Gönderen Konu: P/S Neden yanar? :S  (Okunma sayısı 4143 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
P/S Neden yanar? :S
« : Nisan 04, 2009, 14:59:00 »
Dostlar selamlar, aracım toyota corolla S/D terra 2005 model aracımla kaza yaptım ve özel serviste yaptırdım tüm cabalarımıza rağmen bir türlü ABS beyni bulamadık ve araç abs siz çalışıyordu, şehir içinde baya kullandık bugün bir arkadaşıma verdim ve alanya - antalya arasında araç takriben 30km sonra " P/S " uyarı ışığı yakmış  !!! neden yanar sizce bu ışık? ne yapmak gerekir ? o halde kullansak ne olur? yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.
No pain, No Gain !

Toyota Club Türkiye

P/S Neden yanar? :S
« : Nisan 04, 2009, 14:59:00 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
Ynt: P/S Neden yanar? :S
« Yanıtla #1 : Nisan 04, 2009, 15:09:12 »
Power Steering, hidrolik direksiyon. Yagini kontrol edin, kaciriyor mu bakin. Ondan once de kendinizi tanitmak icin bir konu acin bir zahmet.
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #2 : Nisan 04, 2009, 17:00:30 »
Ahmet bey öncelikle alakanıza teşekkür ederim, yalnız araştırmadan beni eleştirmeniz beni üzdü, ama tahmin ediyorum sizde art niyetli değilsiniz ben Mart 11, 2009, 01:01:17  tarihinde kendimi tanıtan bir mesaj zaten atmıştım link "http://www.toyotaclubtr.com/tanisma/selamlar-8359/" umarım bundan sonra diğer arkadaşlarım böyle bir durumla karşılaşmaz saygılarımla
No pain, No Gain !

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • If it is not Boeing, I am not going... ;)
    • ToyotaClubTr Facebook Sayfası
  • Araç: Prius
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 04, 2009, 23:21:06 »
 Akanda bey P/S uyarı ışığı elektrikli hidrolik direksiyonlarda arıza durumlarında yanar. Sanırım Ahmet abi sizin aracınızın 2005 model olduğunu okumadan direksiyon yağını kontrol edin dedi. Fakat sizin aracınızda elektrik motorlu hidrolik direksiyon sistemi mevcut. Ve bu lamba kazadan sonra yanarsa genelde ilk sebep olarak direksiyon simidinin altında bulunan airbag spiralidir.
 Sanırım kazada aracınızın sürücü hava yastığı açılmış ve sizde abs beyni vs. gibi değişmesi gereken parçalarla birlikte airbag spiralini değiştirmediyseniz bu lamba bu sebepten yanar. Servisler bu parçanın değişimi 400-500 TL civarıdır.
Toyota Prius 1.8 Premium Hybrid

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Nisan 05, 2009, 00:56:32 »
Ahmet bey öncelikle alakanıza teşekkür ederim, yalnız araştırmadan beni eleştirmeniz beni üzdü, ama tahmin ediyorum sizde art niyetli değilsiniz ben Mart 11, 2009, 01:01:17  tarihinde kendimi tanıtan bir mesaj zaten atmıştım link "http://www.toyotaclubtr.com/tanisma/selamlar-8359/" umarım bundan sonra diğer arkadaşlarım böyle bir durumla karşılaşmaz saygılarımla

Ahmet arkadaşımız bir nebzede olsa haklı gibi görünüyor Akanda bey..Ben sizi ilk defa duyuyorum..Ahmet'te sanırım benim gibi düşünmüş.Karşılaşılan durumda öyle kötü ve rahatsız edici bir durum değil.Umarım bundan sonra arızalarınız dışında da sizi aktif olarak görürüz.
  Ben açıkça şunu belirteyim.Artık Tanışma bölümünde kimseye HOŞGELDİNİZ demiyorum.Niye mi?Çünkü derdi olan,aracıyla ilgili problem yaşayan insanlar üye olup,sorusuna cevabı alınca da bir daha foruma girmeyen insanlarla doldu taştı.Totale baksak üye sayısı epey bir kabarık.Ama aktif olan üye sayısı belli.
  Ergün arkadaşımız gerek cevabı da zaten vermiş.Geçirdiğiniz kaza içinde ayrıca geçmiş olsun.İnşallah araç dırşında herhangi bir hasar veya problem yoktur..İyi günler.Sevgi ve saygılarımla
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #5 : Nisan 11, 2009, 11:02:00 »
Akanda bey P/S uyarı ışığı elektrikli hidrolik direksiyonlarda arıza durumlarında yanar. Sanırım Ahmet abi sizin aracınızın 2005 model olduğunu okumadan direksiyon yağını kontrol edin dedi. Fakat sizin aracınızda elektrik motorlu hidrolik direksiyon sistemi mevcut. Ve bu lamba kazadan sonra yanarsa genelde ilk sebep olarak direksiyon simidinin altında bulunan airbag spiralidir.
 Sanırım kazada aracınızın sürücü hava yastığı açılmış ve sizde abs beyni vs. gibi değişmesi gereken parçalarla birlikte airbag spiralini değiştirmediyseniz bu lamba bu sebepten yanar. Servisler bu parçanın değişimi 400-500 TL civarıdır.

öncelikle zaman ayırıptra cevap verme nezaketinde bulunduğunuz için çk teşekkür ederim, evet aynen bahsettiğiniz gibi aracımla kaza yaptım ve air bagler açıldı, hem sürücü hemde yolcu, ayrıca ABS beynide kırıldı, ABS beyni şuanda takılı değil ve ışığı sürekli yanıyor, Ayrıca direksiyon altında o parçayıda değilştirmedim, ABS beyni çıkma arıyorum acaba nasıl bulabilirim? 3-5 adet getirttim ama hala yanıyor ABS beyni orjinal servise gittiğimde 2.500TL istediler sadece beyin için işcilik haric :( son sorumda P/S ışığıyla birlikte direksiyonda çok ağırlaştı neredeyse kamyon direksiyonu gibi oldu aracı bu halde kullanmamın herhangi bir zararı olurmu? yoksa derhal bu direksiyon altındaki bahsettiğiniz 400-500 TL lik parçayı değiştirmelimiyim? çok sağol selamlar saygılar.
No pain, No Gain !

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #6 : Nisan 11, 2009, 20:39:45 »
ergün beye katılıyorum...genelde özel servisler o sprali düzgün takamıyorlar...yani onu takmakda bir prosedür istiyor...2 tam tur bi 3/1 tur çevirdikten sonra takılıyordu hatırladığıma göre...direksiyonum ağırlaştı diyorsunuz...o spralin düzgün takılmaması sonucunda sizin elinizde olmadan onu koparmış olma ihtimaliniz var...herşeye rağmen ben bir yetkili servise gitmenizi tavsiye ederim...evet çok masraflı olacak sizin için ama aracınız için en sağlıklı yöntem bu...hayırlı akşamlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #7 : Nisan 11, 2009, 22:11:33 »
Bahattin bey öncelikle verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim ederim. Arkadaşlar bu yorumlar üzerine ben aracımı antalya bakırcılar servisine gönderdim ben alanyadayım ve 123km mesafemiz var servisle, telefonla arayıp - ABS beyni gerektiğini ve Ekranda yazan P/S yazısının nedeni ve çözüm yolu artı maliyet hesabı istedim, bunları söyler söylemez yetkili bana bunlarla birlikte kesinlikle air baglarında yapılması gerektiğini söyledi. şaşırdım ben şuanda air bagları istemiyorum ilerde maddi durumum düzeldiğinde yaptırmayı düşünüyorum aciliyatom P/S ve air bag sorununu gidermek, sizce söyledikleri doğrumu eğerki airbagleri yaptırmazsam bu iki hata zaman içerisinde tekrar edermi? ve sizde ortalama ne kadar mal olur yada normali nedir?
No pain, No Gain !

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Nisan 12, 2009, 03:59:47 »

Ergun, tabii ben bunu bilmiyordum, burada ogrendim. Iyi de oldu, cok sagol.  :)
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #9 : Nisan 13, 2009, 14:00:22 »
Evet dostlar nihani kararı aldım, servis bana ABS beyni, Motor Tesisatı, P/S yazsının giderilmesi için direksiyonda ... motorunun değişmesi gerektiğini söyledi ve herşey dahil fiyatı 4375TL fatura çıkarttı bende kabul ettim, siz ne dersiniz?
No pain, No Gain !