Gönderen Konu: Önden gelen tanımlayamadığım ses  (Okunma sayısı 2789 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '13
  • 3 kere teşekkür etti
Önden gelen tanımlayamadığım ses
« : Şubat 19, 2019, 09:59:17 »
Merhaba arkadaşlar. Froumda yeniyim tanışma kısmında detayları belirttim. Öncelikle, forumu biraz inceledim, dayanışma çok güzel ilgili arkadaşlara teşekkür ederiz.Aracım 2013 dizel otomatik. Konuların çoğunda araştırdım hatta google'da aradım ama sesi tanımlayamadığım için ne olduğunu bulamıyorum. Yetkili servis bulamadı. Bursa Toyota Adnan'a gittim hergün bana gelen ses orda tık etmedi.ÜStüne azar yedik arabana sorun çıkarıp durma diye :) Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdi bu ses lokur lokur gark gurk diye geliyor AMA parke taşlarda giderken süspansiyondan gelen ses gibi değil. Mesela dik bir bayırdan inerken ilk inişte düzlükten bayıra geçiş anında gark gurk yada yüksek bir tümsekten geçerken yayların oturma anında, sanki kaputun altında kutu içinde bir metal sallanıyormuş gibi bir ses. Anlatamıyorum ama bilen arkadaşlar varsa çok makbule geçer. Teşekkürler

Toyota Club Türkiye

Önden gelen tanımlayamadığım ses
« : Şubat 19, 2019, 09:59:17 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: Önden gelen tanımlayamadığım ses
« Yanıtla #1 : Şubat 19, 2019, 12:01:17 »
Kaput içini arayın boşta sallanan birşey var mı diye.
Motor ya da şanzıman takozları gitmiş olabilir. Aksta boşluk oluştuysa bu da böyle bir sese yol açabilir. Aynı şekilde z rotlar, amortisör rulmanları da böyle bir ses yapabilir.
En güzeli iyi bir rot balansçıya gitmeniz.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 218600
  • Model Yılı: '96
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Şubat 19, 2019, 12:10:48 »
Merhaba, ae101 kasa arabamda da benzer bir ses geldi geçen hafta. Maraşta özel bir ustaya götürdüm. Düşük hızlarda gelen ses yüksek hızlarda gelmiyordu. Usta ön amortisörler oturmuş dedi. Oradaki başka araçlar da vardı beraber kontrol ettik ön tampona baskı yaptığımızda benim araç esnemiyordu. Arkada bir problem yok. Ön amortisör, aks başları ve şanzıman yağı, ön teker rulmanı ve poryası sipariş ettim. Haftasonu değiştireceğiz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Şubat 19, 2019, 12:19:44 »
Teşekkür ederim en kısa sürede tekrar kontrol ettirip sonucu yazıcam

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Şubat 19, 2019, 12:43:45 »
Viteste araba kompresördeyken ayağınızı ilk gaza bastığınızda yapıyormu
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Şubat 19, 2019, 13:10:46 »
yok hayır. Sadece dediğim durumlarda yapıyor. Gaz tepkimesiyle bağlantısı yok sesin. Yürümeye başlayınca da değil dik yokuşlarda ve tümsek çıkışlarında. Bazen nadir de olsa kot farkı olan yerlerde yapıyor. Ses bariz duyulan bir ses ama denk gelmek mesele işte

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 60
  • Model Yılı: '18
  • 5 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Şubat 20, 2019, 14:10:58 »
Bende 2018 corolla var sıfır aldım 11000 Km de.Zaten çoğu zaman uğultular,sürtme sesi gibi sesler ve değişik sesler geliyordu.Bugünde Hafif bozuk yolda yavaş giderken göğüsten tıkır tıkır ses gelmeye başladı.Aynı sesi yamalı asfaltlardan geçerkende duydum.Zaten aldıktan 1 ay sonra pişmanlığım başladı ama iş işten geçti.Bir daha Toyota almakmı tövbe.Bakalım yetkili servis ne uyduracak.Bana göre Toyota da eski kalite kalmamış.
Olduğu Kadar Olmadığı Kader.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Rızkımı veren Hüdadır kula minnet eylemem...
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 3000
  • Model Yılı: '23
  • 13 kere teşekkür etti
  • 39 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Şubat 20, 2019, 14:26:07 »
Maalesef Fuat bey aynı sorunlar bir yıldır bendede devam ediyor çözüm yok sadece azaltilabliyor

Mesaj Birleştirildi: Şubat 20, 2019, 14:27:20
Ayrıca yeni corollada ilk ses problemi konusu ne zaman açılacak onu merak ediyorum
2023 hibrit corolla flame x pack....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Şubat 20, 2019, 17:35:58 »
Miraç bey forumumuza tekrardan hoş geldiniz. Bahsettiğiniz ses birçok yerden gelebilir. Anlattığınız durumlara istinaden ön takım ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Öncelikle iyi bir ön takım kontrolü yaptırmanız aracınız için daha iyi olur.
Benim aklıma gelen ise amortisörler ve salıncakların burçları. Yüksek esneme durumunda amortisörün son kısımlarına denk gelirsiniz veya salıncak burçları fazla esnemede kauçuk işlevini yapmayıp sabitleme yuvası etrafına çarpabilmektedir.
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 30342
  • Model Yılı: '15
  • 3 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Şubat 20, 2019, 19:18:21 »
şansumandan gelen ses olabilir diye düşünüyorum özellikle vites değişimlerinde belirttiğiniz sesleri yapabiliyor ki kitapçığında da bu seslerin gelebileceğini belirtmiş buna benzer sesleri bende duyuyorum araç dizel yaris otomatik sürekli yapmıyor bazen ses belirgin bazen tık ses yok

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Şubat 20, 2019, 20:51:03 »
Benimkindede bol miktarda ses vardı, lokurtu, sola dönüşte kütürtü, manifolttan horultu..Z rotlar, sağ aks başı, viraj demiri lastikleri değişti, manfolta çivi çaktım hibrit gibi oldu :)..Şu anda torpidonun ordan yazları gece öten cırcır böceği sesi gibi bir ses geliyor, orayada el atacam..Sorun arabalarda değil yollarımız malesef haşat, gene bu gâvur icatları iyi dayanıyor..Sizinki de viraj demir lastiği, z rot yada amartisör takozlarındandır tahminim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Şubat 23, 2019, 12:30:59 »
Miraç bey forumumuza tekrardan hoş geldiniz. Bahsettiğiniz ses birçok yerden gelebilir. Anlattığınız durumlara istinaden ön takım ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Öncelikle iyi bir ön takım kontrolü yaptırmanız aracınız için daha iyi olur.
Benim aklıma gelen ise amortisörler ve salıncakların burçları. Yüksek esneme durumunda amortisörün son kısımlarına denk gelirsiniz veya salıncak burçları fazla esnemede kauçuk işlevini yapmayıp sabitleme yuvası etrafına çarpabilmektedir.

Teşekkür ederim dediğiniz gibi sanırım ön takımla alakalı. VW grubu şirket aracında da aynı sesi duydum dün. En kısa sürede kontrol ettiricem ön takımı umarım çok miktar sıkışmamıştır

Mesaj Birleştirildi: Şubat 23, 2019, 12:32:00
şansumandan gelen ses olabilir diye düşünüyorum özellikle vites değişimlerinde belirttiğiniz sesleri yapabiliyor ki kitapçığında da bu seslerin gelebileceğini belirtmiş buna benzer sesleri bende duyuyorum araç dizel yaris otomatik sürekli yapmıyor bazen ses belirgin bazen tık ses yok

Vites boşta iken de yapıyor bu sesleri.Sizin bahsettiğiniz sesler değil onları da duyuyorum ama benim dediğim baya rahatsız edici