Gönderen Konu: OBD-II Arabirim  (Okunma sayısı 7129 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • 2 kere teşekkür edildi
OBD-II Arabirim
« : Mayıs 06, 2009, 11:26:51 »
Merhabalar,

Bir arkadaşımla beraber giriştiğimiz ve motor bilgilerini bilgisayara aktarmamızı sağlayan OBD II arabirimi hakkında biraz bilgi vermek istedim.

OBD hakkında internette sayısız kaynağa erişebilirsiniz, ama kısaca şöyle özetleyebilirim:

96 yılından itibaren ABD satılan her araçta bir diagnostik bağlantısının (OBD - On Board Diagnostics) bulunmasını ve bu bilgilere standart bir şekilde erişilebilmesini şart koşmuş. Zaman içinde yine bu fiziksel bağlantıyı kullanan farklı türevler (OBD II, EOBD gibi), farklı haberleşme
protokolleri (ISO 15765-4 CAN, SAE J1850 PWM, SAE J1850 VPW, ISO 9141-2, ISO 14230-4, SAE J1939 gibi) ve bu arabirimi kullanan birçok donanım ve yazılım ortaya çıkmış. Kısacası bu tarihten sonraki araçların hemen tümünde bu bağlantı mevcut.

Biz de araçtaki bu bağlantıyı kullanarak bir OBD-II arabirimi yapmayı planladık. Desteklenen protokolleri sıfırdan uğraşıp çözmektense piyasadaki tüm OBD haberleşme protokollerini destekleyen ELM Electronics'in ELM327 çipinin 1.3 versiyonunu kullandık. Bunlar düşük  maliyetli Çin malı cihazlarda bulunan kopya ELM uyumlu çiplerden değil. Doğrudan ELM Electronics'den Kanada'dan getirttik.

Corolla'da direksiyonun altında sol tarafta yer alan yuvaya bağlayacağımız J1962 konnektörleri de Hong Kong'dan bulduk ve getirttik.

Devremizi tasarlarken ELM327 referans devre şemasını temel aldık, fakat üzerinde bazı değişiklikler de yaptık. Prototipte delikli pertinaks kart kullandık. Devremiz yine benzer bir projemiz için aldığımız plastik proje kutularımıza güzelce sığdı, son derece de şık oldu.

İlk denememizi ELM yorumlayıcı çipini destekleyen açık kaynak kodlu bir uygulama olan Scantool'u kullanarak yaptık. Bir dua okuyarak Corolla'nın diagnostik yuvasına arabirimimizi bağladık, seri portu da dizüstü bilgisayara bağladıktan sonra yazılımımızı çalıştırdık. Önce arabirimi, sonra da aracı sorunsuzca tanıdı.

Motorun devri, aracın hızı, motor suyu sıcaklığı, gaz kelebeği konumu, yakıt tüketimi, oksijen sensörleri gibi pek çok veri sürekli izlenebiliyor. Ayrıca motordaki hata kodlarını da görmek ve temizlemek mümkün. Bunlardan yola çıkarak sıfırdan bir yol bilgisayarı yapmak mümkün ki zaten hedeflerimizden biri de bu. Toplanan verilerden gerekli grafikleri ve göstergeleri çizebilecek bir yazılımı hazırlamaya başladık (Denemeler için WinCE işletim sistemli navigasyon cihazı/Pocket PC mevcut zaten).

İşin güzel yanı bu arabirimin tüm araçlarda standart çalışabilmesi. (Arkadaşımın arabası Citroen ve aynı bilgilere erişiliyor) Elbette ki piyasada bu yaptığımızı yapan pek çok arabirim var, maliyeti de çok düşük olmadı, ama önemli olan kendi kendimize yapabilmekti.

Bu arada donanımın tamamını arkadaşım gerçekleştirdi,ben de sadece yurtdışından malzemeleri getirttim ve yazılım kısmı ile
ilgilendim.

Fotoğrafları arabirimi yaparken çekmişti arkadaşım, bağlantı ve arabirimin araçta çalışırkenki fotoğraflarını Cumartesi günü ekliyor olacağım.

Konuyla ilgilenen arkadaşlara da buradan elimden geldiğince bilgi vermeye çalışırım.

Saygılar...
2005 Corolla Sedan Terra A/T

Toyota Club Türkiye

OBD-II Arabirim
« : Mayıs 06, 2009, 11:26:51 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
Ynt: OBD-II Arabirim
« Yanıtla #1 : Mayıs 06, 2009, 11:46:33 »
Paylaşım için teşekkürler Savaş Bey. Benden size bir :alkis: Bu cihazla ECU'ya müdahale etme veya chip tuning gibi uygulamaları gerçekleştirme imkanınız olabilir mi?
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • If it is not Boeing, I am not going... ;)
    • ToyotaClubTr Facebook Sayfası
  • Araç: Prius
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mayıs 06, 2009, 11:50:11 »
Bu cihazla ECU'ya müdahale etme veya chip tuning gibi uygulamaları gerçekleştirme imkanınız olabilir mi?

Kalıcı müdahaleler maalesef yapılamıyor Hakkı abi. Kalıcı olarak sadece kalibrasyonlar yapılabiliyor bu sistem üzerinden. Bir de emniyet kemeri sesli ikazı susturmak... :D
 Benden de bir alkış Savaş abi, sağolasın...
Toyota Prius 1.8 Premium Hybrid

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 06, 2009, 11:57:59 »
Güzelmiş, benim Vectra'da yol bilgisayarı yok ama bununla yapılabilir :)
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mayıs 06, 2009, 12:04:25 »
Teşekkürler Hakkı Bey :)

Aslında bu bağlantıdan her türlü işlem gerçekleştirilebiliyor, zaten araçlarımızdaki ECU'ya müdahale yapılabilecek tek bağlantı yuvası da bu. Fakat ECU'yu programlama tahmin edersiniz ki tüm araçlarda standart olan OBD protokollerine dahil edilmemiş ve bende bu konuda ayrıntılı bir dökümantasyon yok. Hiçbir araç üreticisinin de bunu sağlamaya yanaşacağını zannetmiyorum, ama malumunuz, internette herşeyin bulunabileceğini düşünüyorum :)

Eğer OBD üzerinden standart protokollerden biriyle programlama yapılabiliyorsa bu yaptığımız arabirim doğrudan kullanılabilir, yok bunun için özel bir protokol mevcutsa da aynı konnektörü kullanarak farklı birşeyler geliştirme ihtiyacı doğacak. Açıkçası pek tuning olaylarıyla ilgim olmadığı için ECU programlama kısmını incelememiştim, yalnızca veri okuyoruz biz. Şimdi ben de merak ettim, biraz inceleyeyim bunu da...

Saygılar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 06, 2009, 12:08:56 »
Kalıcı müdahaleler maalesef yapılamıyor Hakkı abi. Kalıcı olarak sadece kalibrasyonlar yapılabiliyor bu sistem üzerinden. Bir de emniyet kemeri sesli ikazı susturmak... :D
 Benden de bir alkış Savaş abi, sağolasın...

Teşekkürler Ergün :)

Haftasonuna şu anda yazmakta olduğum ve navigasyon cihazında (aslında WinCE 5 işletim sistemli sıradan bir PocketPC) çalıştırmayı düşündüğüm uygulamanın da ekran görüntülerini atacağım, o konuda da değerli fikirlerinizi bekliyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 06, 2009, 12:13:19 »
Güzelmiş, benim Vectra'da yol bilgisayarı yok ama bununla yapılabilir :)

Alper Bey, aslında amacımız bir yol bilgisayarı yapmak. Devri, hızı, yakıt tüketimi vs. herşeyi gösteren, 2003 öncesindeki yol bilgisayarsız Corolla'larda da, sizin aracınızda da çalışacaktır. Programı PC üzerinde değil de PocketPC üzerinde yazmaya başlamamın sebebi de bu, kimse aracında bu bilgileri görmek için bir PC taşımak istemez, ama navigasyon cihazının ekranında ekstradan yol bilgisayarı bilgilerini görmek de çok güzel olurdu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mayıs 06, 2009, 12:27:19 »
kimse aracında bu bilgileri görmek için bir PC taşımak istemez
Aslında bunu düşünmemiş de değilim hani :D Navigasyon cihazları daha mantıklı ama.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • şaban demirel
    • facebook
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #8 : Mayıs 06, 2009, 12:28:51 »
Merhabalar,

Bir arkadaşımla beraber giriştiğimiz ve motor bilgilerini bilgisayara aktarmamızı sağlayan OBD II arabirimi hakkında biraz bilgi vermek istedim.

OBD hakkında internette sayısız kaynağa erişebilirsiniz, ama kısaca şöyle özetleyebilirim:

96 yılından itibaren ABD satılan her araçta bir diagnostik bağlantısının (OBD - On Board Diagnostics) bulunmasını ve bu bilgilere standart bir şekilde erişilebilmesini şart koşmuş. Zaman içinde yine bu fiziksel bağlantıyı kullanan farklı türevler (OBD II, EOBD gibi), farklı haberleşme
protokolleri (ISO 15765-4 CAN, SAE J1850 PWM, SAE J1850 VPW, ISO 9141-2, ISO 14230-4, SAE J1939 gibi) ve bu arabirimi kullanan birçok donanım ve yazılım ortaya çıkmış. Kısacası bu tarihten sonraki araçların hemen tümünde bu bağlantı mevcut.

Biz de araçtaki bu bağlantıyı kullanarak bir OBD-II arabirimi yapmayı planladık. Desteklenen protokolleri sıfırdan uğraşıp çözmektense piyasadaki tüm OBD haberleşme protokollerini destekleyen ELM Electronics'in ELM327 çipinin 1.3 versiyonunu kullandık. Bunlar düşük  maliyetli Çin malı cihazlarda bulunan kopya ELM uyumlu çiplerden değil. Doğrudan ELM Electronics'den Kanada'dan getirttik.

Corolla'da direksiyonun altında sol tarafta yer alan yuvaya bağlayacağımız J1962 konnektörleri de Hong Kong'dan bulduk ve getirttik.

Devremizi tasarlarken ELM327 referans devre şemasını temel aldık, fakat üzerinde bazı değişiklikler de yaptık. Prototipte delikli pertinaks kart kullandık. Devremiz yine benzer bir projemiz için aldığımız plastik proje kutularımıza güzelce sığdı, son derece de şık oldu.

İlk denememizi ELM yorumlayıcı çipini destekleyen açık kaynak kodlu bir uygulama olan Scantool'u kullanarak yaptık. Bir dua okuyarak Corolla'nın diagnostik yuvasına arabirimimizi bağladık, seri portu da dizüstü bilgisayara bağladıktan sonra yazılımımızı çalıştırdık. Önce arabirimi, sonra da aracı sorunsuzca tanıdı.

Motorun devri, aracın hızı, motor suyu sıcaklığı, gaz kelebeği konumu, yakıt tüketimi, oksijen sensörleri gibi pek çok veri sürekli izlenebiliyor. Ayrıca motordaki hata kodlarını da görmek ve temizlemek mümkün. Bunlardan yola çıkarak sıfırdan bir yol bilgisayarı yapmak mümkün ki zaten hedeflerimizden biri de bu. Toplanan verilerden gerekli grafikleri ve göstergeleri çizebilecek bir yazılımı hazırlamaya başladık (Denemeler için WinCE işletim sistemli navigasyon cihazı/Pocket PC mevcut zaten).

İşin güzel yanı bu arabirimin tüm araçlarda standart çalışabilmesi. (Arkadaşımın arabası Citroen ve aynı bilgilere erişiliyor) Elbette ki piyasada bu yaptığımızı yapan pek çok arabirim var, maliyeti de çok düşük olmadı, ama önemli olan kendi kendimize yapabilmekti.

Bu arada donanımın tamamını arkadaşım gerçekleştirdi,ben de sadece yurtdışından malzemeleri getirttim ve yazılım kısmı ile
ilgilendim.

Fotoğrafları arabirimi yaparken çekmişti arkadaşım, bağlantı ve arabirimin araçta çalışırkenki fotoğraflarını Cumartesi günü ekliyor olacağım.

Konuyla ilgilenen arkadaşlara da buradan elimden geldiğince bilgi vermeye çalışırım.

Saygılar...
+1 emeğe saygı

bu devrenın bir şemasını almam mümkünmü? diycem ama buda hazıra konmak olucak. bir şekilde bizlere ne gibi faydası olacak bu cihazın.artı bilgisayarınızda kullandığınız program nedir?
toyota'sız adam

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • şaban demirel
    • facebook
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #9 : Mayıs 06, 2009, 12:34:08 »
Alper Bey, aslında amacımız bir yol bilgisayarı yapmak. Devri, hızı, yakıt tüketimi vs. herşeyi gösteren, 2003 öncesindeki yol bilgisayarsız Corolla'larda da, sizin aracınızda da çalışacaktır. Programı PC üzerinde değil de PocketPC üzerinde yazmaya başlamamın sebebi de bu, kimse aracında bu bilgileri görmek için bir PC taşımak istemez, ama navigasyon cihazının ekranında ekstradan yol bilgisayarı bilgilerini görmek de çok güzel olurdu.
siz bu cihazı yapın ilk müşteriniz hazır.bana bir mesaj atın hemen alayım bahsettiğiniz ayrıntılı yol bilgisayarını.
toyota'sız adam

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2857 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mayıs 06, 2009, 13:51:02 »
   Çok güzel bir çalışma Savaş.
 Yani çalışma savaş demek istemedim, :) güzel bir çalışma Savaş Murat. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mayıs 06, 2009, 14:14:39 »
+1 emeğe saygı

bu devrenın bir şemasını almam mümkünmü? diycem ama buda hazıra konmak olucak. bir şekilde bizlere ne gibi faydası olacak bu cihazın.artı bilgisayarınızda kullandığınız program nedir?

+1 emeğe saygı

Teşekkürler Şaban Bey,

Maalesef baskı devre çizmediydik henüz seri üretim olmayacak diye, ama ELM327 çipinin datasheet'indeki çizimi referans aldık. Siz de http://www.elmelectronics.com adresinden bulabilirsiniz.

İlk hedefimiz araçla haberleşeceğimiz çalışan bir arabirim yapmaktı, bunu yapabildik. Bende Toyota'ya özgü kodlar da (PID olarak geçiyor)var ve tahminimden çok daha ayrıntılı bilgiler sunuyorlar. Hafta içi çok yoğunum, haftasonu deneyeceğim onları da, sonuçlarını yazacağım...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mayıs 06, 2009, 14:20:04 »
   Çok güzel bir çalışma Savaş.
 Yani çalışma savaş demek istemedim, :) güzel bir çalışma Savaş Murat. :)

Teşekkürler Hakan :-)

Aslında herkesi daha çok ilgilendirecek bir proje daha var uğraştığım, ama biraz daha yol katetmeden ve bunda olduğu gibi somut başarı elde etmeden paylaşmak istemedim. Umarım yakında onu da buradan yazma imkanı bulurum...