Gönderen Konu: triger seti tavsiye lütfen  (Okunma sayısı 10153 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 238000
  • Model Yılı: '05
  • 14 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
Ynt: triger seti tavsiye lütfen
« Yanıtla #20 : Mayıs 17, 2011, 15:57:51 »
Benim araba 193bin km.de, orijinal triger seti uzerinde hala. Ikaz isigi falan hikaye. Acelesi yok bence Serkan kardes. 150bine kadar yolu var. Dedigim gibi benim araba 193bin'de ve triger kayisi degismedi.
Ahmet bey 98 1,6 XLİ aracım var,69.000 Km'de fakat model yılı itibarı ile 13 yaşında,triger ve diğer kayış-bilyalarının değişmesi gereklimidir? Yani aracım 2 yaşında 90.000'de olsa kayışlar özelliğini yitirmemiş olur fakat 13 yaşında elastik olma özelliğini kaybetmişmidir?
Yetkili serviste tanıdığım bir motor ustam 235.000 km'de hiç değiştirilmemiş triger setine sahip toyota geldiğini,fakat 100.000 Km'nin AE101 Kasalar için ideal olduğunu söylediler.Hatta "100.000 Km olmadan boşuna para verme" dedi.Sizce doğru mudur?
Eşekten şeker esirgenmez ama eşek yaratılışı bakımından otu beğenir..
Emektarlar:99 Passat TDI-98 Fiat Uno 70 S-97 Europa 1.4 RN-2004 Honda Jazz LS-1.6 XLİ 1998-Toyota Corolla 1.4 D-4D Terra Sedan-Honda Civic 2013

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Mayıs 17, 2011, 15:57:51 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Mayıs 17, 2011, 18:45:30 »
100000 km ye gelen bir aracın
1.triger kayşı setini değiştiriceksin
2.devirdaim pompasını değiştiriceksin
3.alternatör kasnağı bilyasını değiştiriceksin
4.v kayışlarını değiştiriceksin
5.motor kulağı ve şanzıman kulağı takozunu değiştiriceksin
6.şanzıman yağnı kontrol ettir
7.difransiyel yağını kontrol ettir
8.disk ve balata kontrolünü yaptır
9.km si dolduysa motor yağı ve filtresini değiştir
10.yakıt filtresini değiştir
11.hava filtresini değiştir
tabi benim kişisel yorumum tartışmaya açıktır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Mayıs 17, 2011, 18:51:44 »
Ahmet bey 98 1,6 XLİ aracım var,69.000 Km'de fakat model yılı itibarı ile 13 yaşında,triger ve diğer kayış-bilyalarının değişmesi gereklimidir? Yani aracım 2 yaşında 90.000'de olsa kayışlar özelliğini yitirmemiş olur fakat 13 yaşında elastik olma özelliğini kaybetmişmidir?
Yetkili serviste tanıdığım bir motor ustam 235.000 km'de hiç değiştirilmemiş triger setine sahip toyota geldiğini,fakat 100.000 Km'nin AE101 Kasalar için ideal olduğunu söylediler.Hatta "100.000 Km olmadan boşuna para verme" dedi.Sizce doğru mudur?
can kardeşim triger kayışı ya km dolarsa yada yıl itibari ile (3-4 sene gibi)değişir hangisi önce dolarsa.
oto lastiğinin ve kayışların bir ömrü vardır plastik bozulmaya kopmaya yüz tutar çatlaklar meydana gelir mukavemeti azalır.
yok arkadaş km ye göre değişir diyen varsa ozaman öle değiştirsin arkadaşımız yolda kayışı koparırsa üst kapak ve sibopları eğer sonrada fellik fellik tamirci arar.her aracın triger değişim periyotları vardır üretici bu periyotları verir buna göre değişir.
aracı vurdurmak agresif devirsiz vites değişimleri triger kayışının kopmasına sıyırmasına sentesinin bozulmasına masraf çıkmasna sebeb olur.
bazı araçlarda triger seti ile devir daim pompası da değişir çünkü devir dayim pompası bir müddet sonra su kaçırmaya başlar ve kaışın olduğu bölümü ıslatarak kayışta çatlamalar meydana getirir ve kopmasına sebeb olur .......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Mayıs 17, 2011, 20:26:14 »

Ben 210bin km.de mi ne degistirdim. Yeni kayisla arasinda bir fark yoktu.
Bu motorlar non-interference tipi motorlar, kayis buharlassa bile motora mekanik bir zarar vermiyor, en kotu ihtimal yolda birakiyor.

Maddi durumunuz iyiyse degistirebilirsiniz. Yoksa bir bakin/baktirin kayisin, bilyanin, su pompasinin durumuna. Iyi durumdaysa 100bin km.yi bekleyin bence.Ustanizla ayni fikirdeyim.

Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Mayıs 17, 2011, 23:20:45 »
Ben 210bin km.de mi ne degistirdim. Yeni kayisla arasinda bir fark yoktu.
Bu motorlar non-interference tipi motorlar, kayis buharlassa bile motora mekanik bir zarar vermiyor, en kotu ihtimal yolda birakiyor.

Maddi durumunuz iyiyse degistirebilirsiniz. Yoksa bir bakin/baktirin kayisin, bilyanin, su pompasinin durumuna. Iyi durumdaysa 100bin km.yi bekleyin bence.Ustanizla ayni fikirdeyim.
ahmet kayış bakınca su pompası bakınca sağlammı diye nasıl anlaşılıyor ya bana bi öğrette bende öğreneyim
bide kayışı değiştirme kopunca meramını anlatırsın tamirciye non-interference kayış kopunca görücez bakam :alkis:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Mayıs 18, 2011, 03:32:39 »
Isin teknigi bu Gultekin. Gerisi lafi-i guzaf. ;)
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 238000
  • Model Yılı: '05
  • 14 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Mayıs 18, 2011, 10:52:47 »
Gültekin bey ve Ahmet bey ilginize çok teşekkür ediyorum;
İçimin rahat etmesi için değiştireceğim triger setini.Uzun yolu çok yapıyorum çünkü,yarın bir gün korkulu rüya görmektense baştan değiştirmek en mantıklısı sanırım.Atilla Özdemir beyle de forumda diğer konularda durumu paylaştığımda o da sağolsun aynı durumlardan bahsetti.
Ayrıca forumda bir çok sayfada okuduklarıma göre kayışın kopması da sıkıntı yaratmıyor,sadece yolda bırakıyor diye biliyorum,hatta yine forumumuzda triger kayışı kopup yolda kalınca yetkili serviste kayış değiştirten bir arkadaşın mesajıda var,linkini bulamadım ama daha dün triger diye arattırıp gezinirken okudum.2001 ve üzerinin (VVT-İ) zincirli olduğunu da yeni öğrendim.Tekrardan ilgi ve alakanız için teşekkür ediyorum,sevgi-saygılarımla.
Eşekten şeker esirgenmez ama eşek yaratılışı bakımından otu beğenir..
Emektarlar:99 Passat TDI-98 Fiat Uno 70 S-97 Europa 1.4 RN-2004 Honda Jazz LS-1.6 XLİ 1998-Toyota Corolla 1.4 D-4D Terra Sedan-Honda Civic 2013

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #27 : Mayıs 18, 2011, 13:54:53 »
güçlü otomotiv kayseri toyota özel bakım servısı
GMB orjınal triger setidir setin içinden dayco kayış ve gmb bilya çıkmaktadir 100 000 km ömrü vardır
fiyat olarak 45 tl dir 15 tl v kayışı vardır  15 tl ac kayışı 10 tl hidrolık dıreksıyn kayışı vardır 85 tl sadece parçadır işçilik olarakta sadece 70 lira toplamda  150 liraya halledile bilir yanı
GÜÇLÜ OTOMOTİV KAYSERİ TOYOTA ÖZEL BAKIM SERVISI

AE86 LEVİN COROLLA YIILARIN DRİFT KRALI:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Mayıs 18, 2011, 13:57:07 »
bide arkadaşlar ae 101 modellerde yanı 1,6 motorlarda trıger seti kırıldıgında aracınıza hiç bişey olmaz sadece yolda kalırsınız servıse gıdıp kayış takılır gerı yolunuza devam edersınız ama  1,3 ve 2,0 motor araclarda avensıs carina corona gibi motorlarda kırıldıgı zaman supapları egersınız
GÜÇLÜ OTOMOTİV KAYSERİ TOYOTA ÖZEL BAKIM SERVISI

AE86 LEVİN COROLLA YIILARIN DRİFT KRALI:)