağ tenekesi ile geziyor acaba ? Yanlış viskozite seçimi yanlış yağ eklenmesinden dolayı.
60,70 ₺ 1 LT yağa para vermemek için bu tür riskleri göze almak tamamen saçmalık.
Anıl E120 kasa 2005 model öncesinde hangi yağı hangi vizkozitesi kullanırsan kullan yağı su gibi içiyor o araç sahiplerinin ( motoru revizyon görmüşler hariç) bağajda yağ bidonuyla gezmeleri tamamen üretim hatasından dolayı şimdi ben sana bu iki vizkozite aynı özellikleri taşıyor demiyorum ama darda kalınırsa 4 lt yağa 200 ml gibi küçük bir rakam eklenebilir birşey olamaz diyorum,araçların motorları senin düşündüğün kadar nazik değil üreticiler herşeyi göz önünde bulundurarak en sağlamını yapmaya çalışıyor zaten o 200 ml eklenmesede birşey olmaz çünkü araç 4 lt nin çok altında dahi kalsa yine yağ lambası yakmaz o yağ lambası yakma sınırı dahi en ideal sınır seçilmiş yani lamba yandığı zaman eyvah motor gitti gibi paniklenecek durum yok araç sadece seni ikaz ediyor kritik sınıra ulaştım diyor adamlar yıllarca motor yağ katkısı bor katkısı adı altında ürünler sattılar ve hâlâ da satıyorlar insanlarda araçlarına koyuyor ne üdüğü adı sanı belirsiz yağlar kullanıyorlar ama o motorlar hâlâ çalışıyor zannettiğin gibi sadece yağ vizkozitesi veya kalitesi motor ömrü konusunda tek başına etken değildir,araç kullanımı en önemli etkendir sen istedin kadar kaliteli birinci sınıf yağ kullan ama aracı apaçi gibi kulanırsan araç daha 100 bini görmeden motoru eline alırsın zaten LPG varsa ötesini hiç düşünmeye gerek bile yok en zararlı işlemi LPG takarak yapıyoruz gerisi teferruattır,LPG taktıktan sonra sen istediğin kadar kaliteli yağ kullan nolurki.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5588 : Eylül 19, 2019, 13:50:34 »
herkes görüşlerini söylemiş ben doğru olmadığını düşündüm Anıl beyde, Tekin bey bir sorun olmayacağını söyledi. şimdi Mustafa bey karar verecek karar ve risk kendine ait. ben kendi yaptığım uygulamayı söyleyeyim 3 yağ değişimidir motora 4 lt koyuyorum. ama dediğim gibi karar Mustafa beyin. iyi günler.
Yeni nesil motorlar eski karbüratörlü motorlar gibi ne koysan gider mantığında değil aslında onlarada yapılmamalı, yeni nesil üretilen motorlar motor sıvı ürünlerinde fazlasıyla seçicidir. Her Oil firmasının labaratuar çalışmaları çok farklıdır eğer ısıl değerleri karşılaştırırsanız misal 5w30 Motul  ile 5w30 castrol karşılaştırdığımda parlama ve yoğunluk dereceleri bile farklı ikisi de 5w30 olmasına rağmen.   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 32 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5589 : Eylül 19, 2019, 14:25:39 »
Yeni nesil motorlar eski karbüratörlü motorlar gibi ne koysan gider mantığında değil aslında onlarada yapılmamalı, yeni nesil üretilen motorlar motor sıvı ürünlerinde fazlasıyla seçicidir. Her Oil firmasının labaratuar çalışmaları çok farklıdır eğer ısıl değerleri karşılaştırırsanız misal 5w30 Motul  ile 5w30 castrol karşılaştırdığımda parlama ve yoğunluk dereceleri bile farklı ikisi de 5w30 olmasına rağmen.

Araç 55.000 km ve şimdiye kadar hep 5w30 yağ konulmuş servis bakımlı. Şimdi lpg takıldı 5w30 dan 0w40'a geçilebilir mi? Anladığım kadarıyla 5w daha kalın 0w den. Bir videoda kalın yağdan daha ince yağa geçilmez diye kalmış aklımda.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5590 : Eylül 19, 2019, 15:05:08 »
Araç 55.000 km ve şimdiye kadar hep 5w30 yağ konulmuş servis bakımlı. Şimdi lpg takıldı 5w30 dan 0w40'a geçilebilir mi? Anladığım kadarıyla 5w daha kalın 0w den. Bir videoda kalın yağdan daha ince yağa geçilmez diye kalmış aklımda.
Lpgli araçlarda 0W tercih ve öneri olmasının sebebi 5W'ye göre soğuk hava koşullarında ve motorun soğuk olduğu zamanlarda motorun daha kolay ısısına ulaşması için ve araçta lpg kiti bulunduğu için lpg sistemine daha erken geçiş sağlaması için, W40 tercih edilmesinin sebebi ise LPG'nin Benzine göre parlama ve ısı değeri daha yüksektir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 70
  • 20 kere teşekkür etti
  • 26 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5591 : Eylül 20, 2019, 02:00:49 »
@Ufuk Sönmez (16363) Abi artık motul internet sayfasında 0w20 eco lite için hem apı sn hemde apı sn plus özelliklerini karşıladığı yazıyor daha önceden yoktu sanırım bununla alakalı bilgin varmı? Youtube ve yabancı forumlardada konuşuluyor sn plus. Ayriyetten parlama derecesi ve hths değerlerinde değişiklik varmı hatırlayamadım. Birde eskiden Motul yağ seçiçi sisteminde 3-4 seçenek veriyordu 1.6 valvematic için artık 150.000 km aşağısı diyince direk olarak 0w20 eco lite tek öneri bulunuyor. 150.000 km üzerisinde 5w30 öneriyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 32 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5593 : Eylül 20, 2019, 11:16:18 »
Çok ilginç, bir önceki sınıf API SM, en son nesil API SN'den çamurlaşma ve piston üstü zararlı birikim konusunda daha iyi çıkarken aşınma önleyiciliği ve yağın eskimesi konularında eşit çıkmış.

API SN sadece faydalı aralık doldurmada başarılı çıkmış.

Demek ki doğru viskozite ile periyodlarında aksatmadan değişim yaparak motoru koruyabilmek hala en önemli etken.

Bu tabloya bakarak bence Wear ayni, yani asinmada da daha iyi degil.
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5594 : Eylül 20, 2019, 11:27:09 »
Arkadaşlar bu motor yağı nasıl acaba?

https://www.yedekparcasehri.com/urun/motor-yagi-843000101-0w40-4litre-sentetik-supreme-plus-api-sm-cf-acea-a3-b4
Bilinmemiş markaları pek tercih etmemenizi tavsiye ederim.
Markadan şaşmayın Motul veya Mobil 1

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #5595 : Eylül 20, 2019, 11:50:52 »
Bu tabloya bakarak bence Wear ayni, yani asinmada da daha iyi degil.

Ben de eşit yani aynı olduklarını söylemiştim

aşınma önleyiciliği ve yağın eskimesi konularında eşit çıkmış.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5596 : Eylül 20, 2019, 11:55:50 »
@Ufuk Sönmez (16363) Abi artık motul internet sayfasında 0w20 eco lite için hem apı sn hemde apı sn plus özelliklerini karşıladığı yazıyor daha önceden yoktu sanırım bununla alakalı bilgin varmı? Youtube ve yabancı forumlardada konuşuluyor sn plus. Ayriyetten parlama derecesi ve hths değerlerinde değişiklik varmı hatırlayamadım. Birde eskiden Motul yağ seçiçi sisteminde 3-4 seçenek veriyordu 1.6 valvematic için artık 150.000 km aşağısı diyince direk olarak 0w20 eco lite tek öneri bulunuyor. 150.000 km üzerisinde 5w30 öneriyorlar.

8100 Eco Lite 0W20 API SN+ standartlarını 2018 yılından bu yana sunuyor, pour point ve hths konusunda bir değişiklik yok, SN+ sunduğu en büyük ek özellik direk enjeksiyonlu araçlarda düşük hacimli enjeksiyon esnasında da koruma sağlayabilmesi.

Bir diğer küçük gibi görünen ama iyi bir fark da viskozite volatilitesinin yüksek olması, bu yağın akışkanlığa karşı direnç değişiminin hızlı aksiyon alabilmesi demek.

Bu iki konu da bizim standart hali ile 0W20 kullanılmasını önerdiğimiz 1ZR ve 1NR motorlar için bir avantaj yada dezavantaj sunmuyor ama 8NR-FTS ve 2ZR-FXE motorlar için zaruri hale geliyor.

Üretim standartları konusunda gerçekleşecek atılım ise önümüzdeki yıl pazara sunulması beklenen ILSAC GF6 ile gerçekleşek gibi görünüyor, muhtemelen ILSAC GF6 0W16 ile son yıllarda ki yağın nirvanasına ulaşılabilecek gibi görünüyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5597 : Eylül 25, 2019, 23:16:08 »
Ben de eşit yani aynı olduklarını söylemiştim

Yanlis okumusumdur.
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 34000
  • 3 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5598 : Eylül 29, 2019, 09:14:27 »
2015 Corolla 1.33 benzinli aracım için Mobil 1 Esp 5w-30 ile Mobil Super 3000 5w-30 (her ikisi de tam sentetik) yağlar arasında kalite olarak çok fark var mıdır?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5599 : Eylül 29, 2019, 13:02:41 »
2015 Corolla 1.33 benzinli aracım için Mobil 1 Esp 5w-30 ile Mobil Super 3000 5w-30 (her ikisi de tam sentetik) yağlar arasında kalite olarak çok fark var mıdır?
Aracınız benzinli ise kullanmanız gereken yağ Motul 0W20 veya Eneos 0W20
Lpg varsa Motul 0w40