Gönderen Konu: yakıt sorunu toyotadan bıktırdı...  (Okunma sayısı 33060 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • şaban demirel
    • facebook
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
yakıt sorunu toyotadan bıktırdı...
« : Nisan 19, 2009, 23:47:47 »
arkadaşlar bu yakıt sorununda yalnızmıyım diye bir site içi kamuoyu araştırması yapayım dedim.acaba bu sorun kişisel yani benım toyotam ilemi alakalı yoksa genelmi acaba.?
aracım 2006 corolla sol sedan 1.6 benzinli düz vites.aracımın her benzin ışığının yanmasında hemen gidip depoyu fullerim depoyu 120tl ile 130 tl arası fullüyorum şehir içinde 350 km ile 400 km arası tekrar yakıt ışığı yanıyor.
servis bakımları tamamen yapılmış durumda ilk aldığımdan beridir bu bakımlar titizlikle servise yaptırılıyor.buji ler dahil tüm ekipmanlar yeni değiştirildi.ama yakıt çok yakma sorunumdan kurtulamadım.
daha önce bu yakıt meselesi sebebi ile bir konu açılmış ama konudakı yanıtlar benı tatmın etmediği ve farklı modellerdekı corollalar kıyaslandığı için pek sonuç çıkartamadım.bu 2006 kasalardan kullanan arkadaşlardan yorum beklıyorum.
bu sorunum genel değil kişisel ise  yemin ediyorum bu İNCİR ağacını satıcam.
toyota'sız adam

Toyota Club Türkiye

yakıt sorunu toyotadan bıktırdı...
« : Nisan 19, 2009, 23:47:47 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2857 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Ynt: yakıt sorunu toyotadan bıktırdı...
« Yanıtla #1 : Nisan 20, 2009, 08:12:03 »
  Selam.
 Kullanım tarzından kaynaklanıyor olabilir. Tabi her gün kısa mesafelerde (motor tam ısınmadan) kat edilen yolda yakıt tüketimini arttırır. Yani bir kerede 500Km. yol yaparken yakılan yakıt ile bu yolu 10 seferde yapmak arasında yakıt tüketimi olarak fark vardır.
 Bu vb. motor özelliklerine sahip araçalrın bir ekonomik devir bandı, birde performans devir bandı vardır, bunada dikkat etmek lazım. Ama şehir içinde bu zor tabi.
 Bu arada litre olarak 100Km. deki ortalama tüketiminizi de aktarabilirmisiniz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #2 : Nisan 20, 2009, 09:01:30 »
malesef tespitin dogru 1,6 yakıt konusunda oldukça fazla yakıyor,incirimi agacını bilmiyorum artıkta gerisi size kalmış d4d lerde bu sorunu dizelle halletmişler ama 2009 1,6 benzinli dahi ş.içi yakıt değerleri 9,6 civarlarında geziyor malesef
2001 vvt-i corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '06
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 20, 2009, 09:03:01 »
kendi aracımdan izlenimlerim
eğer aracımı şehiriçi kısa kısa ve günaşırı kullanırsam 10lt/100km yi buluyor yakıt (özellikle kışın)
eğer aracımı şehiriçi 15er km aralıkla kullanırsam 8lt/100km yi geçmiyor
şehirlerarasıda sakin kullanımda yola göre 5.5-6.5lt/100km civarında tüketimler değişiyor..

sizde bu değerlere göre kıyaslama yapabilirsiniz...

bu arada karşıdan kırmızı ışığı gördüğümde, ışığa kadar motor kompresyonu ile yavaşlarım, hem balatalarımı daha az tüketirim hem de yakıt ekonomisi sağlarım...
bu kullanım önemli bir tasarruf sağlıyor..
Bodrum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • E12 HB Corolla D-Sport 2.0 D4D (Tek Kapı)
  • Kilometre: 332000
  • Model Yılı: '02
  • 208 kere teşekkür etti
  • 421 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Nisan 20, 2009, 09:55:43 »

bu arada karşıdan kırmızı ışığı gördüğümde, ışığa kadar motor kompresyonu ile yavaşlarım, hem balatalarımı daha az tüketirim hem de yakıt ekonomisi sağlarım...
bu kullanım önemli bir tasarruf sağlıyor..

aynen abicim babam şöför olduğu için ilk ögrettigi şeylerden biriydi bu... ayrıca şehir içinde virajlarda veya kavşaklarda da önceden gaz kesmek en iyisi... 1.3 efsanemde lpg de var ben veya babam kullanınca 120ykr yakıo diorum inandıramıyorum :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Nisan 20, 2009, 11:25:12 »
litre olarak tüketim nedir?
Para olarak yazmissiniz ama bana pek birsey ifade etmiyor.

Nerede kullaniyorsunuz ve ne zamanlar kullaniyorsunuz?
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #6 : Nisan 20, 2009, 11:41:40 »
Benim aracımda 2009 1.6 ama benim şehir içi yakıtım şu an itibariyle 6.9 oldukça iyi bir değer
2009 corolla 1.6 düz elegant

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Nisan 20, 2009, 12:39:14 »
Bizim AE 101 1,6lt 'lerin fabrika verlilerine göre 90Km/h sabit hızda giderken 100Km'de 5,9 Lt yakıt tüketmesi gerekiyormuş. İnanırmısınız arabada 4 kişi ( Ben 85kg, ablam 52 kg Babam 130kg Annem 89kg + 50kg bagaj ) İst-Bursa arası ve bir miktarda şehir içi yol katetmemize rağmen 6,0Lt yaktım kesin ve net hesaplamamdır. Uzun yolda çok güzel harika diyebiliriz fakat şehir içi bazen ölçümlerimde 12-15 Lt arası çıkıyor DELİ oluyorum. Yani anlayacağınız Şaban bey ben bile bu halde arabam azmı yakıyor çokmu yakıyor karar veremedim. varın gerisini siz hesaplayın....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2006 1.4 S/D Terra
  • Kan Grubu: B+
  • 5 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Nisan 20, 2009, 13:09:43 »
Ümit ben senin bu verilerin 5. viteste  düz, rampasız ve otobanda olduğunu düşünüyorum. ist. Bursa diye belirtmişsin ama ben yolu bilmediğim için böyle bir sonuca vardım. D 100 karayolu ve yol üzerinde sollaman gereken veya seni yavaşlatan viraj ve rampa olduğunda senin bu değerlerin inan bana rahat 8 / 8,5 litre değerlerini bulacağı kanaatimdeyim. çünkü avatardaki 97 model aracımla denedim otobanda bir şeritte 5. viteste gaz pedalına hafif basarak  sanki üzerine koyarak  sabit 100 km hızla yaklaşık yarım saat boyunca gitmek
Alıntı
Bizim AE 101 1,6lt 'lerin fabrika verlilerine göre 90Km/h sabit hızda giderken 100Km'de 5,9 Lt yakıt tüketmesi gerekiyormuş. İnanırmısınız arabada 4 kişi ( Ben 85kg, ablam 52 kg Babam 130kg Annem 89kg + 50kg bagaj ) İst-Bursa arası ve bir miktarda şehir içi yol katetmemize rağmen 6,0Lt yaktım kesin ve net hesaplamamdır. Uzun yolda çok güzel harika diyebiliriz
veya her 10 km 1500 metre ile 4000 metre tırmanma çıkmak virajlarda yavaşlamak tekrar aracı 100 km ye çıkarmak,  önünüzdeki kamyon ve araçlar yüzünden sollama yapamamak yavaşlamanıza neden olmak ve sollama yaparken yüksek devirlere çıkmak daha saymakla bitmeyecek bir sürü neden dolayı yakıt değişir aslında şehir içi ve şehir dışı tabirlerine katılmıyorum.  otoban / D 100  şehir dışı diye geçiyor ve şehir içi tabiride arkadaşların ben az yaktım çok yaktım, yada aracım çok yakıyor gibi sonuçlar çıkarmalarına neden oluyor aynı kişi aynı güzergahta sanki iki  ayrı aracı  kullanmış ve bir veri sunmuş gibi çok yakıyor az yakıyor dese anlıyacağım
Alıntı
şehir içi bazen ölçümlerimde 12-15 Lt arası çıkıyor DELİ oluyorum. Yani anlayacağınız Şaban bey ben bile bu halde arabam azmı yakıyor çokmu yakıyor karar veremedim. varın gerisini siz hesaplayın....
şu da var bir kişi aracının önceki verilerinden daha bariz bir şekilde aracının yakıt tükettiğini düşünüyorsa yada tespit ettiyse nedeni ni araştırmalıdır.   
Aldanma insanların samimiyetine Menfaatleri uğruna gelirler vecde, Cenneti vaad etmeseydi eğer Allah'a bile etmezlerdi secde. .
''Mehmet Akif ERSOY''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Nisan 20, 2009, 15:28:27 »
Adem Bey verilerim doğrudur çünkü bir kez değil 5-6 kez gidip geldim hemen hemen aynı değerleri yakalıyorum. ist-bursa arası virajlı yokuşlu kamyonların bol olduğu bir yoldur. gereksiz sollama yapmıyorum aracı akışına bırakıyorum mümkün oldğu kadar gaz pedalına yüklenmiyorum yokuş çıkrken vites düşürüyorum ekstradan pedala dokunmuyorum vs...
Neyse ymuşak bir sürüş hem güvenli hem ekonomiktir.
Selam ve dua ile...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2006 1.4 S/D Terra
  • 5 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Nisan 20, 2009, 18:15:59 »
Ümit sedan bir araçta o yükle eğer anlattığın gibi bir yolda dediğin gibi bir değer yakaladıysan hem aracı hem seni içtenlikle tebrik ederim. demekki bir bütün olmuşzunuz ve  iyi anlaşıyorsunuz aracınızla ne diyeyim aynı güvenli ve ekonomik şürüş dileklerimle ......
Aldanma insanların samimiyetine Menfaatleri uğruna gelirler vecde, Cenneti vaad etmeseydi eğer Allah'a bile etmezlerdi secde. .
''Mehmet Akif ERSOY''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #11 : Nisan 21, 2009, 02:28:12 »
ben de bir kaç kez denedim,  yokuşlu inişli virajlı bir otobanda, tek başıma 5.7 ortalama ile gittim... 90 nı da geçtiğim oldu arasıra... geçmesem, 5.5 a bile düşebilirdim... ama annem ve babam la, ve de bağajla, aynı yolu 6 lt / 100 km ortalama ile gittim... dönüşte ise ,normal yoldan geldim, üstelik bir sürü kırmızı ışığa rağmen, 80 i pek geçmeyerek geldiğim için 5.8 ortalama ile geldim...  yani çok değişken bir durum yakıt tüketimi, üstünde gittiğiniz yolun kalitesi bile etkiliyor...

şehir içi ise, 5km uaklıkta çarşı bize, gidiş geliş, ortalamam genelde 8 lt /100 km oluyor... şehir içi sakin kullanıyorum, kırmızı ışıklarda ayağımı gazdan çekerek yaklaşıyorum... şehir içi şehir dışı ortalamam da 7lt /100 km yi hiç geçmiyor, altında bile çıkıyor...en son yarım depo mu, 6.7 ortalama ile kullandım ki, çoğu şehir içi idi...

arabamız 2007 corolla sol, yani 2006 kasa...yeni kasalardan değil... keşke dizel alsaydım dediğim çok oldu... ama kısmet, belki ileride, corolla kasa yenileyince,  şuan ki güncel kasalar ucuzlar, o zaman d4d zamanıdır benim için...
sol...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • şaban demirel
    • facebook
« Yanıtla #12 : Nisan 21, 2009, 20:18:40 »
arkadaşlar ilginiz için öncelikle çok teşekkür ederim.il dışında olduğum için mesajlara yanıt yazamadım özür diliyorum.
hakan bey 100km mesafede 12 yada 13 litre yakıt yakıyor.artı aracımı titiz kullanırım vites geçiş devirlerine dikkat eder hızlı yada aşırı yavaş kullanmam.motor ısınmadan hayatta hareket etmem.kalkışlarda gayet sakın kalkış yaparım kısacası yakıt tasarrufuyla alakalı her çeşit kullanımda bulunuyorum.servise sorduğumda sadece kem küm etmekten daha ileri gidemiyorlar.bilgisayar değerleri normal diyorlar.sanki bu araba sadece bilgisayardan ibaretmiş gibi.
murat bey arabamla her sabah işime gidip akşam geliyorum gidiş geliş ortalama 25km lik mesafe.yerine göre trafiğe de giriyorum bazende yollar sakın ve rahat oluyor trafiğe takılmadanda geldiğim oluyor ama benzin göstergesindeki ibre düşüşü yavaşta gelsem aynı hızlıda gelsem aynı.var bu işin içinde bir iş ama çözemedik arkadaşlar.
toyota'sız adam

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • No pain no gain...
  • Model Yılı: -
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Nisan 21, 2009, 20:21:38 »
Yanlız bildiğim kadarı ile yeni araçlarda motoru ısıtmadan direk hareket etmeyi öneriyor fabrika...Motoru ısıtmak için beklemek de tüketimi arttıran bir etken.
1982 Land Rover Series III 88 inch SWB hobi aracı
2009 Peugeot 207 1.4 Trendy 90 hp hanımın aracı
2011 Citröen C4 1.6 e-Hdi 112 hp şirket aracı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • Kan Grubu: A-
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Nisan 21, 2009, 20:24:49 »
aman şaban abi çok yakıyormuş yaa, ben de benimki çok yakıyor diyordum, ben aşırı yüklenince, çok basınca 13 litre yakıyor
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #15 : Nisan 21, 2009, 20:33:45 »
kesinlikle arabada ekstra bi durum yoksa kullanmayla alakalı 20 tllik mazotla d4 auris yani 8.1 litre tam 155 km yol yaptım ortalamam 5.8 yol bilgisayarı fabrika değeri yakalamak çok zor ama gerçekten oluyor bu hesaplıyınca daha da az olduğu çıkıyor ortaya:)2470 den aldım mazotu ortalama 130 bin kmde

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • şaban demirel
    • facebook
« Yanıtla #16 : Nisan 21, 2009, 21:44:04 »
kullanımda bir hata yok sadece sabahları otomatik jigle devreden çıkana kadar ronaltide çalıştırıyorum buda 5 dakıka demektır.
servisler bu konudan bihaber'ler eğer arıza konusunda bana bir fikir verirsenız servise gidip yaptırayım.nasıl olsa alıştılar bana ilginç fikirlerle gelmeme.(örnek:hıza duyarlı kapı kilitleme modülünün varlığını bilmeyen servis)
teknik olarak fikirler lütfennnn.bırakın sürücüde yani bende :D hata aramayı :D :D :D
toyota'sız adam

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #17 : Nisan 21, 2009, 21:48:39 »
bıraktım kolay gelsin bişey diyemicem

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • şaban demirel
    • facebook
« Yanıtla #18 : Nisan 21, 2009, 21:52:43 »
atakan kardeş kırılma bana .şaka niyetine söyledim o bırakın beni cümlesini ben.tamamen espiriydi dostum.
toyota'sız adam

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • Kan Grubu: A-
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Nisan 21, 2009, 22:00:08 »
kullanımda bir hata yok sadece sabahları otomatik jigle devreden çıkana kadar ronaltide çalıştırıyorum buda 5 dakıka demektır.
servisler bu konudan bihaber'ler eğer arıza konusunda bana bir fikir verirsenız servise gidip yaptırayım.nasıl olsa alıştılar bana ilginç fikirlerle gelmeme.(örnek:hıza duyarlı kapı kilitleme modülünün varlığını bilmeyen servis)
teknik olarak fikirler lütfennnn.bırakın sürücüde yani bende :D hata aramayı :D :D :D
şaban abi kırılmazsan kullanımdaki hatanı buldum !!! 5 dakika rölantide çalıştırıyormuşsun, abicim rölantide çalışırken araban benzin yakmıyor mu ? yakıyor üstelik o benzini yakarken araç km de yapmıyor..yani siz 400km yapıyorsunuz bir depoyla ama her gün 2 defa (her gün işe gidiyorsanız) 5 dakika rölantide benzin yakıyorsunuz..daha fazla km yapmak için o 5 dakikada da arabayı kullanacaksınız, km olarak çok çok çok çok avantajda olcaksınız..bırakın 3000 devirde vites değiştirirsem şöle yakar bilmemne mantığını, olay tamamen gaza basmayla alakalı, ben bunu yol bilgisayarındaki verilerle alışarak öğrendim, gaza basmayıp dokunarak hızlanabilirseniz aşırı az yakarsınız, bir de 80 ve 100 ile gitmek arasında da fark var, ondan sonra kırmızı ışığı görünce o hızla devam etmek veya boşa atmak yakıt tüketiminizi arttırır, kırmızı mı gördünüz gazdan çekin ayağınızı, deviri 1500-2500 aralığında tutacak şekilde bir vites seçin ki araç HİÇ YAKMASIN..
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli