Gönderen Konu: 2001 Corolla Yağ Eksiltme sorunu  (Okunma sayısı 23929 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
2001 Corolla Yağ Eksiltme sorunu
« : Mayıs 06, 2009, 20:58:07 »
Arkadaşlar Biraz acele ettiğimden dolayı forum da çok fazla bir arama yapmadan başlık açma gereği duydum.Bugüne kadar çok araba değiştirdim.0km megane aldım en son onu sattıktan sonra 2001 toyota aldım ve işte araba bu dedim.Bugüne kadar çok araba değiştirmeme ramen böle bir araba görmedim.DERKEN arabamda yağ yakma sorunu çıktı.Servis 2-3milyar çekti.5000kmde 2litre yağ yakıyorum.Zannediyorum bütün kasalarda var bu sıkıntı.Sizin öneriniz nedir ?satayım gitsinmi böle yağ ekleyerekte gidermi.Cevaplarınıza göre arabayı satıp satmama kararı alacağım.Şimdiden teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

2001 Corolla Yağ Eksiltme sorunu
« : Mayıs 06, 2009, 20:58:07 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • henüz toyota kullanmıyorum ama sevdim buraları..
  • Kan Grubu: B-
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: 2001 Corolla Yağ Eksiltme sorunu
« Yanıtla #1 : Mayıs 06, 2009, 22:38:04 »
Önder bey bu konu baya bir tartışıldı. O motorlarda kronik olduğu filan dendi ama sonuçta sorun aracın kullanımına göre ve kullanılan yağa göre oldukça fazla değişiyor. Aracınız lpg li vede biraz devirli kullanıyorsanız 1000 km de 0.4 litre yağ eksiltmesini hiç kafanıza takmayın. Öyle motor filan da yaptırmayın servisin gazına gelip 1,5 2 milyar masraf yaptırmanın hiç bir gereği yok özellikle araçta çekiş kaybı gibi bir sorun yoksa...
2001 vtec Civic-2000 vvt-i Corolla- 97 Efsane Kasa Gli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #2 : Mayıs 07, 2009, 00:35:05 »
Alper Bey Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Bir Sorum da Şu LPG taktırsam:
1-Yağ yakması başıma daha çok iş açarmı?(yağ yakmada biraz artış olacaktır fakat büyük bir fark olrmu?
2-LPG yakıt olarak ne kadar farkeder şuan 200 yakıyorsam lpg den sonra 130*140 liraya düşermi
3-LPG de atiker marka olarak nasıl?Atiker tavsiye edermisiniz yoksa Daha ii bişey mi al dersiniz?
    çok teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 07, 2009, 10:28:17 »
Önder Bey, sizi öncelikle Tanışma bölümünde ayrı bir başlık altında tanıyabilir miyiz?

2. sorunuz ile ilgili olarak; bahsettiğiniz tüketim değerlerine düşebileceğinizi zannediyorum.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #4 : Mayıs 07, 2009, 10:34:17 »
Teşekkürler Hakkı Bey.
Tanışma Bölümünde Başlık altında kendimi kısaca tanıttım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Sağlıklı Yaşayalım
  • Kan Grubu: A+
« Yanıtla #5 : Mayıs 07, 2009, 10:59:22 »
selam  önder bey..
öncelikle arabanız hayırlı olsun..bendede aynısı var.. ama benim ki ,2001 corolla 1.4 benzinli..arabadan son derece memnunum..bende ilk arabayı aldıgımda bu kasaların  yağ eksiltme sorunu oldugunu bilmiyordum.. sonrada ögrendim..açıkcası ilk 5000 km yapana kadar öldüm öldüm dirildim..ama çok şükür şu anda 10.000 km oldu milim eksilme yok..ama duydugum her 4 tane (2000-01) corolladan 1 tanesinde bu sorun varmış..
ama formları inceleyin..çoğu arkadaş bu şekilde biniyor..ve herhangi bir sorun olmuyormuşş..
2001 corolla vvt-i 1.4

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '06
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 07, 2009, 12:19:58 »
bence bununla ilgili hukuki yollara başvurmak gerekir
(tabi bunu aracın ilk sahibi yapabilir)
Bodrum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mayıs 07, 2009, 13:07:08 »
Önder bey kardeşimde aynı 2000 model 1,4 vvt-i var. Atiker sıralı sistem takılı ve diğer gönderdiğim linkte yazdıklarımı okuyunca görürsünüz yağ yakma sorunu onda da var. Ancak ilk aldığımızda özellikle ben kullanırken daha fazla yakıyordu. Ben genelde daha yüksek devirli kullanırım aracı. Şu an kardeşim kullanıyor özellikle yağ değişiminden sonra yağ eksiltme olayının ciddi bir biçimde azaldığını söylemişti bana. Hangi yağı kullandığını akşam kardeşimden öğrenince yazarım. Yani yağı hangi koşullarda eksilttiğini takip ederek korkmadan aracınızı kullanabilirsiniz. Kardeşimin aracını aldığımızda 146000 km de idi şu anda 180000 e yaklaşmıştır herhalde.
Lpg taktırdığınızda ortalama %30-%40 arası bir tasarruf edersiniz. Hesabınızı buna göre yapın. Eğer ben bu arabayı satmadan 30000 km ve üzerini yaparım diyorsanız taktırın bence ve rahat rahat binin. Ancak fazla km yapmadan satarım gibi bir düşünceniz varsa taktırmayın çünkü taktırdığınız kitin fiyatının %40 ını ancak satış fiyatına yansıdığını görürsünüz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mayıs 07, 2009, 13:09:47 »
Utku bey bu hukuki süreci ilk sahibi olsanız bile kazanmanız çok zor. Mesela benim aracımın kullanım kitapçığına yazmışlar 1000 km 1 lt kadar yağ eksiltmesi kullanım tarzına bağlı olarak normal karşılanabilir şeklinde.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A-
« Yanıtla #9 : Mayıs 07, 2009, 13:54:11 »
motor u indirip segmanlarınızın değişmesi lazım bu kasaların döküm blok motor olanlarında segmanları hep arızalı çıktı çünkü aynı arabadan bendede var ben kendim motor rektefiye işiyle uğraşıyorum biz segmanları değiştirdik bi sıkınıt kalmadı şu anda ama bu yağ yakma hastalığı var bunlarda tabi illa segman demiyorum ama bize gelenlerin % 95 i segman olarak karşımıza çıktı yani eğer bu şekilde 5000 kmde 2 lt yağ yakıyorsa bu ileride artacaktır ve parçalar arrası yağ perdesi tamca oluşamadığından aşıntı artacak ve daha büyük problemler meydana gelecektir.ayrıca bi sorum olacak tam gaz yaptığınızda egzostan karaduman atıp koku yapıyor mu ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mayıs 07, 2009, 14:15:35 »
Utku bey bu hukuki süreci ilk sahibi olsanız bile kazanmanız çok zor. Mesela benim aracımın kullanım kitapçığına yazmışlar 1000 km 1 lt kadar yağ eksiltmesi kullanım tarzına bağlı olarak normal karşılanabilir şeklinde.

şöyle bir yol izlenebilir
bu aracın yaşıtlarında garantiden yağ eksiltme ile ilgili olarak işlem yapılmış mı ona bakalır
yine yaşıt araçların yağ yakma sorunu olup olmadığı araştırılır
bir avukata danışılıp dava açılabilir...
netice de üreticinin bir hatasıdır, garanti bitmiş olsa bile bu aracın yapılması gerekir
Bodrum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #11 : Mayıs 07, 2009, 16:06:31 »
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Açıkçası ben araştırdım yasal yoldan bir sonuç almamın çok zor olduğunu düşünüyorum.Ve şimdi servisten geldim arabamın yağını 1250km önce değiştirmiştim.(yağ filtresi v.s) . 4.2litre yağ alıyor  bildiğiniz gibi.ve 1250 km de 1,5-2 litre arası yağın eksildiğini söyledi bana servis.Bu çok büyük inanılmaz bir rakam.Kesinlikle arabayı satıcam.Toyota nın hastasıydım.Herkese tavsiye ediyordum fakat artık en son alacağım araba toyota.2. bir sebep te şu  egzost =796tl bu nedir böle.Ferrari egzost u bu paradır.Ve arka kolonların olduğu yerdeki halı+fren lambası=400lira v.s.v.s çok çok pahalı..Şuanki kararım opel astra 1,6 16v HB..Bundan sonra arabaya  1tl bile harcamayı düşünmüyorum.Bir süre yağ ilave edip gezicem.2001 toyota corolla 1,6 16v nasıl yağ koymamı tavsiye edersiniz?teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mayıs 07, 2009, 16:29:36 »
opelin parçalarının da fiyat konusunda toyotadan aşağı kalacağını hiç sanmıyorum...
97 COROLLA GLİ :carwash: 1.6115 HP 2014 ASTRA HB1.6 CDTI 136 hp ASTRA SEDAN :carwash:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mayıs 07, 2009, 16:30:57 »
opelin parçalarının da fiyat konusunda toyotadan aşağı kalacağını hiç sanmıyorum...

+1
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Mayıs 07, 2009, 16:55:19 »
kesinlikle opel almalısınz :D
Bodrum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • fastest 3zzf(t)e in turkey :)
  • Kan Grubu: A+
« Yanıtla #15 : Mayıs 07, 2009, 19:39:03 »
o sorun %80inde var bu motorların servis çok fazla fiyat sölüyo ama dışarıyada yönlendiriyolar.....ben şuan 3bin KMde 4 ltre sentetik yağ yakıyorum :D ama motor bitsin diye uğraşıyorum swap yapcam o yüzden benim umrumda değil artık
3sgte swaped rolla?awd?

skyrolla01@yahoo.com.tr
ufuk L. yalçın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #16 : Mayıs 07, 2009, 20:43:21 »
Herkese Selamlar Neşeli Anlar .
Önder Bey öncelikle durumunuzdan dolayı üzüldüğümü belirtmeliyim...
yorumlardan sonra bu arabayı almayı düşünenler herhalde oturup bir kez düşünecekler.
özellikle toyota hayranlarının canı bayağı sıkılmıştır benim gibi. tamam işte araba  bu diyorsunuz yok değilmiş !!! bazılarında sorun varmış!!! yağ yakıyormuş!!! diyorlar gelde gönül rahatlığıyla al şimdi bu arabayı .birde bazılarında var deniliyor bunu hiç anlamadım aynı yılın modelin arabaları aynı firma nasıl oluyorda bazıları problemsiz çıkıyor.ne olacak illaki toyata ama yağ yakanlardan değil  . ama işn garibi toyota sanki bu modeli deneme yanılma yöntemi kullanarak yapmış hata çıkıyor sonradan düzeltiyorlar.be kardeşim satmadan önce denesene o kadaar para veriyoruz adam gibi yapsana demek geliyor içimizden.ama dönüp geriye baktığımızda ne kadarda  sağlam ve harika arabalar yaptığınıda görüyoruz. sanırım bu modelleri alırken  dikkat etmek gerek.

İNANMADAN EVVEL TESPİT İLE BİR DENE
KENDİN TECRÜBE ETMEDEN BU TAMAM DEME

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Mayıs 07, 2009, 20:47:04 »
maalesef 2000-2001 corollaların yağ yakma sorunu var
olmayanların ise vakti zamanında garantiden düzeltilmiştir...

ayrıca bu sorunun mahkeme yoluyla birşeyler yapılabileceğini düşünüyorum. bunu özellikle aracın ilk sahibi olanlar yapabilir...
netice de bu sorunu toyota üretim hatası olarak kabul edip garantiden işlem yaptı diye biliyorum, eğer öyle ise diğer araçları da garantisi bitse bile işleme alıp sorunu gidermeli. burada müşteri mağdur olmuş durumdadır...
Bodrum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #18 : Mayıs 07, 2009, 20:51:59 »
 tombul (yeni)kasa olmayan 2002 lerde yağ sorunu yokmu? 
İNANMADAN EVVEL TESPİT İLE BİR DENE
KENDİN TECRÜBE ETMEDEN BU TAMAM DEME

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Mayıs 07, 2009, 20:54:08 »
tombul (yeni)kasa olmayan 2002 lerde yağ sorunu yokmu? 

yok
Bodrum