Gönderen Konu: 2004 1,3 65kv yaris benzin filtresi hakkında  (Okunma sayısı 2374 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 155
  • Model Yılı: '04
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
2004 1,3 65kv yaris benzin filtresi hakkında
« : Şubat 08, 2019, 11:39:03 »
merhaba arkadaşlar yaşadığım sorun aynen şu şekilde aracımın sabahları geç ve sarsıntılı çalışıyor. sorunun benzin pompası ,benzin filtresi, yada benzin basınç regülatörü olması durumu söz konusu. bunların hepsini kontrol ettireceğim fakat kilometresinin baya olmasını göz önünde bulundurarak benzin filtresinin değişim yapılması gerektiğini düşünüyorum. fakat piyasa benzin filtresi yok benzin filtresi serviste komple olarak satılıyor ( şamandıra benzin pompası tek parça ) ve baya bir pahalı 4,000 tl civarı.benzin filtresini çıkmada almak istemiyorum. başka bir altarnatif olarak ne yapabilirim konu hakkında bilgi ve tecrübelerinizi benimle paylaşmanızı rica ediyorum. saygılar..

Toyota Club Türkiye

2004 1,3 65kv yaris benzin filtresi hakkında
« : Şubat 08, 2019, 11:39:03 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
Ynt: 2004 1,3 65kv yaris benzin filtresi hakkında
« Yanıtla #1 : Şubat 08, 2019, 16:51:34 »
Benimki 330000 de.Gazlı.Benzin filtresi vs.problem olmadı.Kafana göre şurdan mı acaba diye masraf yapma, yetkili servise götür 250 tlye kesin bir şey söylesinler ona göre hareket et.Ben ne kadar yan sanayi işine kaçtımsa hep pişmanlık duydum, gücün yetiyorsa önemli parçalarda mutlaka orjinal kullan uzun vadede kârlı ve içiniz rahat olur.Ama jant kapağı dersen Antep malı tak istersen fark etmez.:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 92000
  • Model Yılı: '09
  • 16 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Şubat 08, 2019, 21:01:02 »
merhaba arkadaşlar yaşadığım sorun aynen şu şekilde aracımın sabahları geç ve sarsıntılı çalışıyor. sorunun benzin pompası ,benzin filtresi, yada benzin basınç regülatörü olması durumu söz konusu. bunların hepsini kontrol ettireceğim fakat kilometresinin baya olmasını göz önünde bulundurarak benzin filtresinin değişim yapılması gerektiğini düşünüyorum. fakat piyasa benzin filtresi yok benzin filtresi serviste komple olarak satılıyor ( şamandıra benzin pompası tek parça ) ve baya bir pahalı 4,000 tl civarı.benzin filtresini çıkmada almak istemiyorum. başka bir altarnatif olarak ne yapabilirim konu hakkında bilgi ve tecrübelerinizi benimle paylaşmanızı rica ediyorum. saygılar..

Aracınızın benzin filitresi ayrı olarak bulunmaktadır.Depo içerisinde şamandıra - benzin pompası ve filitresi olarak bulunmaktadır.Sanırım servis size faturayı şişirmek istemiş. :)  Linkte görüldüğü gibidir .. http:// https://partsouq.com/en/catalog/genuine/unit?c=Toyota&ssd=%24%2AKwF_S1oyAx4RHyUoJgxmLiczExQKe3R5eGpvbykMMGguJS9rLisqbyoiLm92aXsmKzdvYGkjI25xayYoNnp4ewhvMTU_fX5GNm4oKW92a2slKzR-fXtoYWxpIGA4PG1uGwsfDQZrODokIC9pcG1uBQpEKzYBYQoNAB4Aazg6JDsvaXBtIj4leDYmbyoiLm92a3ppAAAAAG9oK2E%24&vid=0&cid=1&uid=4431&q=
Toyota Yaris

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Şubat 08, 2019, 22:48:40 »
Merhabalar aynı sorun benim emektarda var bende en son benzin filtresinin daha hiç değişmemiş olması hasebiyle dolmuş ve taşlaşma yapmış olduğu kanaatine vardım ve form üyemiz @Ufuk Sönmez (16363) beyden js Asakashi marka benzin filtresi ve 4 adet denso buji aldım muhtemelen salı günü değişimlerini yapacağım sonucu yarın buradan yazarım,ilgi ve alakalarından ötürü ufuk beylere ve ekibine teşekkürler.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Şubat 09, 2019, 15:29:59 »
merhaba 2004 yaris 1.3 sol aracım 150.000 km de bir aydır çekişinde düşme oldu sırasıyla aşağıdaki işlemleri yaptırdım ama gene değişen bir şey olmadı bobinlere kadar kontrol edildi. sizce problem nereden kaynaklanmaktadır ?
not : lpg bakımında aracın filtreleri çok fazla yağ doluydu !! yağ filtrelerden geçerek ateşleme sistemine bir zarar vermiş olabilir mi ? 

buji değişimi
lpg bakımı ve gaz ayarı
baskı balata değişimi
map sensörü temizliği
boğaz kelebeği temizliği

Yukarıda kırmızı ile işaretlediğim sorununuz çözüldü mü? çözüldü ise ne şekilde çözüldü? sorununuzun pompa/şamandıra (üzerinde süzgeç dışında filtre barındırmaz) kısmından olduğuna nasıl kanaat getirdiniz?

Aracınızın benzin filitresi ayrı olarak bulunmaktadır.Depo içerisinde şamandıra - benzin pompası ve filitresi olarak bulunmaktadır.Sanırım servis size faturayı şişirmek istemiş. :) 
Linkte görüldüğü gibidir .. https://partsouq.com/en/catalog/genuine/unit?c=Toyota&ssd=%24%2AKwF_S1oyAx4RHyUoJgxmLiczExQKe3R5eGpvbykMMGguJS9rLisqbyoiLm92aXsmKzdvYGkjI25xayYoNnp4ewhvMTU_fX5GNm4oKW92a2slKzR-fXtoYWxpIGA4PG1uGwsfDQZrODokIC9pcG1uBQpEKzYBYQoNAB4Aazg6JDsvaXBtIj4leDYmbyoiLm92a3ppAAAAAG9oK2E%24&vid=0&cid=1&uid=4431&q=

Naçizane belirtmek isterim ki, yanlış araca bakıyorsunuz, Mehmet bey'in aracındaki pompa sistemi aşağıdaki gibi ve link verdiğiniz sitede aracın kataloğu bulunmuyor, bilginize.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Şubat 10, 2019, 00:43:12 »
Aracınızın benzin filitresi ayrı olarak bulunmaktadır.Depo içerisinde şamandıra - benzin pompası ve filitresi olarak bulunmaktadır.Sanırım servis size faturayı şişirmek istemiş. :)  Linkte görüldüğü gibidir .. http:// https://partsouq.com/en/catalog/genuine/unit?c=Toyota&ssd=%24%2AKwF_S1oyAx4RHyUoJgxmLiczExQKe3R5eGpvbykMMGguJS9rLisqbyoiLm92aXsmKzdvYGkjI25xayYoNnp4ewhvMTU_fX5GNm4oKW92a2slKzR-fXtoYWxpIGA4PG1uGwsfDQZrODokIC9pcG1uBQpEKzYBYQoNAB4Aazg6JDsvaXBtIj4leDYmbyoiLm92a3ppAAAAAG9oK2E%24&vid=0&cid=1&uid=4431&q=

hocam belirtmiş olduğunuz benzin pompası benım aracım için uygun değil benım motor 2SZD3

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Şubat 10, 2019, 13:13:12 »
@Mehmet özkan Sığınç (35739) bey sarsıntılı çalışmadan kastınız tekleme veya patırdamamı?
Eğer tekleme ve patırdama ve akabinde su eksiltme veya suyu dışarı tahliye etme varsa silindir kapak contası arızalı olabilir iyi bir servise gidip kontrol ettirmeniz faydanıza olacaktır.
Eğer silindir kapak contasında çivi ucu kadar dahi arıza varsa 8 10 saat beklemede silindir içine Azda olsa su indirir ve marş anında yakıt su ile karıştığı için araç ateşlemeyi zor yapar ve sonrasında su kuruyana kadar ( duruma göre değişiklik gösterir) 30 saniye kadar araç sarsıntılı çalışır aynı durum LPG varsa regülatör arızasındada yaşanır bozuk regülatör gaz odasına LPG sızdırır ve araç sabahları iki yakıt birbirine karıştığı için zor marş alır kontrol ettirmenizde fayda vardır,aslında kompresyon testi genel olarak fikir verecektir.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Şubat 11, 2019, 17:55:50 »
@Mehmet özkan Sığınç (35739) bey sarsıntılı çalışmadan kastınız tekleme veya patırdamamı?
Eğer tekleme ve patırdama ve akabinde su eksiltme veya suyu dışarı tahliye etme varsa silindir kapak contası arızalı olabilir iyi bir servise gidip kontrol ettirmeniz faydanıza olacaktır.
Eğer silindir kapak contasında çivi ucu kadar dahi arıza varsa 8 10 saat beklemede silindir içine Azda olsa su indirir ve marş anında yakıt su ile karıştığı için araç ateşlemeyi zor yapar ve sonrasında su kuruyana kadar ( duruma göre değişiklik gösterir) 30 saniye kadar araç sarsıntılı çalışır aynı durum LPG varsa regülatör arızasındada yaşanır bozuk regülatör gaz odasına LPG sızdırır ve araç sabahları iki yakıt birbirine karıştığı için zor marş alır kontrol ettirmenizde fayda vardır,aslında kompresyon testi genel olarak fikir verecektir.

hocam sorunum şu şekilde aracımı aksam stop edıp eve gıdıyorum . sabah arac ilk marşta calısıyor fakat devır cok dusuk ve sarsıntı yapıyor 4-5 sanıye sonra hersey duzelıyor. lpg den oldugunu düşünerek aksam aracımı eve geldıgımde lpg tankındakı vanadan kapatıp boruların ıcerısındekı yakıtı yakıp bıtırene kadar bekledım benzıne gectıkten sonra stop eetım sabah gene aynı problemle karsılastım boylelıkle lpg ıle ılgısının olmadıgını anladım. uzun zamandır araştırma yapıyorum benzıin basınç regülatörü arızalanınca bu tıp problem cıkıyormus yeterlı basınç oluşmadıgı ıcın uzun vadelı beklemelerde ılk çalıştırmada sarsıntılı bır calısma oluyormus ve yeterlı basınc saglanınca 5-10 sanıye içerisinde normale donermıs. fakat bu benzin basınç regülatör benzin deposunun içerisindeki şamandıranın uzerınde sabit ve tek olarak satılmıyor . komple almak istesem 4000 cıvarı ne yapacağımı şaşırdım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Şubat 11, 2019, 22:22:44 »
@Mehmet özkan Sığınç (35739) bey bide benzin pompası rölesi varsa onuda kontrol ettirin eğer bozuksa sıkıntı yapabiliyor,benim aracın arızası ile sizinki aynı gibi gözükse de benimki ya hemen çalışıyor yada geç çalışıyor veya hiç çalışmıyor hiç çalışmadığı zaman viteste çalıştırmak zorunda kalıyorum daha ayağımı debriyajdan tam çekmeden dokunmayla çalışıyor o an stop edip tekrar marşa basıyorum zehir gibi çalışıyor ve ondan sonra gün içerisinde bin kere marşa bas çalışıyor kısmetse yarın buji ve benzin filtresini değiştirip deneyeceğim tabi benzin gidiş dönüş hattını ve basınç regülatörü nü hepsini elden gireceğim.
TOYOTA CORONA 3S FE