Toyota Club Türkiye

Haberler => Otomobil Dünyasından Haberler => Konuyu başlatan: Anıl Akca (35513) - Eylül 21, 2020, 21:30:48

Başlık: Oto servisleri yeni yönetmelikten muaf tutulmak istiyor
Gönderen: Anıl Akca (35513) - Eylül 21, 2020, 21:30:48
Hasarlı araçları üzerine alıp daha sonra satan servisler çıkmazda.
Ülkemizde 81 ilde, 10 derneğin katılımıyla kurulan ve özel servislerin temsilcisi olan Tüm Oto Servisleri Federasyonu (TOSEF), 1 Eylül 2020 tarihi itibariyle geçerli olan, ikinci el oto ticareti için yürürlüğe giren yeni yönetmelikle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.İkinci el oto ticareti yapanlar için belirli düzenlemeleri ve yetki belgesini zorunlu kılan yönetmelikle ilgili TOSEF Tüm Oto Servisleri Federasyonu Başkanı Ünal Ünaldı; "Oto servisleri ve oto tamirhaneleri, işletmelerini ayakta tutabilmek adına hasarlı araçları satın almak durumunda kalıyor ve bu araçların onarımını gerçekleştirip satışa çıkararak çarkın dönmesini sağlamaya çalışıyor."

"Ülkemizde yaklaşık 30.000 özel oto servisi var ve yılda sadece 3 araç alım-satımı yapmaları ise mümkün değil. Oto servislerinin doğasında olan bu alım-satımın, ikinci el araç ticareti olarak değerlendirilmemesini ve yetki belgesinden muaf tutulmalarını talep ediyoruz." dedi.

Ülke çapında 680 üyesi olan TOSEF Tüm Oto Servisleri Federasyonu'nun Başkanı Ünal Ünaldı, son günlerde gündemde olan ikinci el yetki belgesi ile ilgili önemli bir değerlendirmede bulundu.

İkinci el araç alım-satımını ticaret olarak yapan işletmeler için çok doğru bir adım olduğunu, fakat oto servisleri ve oto tamirhanelerinin istisna olarak kabul edilmesini talep ettiklerini belirten Ünal Ünaldı: "Oto servisleri ve oto tamirhaneleri yılın belirli dönemlerinde iş hacimleri düştüğünde, araç girişleri azaldığında, işletmenin ayakta kalması için, istihdam yarattığı çalışanlarının maaşlarını ödemek için belirli zamanlarda sigorta şirketlerinden ya da şahıslardan hasarlı araç satın alıp, onarıp, satışa çıkarıyorlar."

"Bu işletmelerin yılda sadece 3 adet araç satışı gerçekleştirmesi ise mümkün değil. Yaklaşık 30 bin ailenin ekmek yediği oto servislerinin yaptığı bu alım-satımlar için ilgili yönetmelikteki şartların aranmamasını ve yetki belgesinden muaf tutulmasını talep ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

https://tr.motor1.com/news/444930/oto-servisleri-yeni-yonetmelikten-muaf-tutulmak-istiyor/


Başlık: Ynt: Oto servisleri yeni yönetmelikten muaf tutulmak istiyor
Gönderen: Tokay Ceritoğlu (40552) - Eylül 21, 2020, 23:23:36
Haksız bir talep,işi nedir? oto servis,tamirhane;bunlar yaptıkları tamirden,onarımdan para kazanmıyorlar mı?aracı kim satarsa  satsın,kim alırsa alsın,bunlar sadece onarım yapıp ücretini alacaklar o kadar ! herkesin aklı başkasının işinde,böyle olunca kaos oluyor.Galericiler bu işe ne diyor acaba?
Başlık: Ynt: Oto servisleri yeni yönetmelikten muaf tutulmak istiyor
Gönderen: Ümit ŞAHANTİMOR (39478) - Eylül 22, 2020, 00:15:10
Tokay abi pert işinde yağlı para var o yüzden içlerine kurt düştü hepsi birer ihale şifresi alıp pert araç takip etmeye başladılar aralarında pek nadir işini yapan esnaf kaldı,
İhaleden aracı ucuz kapat getir alla pulla sat zaten işçilik kendilerde çıkma parça gırla, hâl böyle olunca araç ucuza geliyor iyi kâr bırakıyor,kim uğraşacak sıradan müşteri işiyle,
Geçenlerde benim aracın iki parça boya işi için uğradım boyacının dediği kelam ben sigorta işlerine yetişemiyorum diyor gerisini siz düşünün adam fiyat bile vermedi.