Gönderen Konu: Genc Kardesinize Yatirim Önerisi  (Okunma sayısı 4837 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Genc Kardesinize Yatirim Önerisi
« Yanıtla #20 : Şubat 05, 2019, 11:17:58 »
Selman bey yanda beni anlatmışsınız,40 bin peşinat 86 bin kredi ile ev aldım çok şükür rabbim herkese nasip etsin,hâlâ borç ödüyoruz eğer alacağınız evin yarısından fazlası cebinizde yoksa hiç bulaşmayın arsa herzaman daha avantajlı arsa almanızı tavsiye ederim.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Şubat 05, 2019, 11:17:58 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Şubat 05, 2019, 11:26:29 »
herhalde bu forumdaki en yaşlı 2 kişiden biriyim,ben sadece toprağa ve gayrimenkule inanıyorum.altından hava geçen otomobil gibi yatırımlara sıcak bakmıyorum.servetinizin en çok % 10 u kadar bir miktar araba için harcayacağınız rakam olursa mantıklı  olur.bu nedenle paranızı riski çok az olan yer ve şekilde değerlendirip en kısa yoldan eğer kontrol altında tutabilecek iseniz arsa ve daire almanızı öneriyorum. para biriktireyim de şunu alayım derseniz zararlı çıkarsınız,önce alacak ,borçlanacak ve ödemeyi sahip olduktan sonra yapacaksınız.ev kredisi faizleri düşebilir.diğer yandan ilişkim var evleneceğim diyorsanız,bir diğer önerim bu eş adayı ile bu konuyu görüşmeniz ve onun da bu konuda hem fikirlerini almanız,hem bu işler uzun vadeli olduğu ve ilerde sorun çıkmasına sebep olabileceği için teknik olarak desteğini almanız,hem bir başınızı sokacak ev sahibi olma yolunda bir adım ve düğün masraflarını ve beklentileri makul düzeyde tutmak için faydalı olacaktır.
Tokay abi sizler bizim icin akil danistigimiz abilerimiz oluyorsunuz. Bu konuda kendimi foruma üye oldugum icin sansli hissediyorum :) ben de biraz sizin gibi eski kafaliyim aslinda. Suanki durumumu 250.000tl gibi düsünürsek 25.000 TL gibi düsünebiliriz araba icin abi. Su anki aracim da zaten öyle aman aman kötü bir araba degil. Auris-2011 model. Temiz 2 sene en fazla 5-6 sene beni idare edecektir diye düsünüyorum. Ödemeyi sahip olduktan sonra yapma konusunda size katiliyorum abi. Sevgili es adayim zaten durumdan haberi var , ben de destek olurum beraber aliriz diyor ama ben biraz daha onu bu konunun disinda tutmak istiyorum aslinda... O da benim gibi emekci ve henüz evlenmedik neticede. Galiba ev-arsa konusunda biraz daha ikilemde olacagim gibi... Sizce peki ev mi arsa mi dersiniz Tokay abi ? Avantajlari,dezavantajlari olarak? :)

Mesaj Birleştirildi: Şubat 05, 2019, 11:28:28
Selman bey yanda beni anlatmışsınız,40 bin peşinat 86 bin kredi ile ev aldım çok şükür rabbim herkese nasip etsin,hâlâ borç ödüyoruz eğer alacağınız evin yarısından fazlası cebinizde yoksa hiç bulaşmayın arsa herzaman daha avantajlı arsa almanızı tavsiye ederim.
Ümit abi tesekkur ederim yorumun icin. Ev parasinin malesef yarisi bende bulunmuyor su anlik. Tokay abi de sizin gibi tavsiyede bulundu aslinda. Galiba rotayi arsadan yana cevirecegim. Arabamdan memnunum neticede ve bir sorunum yok. Ufak tefek seyler icin yorgan yakmaya degmez diye düsünüyorum. Peki Ümit abi arsanin avantajlari , dezavantajlari neler size göre ?

Mesaj Birleştirildi: Şubat 05, 2019, 11:30:53
Öncelikle bende arabanın yatırım aracı olmadığını söylemek isterim. kazanıyorum keyfime binerim derseniz o başka tabi.
Benim önerilerim; illa oturacağınız evi düşünmeyin. Biz de 4 buçuk yıl çönce ev aldık ve oturduk, bütçemize uyanı aldık ama memnun da değiliz. E tabi şükredelim yine de. Şimdiki aklım olsa yatırım için fazla da borçlanmadan böyle bir işe girerdim. Tavsiyem ikamet yerinizde ya da bildiğiniz başka öğrenci merkezlerinde 2+0 daireler var. Örneğin memleketim karabük te ya da ikametim Aksaray da 100-150 arasında satılıyor. 750-100 tl arası kirası var. Alıp hem yatrım yapmış olur hem de kirasını başka şekilde kullanabilirsniz. Ama öğrenci işi olduğundan kiraya tamamen bel bağlamamk gerekir.
İkincisi arsa almak. Ama bir kaç yıl içinde evlenme planınız varsa bu kadar sürede kar getirmeyebilir. İşin içinde olup, prime müsait yerlere bakmak gerekir. İşten anlayanlar hafta içinde bile ciddi karlı  alış-satışlar yapıyor.
Üçüncüsü, Altın almak. Altın hesaplarından talimatla her ay düzenli bir şekilde birikim yapılabilir. Ancak altın da şu sıralar epey yüksek. kısa vadede zarar muhtemeldir.
Son olarak da ilerde illaki ev alırım derseniz, Eminevim tarzı kurumları araştırın. Hemen almak zorunda olmamanız avantaj, 2-3 yıl bahsettiğiniz tutarı öderseniz oldukça birikim olur ve faize para kaptırmadan hem birikim yapmış hem de ev almak için gerei kalan tutarı finanse etmiş olursunuz. Ama bu kurumları detaylı araştırmak gerekir.

Önder abi isin dogurusu hic bu sekilde düsünmemistim. Borsayla aram pek yok , malum biraz da eski kafa bir insanim. Ya dediginiz gibi ev ya da arsaya yönelecegim gibi duruyor... Fakat arsanin durdugu yerde herhangi bir geliri yok biliyorsunuz. Biraz bu konuda dezavantajlari-avantajlari seklinde karsilastirmaya ihtiyacim var rica etsem sizden :)

Mesaj Birleştirildi: Şubat 05, 2019, 11:36:09
Şu zamanda peşin paran olmadıkça ev almanın bana göre hiç bir artısı yok. 300binliralık ev için kredi çeksen geri ödemesi 400-500bini bulacak. Ve sürekli onun borcunu ödemekle ömrünün en güzel çağını geçireceksin. İnsan ömrü dediğin ne kadar ki zaten. Paranı çarçur et demiyorum ama yaşamak lazım be güzel kardeşim. Madem evlilik niyetin var. Evlenene kadar birikim yap ondan sonrasına eşinle beraber karar verirsin. İlla yatırım diyorsan da uzun vadeli yatırım olarak en güzeli arsa almak. 100 binliraya alacağın arsa 20-30 sene sonra kaç para olur tahmin bile edemiyorum ama ilerde çoluk çocuğuna en büyük yatırımda arsa olur düşüncesindeyim.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 05, 2019, 10:26:18
Örneklendirmek gerekirse 97-98li yıllarda dayım  sıfır ford escord almak için niyetlenmiş. o zamanlar elinde 79 model taunusu var onu satacak ve elinde ne varsa ekleyecek üstüne birde borçalanarak sıfır escord sahibi olma niyetindeymiş.Yani günümüz şartlarından konuşursak 80-90 binlira parası var toplamında. Ama bir akrabamız kanına girmiş demiş araban güzel dursun boşuna borçlanma elindekiyle sana bi arsa alalım.(10bin mark) Yani şimdikinin 50-60 binlirasına arsa almış zamanında şimdi ne kadar mı ediyor o arsa? Güzel kardeşim şuan o arsa 3.hava limanının oradan geçen bir güzergahta kalmış ve şuan ki değeri 1milyon lira civarında. Herkes dayım kadar nasipli olmayabilir ama yine en kötü 200-300 bini bulurdu başka bir yerde olsa. O yüzden arsa almak çok mantıklı. Bana desen ki sen ne yaptın ben 5 yıl önce eminevime girdim ve babamın desteğiyle de Allah nasip etti bir ev sahibi oldum ama hala borcunu ödüyorum  :rofl:
Dayiniz adina sevindim valla ne diyeyim :D ama artik Istanbul doldu tasiyor , arsa konusunda Gebze ya da Kandiraya kayma düsüncesindeyim. Evlenmeden önce ya kira alabilecegim bir ögrenci evine ya da arsaya dogru rotayi cevirdim. Sizce hangisi daha mantikli peki ?
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 468 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Şubat 05, 2019, 13:47:25 »
Arsayı alırken en az 10 yıl yada sana birileri hatırlatana kadar unutacaksın. Hatırlatan derken bunlar genellikle mütahit yada bitişik arsanın sahipleri olur :)

Kira alabileceğin öğrenci evi her zaman riskli bir durum bana göre. Günümüz gençlerinin evi nasıl kullandığını eve kimlerin girip çıktığını takip etmek çok zor o yüzden seçilecek kiracı bu konuda önem arz etmekte diye düşünüyorum. Getirecek kirasının yanı sıra götüreceği psikolojik sıkıntıyı da göze almak gerekli.

Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #23 : Şubat 05, 2019, 14:16:13 »
Arsayı alırken en az 10 yıl yada sana birileri hatırlatana kadar unutacaksın. Hatırlatan derken bunlar genellikle mütahit yada bitişik arsanın sahipleri olur :)

Kira alabileceğin öğrenci evi her zaman riskli bir durum bana göre. Günümüz gençlerinin evi nasıl kullandığını eve kimlerin girip çıktığını takip etmek çok zor o yüzden seçilecek kiracı bu konuda önem arz etmekte diye düşünüyorum. Getirecek kirasının yanı sıra götüreceği psikolojik sıkıntıyı da göze almak gerekli.
Sehir disinda düsünüyorum zaten hocam. Benim icin cok da önemli degil ögrenciler eglensinler  :alkis:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Şubat 05, 2019, 14:28:28 »
Sefacım arsa herzaman değer kazanır ülkemizde inşaat,emlak rövanşta,nüfus devamlı çoğalıyor ev,mesken ihtiyacı devamlı artmakta,bu bağlamda devamlı arsa ihtiyacı olmaktadır her nekadar kentsel dönüşümle hem eski güvensiz yapılar yenilenmektedir hemde daha fazla kat irtifakı verilerek daha çok konut yapılmak için uğraşılıyor ama buda çözüm değil,arsa konusuna gelecek olursak şehir dışında yerler daha ucuz olabilmekte 5 10 yıl içerisinde gelişme kaydeden yerler kat karşılığı olarak verilebilmektedir bugün İstanbul'da nasıldır bilmiyorum ama bizim burada 500 m2 araziye işlek cadde üzerinde olursa 3 daire verebiliyorlar.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #25 : Şubat 05, 2019, 14:58:53 »
Sefacım arsa herzaman değer kazanır ülkemizde inşaat,emlak rövanşta,nüfus devamlı çoğalıyor ev,mesken ihtiyacı devamlı artmakta,bu bağlamda devamlı arsa ihtiyacı olmaktadır her nekadar kentsel dönüşümle hem eski güvensiz yapılar yenilenmektedir hemde daha fazla kat irtifakı verilerek daha çok konut yapılmak için uğraşılıyor ama buda çözüm değil,arsa konusuna gelecek olursak şehir dışında yerler daha ucuz olabilmekte 5 10 yıl içerisinde gelişme kaydeden yerler kat karşılığı olarak verilebilmektedir bugün İstanbul'da nasıldır bilmiyorum ama bizim burada 500 m2 araziye işlek cadde üzerinde olursa 3 daire verebiliyorlar.
Tesekkur ederim abi dönüsün icin, bir duruma göre bakacagim abi. Istanbul icinde zaten sansim yok hic. Aklimdaki öncelikler Gebze-Kandira-Silivri-Catalca seklinde ilerleyecegim gibi görünüyor arsa icin ya da ögrenci evi düsünüyorum ama o da iste evi ne hale getirirler belirsiz. Bilemedim o yüzden... Arsa vergileri nasil abi bu arada ? Yillik bir vergi ödenmesi gerekiyor galiba. Su ana kadar baktigim yerlerin bir cogu tarla tapulu , yani imari yok malesef. Bunun degismesi uzun bir zaman alir diye düsünüyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Şubat 05, 2019, 15:26:24 »
ilk yorumumda kontrol altında tutabilecekseniz demiştim,arsaya birileri gecekondu yapmasın anlamında,sonra çözümü zor oluyor,nerede alırsanız alın artık yıllık 400.000 adet yeni ev ihtiyacı oluyor,en yüksek fiyatlar istanbul,izmir ve ankara ve bazen antalya ve bursa de gerçekleşiyor,ideal olanı 5-10 yılda müteahhide verecek şekilde bir arsanızın olması,ikinci öncelik alacağınız dairede oturup kira ödemesi gibi taksit ödemenizdir,eğer örneğin ayda 2000 tl kiraya veriyorsanız,2000 tl taksit ödemesi yapabileceğiniz evde yeni yaşamınızı kurmak,buna göre oturum alanı,iş  alanlarına yakın,ayağınızı yorganına göre uzatacak bir alım bütçesi ile sosyal konut projelerinden bile olsa gerçekleştirme yönüne gitmeniz..zaten eş adayınızda akıllı bir hanım size bu konuda destek vereceğini ifade etmiş.korkmayın ev alanla evlenenin allah yar ve yardımcısıdır,gün doğmadan neler doğar..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #27 : Şubat 05, 2019, 16:21:20 »
ilk yorumumda kontrol altında tutabilecekseniz demiştim,arsaya birileri gecekondu yapmasın anlamında,sonra çözümü zor oluyor,nerede alırsanız alın artık yıllık 400.000 adet yeni ev ihtiyacı oluyor,en yüksek fiyatlar istanbul,izmir ve ankara ve bazen antalya ve bursa de gerçekleşiyor,ideal olanı 5-10 yılda müteahhide verecek şekilde bir arsanızın olması,ikinci öncelik alacağınız dairede oturup kira ödemesi gibi taksit ödemenizdir,eğer örneğin ayda 2000 tl kiraya veriyorsanız,2000 tl taksit ödemesi yapabileceğiniz evde yeni yaşamınızı kurmak,buna göre oturum alanı,iş  alanlarına yakın,ayağınızı yorganına göre uzatacak bir alım bütçesi ile sosyal konut projelerinden bile olsa gerçekleştirme yönüne gitmeniz..zaten eş adayınızda akıllı bir hanım size bu konuda destek vereceğini ifade etmiş.korkmayın ev alanla evlenenin allah yar ve yardımcısıdır,gün doğmadan neler doğar..
Allah razi olsun Tokay abi. Insallah Mart ayinda askerlikten sonra artik imzalari atacagiz kismetse :) Sabirsizligim biraz da ondan. Arsa konusunun bana mantikli gelmesinin bir numarali sebebi dogal olarak kisitli olmasi ve sürekli bir arz imkaninin olmamasi. Bu yüzden aklimi celiyor zaten ama vergi konusunda galiba biraz daha bilgi edinmem lazim ve gecekondu konusunda da dikkat etmek lazim dedinigiz gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 36200
  • Model Yılı: '18
  • 11 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Şubat 05, 2019, 17:56:31 »
13bin tl'ye alıp 4 yıl içerisinde 95bine satmıştık arsayı. bahsettiğim yıl 2006-2010 :)
Faydalı: http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=20088.0

Hastaya doktor, savunmaya avukat, uzaya astronot, geri kalan her şey için Endüstri Mühendisi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #29 : Şubat 05, 2019, 18:47:13 »
13bin tl'ye alıp 4 yıl içerisinde 95bine satmıştık arsayı. bahsettiğim yıl 2006-2010 :)
Mücahit hocam yer neresi idi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Şubat 05, 2019, 22:47:27 »
Yaklaşık 20 yıldır hayatı düşünerek yaşarım,Kuran,İncil,Tevrat,Risale,Arsa,Borsa,Şahin,Doğan...okudum:)...Dünya süremiz ,sonsuzlukta bir an yanıp sönen ışık kadar kısa..Saadete geleyim.Vardığım sonuç..
1-5 vakit namazı, orucu, para çoksa zekatı :) kesinlikle ihmal etme.
2-10 yıl önce borsayla tanıştığımda keşke aselsana yatırım yapsaymışım dmiştim,o zaman yapmadım,10 yıl geçti geriye dönüp aynı pişmanlığı yaşadım, şu an full borsa..İhtiyacım kadarını bozdurur ödeme yapar,borç veririr....kullanırım..Hem zevkli,hem kullanışlı hemde paramı yastık altı yapmamış,herkesin faydasına sunmuş oluyorum..Bir kaç sene önce 9 a alıp 30 a sattığım bir arsa kârım oldu,ama bir kısmını satıp kullanamıyorsun.Benim tercih al-sat yapmadan borsadan yana.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '17
  • 154 kere teşekkür etti
  • 397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Şubat 06, 2019, 14:08:34 »
Son iletilerden "borsadan anlamıyorsan uzak dur, arsa iyidir" mesajı alıyorum bence bu senin durumundaki birisi için tam tersi olmalı.. Asıl arsadan anlamıyorsan uzak dur.. Çok çok iyi anlayan birilerini tanımıyorsan aldığın arsan pul olabilir.. ( ya da zaten puldur sen külçe fiyatına almışsındır  !!! )

Tavsiye edildiği üzere spekülatif olmayan, büyük şirketlerin hisselerinden bir sepet yapıp uzun süreli tutarsan bence en iyisi olur..
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
« Yanıtla #32 : Şubat 06, 2019, 15:25:44 »
Selamlar, önceki yorumlarda bahsedilmemiş ama yurt dışında emlak satın almayı da şu an için iyi bir yatırım olarak görüyorum. Özellikle Almanya, Yunanistan, Kıbrıs gibi ülkelerde fiyatlar hem görece daha uygun hem de gelecekte iyi kazanç vaadediyor. Mesela turist alan bir noktadan Yunanistan'da villa satın almak konut fiyatlarının her yıl düzenli olarak yükselmesinden ve her yıl yüksek oranda turist aldığı için istediğin zaman kiraya verebileceğinden akıllıca bir yatırım olur. Ayrıca Yunanistan, Almanya vs. gibi ülkeler yatırım karşılığı golden visa da sunabiliyor, araştırmanı tavsiye ederim bu seçeneği de. Brexit sonrası euro'nun hızla değer kazanacağını ve Avrupa Birliği ülkelerinin büyük oranda göç alacağını düşünüyorum, Türkiye'de emlak piyasası cansız yatıyor olsa da yurt dışında pek çok olanak mevcut.  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Şubat 06, 2019, 15:35:39 »
Selamlar, önceki yorumlarda bahsedilmemiş ama yurt dışında emlak satın almayı da şu an için iyi bir yatırım olarak görüyorum. Özellikle Almanya, Yunanistan, Kıbrıs gibi ülkelerde fiyatlar hem görece daha uygun hem de gelecekte iyi kazanç vaadediyor. Mesela turist alan bir noktadan Yunanistan'da villa satın almak (örneğin böyle bir şey) konut fiyatlarının her yıl düzenli olarak yükselmesinden ve her yıl yüksek oranda turist aldığı için istediğin zaman kiraya verebileceğinden akıllıca bir yatırım olur. Ayrıca Yunanistan, Almanya vs. gibi ülkeler yatırım karşılığı golden visa da sunabiliyor, araştırmanı tavsiye ederim bu seçeneği de. Brexit sonrası euro'nun hızla değer kazanacağını ve Avrupa Birliği ülkelerinin büyük oranda göç alacağını düşünüyorum, Türkiye'de emlak piyasası cansız yatıyor olsa da yurt dışında pek çok olanak mevcut.  :)

Kıbrısta emlak almak biraz fazla maliyetli. Özellikle Türk koçanlı yerler istanbulla aynı fiyat veya daha fazla bilginize :)
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #34 : Şubat 13, 2019, 19:26:31 »
Yaklaşık 20 yıldır hayatı düşünerek yaşarım,Kuran,İncil,Tevrat,Risale,Arsa,Borsa,Şahin,Doğan...okudum:)...Dünya süremiz ,sonsuzlukta bir an yanıp sönen ışık kadar kısa..Saadete geleyim.Vardığım sonuç..
1-5 vakit namazı, orucu, para çoksa zekatı :) kesinlikle ihmal etme.
2-10 yıl önce borsayla tanıştığımda keşke aselsana yatırım yapsaymışım dmiştim,o zaman yapmadım,10 yıl geçti geriye dönüp aynı pişmanlığı yaşadım, şu an full borsa..İhtiyacım kadarını bozdurur ödeme yapar,borç veririr....kullanırım..Hem zevkli,hem kullanışlı hemde paramı yastık altı yapmamış,herkesin faydasına sunmuş oluyorum..Bir kaç sene önce 9 a alıp 30 a sattığım bir arsa kârım oldu,ama bir kısmını satıp kullanamıyorsun.Benim tercih al-sat yapmadan borsadan yana.

@Baki Sarıboğa (45601) abi para cok degil ama bereketi var cok sükür... Dediklerini elimden geldigince yapmaya calisan bir insanim... Bu aybasinda bir tane yatirim hesabi acacagim subeye gidip, mobilden olmuyormus malesef...

Mesaj Birleştirildi: Şubat 13, 2019, 19:34:11
Selamlar, önceki yorumlarda bahsedilmemiş ama yurt dışında emlak satın almayı da şu an için iyi bir yatırım olarak görüyorum. Özellikle Almanya, Yunanistan, Kıbrıs gibi ülkelerde fiyatlar hem görece daha uygun hem de gelecekte iyi kazanç vaadediyor. Mesela turist alan bir noktadan Yunanistan'da villa satın almak (örneğin böyle bir şey) konut fiyatlarının her yıl düzenli olarak yükselmesinden ve her yıl yüksek oranda turist aldığı için istediğin zaman kiraya verebileceğinden akıllıca bir yatırım olur. Ayrıca Yunanistan, Almanya vs. gibi ülkeler yatırım karşılığı golden visa da sunabiliyor, araştırmanı tavsiye ederim bu seçeneği de. Brexit sonrası euro'nun hızla değer kazanacağını ve Avrupa Birliği ülkelerinin büyük oranda göç alacağını düşünüyorum, Türkiye'de emlak piyasası cansız yatıyor olsa da yurt dışında pek çok olanak mevcut.  :)
Mantikli hocam ama henüz ben o seviyelerde degilim... :D

Mesaj Birleştirildi: Şubat 13, 2019, 19:36:55
Son iletilerden "borsadan anlamıyorsan uzak dur, arsa iyidir" mesajı alıyorum bence bu senin durumundaki birisi için tam tersi olmalı.. Asıl arsadan anlamıyorsan uzak dur.. Çok çok iyi anlayan birilerini tanımıyorsan aldığın arsan pul olabilir.. ( ya da zaten puldur sen külçe fiyatına almışsındır  !!! )

Tavsiye edildiği üzere spekülatif olmayan, büyük şirketlerin hisselerinden bir sepet yapıp uzun süreli tutarsan bence en iyisi olur..

Arsa olayinda dediginiz gibi cok kurt var hocam...