Gönderen Konu: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları  (Okunma sayısı 1577844 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 74000
  • Model Yılı: '10
Ynt: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları
« Yanıtla #5320 : Nisan 16, 2019, 16:25:00 »
2010 model 74000km'de d4d corolla aracım var. Yağ ve filtre bakımlarının zamanı geldi, yetkili servis dışında kendim parçaları alıp yaptırmak istiyorum. Bu konuda çok bilgili olmadığım için tavsiyeleriniz hangi marka ve model ürünlerdir? Farklı internet sitelerinde farklı markaları görünce kafam karıştı. :argh:

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #5320 : Nisan 16, 2019, 16:25:00 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 128000
  • Model Yılı: '11
  • 53 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5321 : Nisan 16, 2019, 17:40:33 »
Mann filtre kalitelidir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5322 : Nisan 16, 2019, 21:28:21 »
Anıl, cevaplar verilmiş zaten.
Kağıt ile teste kadar, zaten yapılan kilometre önemli bir belirleyici. Ayrıca kağıt yanında, yağa karışan bazı materyaller ters sonuç ortaya çıkmasına neden olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
    • Toyota Club Turkey
  • Araç: ---
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5323 : Nisan 17, 2019, 12:02:31 »
bugun yagımı degıstırdım servsite, 1000 km lik ucrestsiz bakım vardı, ilginc olaylar yasadım, motul 0w20 koydum, yeni yag oldugundan mı motul oldugundan mı bılemedım goruslerım pozitif,

daha once servistan yag fıltresi almıstım, ınternette gordugumden farklı geldi, adama demiştimki o gun, abi internette benim arabaların yag filtresini gordum kagıt filtreli oringli ( plastik halka ) dedim, yok abi ben senin ruhsatınla gittim demişti yedek parca bolumune orda ruhsattaki motor şası noya bakılıp veriliyor, yanlış olma ihtimali yok demişti, bugun onu hatrılattım birde hafiften dalga gectim, bak dedim o gun yedek parcacı yanlıs olma ıhtımalı yok dedi, onun ıcın herseyın en dogurusnu bız bılırız gıbı havalara gırmeyın dedim ( servislerin) , asıl kızdıgım nokta, arabayı teslım ederken, adama bak dedım on kultukta yag ve fıltre var onlar kullanılacak, yalnız dedim yarım litrelik pet sise var ( daha once 5 litrelik kutudan dokmustum ) onu karterdeki yag bosaldıktan sonra dokeceksiniz yani zayi olacak ( okudugum kadarıyla faydası varmıs ), ondan sonra yag dolumu yaparsınız diye anlatırken servisin beni karsılamaya gonderdigi adama baktım adam hafiften sırıyor, ne oluyor lan dedim guluyormusun sen, cıddı ol, her boku sız mı bılıyorsunuz dedim, ıstedıgım yaga koyarım, zorla yaptırmıyoruz sıze herhalde, telefonla konusmustuk dedım ne mu sıratma, zaten arabaya yag konulı bir sene olmustur asga yukarı, zaten degısmesı lazım ( obur turlu araba 5 aydır bende ) ama muhtemelen daha once yag konulmusutr arabaya ( 2018in baslarında ) adam sırıtıyor, dedim neyse ekmegi ile oynamayım, sıkayet etmedim herifi, anlatsam beni dinlerken sırıttıgını adamı sutlamaları ısten bıle degıl, bırde yag filtresini degıtırdıler, bana daha once kucuk filtre vermislerdi, demekki o olmadı, sonra oringli olandan takmıslar, ne oldu dedım ( arabayı teslım alırken ) her seyı bılıyorsunuz hani, birde anlatmak istemedigim bir konu daha var cok vahim, remen rezillik burda anlatmayı uygun gormıyorum. kısacası ılk muayanem bu sekılde gectı.

Aydin Bey,

yazarken kullandığınız kelimelere biraz daha dikkat etmeniz forum kuralları gereğidir.
Servis elemanı ile yaşadığınızı anlatabilirsiniz ama argo kullanmadan lütfen.

İyi forumlar.
Bu hesaba gönderilen mail veya özel mesajlar kontrol edilmemektedir! Lütfen diğer yöneticilerimize danışın veya "Mesaj Raporu" gönderin. Teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 11000
  • Model Yılı: '17
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5324 : Nisan 24, 2019, 21:13:01 »
Ne olursa olsun karsinizdaki bi insan bu sekilde anlatmaniz hic uygun degil beyfendi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 26666
  • Model Yılı: '07
  • 3 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5325 : Nisan 26, 2019, 18:48:09 »
Eneos Sustina'nın diğer yağlardan farkı nedir ?
"Sülfürik asit oluşumunu azaltan ZP katkı maddesinin karakteristiğinden dolayı SUSTINA, motoru daha temiz ve daha uzun süre çalışır tutar."
bunun gibi bilgilerin dışında kullanıcıların yorumu nedir ?
e120 benzinli 1.6 corolla için fazla lüks olur mu ki ? Valvoline tam sentetik 5w40 var şu an.
Corolla 1.6 Terra Benzinli Manuel 2007 Model E120 Kasa
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=61558.msg833266

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5326 : Nisan 26, 2019, 21:06:34 »
Eneos Sustina'nın diğer yağlardan farkı nedir ?
"Sülfürik asit oluşumunu azaltan ZP katkı maddesinin karakteristiğinden dolayı SUSTINA, motoru daha temiz ve daha uzun süre çalışır tutar."
bunun gibi bilgilerin dışında kullanıcıların yorumu nedir ?
e120 benzinli 1.6 corolla için fazla lüks olur mu ki ? Valvoline tam sentetik 5w40 var şu an.
Barış bey merhabalar bende motor yağına son derece önem verenlerdenim benim araç sizinkinden çok daha eski motor yağında kalite için araç yaşının önemi yok verdiğiniz yağ markalarından valvoline dikkatimi çekti ve kapsamlı bir internet araştırması yaptım Amerikan menşeli motorlu araçlar icat tarihiyle yakın eş zamanlı bir şirket olduğunu ve ilk sentetik yağı bulan marka olduğunu öğrendim aslında ülkemizde daha önce OPET ile birlikte ortaklık yapmışlar ama yeterince reklam ve tanıtım yapmadıkları veya yeterince kâr marjı sağlamadıkları nedeniyle piyasada tutunamamışlar ve Türkiye pazarını bırakmışlar şuanda Bulgar prista oil ile türkiye pazarına tekrar dönmüşler yeterince kullanıcı yorumu bulamadım bir kaç kişi ve bir satıcı bayii yorum yapmış ürün açıklamasını okuduğum zaman çok şaşırtıcı oranda açıklama yazılmış kullanıp görmek lazım eğer alırsanız öncesi ve sonrası olarak deneyim paylaşmayı ihmal etmeyiniz bizlerde bilgilenmiş oluruz.
Keyifli forumlar.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '14
  • 226 kere teşekkür etti
  • 230 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5327 : Mayıs 02, 2019, 22:42:12 »
Astra h 1.6 A16XER için bundan sipariş ettim

https://www.hepsiburada.com/liqui-moly-top-tec-4600-dexos2-5w30-motor-yagi-4lt-3763-p-HBV00000D50LH?magaza=Divortex

Önceden GM yağ kullanıyordum ama pek iyi şeyler yazmıyor hakkında.Bir de bunu deneyelim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5328 : Mayıs 03, 2019, 09:29:38 »
Astra h 1.6 A16XER için bundan sipariş ettim

https://www.hepsiburada.com/liqui-moly-top-tec-4600-dexos2-5w30-motor-yagi-4lt-3763-p-HBV00000D50LH?magaza=Divortex

Önceden GM yağ kullanıyordum ama pek iyi şeyler yazmıyor hakkında.Bir de bunu deneyelim

Astralarda 0w40 ile daha iyi oluyor diyenler var. Kullanıcı geri dönüşleri öyleydi. GM yağın içeriği zaten PO. kalite beklemeyin :D
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5329 : Mayıs 03, 2019, 11:28:51 »
API SN özelliğini sunan, hem benzinli hem dizel ve hemde LPG'li motorlarda kullanılabilen ender kalitede üretilmiş ve heryerde bulunabilen tam sentetik motor yağı, 

Shell Helix Ultra 0W-40

4L: 240.TL

https://www.shell.com.tr/motorists/oils-lubricants/helix-for-cars/helix-fully-synthetic/shell-helix-ultra-0w-40.html

Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 226 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5330 : Mayıs 03, 2019, 13:48:15 »
Astralarda 0w40 ile daha iyi oluyor diyenler var. Kullanıcı geri dönüşleri öyleydi. GM yağın içeriği zaten PO. kalite beklemeyin :D

5w30 u verdim artık :D  0w40 nasıldır hiç duymadım.Nasıl bir farkı varmış ?
motor yağını değiştirmişken bunu da sipariş verdim.Eski yağın üzerine eklenip boşaltınca eski kalıntıları temizliyormuş.Bir fark yaratır mı bilmem.
https://www.hepsiburada.com/liqui-moly-karter-temizleyici-300-ml-p-OTSON2640?magaza=Divortex

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5331 : Mayıs 03, 2019, 14:31:03 »
5w30 u verdim artık :D  0w40 nasıldır hiç duymadım.Nasıl bir farkı varmış ?
motor yağını değiştirmişken bunu da sipariş verdim.Eski yağın üzerine eklenip boşaltınca eski kalıntıları temizliyormuş.Bir fark yaratır mı bilmem.
https://www.hepsiburada.com/liqui-moly-karter-temizleyici-300-ml-p-OTSON2640?magaza=Divortex

Müshil gibi bir şey, bütün kiri pası söker atar  :lol:

0w40 kullanıcı yorumlarını okumuştum ben. Arkadaşımda vardı astra H, o zamanlar bir araştırma da görmüştüm.
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 226 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5332 : Mayıs 03, 2019, 14:54:12 »
Müshil gibi bir şey, bütün kiri pası söker atar  :lol:

0w40 kullanıcı yorumlarını okumuştum ben. Arkadaşımda vardı astra H, o zamanlar bir araştırma da görmüştüm.

Valla ne zamandır yağı değişmiyor 10bin km yi geçmiştir yağ eksiltme vs söz konusu değil.Yağ olduğu gibi duruyor ama kirli olduğu belli yapmışken tam yapmak lazım dedim.Arada devir çeviririm ve çok sert iklim koşullarına sahip yerde değilim. Ne kadar iyi bakarsak o da bizimle o kadar uzun süreli olur ☺

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 226 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5333 : Mayıs 08, 2019, 16:39:38 »
Liqui moly motor temizleyici ardından Liqui moly Toptec 4600 dexos 2 yağ ve filtrelerin bakımını yaptırdım.İlk izlenimler güzel.Motor sıcaklığı daha yavaş yükseliyor sanki titreşim de de hafif bir azalma var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #5334 : Mayıs 13, 2019, 13:32:48 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #5336 : Mayıs 13, 2019, 16:37:46 »
3 ay önce 2009 model 210bin kmde 1.6benzinli bir toyota corolla sahibi oldum.İçindeki mevcut yağdan yana bir sıkıntım yok ama yağ ekleme zamanım geldi.Satıcının en son hangi yağı koyduğunu bilmiyorum.Hangi markanın yağını önerirsiniz? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5337 : Mayıs 14, 2019, 00:38:52 »
3 ay önce 2009 model 210bin kmde 1.6benzinli bir toyota corolla sahibi oldum.İçindeki mevcut yağdan yana bir sıkıntım yok ama yağ ekleme zamanım geldi.Satıcının en son hangi yağı koyduğunu bilmiyorum.Hangi markanın yağını önerirsiniz? Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Komple değiştirin 5w40 kullanılabilir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #5338 : Mayıs 14, 2019, 09:56:16 »
Castrol GTX LPG 20W-50 4Litre Lpgli Araçlara Özel Motor Yağı 1.33 coralla uygunmu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5339 : Mayıs 14, 2019, 10:32:24 »
Castrol GTX LPG 20W-50 4Litre Lpgli Araçlara Özel Motor Yağı 1.33 coralla uygunmu
İnşallah bu yağı koyup büyük bir hata yapmazmışsınızdır inşallah.
Bunu kendiniz mi düşündünüz yoksa bir usta mi önerdi ?