Gönderen Konu: Motor temizleme yada yıkama hakkında resimli anlatım....  (Okunma sayısı 46376 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
   Emrah Can kardeşiminde isteği ile ne zamandan dır ekleyecğim bu konuyu hazır bugün müsait iken ekleyeyim.Elimdeki fotoğraflar dan biri Emrah'ın AE101'ine ait.Diğeride benim 2003 1,4 motor Corolla'ya ait.Bu iki araca sahip arkadaşlar öneride ki gibi korkmadan arabalarının motorlarını temizleyebilirler..AE90 ve 1999-02 model arası kullanıcılarda bu fotolara bakarak uygun olan yerleri kapatıp gerekli temizliği yapabilirler..Motor temizliği iç-dış temizliğe benzemez.SABIR gerektiren ve elleri çizen bir temizlik.Bunları göze aldıysanız eğer şimdiden kolay gelsin.Yok eğer sabır ve çizikleri göze alamıyorsanız hiç aklınızdan bile geçirmeyin.
Öncelikle malzemeler...
-1 adet kova
-1 adet güçlü çözücülü bulaşık detarjanı.Mümkünse markalı birşey olsun.Pril gibi..
-2 adet sünger (biri yıkamak,diğeri ise mazot uygulaması için)
-plastik parlatıcı ve koruyucu SÜT (bulaşık süngeri yeterlidir)
-0,5 Lt mazot (küçük su şişesine pompa ağzı sığıyor)
-boya parlatıcı pastalı cila (uygulama için sünger-üstübü ve parlatmak için pamuklu bez yada bir paket pamuk)
-1 adet cam sil spreyli şişesi.mazotu koymak için
-2 çift ameliyat eldiveni (birini mazot işleminde kullanın)
-bolca parça bez..
-ve elbetteki elinizin dayandıgı sıcaklıkta sıcak su ve soğuk su...
-termosta sıcacık çay(çaysız gitmiyor)

Öncelikle AE101 sahibi arkadaşlar özellikle distribütör kapağını,ana sigorta kutusunu iyi sarmalı ve kapatmalılar.Bunu bir market poşeti ve üzerine kalın bir bez sararak yapabilirsiniz.Sonrada fren ve direksiyon yağının kapaklarını sıkıca kapatıp kontrol edin.Gevşek ise onlarıda sıkıca sarın.Su kaçmasın içine.LPG olan arkadaşlar,her ihtimale karşın LPG beyninide sarın..Silecek motorunuda unutmayın.Zaten her iki fotoda da kırmızı ile işaretlediğim yerleri sarın işte...
AE101 motoru

2002-2007 Corolla motoru ( bu arada bizim Corolla'nın üetim kodu ne ki?)

Sizlere önerim mümkün mertebe SİLME tekniği ile motorunuzu temizleyin..İşe sarılacak yerleri sarma ile başlıyoruz.Sarma işleminden sonra eğer motorunuzun (PLASTİK parçaları hariç ) metal aksamlarında ve motor kaputunda yağ-kir izleri var ise önce bu kısımları fısfıs yarıdımı ile güzelce mazotlayın.5 dakika bekledikten sonra mazot için ayırdığımız sünger ile yağlı kısımları güzelce ovun.Korkmayın iyice bastırabilirsiniz.Mazot boyanıza yada metal aksamlara zarar vermez ama plastik parçalarda renk solmasına neden olur.Çıkmayan yerlere tekrar uygulayabilirsiniz,sorun değil.Yağlı yerleri mazot ile temizledikten sonra kovaya sıcak suyu ve bolca deterjan ekleyin.Motor izolasyon keçesi olmayanlar kaputun tamamını,olanlarda keçeden arta kalan yerleri güzelce yıkayın.Keçeyi sökme gibi bir gaflette bulunmayın.Çünkü plastik vidaları ve mandalları piyasa da yok.

Kaputtan sonra motorun istediğiniz kısmından temizlemeye başlayabilirsiniz.Size bir önerim motoru 4 parçaya bölün ve parça parça temizleyin..Bu işinizi daha kolaylaştırır.2002-07 Corolla'lar için önerim sol taraftaki amortisör kısmından öne doğru başlayabilirler.

Çok önemli bir ayrıntı:2002-07 Corolla'larda her iki ön farın motor tarafında alt kısımlarda havayastığı sensörleri var.Yarım kibrit kutusu büyüklüğündedir ve rengi siyahtır.Bu sensörlere dikkat edin.Bu önemli hatırlatmadan sonra devam edelim.Motoru 4'e böldükten sonra kısım kısım silin-yıkayın.Ayrı bir not;motoru soğuk halde yıkayın.Motora vereceğiniz zarardan çok elinizi yakabilirsiniz..Silme-yıkama işlemini her bitirdiğiniz yeri küçük plastik bir bardak yada maşrapa yardımı ile soğuk su ile durulayın.Bunu daha çok boyalı yada metal yerlere yapın.Fişlerden-soketlerden suyu uzak tutun.ilerleyen dönemlerde oksitlenme yapabilir..Sabunlu yerleri duruladıktan sonrada bir bez ile silin ve kurutun..Bu işlemi diğer üç bölümede aynen uygulayın.Manifolt bölgesini unutmayın.Hatta ben biraz daha abartıp akis körüklerine kadar uzanmıştım.Karter muhafazayıda atlamayın..

Şimdi sıra sıcak ve tavşan kanı çayda..Oturup güzelce çayınızı yudumlayın.Tahmini 15-20 dakikalık bir moladan sonra motorunuzun son olarak ıslak kalan yerlerini tekrar bir elden geçirip kurutun.Kaputta ve motorun tüm bölgelerinde ıslak bir yer olmadıgından emin olduktan sonra öncelikle boyalı yerleri parlatabilirsiniz.Islak işlemler bitince sardıgınız yerleri açın ve nemli sünger ile buralarıda silin ve temizleyin.Özellikle AE101 kullanıcıları DİSTRİBÜTÖR KAPAĞI'na dikkat ediniz.Su kaçması yada nemlenmesi halinde motorunuzun çalışması değişecektir.Yada çalışmayacaktır.
  Öncelik yine kaputta.Mazotla kirden-pasaktan temizlediğimiz kaputu,iyice yedirmek şartı ile iyice pasta-cila'nızı sürün.Kuruyunca pamuklu bez yada pamuk ile parlatın.Parıl parıl olsun ama...Bu işlemi motor kabininde bulunan boyalı yerlerede sırası ile uygulayın ve parlatın.Bu işlem sonrası artık kaputunuz geç ve zor kirlenecektir.Nemli bir bez yardımı ile artık daha kolay temizleyeceksiniz..

Boyalı yerlerin parlatma işleminden sonra son aşama olarak plastik aksamlar  ve kabloları palatacağız..Bu işlemi ister palatılacak yüzeye direkt yada süt'ü süngere dökerek yapabilirsiniz.Ama ben size süt'ü süngere dökerek uygulamanızı tavsiye ederim..Fazlada dökmeyin bu sefer çirkin bir görüntü meydana çıkıyor.Şöyle söyleyeyim baş parmağın tırnağı miktarda ki süt size sigorta kutusunu parlatacak kadar yeter.Aklıma gelmişken Mazotlama ve Süt'leme işlemlerinde lütfen eldiven kullanın.Bu iki üründe ellerde uzun süreli kokuya neden oluyor.

Ve bu işlemin sonunda tertemiz bir motora sahip olacaksınız.Sabrınıza,zahmetinize ve uğraşınıza değdi değil mi...Ellerinize sağlık.Müsait olursam Passat'ın motoru temizlerken uygulamalı foto ile size yardımcı olabilirim.Ama bunun için söz vermiyorum..

Motor temizleyici spreyler hakkında soru soracak olursanız eğer maalesef cevap veremeyeceğim size.Çünkü kullanmadıgım ürün hakkında size olumlu yada olumsuz bir yorum yapamayacağım...
  Sizlerden ricam arkadaşlar eğer motorunuzu temizlerseniz,kirli ve temiz halinin fotoğraflarını yayınlarsanız sevinirim kendi adıma.Şimdiden teşekkürler...
  Emrah sözümü yerine getirdim.Şimdi sıra sende.Göster marifetini...
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
Ynt: Motor temizleme yada yıkama hakkında resimli anlatım....
« Yanıtla #1 : Mayıs 09, 2009, 09:28:37 »
Özcan bey emeğine sağlık ama çok teferruatlı ya ben yeni yıkattım yıkamacı sadece distribitör ve hava filtresini kapadı ama senin bu anlattıklarından sonra herhalde artık ben yıkarım diye düşünüyorum korkuyordum hep bişey olacak diye resim de ekleyim yeni yıkatmıştım

96 corolla xei

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mayıs 09, 2009, 10:37:44 »
özcan bey, elinize sağlık güzel bir çalışma ve bizim için de çok yararlı bir paylaşım olmuş. motorlar da cillop gibi çıkmış ortaya maşallah...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 529 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Mayıs 09, 2009, 11:36:40 »
özcan bey, elinize sağlık güzel bir çalışma ve bizim için de çok yararlı bir paylaşım olmuş. motorlar da cillop gibi çıkmış ortaya maşallah...
  Ne demek Sedat bey.Her hangi bir konuda birilerine yardımcı olmak benim için büyük bir zevktir.
 Ali kardeş yıkamacı tayzikli hortumla girince dediğin gibi oluyor tabii ki.Ama eldeki bu malzemeler ile anca böyle temizleniyor.Ama buna inan böyle daha temiz oluyor.Ali motorun hazır temizken bence boyalı kısımları cilala.HEm parlar hemde çabuk kirlenmez...
  AE101'lerin motorunu tam bilmediğim için temkinli davranmak adına distribütör dışındakileride kapatmayı önerdim.Arıza falan çıkmasın diye...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mayıs 09, 2009, 11:56:25 »
Özcan detaylı anlatımın ve resimler için teşekkürler. Bir gün ben de deneyeceğim bu motor yıkama işini, umarım becerebilirim. Sana benden bir :alkis: Bu arada boyalı kısmları cilala demişsin, bunun özel bir cilası var mı, yoksa bildiğimiz cilayı mı kullanacağız.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 529 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Mayıs 09, 2009, 12:04:50 »
  Hakkı teşekkür ederim.Sağolasın.Boyalı kısımlar için bildiğimiz pasta cila karışımı ürünleri yada normal boya cilası kullanabilirsin..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 09, 2009, 12:48:13 »
Özcan abi  anlatım tek kelimeyle süper olmuş en kısa sürede uygulamayı yapıyorum. eline emeğine sağlık. çok çok teşekkür ediyorum :alkis: :alkis: :alkis:
97 COROLLA GLİ :carwash: 1.6115 HP 2014 ASTRA HB1.6 CDTI 136 hp ASTRA SEDAN :carwash:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mayıs 09, 2009, 15:08:56 »
Ben de kendi adıma teşekkür ederim. Gerek fotoğraflar, gerekse de metinler gayet açıklayıcı olmuş, elinize sağlık...
2005 Corolla Sedan Terra A/T

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 529 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Mayıs 09, 2009, 17:10:16 »
  Rica ederim arkadaşlar.Yararlanan olursa ne mutlu bana.Bu arada bugün Sadık ustanın yanındaydım.AE101'ler sadece Distribütör kapağını sudan korurlarsa yeterlidir dedi.Silme yöntemi ile temizliği öneriyor fakat yıkamayı ekstra durumlar haricinde pekte önermiyor..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • şaban demirel
    • facebook
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #9 : Mayıs 09, 2009, 18:18:49 »
emeğine sağlık özcan kardeşim...
toyota'sız adam

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 529 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Mayıs 09, 2009, 18:28:58 »
emeğine sağlık özcan kardeşim...
Eyvallah Şaban abi..Elimden geldiğince artık..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • gülerek kaybettiklerini ağlayarak kazanamazsın..
« Yanıtla #11 : Mayıs 09, 2009, 19:12:52 »
Teşekkürler emeğine sağlık.
COROLLA 97 GLİ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mayıs 09, 2009, 19:41:39 »
Ayrintili aciklamalar ve resimler icin sagol Ozcan.Iyi bir kaynak olmus.

Yagli kisimlarin temizlenmesi icin bulunabilirse teneke kutuda sprey satiliyor.(Burada 2-3 dolara) De-greaser/yag cozucu/temizleyici sprey.Mazot yerine ben bu spreyi kullandim,  ovmaya bile gerek kalmadan yagi cozuyor.

sprey yag cozucu
sprey yag cozucuyle temizlenen motor

Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • İŞTE MUTLU SON..
« Yanıtla #13 : Mayıs 09, 2009, 20:00:55 »
özcan abi valla eline saglık ya mükemmel anlatmışın tabi bide bunu yapmak için zaman+sabır lazım.emegine saglık

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 529 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Mayıs 09, 2009, 20:48:05 »
Teşekkürler emeğine sağlık.
  Ben teşekkür ederim.Bu arada Fatih avatar fotoğrafın gerçek mi yoksa duvar fotoğrafımı :)
  Ahmet kardeşim nasılsın? Yazımda da belirttiğim gibi bu sprey veya köpükler hakkında bilgim olmadıgından öneremedim.Kendi arabam olsa denerdim ama arkadaşlar kullanıpta sorun yaşamasınlar diye önermedim. :) :)
  Atilla kardeşim sabır şart.Çünkü küçük ve ayrıntı isteyen noktalar var motorda.Hele AE101'lerde çok var bu ayrıntılardan..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #15 : Mayıs 09, 2009, 20:54:45 »
kolay gelsin güzel bir paylaşım,ama çok yorucu olmuş sizinki arexons marka motor temizleme fısfısı var onla yapmak çokk daha kolay ve etkisi çok daha kalıcı ayrıca hiçbiryeri sarmaya gerek yok fiyatta 10 tl

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 529 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Mayıs 09, 2009, 23:16:31 »
  Onur kardeş yukarıda da belirttiğim gibi spreyler hakkında bilgim olmadıgı için öneride bulunamadım.Ama bu yöntem zahmetli bir o kadar da zevkli bir uygulama...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • İŞTE MUTLU SON..
« Yanıtla #17 : Mayıs 09, 2009, 23:33:15 »
abi tabi şart ya forma baktım aşagı indim geri çıktım :D yapamadım yani anliyacagın çok zor ve dolayli bi iş iyi sabır varmış sende abicim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #18 : Mayıs 10, 2009, 00:39:58 »
  Ben teşekkür ederim.Bu arada Fatih avatar fotoğrafın gerçek mi yoksa duvar fotoğrafımı :)
  Ahmet kardeşim nasılsın? Yazımda da belirttiğim gibi bu sprey veya köpükler hakkında bilgim olmadıgından öneremedim.Kendi arabam olsa denerdim ama arkadaşlar kullanıpta sorun yaşamasınlar diye önermedim. :) :)
  Atilla kardeşim sabır şart.Çünkü küçük ve ayrıntı isteyen noktalar var motorda.Hele AE101'lerde çok var bu ayrıntılardan..
http://www.photofunia.com/?script_id=105 Fotoğrafı buradan sizde yapabilirsiniz.
COROLLA 97 GLİ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #19 : Mayıs 10, 2009, 01:08:54 »

Bunun gibi :D
COROLLA 97 GLİ