Gönderen Konu: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları  (Okunma sayısı 1577294 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
Ynt: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları
« Yanıtla #5460 : Temmuz 06, 2019, 21:50:20 »
Anılcım cevap için tesekkur ederim. En en iyisi hangisi bunların :)
4'ü de güzel yağdır.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #5460 : Temmuz 06, 2019, 21:50:20 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5461 : Temmuz 07, 2019, 17:10:57 »
D-4D dizel araç alacağım. (Corolla Advance Manuel) Perşembe günü. Henüz 55.000KM’de. Servis hep 5W30 kullanmış. Kullanım kılavızunda 0W30 yazıyor. 0W30a geçmemin bir zararı olur mu? Eksiltme vs yaşar mıyım?
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 40000
  • 21 kere teşekkür etti
  • 11 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5462 : Temmuz 07, 2019, 17:55:34 »

Toyotaclubtr onaylı tem toyota servisidir eğer istanbul avrupa yakasında yaşıyorsanız orada bakım yaptırabilir bakım ürünleri alabilirsiniz veya kargo ile alabilirsiniz şimdilik 5w30 ile idare edin bir sonraki bakım değiştirirsiniz gerek yok boşuna masrafa

TOYOTA TEM ÖZEL SERVİS

Maslak Mahallesi, Atatürk Sanayi Sitesi 1. Kısım 40. Sk. No:318, 34398 Şişli/İstanbul
(0212) 285 10 93 https://g.co/kgs/wvNPUj
[/quote]
Ufuk beye mesaj atamıyorum,ya engelli ya da yeni üye olduğumdan.sipariş için bir WhatsApp hattı var mı acaba?
İyilik yapar gibi görünmeyin...Iyilik yapın,görünmeyin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5463 : Temmuz 07, 2019, 18:01:36 »
Toyotaclubtr onaylı tem toyota servisidir eğer istanbul avrupa yakasında yaşıyorsanız orada bakım yaptırabilir bakım ürünleri alabilirsiniz veya kargo ile alabilirsiniz şimdilik 5w30 ile idare edin bir sonraki bakım değiştirirsiniz gerek yok boşuna masrafa

TOYOTA TEM ÖZEL SERVİS

Maslak Mahallesi, Atatürk Sanayi Sitesi 1. Kısım 40. Sk. No:318, 34398 Şişli/İstanbul
(0212) 285 10 93 https://g.co/kgs/wvNPUj

Ufuk beye mesaj atamıyorum,ya engelli ya da yeni üye olduğumdan.sipariş için bir WhatsApp hattı var mı acaba?

Wattsapp +90 543 401 35 65

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: -
  • 42 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5464 : Temmuz 08, 2019, 10:42:06 »
Mobil 1 esp 5w30 internetten den alıp kullanmıştım, eksiltme yapmıştı. Belki de orjinal değildi. Akabinde yetkili servisin koyduğu 5w30 da eksiltme olmadı. Total 5w30 ecs de kullandım onda da eksiltme olmadı, piyasa da Mobilin sahtesi varmış diye duydum, ucuza yağcılara falan veriyorlarmış.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5465 : Temmuz 08, 2019, 13:18:31 »
Mobil 1 esp 5w30 internetten den alıp kullanmıştım, eksiltme yapmıştı. Belki de orjinal değildi. Akabinde yetkili servisin koyduğu 5w30 da eksiltme olmadı. Total 5w30 ecs de kullandım onda da eksiltme olmadı, piyasa da Mobilin sahtesi varmış diye duydum, ucuza yağcılara falan veriyorlarmış.
+1+
Piyasada neyin sahtesi yokki,Çinliler adamı bile kopyaladı üç kuruş fazla kâr etmek için insanları sömürüyorlar internet ortamı milleti cezbediyor ama malesef sonuç hüsran bence ufuk beyden şaşmayın.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 49500
  • Model Yılı: '14
  • 8 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5466 : Temmuz 09, 2019, 11:02:37 »
Arkadaşlar merhaba. Forumdan edindiğim bilgilere dayanarak LPG'li aracıma Mobil 1 FS 0-40 kullanmıştım. 2 sorum olacak bilen arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.
1- Mobil1 FS  ile Mobil1 ESP fark eder mi? ikisini de kullansak olur mu?
2- Eksik tamamlamak için falan aynı viskozite ve aynı sınıf olmak koşuluyla farklı yağ eklesek sakıncası olur mu? ( mobil1 fs 0-40'ka mesela 0,5 litre 0,2 litre kadar  motul mobil1esp castrol falan eklersek)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB-
  • Kilometre: 86500
  • Model Yılı: '16
  • 9 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5467 : Temmuz 09, 2019, 16:25:19 »

30000 bakımında internetten mobil 1 esp 5/30w yağ alıp koydurdum. Aynen sizin söylediğiniz gibi  eksiltme yaptı. Fakat 40000 bakımında servisin koyduğu yağda hiçbir eksiltme olmadı. Nette satılan yağlara çok dikkat edilmeli.
Hançer gibi bir dile fakat pamuk gibi yüreğe sahip ol.
Ölüm var arkadaş, ölüm. Şu köşkün sahibi de ölecek, şu horoz da…

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 21 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5468 : Temmuz 09, 2019, 16:28:56 »
2019 corollaya fabrika çıkışı hangi yağ konulmakta,bir bilen yok mu sayın arkadaşlar? Kullanıcı el kitabı 0w20 kullanın diyor ama servisler fabrika5w30 kullanır deyip 5 30 dan devam ediyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5469 : Temmuz 09, 2019, 19:36:26 »
2019 corollaya fabrika çıkışı hangi yağ konulmakta,bir bilen yok mu sayın arkadaşlar? Kullanıcı el kitabı 0w20 kullanın diyor ama servisler fabrika5w30 kullanır deyip 5 30 dan devam ediyor.
0W20 kullanılması gerekmektedir.
Bunu alabilirsiniz ENEOS Premium Ultra 0W/20 4LT Motor Yağı -2019 Üretim 250,00 TL yerine 178,00 TL
https://urun.n11.com/motor-yagi/eneos-premium-ultra-0w20-4lt-motor-yagi-2019-uretim-P29349088

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '17
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5470 : Temmuz 10, 2019, 00:15:33 »
Ara ara hala kafam takılıyor bu yağ işine acaba servise 5w30 koydurmasamıydım diye. Elin amerikalısı 1.8 motora koyuyor 0w20 yi biz gölgemizden korkuyoruz.(İlk iki Videoda esas konu yağ filtresi ama orada koydukları yağa dikkat ettim 0w20 ayrıca filtreyi elle sıkın ben serviste elle sıkıyordum diyen toyota çalışanı bile yazmış)

2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5471 : Temmuz 10, 2019, 00:43:26 »
Ara ara hala kafam takılıyor bu yağ işine acaba servise 5w30 koydurmasamıydım diye. Elin amerikalısı 1.8 motora koyuyor 0w20 yi biz gölgemizden korkuyoruz.(İlk iki Videoda esas konu yağ filtresi ama orada koydukları yağa dikkat ettim 0w20 ayrıca filtreyi elle sıkın ben serviste elle sıkıyordum diyen toyota çalışanı bile yazmış)

Zamanında bütün yetkili servisler 10W40 kullanırdı ülkeye ne oldu da nasıl iklim yol şartı değişti de 5W30'a geçiş yaptılar ?  Kitapçığın yazdığının dışına çıkmayın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 21 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5472 : Temmuz 10, 2019, 21:25:55 »
0W20 kullanılması gerekmektedir.
Bunu alabilirsiniz ENEOS Premium Ultra 0W/20 4LT Motor Yağı -2019 Üretim 250,00 TL yerine 178,00 TL
https://urun.n11.com/motor-yagi/eneos-premium-ultra-0w20-4lt-motor-yagi-2019-uretim-P29349088
5w30 koyduktan sonra servisi toyota türkiyeye şikayet ettim.genel merkez 5w30 doğru yağ,yetkili servis doğru iş yapmış dedi.Ama kitapçık 0w20 diyor,0w20 den şaşmayın diyor ona ne diyeceksiniz dediğimde, araç tüm avrupaya ithal ediliyor fabrika çıkışı 0w20 konulsa da gittiği ülkenin iklimine göre yağ değişkenlik gösterebilir ve türkiyeye uygun yağ 5w30 dur dedi.noktayı koydu.bana kalırsa da 0w20 doğru yağ,araç daha atikti ve yakıt daha iyiydi.yetkili serviste 0w20 koyarız ama faturaya şerh koyarız,sorumluluk almayız deniyor..kitapçığın dediğini yapmam,bildiğimi okurum.1 haftalık toyota sahibiyim,3 4 gündür sinirdwn dönüp duruyom..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5473 : Temmuz 10, 2019, 23:05:11 »
5w30 koyduktan sonra servisi toyota türkiyeye şikayet ettim.genel merkez 5w30 doğru yağ,yetkili servis doğru iş yapmış dedi.Ama kitapçık 0w20 diyor,0w20 den şaşmayın diyor ona ne diyeceksiniz dediğimde, araç tüm avrupaya ithal ediliyor fabrika çıkışı 0w20 konulsa da gittiği ülkenin iklimine göre yağ değişkenlik gösterebilir ve türkiyeye uygun yağ 5w30 dur dedi.noktayı koydu.bana kalırsa da 0w20 doğru yağ,araç daha atikti ve yakıt daha iyiydi.yetkili serviste 5w30 koyarız ama faturaya şerh koyarız,sorumluluk almayız deniyor..kitapçığın dediğini yapmam,bildiğimi okurum.1 haftalık toyota sahibiyim,3 4 gündür sinirdwn dönüp duruyom..
Madem iklim şartı zamanında neden 10w40 kullanılıyordu da sonra 5w30 a geçiş yapıldı keşke Onu da sorsaydiniz :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 21 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5474 : Temmuz 10, 2019, 23:11:33 »
Madem iklim şartı zamanında neden 10w40 kullanılıyordu da sonra 5w30 a geçiş yapıldı keşke Onu da sorsaydiniz :)
Ya iklim miklim hikaye..sorun olan maliyet bana kalırsa.10w40 konusunu yarın arar sorarım.Ya bu arada servis dışı 0w20 kullanıp sorun yaşayan var mı Anıl,siz bilirsiniz..hararet, yatak  sarma yakıt artma gibi...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5475 : Temmuz 10, 2019, 23:33:15 »
Ya iklim miklim hikaye..sorun olan maliyet bana kalırsa.10w40 konusunu yarın arar sorarım.Ya bu arada servis dışı 0w20 kullanıp sorun yaşayan var mı Anıl,siz bilirsiniz..hararet, yatak  sarma yakıt artma gibi...
Hayır yaşamazsınız Serviste konulunca yaşanmayacak mı  öyle bir sormuşsunuz ki sanki servis dışı yapılınca olacakmış gibi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 21 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5476 : Temmuz 16, 2019, 00:49:24 »
Hayır yaşamazsınız Serviste konulunca yaşanmayacak mı  öyle bir sormuşsunuz ki sanki servis dışı yapılınca olacakmış gibi :)
Servis dışı yapılınca olmaz belki amma olursa sıkıntı büyük olur.20 25 bine motor yapmak istemem.servisin koyduğundan şaşmamak en iyisi galiba,5w30 devam :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5477 : Temmuz 16, 2019, 11:03:01 »
0W-20 Türkiye şartları için doğru değildir, bu viskoziteyi koyduktan 5 bin km sonra motorun hemen yatak sarmasını falan da beklemeyin fakat kuzey avrupa, kanada veya sibirya'da yaşamıyorsanız fabrikanın bahsettiği 1 milyon km'yi hatta 250-300 bini bile unutun.

Ülkemizde, aracınızı yüklü ve/veya yokuşlu, yoğun trafik, arazi gibi tam gün ağır şartlarda kullanıyorsanız 10W-40'da doğru viskozitedir.

Günlük özel araç olarak sabah akşam, seyahat durumlarında kullanıyorsanız sadece 2 seçeneğiniz olmalıdır, 5W-30 ve soğuk bölgeler için 0W-40

Merkez Toyota doğru cevap vermiş. Kitapçığı doğru okuyup doğru anlayıp doğru yorumlayın.

Size diğer seçeneklerde veriliyor.

0W-20 olarak "önerilen" yağ örnek olarak verilmiştir, yaşadığınız yerin iklimine uygun viskozite seçimi yapmanız, sorunsuzca 1 milyon km yapabilmenizi sağlar.

Yeni nesil meşhur 0W-20'nin yazlık viskozitesinin becerisi şudur; tam sentetik ve özel katkılı olmasından dolayı artık yüksek ısıda yanmıyor, buharlaşmıyor ve dolayısiyle kayba uğramıyor fakat bu özellikler yüksek sıcaklıkta o motoru yağlayabilir anlamına gelmiyor, çünkü çok ince. Eğer öyle olsaydı tüm markalar en iyisi diye sadece 0W-20'yi her model ve her motor için, her türlü iklim için, dünyanın her yerinde servislerinde kullanırlardı, inanın bundan da çok mutlu olurlardı.

Motorunuzu yağlayın! motorunuz için iyi bir şey yapacaksanız bizim ülkemiz için dünyanın en iyisi olan 5W-30 veya 0W-40 kullanın ve aksatmadan periyodunda değiştirin. Şanzıman yağınızı, fren hidroliğinizi ve motor soğutma suyunuzu ve önceki modellerde mevcut direksiyon hidroliğini ve debriyaj hidroliğini de periyodunda muhakkak servisinizde değişin.

Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5478 : Temmuz 16, 2019, 12:57:08 »
Servis dışı yapılınca olmaz belki amma olursa sıkıntı büyük olur.20 25 bine motor yapmak istemem.servisin koyduğundan şaşmamak en iyisi galiba,5w30 devam :)
20 25 binde motor yaptırmak bu pek gerçekçi değil.
 Peki yetkili servislerdeki deneyimsiz personellere mi inanmalı yoksa o kadar para yatırıp arge yapan toyotaya mi ?

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 16, 2019, 13:02:21
0W-20 Türkiye şartları için doğru değildir, bu viskoziteyi koyduktan 5 bin km sonra motorun hemen yatak sarmasını falan da beklemeyin fakat kuzey avrupa, kanada veya sibirya'da yaşamıyorsanız fabrikanın bahsettiği 1 milyon km'yi hatta 250-300 bini bile unutun.

Ülkemizde, aracınızı yüklü ve/veya yokuşlu, yoğun trafik, arazi gibi tam gün ağır şartlarda kullanıyorsanız 10W-40'da doğru viskozitedir.

Günlük özel araç olarak sabah akşam, seyahat durumlarında kullanıyorsanız sadece 2 seçeneğiniz olmalıdır, 5W-30 ve soğuk bölgeler için 0W-40

Merkez Toyota doğru cevap vermiş. Kitapçığı doğru okuyup doğru anlayıp doğru yorumlayın.

Size diğer seçeneklerde veriliyor.

0W-20 olarak "önerilen" yağ örnek olarak verilmiştir, yaşadığınız yerin iklimine uygun viskozite seçimi yapmanız, sorunsuzca 1 milyon km yapabilmenizi sağlar.

Yeni nesil meşhur 0W-20'nin yazlık viskozitesinin becerisi şudur; tam sentetik ve özel katkılı olmasından dolayı artık yüksek ısıda yanmıyor, buharlaşmıyor ve dolayısiyle kayba uğramıyor fakat bu özellikler yüksek sıcaklıkta o motoru yağlayabilir anlamına gelmiyor, çünkü çok ince. Eğer öyle olsaydı tüm markalar en iyisi diye sadece 0W-20'yi her model ve her motor için, her türlü iklim için, dünyanın her yerinde servislerinde kullanırlardı, inanın bundan da çok mutlu olurlardı.

Motorunuzu yağlayın! motorunuz için iyi bir şey yapacaksanız bizim ülkemiz için dünyanın en iyisi olan 5W-30 veya 0W-40 kullanın ve aksatmadan periyodunda değiştirin. Şanzıman yağınızı, fren hidroliğinizi ve motor soğutma suyunuzu ve önceki modellerde mevcut direksiyon hidroliğini ve debriyaj hidroliğini de periyodunda muhakkak servisinizde değişin.
Tekin abi neden bu kadar 0w20 motor yağına on yargı ile yaklaşılıyorsun onu merak ediyorum zamanında yetkili servisler 10w40 kullanırdı ne oldu da ülkemiz de birden bire 5w30 a geçer oldular iklim mi değişti havalar mi buz kesti yetkili servislerin mantığı kâr dan başka birşey değil   diyelim ki toyota yapmış bir hata o zaman neden var grubu 1.5 tsi motora 0w20 kullanıyor audi neden 3.0 tdi motora 0w20 tavsiye ediyor yağ teknolojisi ilerledi artık 0w20 0w16 bütün koşulları daha iyi bir şekilde karşılayabiliyor ayrıca 10w40 önerin bile çok riskli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5479 : Temmuz 16, 2019, 22:09:17 »
Merhaba Anıl,

Tekin abi neden bu kadar 0w20 motor yağına on yargı ile yaklaşılıyorsun
Kesinlikle ön yargı değil, 0W-20'nin yazlık viskozitesinin bizim ülkemizde yağlama yapabilme yeteneği yok diyorum. Toyota merkez ile yazışmalarım sonucu Türkiyede 5W-30 kullanılması gerektiğini anlatabildim ve anladılar.

merak ediyorum zamanında yetkili servisler 10w40 kullanırdı ne oldu da ülkemiz de birden bire 5w30 a geçer oldular iklim mi değişti havalar mi buz kesti
Hayır havalar buz kesmedi ama D-4D motorda tork artışına gittiler ve 10W önceki gibi sekman, turbo ve vakum pompasını yağlayamadı, dikkat edin 10W diyorum yazlık 40 yağlayamadı demiyorum. Dizeller ile benzinlilerde aynı yağ kullanıldığı için benzinliyede 5W-30 koymaya başladılar çünkü aynı varilden olması daha karlı

yetkili servislerin mantığı kâr dan başka birşey değil   
Yetkili servisler kullanılan viskoziteye göre kar koymazlar, birim fiyata %xx oranında diye kar marjı koyar

diyelim ki toyota yapmış bir hata o zaman neden var grubu 1.5 tsi motora 0w20 kullanıyor audi neden 3.0 tdi motora 0w20 tavsiye ediyor
Yine aynı şey, hatta Honda'da aynı hatayı yapıyor. Yetkili servisime ve merkeze aynı şeyleri anlattım, Honda'ya dedimki sizin kitapçığınızda önerilen ve servislerde kullandığınız Honda orjinal yağın özelliği 0W-20 SM, benim dışardan getirdiğim yağ 0W-40 SN. Bu yağı kullanın veya 5W-30 SM bende dışardan getirmeyeyim dedim, anlatamadım, sorun değil benim motorum daha sağlıklı ve yağı ucuza geliyor.

Diğer taraftan Toyota abd'de Hybrid dahil hepsinde 5W-30 kullanıyor hatta Canada'da bile oysa Canada'da 0W-20 daha idealdir, abd-Toyota yanlışmı yapıyor?
Almanya Türkiyeye göre çok daha serin kendi markaları için o ülkede sorun olmaz fakat burada yanlış
Peki fransız markalar ve italyan markalar kendi ülkelerinde 0W-20 kullanıyor mu? Türkiyede hangi viskoziteyi kullanıyorlar?

yağ teknolojisi ilerledi artık 0w20 0w16 bütün koşulları daha iyi bir şekilde karşılayabiliyor
Dediğim gibi, canada, kuzey avrupa, sibirya, kutuplar için 0W-20 ve 0W-16 veya 0W-8
Şu an senin Corolla ile Sibiryaya gidersen ve Kışı orada geçireceğim dersen, kesinlikle 0W-8 kullan derim.

ayrıca 10w40 önerin bile çok riskli
Modelinizin kitapçığında yağ viskoziteleri bölümünde 10W-40 var ise ve eğer aracınızı üreticinin belirttiği ağır koşullarda kullanıyorsanız, riskli değil doğru seçim yapmış olursunuz, kaldıki 2007 modele kadar olanlarda zaten 10W-40

Yetkili servislerde personel deneyimsiz değil, kendi sorumluluk alanlarında yeterli bilgiyle donatılmıştır, fikir üretmeleri istenmez. Bu soruların cevabını oralarda bulamazsınız.
Toyota ar-ge departmanına ulaşmanız ve tüm tezlerinizi anlatabilmelisiniz.

Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)