Gönderen Konu: Genc Kardesinize Yatirim Önerisi  (Okunma sayısı 4839 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
Genc Kardesinize Yatirim Önerisi
« : Şubat 04, 2019, 11:37:49 »
Toyotaci abilerim herkese selamlar ,

Biliyorsunuz araniza katilali 3 ay belki olmustur ama bu kisa süre icinde sizlerden cok sey ögrendim. Otomobil disinda bir konuda daha sizlere danismak istiyordum. Neticede burdaki cogu insanin hayat tecrübesi benden fazladir ve ögüt almaya da pek gocunan birisi degilimdir :)

Konuya girecek olursam.Bu yil cok sükür bir miktar terfi aldim ve maddiyatim da iyilesti cok sükür. Yalniz aklimda bir sürü soru.... Ben bu parayi ne yapacagim? Aylik 2.500 TL kredi ödeyebilir durumdayim su anda ve diger gencler gibi parayi car cur etmek istemiyorum. (Icki,sigara,gece hayatim yok,dümdüz bir insanim özetlersem :D )

Aklimdaki secenekler sunlar :

1-)Uzun zamandir devam eden bir iliskim var ve kismetse 1-2 yil icinde evlenmis olacagim. Bu sebeple aklimda ev almak vardi ama Istanbulda fiyatlar hala ates pahasi ve alabilecegim 2+1 evler cok kisitli.(Max 230.000 bandina cikabiliyorum) Acikcasi babamdan da yardim almak istemiyorum bu konuda. Mümkün oldugu kadar kendim bir seyler yapmak istiyorum. Toki kura secenegi var ama o evler de malesef genelde pek iyi olmuyor zaten ve sehire cok uzak oluyorlar.

Babamin bu konudaki görüsü "daha cok kücüksün, ilerde alirsin" seklinde özetle. Sizce bu dogru mu ? Yani kenara atip bekleyim mi ? (Yasim 25 bu arada 93 dogumluyum)
Burda benim babamla zit görüsüm su sekilde "neticede özel sektörde calisiyorum ve ne yaparsam calisirken yapmaliyim.Cünkü bir devlet memuru gibi emekli ikramiyem olmayacak"  (babam ordudan emekli astsubay bu arada)

2-)Diger düsüncem de yine babamdan gelmekte. Daha ilk aracimi alali 1 yil olmadi. Gecen yil Temmuz ayinda Allah nasip etmisti.

Auris-2011 model aracim 1.33 , LPG'siz , manuel-benzinli bir arabam var. Aldigimda 115.000km'de idi su an 123.000'deyiz cok sükür. Alirken 33.000TL'ye almistim ve tabiri caizse "cicek" gibi yaptim. Arabamdan yana bir sikayetim yok aslinda. Hic yolda birakmadi beni benim kücük kirpim. Sadece klasik japon sorunlari ses yalitimlari ve bazen tikir tikir sesler ama cok da dert etmiyorum acikcasi :)

Zaten insan gibi kullanan bir sürücüyümdür ve arabaya aldigimdan bu yana yakit haric 4.000TL civari toplamda masraf yaptim. Yani 37.000'e geldi diyelim. Bunun disinda arabamin tek kötü yani 2014 yilina ait bir adet 23.000TL tutarinda agir hasar kaydi cikmasi. (Zaten bu yüzden bu kadar uyguna almistim)

Özetlersem babamin bu konudaki görüsü ise su sekilde "bu araba sana ilerde masraf acar yüksek ihtimalle, sen de evi öderken bir yandan cok zorlanirsin. O yüzden bence önce sana 7-8 yil bakim harici masraf cikartmayacak bir araba al. Ondan sonra eve girersin esinle"

Araba konusunda ise bandim 70.000TL-75.000TL civari yaklasik. Aklimda olanlar ise Mitsubishi ASX,Corolla/Auris Life , Honda Accord , Avensis Elegant Extra  ve son olarak Golf 1.2 TSI Midline Plus-Manuel(Golf 1.0 TSI Manuel Comfortline da olabilir). Toyota'nin zaten sorunsuzlugu 10 numara ama gecen Golf kullanma firsatim oldu ve arabanin konfor ve yalitimini cok cok basarili buldum. Gercekten farkli bir deneyim idi... Tamam buzdolabi olabilir ama güzel,konforlu araba yani :D  O yüzden VW Golf de aklima girdi malesef :D

Bu secenekte arabayi satacak olursam , satis sürecim biraz sancili olacak cünkü agir hasar kaydi var ve kimse almak istemeyecek neticede , uygun fiyat yazsam dahi 2-3 ay ilanda kalacak ve guli guli salak sacma insanlar arayacak...  Sizce bu yorucu sürec arabayi degistirmeme deger mi ?

3-)Son secenegim. Cok kararsiz kaldim ve ikisine de karar veremedim. Altin hesabi acip kenara attim. (Eski kafa) :) 

Sadete gelecek olursam. Ilk iki düsünce de bana dogru geliyor ve ne yapsam diye düsünüyorum. Kararsiz kaldim. Varsa eger siz abilerimin de yatirim önerileri ve görüsleri benim icin cok aydinlatici olur.

Simdiden cok tesekkur ederim. Saygilarimla.
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Toyota Club Türkiye

Genc Kardesinize Yatirim Önerisi
« : Şubat 04, 2019, 11:37:49 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2591 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
Ynt: Genc Kardesinize Yatirim Önerisi
« Yanıtla #1 : Şubat 04, 2019, 11:51:21 »
yüzde 30 borsa (tenkoloji ve savunma sanayi şirketleri) yüzde 30 altın, yüzde 20 döviz yüzde 20, TL diye sepet yapardım ben.
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Şubat 04, 2019, 11:56:55 »
yüzde 30 borsa (tenkoloji ve savunma sanayi şirketleri) yüzde 30 altın, yüzde 20 döviz yüzde 20, TL diye sepet yapardım ben.
görüşünüzü dikkate alacağım hocam. Yani ev ya da araba alma diyorsunuz özetle? Hiç böyle işlerde de bezim yoktur ama özelden anlatırsanız nasıl alınıyor hisse senedi sevinirim.  Teşekkür ederim tekrar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2591 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Şubat 04, 2019, 11:59:19 »
görüşünüzü dikkate alacağım hocam. Yani ev ya da araba alma diyorsunuz özetle? Hiç böyle işlerde de bezim yoktur ama özelden anlatırsanız nasıl alınıyor hisse senedi sevinirim.  Teşekkür ederim tekrar.

ev araba şu an alınacak en son şey olabilir bence.tabi peşin para+iyi bir indirim fırsatı yoksa.
Borsa altın almak kadar kolay.bankanızla görüşün ve nette kısa bir araştırma yapın .lakin risklerini de iyi bilmeniz önce küçük miktar ile başlamanız gerekir
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Şubat 04, 2019, 12:01:58 »
Teşekkür ederim Talat hocam. Şimdi baktım da galiba ayrı bir yatırım hesabı gerekiyormuş. İyice bir araştıracağım dediniz gibi... 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 287 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Şubat 04, 2019, 12:03:49 »
Elindeki arabayla idare et. Bulabilirsen butcene uygun ev bak. Olmazsa aylik gelirle altin doviz al.
Bence borsa her babayigidin harci degil...
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Şubat 04, 2019, 12:06:02 »
Elindeki arabayla idare et. Bulabilirsen butcene uygun ev bak. Olmazsa aylik gelirle altin doviz al.
Bence borsa her babayigidin harci degil...
yani babamın dediği gibi başıma çok masraf açmaz diyorsun değil mi abi? :) Teşekkür ederim görüşün için.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Şubat 04, 2019, 13:02:39 »
Şimdi baban da haklı, sen de haklısın.
Arabanın getirisi yok, ama evin var. Fakat ev de ha deyince alınmıyor. Malum fiyatlar.
En iyisi kenara yatırım yapmak. Uzun vadede altın kazançlıdır, en az 2-3 sene kenarda tutmak gerekir ama. Altın hesapları güzel bu konuda. Maaş aldığın bankanın internet bankacılığından halledebilirsin. Öteki türlü yastık altında saklamak bana hiç güvenli gelmiyor, ayrıca satarken de zararı cabası.

Araba konusunda da niye en başta uygun diye pert bir araç alırsın ki? Elden çıkarmak zor olur, ancak çok uygun bir fiyata verirsen gider. Sana maliyetine sat görüşündeyim ben de. Gerekirse o kadar yüksek bütçelere çıkma (eğer hazırda varsa olabilir), 45-50 civarına yaris bile bakabilirsin. 1 tane düzgün bir araç al ve uzun süre kullan, arada ufak tefek bakımları olur illaki ama üzmez en azından. O esnada da birikim yaparsın. Ayrıca İstanbul gibi bir yerde manuel zor, otomatik tavsiye ederim, gerçekten rahatlık. Araba alma konusuna karar verirsen ilana koy, sattıktan sonra düşünürüz alabileceğin modelleri.

Bir de biriktiremiyorsan araba büyütmek de bir birikim şekli. Tamam bakıma, masrafa gidiyor ama öteki türlü de hiç birikmiyor. En azından ev fiyatlarının %25-40 ı arası bütçede arabaya kadar büyütüp sonra onu satıp eve de girebilirsin. Ya da km düşürüp model yükseltip çok uzun süre onla devam edersin, o esnada kenara birikim yapar o birikimi peşinat yaparsın. (Benim yapmaya başladığım.)
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 35
  • Model Yılı: '15
  • 4 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Şubat 04, 2019, 13:38:43 »
Bende seninle aşağı yukarı durumdayım. Yatırım konusundan başlayacak olursam. Borsa işini yapmak istiyorsan öncelikle çok iyi bir araştır. Sonra borsa 30 hisseleri (sürekli al sat değildir uzun dönem kar getiren hisselerdir.) içinden demir ve savunma sanayileri içinden her ay belirli bir miktarda lot al. Borsa 30 dışına sakın çıkma. Ve bu aldığın hisselere en az 3 sene unut. Her gün ne kadar kar etmiş ne kadar zarar etmiş kafayı yersin yoksa. Kağıt aşağıya düştüğü zaman al ve maliyetini düşür. Yalnız bu borsa işini yaparken düzenli alım yaptığın gibi belirli bir miktar para da kenara koy. Ne zaman lazım olacağı belli olmaz. Ev  konusu ise şu şekilde elinde 50-60 nin lira yoksa hiç o işe girme. Çünkü üzerine en az bir o kadar da kredi çekip faiz ödeyeceksin. Onun için kendini 50-60 bin liraya çıkarana kadar birikim yap.
-KARABÜK ÜNİVERSİTELİ TRABZONSPORLULAR-
-CEVAP YAZARKEN ALINTI YAPINIZ-

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Şubat 04, 2019, 13:51:21 »
Şimdi baban da haklı, sen de haklısın.
Arabanın getirisi yok, ama evin var. Fakat ev de ha deyince alınmıyor. Malum fiyatlar.
En iyisi kenara yatırım yapmak. Uzun vadede altın kazançlıdır, en az 2-3 sene kenarda tutmak gerekir ama. Altın hesapları güzel bu konuda. Maaş aldığın bankanın internet bankacılığından halledebilirsin. Öteki türlü yastık altında saklamak bana hiç güvenli gelmiyor, ayrıca satarken de zararı cabası.

Araba konusunda da niye en başta uygun diye pert bir araç alırsın ki? Elden çıkarmak zor olur, ancak çok uygun bir fiyata verirsen gider. Sana maliyetine sat görüşündeyim ben de. Gerekirse o kadar yüksek bütçelere çıkma (eğer hazırda varsa olabilir), 45-50 civarına yaris bile bakabilirsin. 1 tane düzgün bir araç al ve uzun süre kullan, arada ufak tefek bakımları olur illaki ama üzmez en azından. O esnada da birikim yaparsın. Ayrıca İstanbul gibi bir yerde manuel zor, otomatik tavsiye ederim, gerçekten rahatlık. Araba alma konusuna karar verirsen ilana koy, sattıktan sonra düşünürüz alabileceğin modelleri.

Bir de biriktiremiyorsan araba büyütmek de bir birikim şekli. Tamam bakıma, masrafa gidiyor ama öteki türlü de hiç birikmiyor. En azından ev fiyatlarının %25-40 ı arası bütçede arabaya kadar büyütüp sonra onu satıp eve de girebilirsin. Ya da km düşürüp model yükseltip çok uzun süre onla devam edersin, o esnada kenara birikim yapar o birikimi peşinat yaparsın. (Benim yapmaya başladığım.)

Mutlu abi tesekkur ederim dönüsün icin. Haklisin valla sonuna kadar ne diyeyim ki... :) araba aldigimda pert degildi bu arada , ilk aldigimda motorcu arkadasimda sanziman yagi degisti, balatalar degisti , fren hidroligi degisti , arka amortisörler degisti , rotil ve aks kafalari degisti. Arabamin su an bir sorunu yok,bazen cat cut sesler disinda oldukca memnunum aracimdan. Alirken bir de LPG'siz oldugu icin güvendim motoruna acikcasi. Zaten satsam da dedigin gibi abi zarar edecegim satarken. Cok agir trafikte kullanmiyorum arabayi. Genelde yogun akici-akici saatler kullaniyorum. Zaten Kartal-Tuzla genelde abi,agir trafige öyle cok girmiyorum ama konfor olayi bambaska gercekten. Babamda 2015 Otomatik Corolla var. Valla bana makam araci gibi geliyor dogrusu :) Sen olsan yerimde yapardin abi ? Kenara atip sonra eve mi girerdin ? O sekilde bir sonuc cikarttim cünkü.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 04, 2019, 13:55:04
Bende seninle aşağı yukarı durumdayım. Yatırım konusundan başlayacak olursam. Borsa işini yapmak istiyorsan öncelikle çok iyi bir araştır. Sonra borsa 30 hisseleri (sürekli al sat değildir uzun dönem kar getiren hisselerdir.) içinden demir ve savunma sanayileri içinden her ay belirli bir miktarda lot al. Borsa 30 dışına sakın çıkma. Ve bu aldığın hisselere en az 3 sene unut. Her gün ne kadar kar etmiş ne kadar zarar etmiş kafayı yersin yoksa. Kağıt aşağıya düştüğü zaman al ve maliyetini düşür. Yalnız bu borsa işini yaparken düzenli alım yaptığın gibi belirli bir miktar para da kenara koy. Ne zaman lazım olacağı belli olmaz. Ev  konusu ise şu şekilde elinde 50-60 nin lira yoksa hiç o işe girme. Çünkü üzerine en az bir o kadar da kredi çekip faiz ödeyeceksin. Onun için kendini 50-60 bin liraya çıkarana kadar birikim yap.
Öncelikli hedefim o halde 50-60 bin lira biriktirmek abi. Borsa islerinden hic anlamam isin dogrusu. Yalan yok :) Galiba bu gidisle güvenli liman altin ve dövüze yönelecegim gibime geliyor ama borsa 30 olayini da arastiracagim mutlaka öneriniz dogrultusunda. Aslinda aklima takilan en önemli konu bu araba basima büyük masraf acar mi ? @Mutlu Tekir (30216) Babam bir kere aklima karpuz kabugu düsürdü... :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 36200
  • Model Yılı: '18
  • 11 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Şubat 04, 2019, 13:57:23 »
aynı yaşta olduğumuz için ve evli olduğum için tecrübelerimi iyi dinlemeni tavsiye ederim. Tabiki herkes yaşadığı kadar tecrübesi vardır bunu da unutma.

5 yıl önceki ev 189bin TL'den satıldı bir tanıdığıma. Şuan fiyatı 540bin TL. Benim önceliklerim arasında araba vardı o yüzden araba aldım.

Bu tür hesaplamalarda başa baş noktası adında bir analiz yöntemi var. Meşhur maliyetini ne zaman çıkarırım dediğimiz yöntem. Hesaplamasını bir araştır. (Mesleğin ne olduğunu bilmediğim için) Bu tür yatırım, para, karmaşıklık işlerinde mühendislik yöntemlerine başvurmazsan kulaktan dolma bilgilerde %95 hata payı vardır. %5 kısmet dediğimiz kısım.

300bin TL'ye ev alacak olsan, 100TL nakitin olsa. 200bin lirayı 120 ay (10 yıl) vadeli olarak alsan 531 bin TL (2.1 faiz) olarak geri ödüyorsun. Ayda 4.426 TL ile :) şaka gibi.

Şuan araba alsan 50-65bin TL civarında en az 7-8 yıl sıkıntısız, kazasız belasız sadece bakımlarını yaparak araba değerleniyor gibi gözüküyor. Yalnız benzinli olması hatta hybrid olması şartıyla.

Bu durumda ev almak mantıksız. Araba alacaksan uzun yıllar sorunsuz binmen lazım. Eee evlilik yaklaşıyor ve yatırımda yapmak istiyorsun. Bu durumda ben borsa takip edemem bir kenara atar rahatlarım diyorsan ve bozdurmamak için 1-1,5 yıl bekleyebilirsen, benden sana tavsiye ayda 1.500-2500 TL arası altın hesabına altın alıp atmak. Borsa şu günlerde konkordato olaylarından malum riski çok yüksek. Yada uygun bir arsa bakacaksın imarı yakın :) Malumunuz şuan Türkiye zenginlerinin yarısı arsa zengini, daire zengini.
Faydalı: http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=20088.0

Hastaya doktor, savunmaya avukat, uzaya astronot, geri kalan her şey için Endüstri Mühendisi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Şubat 04, 2019, 14:16:02 »
Araba zevk işi, temel ihtiyaçları karşılamadan araba için borçlanmak bana mantıklı gelmiyor. Bir kaç yıl önce olsa hemen kredi çek ev al derdim. Şuan kredi faizleri çok yüksek. İyi bir nakitiniz yoksa bekleyip görmek gerekiyor.

Günün koşullarında döviz/altın hesaplarında para biriktirmek mantıklı görünüyor.

Sakın bilmeden araştırmadan borsaya girmeyin. Bana sorarsanız hiç bulaşmayın. Borsacaların hemen her gün her dakika gözleri ekranda. En azından çevremdekilerin öyle. Kazanacağım derken eldekinden oldular veya kazandıklarını kaybettiler. Ha kazanan yokmudur elbette vardır. İlla borsaya gireceğim derseniz ne zaman Tv lerde gazetelerde borsa çöktü vs. haberleri okursanız o zaman sağlam, fiyatı düşmüş bir hisseye girin.

Arsa da uzun vadeli iyi bir yatırım olduğu hep söylenir. Şahsen ben bulamadım da almadım da.

1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Şubat 04, 2019, 14:24:20 »
aynı yaşta olduğumuz için ve evli olduğum için tecrübelerimi iyi dinlemeni tavsiye ederim. Tabiki herkes yaşadığı kadar tecrübesi vardır bunu da unutma.

5 yıl önceki ev 189bin TL'den satıldı bir tanıdığıma. Şuan fiyatı 540bin TL. Benim önceliklerim arasında araba vardı o yüzden araba aldım.

Bu tür hesaplamalarda başa baş noktası adında bir analiz yöntemi var. Meşhur maliyetini ne zaman çıkarırım dediğimiz yöntem. Hesaplamasını bir araştır. (Mesleğin ne olduğunu bilmediğim için) Bu tür yatırım, para, karmaşıklık işlerinde mühendislik yöntemlerine başvurmazsan kulaktan dolma bilgilerde %95 hata payı vardır. %5 kısmet dediğimiz kısım.

300bin TL'ye ev alacak olsan, 100TL nakitin olsa. 200bin lirayı 120 ay (10 yıl) vadeli olarak alsan 531 bin TL (2.1 faiz) olarak geri ödüyorsun. Ayda 4.426 TL ile :) şaka gibi.

Şuan araba alsan 50-65bin TL civarında en az 7-8 yıl sıkıntısız, kazasız belasız sadece bakımlarını yaparak araba değerleniyor gibi gözüküyor. Yalnız benzinli olması hatta hybrid olması şartıyla.

Bu durumda ev almak mantıksız. Araba alacaksan uzun yıllar sorunsuz binmen lazım. Eee evlilik yaklaşıyor ve yatırımda yapmak istiyorsun. Bu durumda ben borsa takip edemem bir kenara atar rahatlarım diyorsan ve bozdurmamak için 1-1,5 yıl bekleyebilirsen, benden sana tavsiye ayda 1.500-2500 TL arası altın hesabına altın alıp atmak. Borsa şu günlerde konkordato olaylarından malum riski çok yüksek. Yada uygun bir arsa bakacaksın imarı yakın :) Malumunuz şuan Türkiye zenginlerinin yarısı arsa zengini, daire zengini.
Araba konusunda dedinigiz gibi aslinda Hybrid olmasi sart. Aslinda bir kac hafta önce yürek yemis gibi gittim Prius'lara baktim. Cok farkli ve cok dayanikli bir arac kendisi ve su anda da 60.000 TL 'ye ikinci eli alinabiliyor... Aslinda suanki aracima da sorunsuz biniyorum ve LPG yok zaten ama su Prius'lar da kafami kurcaliyor isin dogrusu. Arsa olayinda ise biraz baktim ama hep abik gubik yerlerde varlar ve degerlenmezse satis süreci de oldukca sorunlu arsanin hocam. Simdi baktigimda ise arabam zaten sorunsuz , bosa yükseltmis olacagim , Auris'in bagaj problemi var ama zaten bekarim. Ancak 4-5 yil sonra cocuk olursa belki sorun olmaya baslar. Hazir araba sorunsuz , ben de bu kadar kararsizken dediginiz gibi galiba altina ve dövize yönelecegim...

Mesaj Birleştirildi: Şubat 04, 2019, 14:25:54
Araba zevk işi, temel ihtiyaçları karşılamadan araba için borçlanmak bana mantıklı gelmiyor. Bir kaç yıl önce olsa hemen kredi çek ev al derdim. Şuan kredi faizleri çok yüksek. İyi bir nakitiniz yoksa bekleyip görmek gerekiyor.

Günün koşullarında döviz/altın hesaplarında para biriktirmek mantıklı görünüyor.

Sakın bilmeden araştırmadan borsaya girmeyin. Bana sorarsanız hiç bulaşmayın. Borsacaların hemen her gün her dakika gözleri ekranda. En azından çevremdekilerin öyle. Kazanacağım derken eldekinden oldular veya kazandıklarını kaybettiler. Ha kazanan yokmudur elbette vardır. İlla borsaya gireceğim derseniz ne zaman Tv lerde gazetelerde borsa çöktü vs. haberleri okursanız o zaman sağlam, fiyatı düşmüş bir hisseye girin.

Arsa da uzun vadeli iyi bir yatırım olduğu hep söylenir. Şahsen ben bulamadım da almadım da.

Borsa takibi konusunda haklisiniz hocam. Malum elimde biraz nakit var ama ev icin iyi degil diyebilirim. Galiba dediginiz gibi döviz ve altina yönelecegim...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '17
  • 154 kere teşekkür etti
  • 397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Şubat 04, 2019, 15:48:06 »
Herkes kendi görüşünü paylamış, ben de paylaşayım, son karar tabi ki senindir..

Öncelikle şu dönem peşin paran yoksa ev- araba almak çok mantıklı değil.. Bu seçenek, borçlanmadan para biriktiremiyorsan düşünülmelidir.
Çok teknik detaya girmeyeceğim, eğer siyasi bir gelişme olmazsa bu yılın dövizin- altının yılı olmasını beklemiyoruz.(ki altın kriz dönemleri hariç bence iyi bir yatırım aracı değil) En yakın örnek 2011'in ikinci yarısında 100 TL civarı olan altın fiyatı 2016 ocak ayına aynı fiyattan girdi. Yani 2011 yılında tüm birikimini altına yatıran bir yatırımcı 5 yıl boyunca hiç para kazanamadı..( 2016'da alan parasını ikiye katladı ayrı ama tren en azından şimdilik kaçtı)

Diyeceksin ki herşeye olmaz diyorsun peki ne olur.. İşte bu yıl için bunun cevabı açıkcası çok yok.. Eğer yatırıma yönlendirebileceğin toplu paran varsa borsa bence de iyi bir tercih.. Nispeten risksiz kağıtlardan bir sepet alıp unutmak en iyi tercih..

Ama toplu para yok her ay belli bir bütçe köşeye atabilirim diyorsan öncelik herşeye rağmen TL vadeli mevduat.. Eğer faize karşıysan o zaman döviz/altın veya araba yenilemeyi düşünebilirsin..

2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Şubat 04, 2019, 16:07:18 »
Herkes kendi görüşünü paylamış, ben de paylaşayım, son karar tabi ki senindir..

Öncelikle şu dönem peşin paran yoksa ev- araba almak çok mantıklı değil.. Bu seçenek, borçlanmadan para biriktiremiyorsan düşünülmelidir.
Çok teknik detaya girmeyeceğim, eğer siyasi bir gelişme olmazsa bu yılın dövizin- altının yılı olmasını beklemiyoruz.(ki altın kriz dönemleri hariç bence iyi bir yatırım aracı değil) En yakın örnek 2011'in ikinci yarısında 100 TL civarı olan altın fiyatı 2016 ocak ayına aynı fiyattan girdi. Yani 2011 yılında tüm birikimini altına yatıran bir yatırımcı 5 yıl boyunca hiç para kazanamadı..( 2016'da alan parasını ikiye katladı ayrı ama tren en azından şimdilik kaçtı)

Diyeceksin ki herşeye olmaz diyorsun peki ne olur.. İşte bu yıl için bunun cevabı açıkcası çok yok.. Eğer yatırıma yönlendirebileceğin toplu paran varsa borsa bence de iyi bir tercih.. Nispeten risksiz kağıtlardan bir sepet alıp unutmak en iyi tercih..

Ama toplu para yok her ay belli bir bütçe köşeye atabilirim diyorsan öncelik herşeye rağmen TL vadeli mevduat.. Eğer faize karşıysan o zaman döviz/altın veya araba yenilemeyi düşünebilirsin..

Hocam tesekkur ederim öncelikle. Para biriktiremeyen bir insan degilim. O sebeple dediginiz gibi önceligim TL vadeli , altin ve  döviz olacaktir diye düsünüyorum. Herkes ev almaya karsi bu zamanda... :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Şubat 04, 2019, 18:02:57 »
Selamlar :) Bende 95 liyim :) Araba ile başladım bende artık arsa almayı düşünüyorum. Kademe kademe yükseldim bende

Sene 2015 ekimde 2004 model passat aldım 15bin tl ye. Yaklaşık cepten 7binlira masraf yapıp 20000km kullanıp 2016 eylülde 17 bin tl ye sattım.
Sonra 2016 ekimde borç ile 2012 fit hybrid aldım 31 bin tl ye. Bakımları ve lastikler dışında masraf yapmadım yaklaşık 110 bin km kullanıp 2017 ekimde 38 bin tl ye sattım.
Sonra 2017 Kasımda Türkiyeden 2012 Megane sport tourer 1.5 dci 47000 tl ye aldım. 25000km kullandım 2018 Mayısta pert oldu kaskodan 50000 tl aldım.
2018 temmuz ayında 2014 Honda Fit hybrid'i japonyadan ithal ettim herşeyi ile 11bin sterline mal ettim. (65 bin tl o zaman) Aldığımda 33bin km deydi. Şuan 45 bin km de. Şuan babama verdim kullanması için.
Arabayı babama verdiğim için kendime 2007 Honda jazz aldım ilk sahibinden 31 bin tl ye aldım. Kredisi önümüzdeki ay bitiyor. Aldığımda 161001 de idi. Şuan 175000kmde. Bu ay arabayı dört dörtlük yapmak için a dan z ye bir revizyon ediyorum. Yaklaşık 4000 tl masraf listesi çıkardım. 2 aracımıda uzun süre kullanırım gibi.

Arabamın krediside biteceği için artık kıbrısta iyi yerde arsa alıp müstakil ev yapma düşüncem var. 2 ayrı işte çalıştığım için ödemelerimde sıkıntı olmuyor fakat taksite ödemektende artık acayip sıkılıyorum :)

Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Şubat 04, 2019, 18:48:19 »
herhalde bu forumdaki en yaşlı 2 kişiden biriyim,ben sadece toprağa ve gayrimenkule inanıyorum.altından hava geçen otomobil gibi yatırımlara sıcak bakmıyorum.servetinizin en çok % 10 u kadar bir miktar araba için harcayacağınız rakam olursa mantıklı  olur.bu nedenle paranızı riski çok az olan yer ve şekilde değerlendirip en kısa yoldan eğer kontrol altında tutabilecek iseniz arsa ve daire almanızı öneriyorum. para biriktireyim de şunu alayım derseniz zararlı çıkarsınız,önce alacak ,borçlanacak ve ödemeyi sahip olduktan sonra yapacaksınız.ev kredisi faizleri düşebilir.diğer yandan ilişkim var evleneceğim diyorsanız,bir diğer önerim bu eş adayı ile bu konuyu görüşmeniz ve onun da bu konuda hem fikirlerini almanız,hem bu işler uzun vadeli olduğu ve ilerde sorun çıkmasına sebep olabileceği için teknik olarak desteğini almanız,hem bir başınızı sokacak ev sahibi olma yolunda bir adım ve düğün masraflarını ve beklentileri makul düzeyde tutmak için faydalı olacaktır.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '05
  • 21 kere teşekkür etti
  • 61 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Şubat 04, 2019, 23:40:06 »
Öncelikle bende arabanın yatırım aracı olmadığını söylemek isterim. kazanıyorum keyfime binerim derseniz o başka tabi.
Benim önerilerim; illa oturacağınız evi düşünmeyin. Biz de 4 buçuk yıl çönce ev aldık ve oturduk, bütçemize uyanı aldık ama memnun da değiliz. E tabi şükredelim yine de. Şimdiki aklım olsa yatırım için fazla da borçlanmadan böyle bir işe girerdim. Tavsiyem ikamet yerinizde ya da bildiğiniz başka öğrenci merkezlerinde 2+0 daireler var. Örneğin memleketim karabük te ya da ikametim Aksaray da 100-150 arasında satılıyor. 750-100 tl arası kirası var. Alıp hem yatrım yapmış olur hem de kirasını başka şekilde kullanabilirsniz. Ama öğrenci işi olduğundan kiraya tamamen bel bağlamamk gerekir.
İkincisi arsa almak. Ama bir kaç yıl içinde evlenme planınız varsa bu kadar sürede kar getirmeyebilir. İşin içinde olup, prime müsait yerlere bakmak gerekir. İşten anlayanlar hafta içinde bile ciddi karlı  alış-satışlar yapıyor.
Üçüncüsü, Altın almak. Altın hesaplarından talimatla her ay düzenli bir şekilde birikim yapılabilir. Ancak altın da şu sıralar epey yüksek. kısa vadede zarar muhtemeldir.
Son olarak da ilerde illaki ev alırım derseniz, Eminevim tarzı kurumları araştırın. Hemen almak zorunda olmamanız avantaj, 2-3 yıl bahsettiğiniz tutarı öderseniz oldukça birikim olur ve faize para kaptırmadan hem birikim yapmış hem de ev almak için gerei kalan tutarı finanse etmiş olursunuz. Ama bu kurumları detaylı araştırmak gerekir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 468 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Şubat 05, 2019, 10:05:39 »
Şu zamanda peşin paran olmadıkça ev almanın bana göre hiç bir artısı yok. 300binliralık ev için kredi çeksen geri ödemesi 400-500bini bulacak. Ve sürekli onun borcunu ödemekle ömrünün en güzel çağını geçireceksin. İnsan ömrü dediğin ne kadar ki zaten. Paranı çarçur et demiyorum ama yaşamak lazım be güzel kardeşim. Madem evlilik niyetin var. Evlenene kadar birikim yap ondan sonrasına eşinle beraber karar verirsin. İlla yatırım diyorsan da uzun vadeli yatırım olarak en güzeli arsa almak. 100 binliraya alacağın arsa 20-30 sene sonra kaç para olur tahmin bile edemiyorum ama ilerde çoluk çocuğuna en büyük yatırımda arsa olur düşüncesindeyim.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 05, 2019, 10:26:18
Örneklendirmek gerekirse 97-98li yıllarda dayım  sıfır ford escord almak için niyetlenmiş. o zamanlar elinde 79 model taunusu var onu satacak ve elinde ne varsa ekleyecek üstüne birde borçalanarak sıfır escord sahibi olma niyetindeymiş.Yani günümüz şartlarından konuşursak 80-90 binlira parası var toplamında. Ama bir akrabamız kanına girmiş demiş araban güzel dursun boşuna borçlanma elindekiyle sana bi arsa alalım.(10bin mark) Yani şimdikinin 50-60 binlirasına arsa almış zamanında şimdi ne kadar mı ediyor o arsa? Güzel kardeşim şuan o arsa 3.hava limanının oradan geçen bir güzergahta kalmış ve şuan ki değeri 1milyon lira civarında. Herkes dayım kadar nasipli olmayabilir ama yine en kötü 200-300 bini bulurdu başka bir yerde olsa. O yüzden arsa almak çok mantıklı. Bana desen ki sen ne yaptın ben 5 yıl önce eminevime girdim ve babamın desteğiyle de Allah nasip etti bir ev sahibi oldum ama hala borcunu ödüyorum  :rofl:
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Şubat 05, 2019, 11:17:51 »
Selamlar :) Bende 95 liyim :) Araba ile başladım bende artık arsa almayı düşünüyorum. Kademe kademe yükseldim bende

Sene 2015 ekimde 2004 model passat aldım 15bin tl ye. Yaklaşık cepten 7binlira masraf yapıp 20000km kullanıp 2016 eylülde 17 bin tl ye sattım.
Sonra 2016 ekimde borç ile 2012 fit hybrid aldım 31 bin tl ye. Bakımları ve lastikler dışında masraf yapmadım yaklaşık 110 bin km kullanıp 2017 ekimde 38 bin tl ye sattım.
Sonra 2017 Kasımda Türkiyeden 2012 Megane sport tourer 1.5 dci 47000 tl ye aldım. 25000km kullandım 2018 Mayısta pert oldu kaskodan 50000 tl aldım.
2018 temmuz ayında 2014 Honda Fit hybrid'i japonyadan ithal ettim herşeyi ile 11bin sterline mal ettim. (65 bin tl o zaman) Aldığımda 33bin km deydi. Şuan 45 bin km de. Şuan babama verdim kullanması için.
Arabayı babama verdiğim için kendime 2007 Honda jazz aldım ilk sahibinden 31 bin tl ye aldım. Kredisi önümüzdeki ay bitiyor. Aldığımda 161001 de idi. Şuan 175000kmde. Bu ay arabayı dört dörtlük yapmak için a dan z ye bir revizyon ediyorum. Yaklaşık 4000 tl masraf listesi çıkardım. 2 aracımıda uzun süre kullanırım gibi.

Arabamın krediside biteceği için artık kıbrısta iyi yerde arsa alıp müstakil ev yapma düşüncem var. 2 ayrı işte çalıştığım için ödemelerimde sıkıntı olmuyor fakat taksite ödemektende artık acayip sıkılıyorum :)
hayat Kibris'da güzel :) ben de model mi yükselteyim o sekilde anladim yani ? Bir yandan araba zaten var arsa da mantikli geliyor cok...