Gönderen Konu: Direksiyonu tam tur çevirince gelen ses.  (Okunma sayısı 3435 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 145000
  • Model Yılı: '94
  • 42 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
Direksiyonu tam tur çevirince gelen ses.
« : Şubat 01, 2019, 17:05:45 »
Selamın aleyküm, 94 corollamın vites hizası ve yan koltuğun altına denk gelen yerlerde tam tur direksiyon çevirdiğim zaman “kat kat kat” gibi sesler geliyor düzleyince direksiyonu geçiyor. Sebebi ne olabilir ? Şimdiden teşekkür ederim. :saygi:
Volkswagen Polo (2015-2016)  0-15.000 Opel Astra (2016-2020) 0-50500 Toyota Corolla (1994) 145.000-... Peugeot Rifter (2020) 0-... Honda Civic (2022) 0-…

Toyota Club Türkiye

Direksiyonu tam tur çevirince gelen ses.
« : Şubat 01, 2019, 17:05:45 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Direksiyonu tam tur çevirince gelen ses.
« Yanıtla #1 : Şubat 01, 2019, 17:33:26 »
Selamın aleyküm, 94 corollamın vites hizası ve yan koltuğun altına denk gelen yerlerde tam tur direksiyon çevirdiğim zaman “kat kat kat” gibi sesler geliyor düzleyince direksiyonu geçiyor. Sebebi ne olabilir ? Şimdiden teşekkür ederim. :saygi:
amasötör de helezonun bindiği yerdeki plastik özelliğini kaybetmişse ses yapar genelde soğuk havalarda kuru olduğu zaman ses yapar yağmurlu havada ses yapmaz.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Şubat 02, 2019, 04:43:16 »
Bu plastik parçanın ismi var mıdır ortalama ücreti ne kadar tutar abi ben ıslakken bir daha dikkat edeceğim. Aciliyeti olan bir durum olurmu peki
Volkswagen Polo (2015-2016)  0-15.000 Opel Astra (2016-2020) 0-50500 Toyota Corolla (1994) 145.000-... Peugeot Rifter (2020) 0-... Honda Civic (2022) 0-…

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Şubat 02, 2019, 14:07:13 »
Bu plastik parçanın ismi var mıdır ortalama ücreti ne kadar tutar abi ben ıslakken bir daha dikkat edeceğim. Aciliyeti olan bir durum olurmu peki
adını ufuk bey daha önce başka bir konuda yazmıştı ama tam olarak aklımda değil,aciliyet arz etmez ama yinede kısa zamanda baktırmak tedarik Edip değiştirmek gerekir.
Değiştirmeniz sorunu kesinlikle ortadan kaldıracak diye birşey yok aklınızda bulunsun,çünkü orjinal veya kaliteli parça tedarik etmek bazı parçalar için zor duruma geldi, @Ufuk Sönmez (16363) bey ile irtibata geçmenizi tavsiye ederim en doğru cevabı kendilerinden alabilirsiniz.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 02, 2019, 14:10:40
Tabiki burada tahmini farazi konuşuyoruz ilk önce iyi bir öndüzenciye gidip alt takımı kontrol ettirin,arızalı parçaları listelettirin belki başka bir neden çıkabilir,eğer dediğim yerden çıkarsa ne âlâ belki başka parçada gerekebilir ufuk beyden hepsini beraber istersiniz bulunduğunuz yerdeki özel servise montajı yaptırırsınız.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Şubat 10, 2019, 08:48:24 »
adını ufuk bey daha önce başka bir konuda yazmıştı ama tam olarak aklımda değil,aciliyet arz etmez ama yinede kısa zamanda baktırmak tedarik Edip değiştirmek gerekir.
Değiştirmeniz sorunu kesinlikle ortadan kaldıracak diye birşey yok aklınızda bulunsun,çünkü orjinal veya kaliteli parça tedarik etmek bazı parçalar için zor duruma geldi, @Ufuk Sönmez (16363) bey ile irtibata geçmenizi tavsiye ederim en doğru cevabı kendilerinden alabilirsiniz.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 02, 2019, 14:10:40
Tabiki burada tahmini farazi konuşuyoruz ilk önce iyi bir öndüzenciye gidip alt takımı kontrol ettirin,arızalı parçaları listelettirin belki başka bir neden çıkabilir,eğer dediğim yerden çıkarsa ne âlâ belki başka parçada gerekebilir ufuk beyden hepsini beraber istersiniz bulunduğunuz yerdeki özel servise montajı yaptırırsınız.

Ümit abi dün yaptığım seyahat sırasında yağ ışığının yandığını farkedip kontrol ettim yağ epey azalmıştı. Sanayiye gidip değiştirirken sizin tavsiyeniz üzerine altdüzenciye de uğradım. Usta gelen sesin rot başlarındam kaynaklandığını söyledi acil bir durum gerektirmez dedi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Şubat 10, 2019, 12:02:28 »
Geçmiş olsun yağ lambası yanacak kadar agresifmi kullandın aracı veya uzun süre kontrol etmedinmi?
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Şubat 12, 2019, 16:15:57 »
Geçmiş olsun yağ lambası yanacak kadar agresifmi kullandın aracı veya uzun süre kontrol etmedinmi?

Sağolasın abi, aslında çok agresif kullanmadım sanırım çubuğu birkaç kez silip kontrol etmeyi unuttum. Çok şükür daha kötü bir tecrübe yaşamadan farkettim. İlk arabam böyle hatalarım oluyor maalesef sizlerde yardımcı oldukça üstesinden gelirim nasipse.

Bu arada yağ olarak Mobile 10/40 kullandım. Motul kullanmak istiyordum fakat en ideal onu bulabildim. İyi midir sizce ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Şubat 12, 2019, 18:04:10 »
güncel yaşam çok yoğun bu nedenle prensip olarak her pazar günü sabahtan motor yağı,suyu vs gibi kontrol etmeyi adet haline getirirseniz,hiç bir zaman sorun olmaz.böylece yağ yakma gibi durumlar varsa kontrol altına almış olursunuz.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Şubat 12, 2019, 18:47:20 »
Direksiyonu turunun tam sonuna kadar çevirip, o noktada bekletmek direksi yon pompası sağlığı için tavsiye edilmez.
Rotlar ile ilgili sorun varsa her daim öncelik arzeder.
Yağ ile ilgili konu başlığını kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Şubat 13, 2019, 04:39:23 »
güncel yaşam çok yoğun bu nedenle prensip olarak her pazar günü sabahtan motor yağı,suyu vs gibi kontrol etmeyi adet haline getirirseniz,hiç bir zaman sorun olmaz.böylece yağ yakma gibi durumlar varsa kontrol altına almış olursunuz.

Haklısınız Tokay bey en azından haftada bir kesin kontrol etmiş oluruz. Tavsiyenizi dikkate alacağım.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 13, 2019, 04:41:37
Direksiyonu turunun tam sonuna kadar çevirip, o noktada bekletmek direksi yon pompası sağlığı için tavsiye edilmez.
Rotlar ile ilgili sorun varsa her daim öncelik arzeder.
Yağ ile ilgili konu başlığını kullanabilirsiniz.

Direksiyonu mecbur kalmadıkça tam tur çevirmek istemiyorum zaten hidrolikten ses geliyor. En kısa zamanda da rotlarla ilgileneceğim. Kusura bakmayın Hakan bey yağ ile ilgili gerekli başlıkta forum açarım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Şubat 13, 2019, 07:08:13 »
benim subi'de de aynı sıkıntı var. tam sağ ve tam sol yapıp beklettiğin zaman dırrrrr diye süreklilik arz eden bir ses çıkıyor. dayamayı bıraktın mı ses gidiyor. servise ilk gidişimde söyliyeceğim bakalım giderebilecekler mi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Şubat 22, 2019, 01:02:40 »
benim subi'de de aynı sıkıntı var. tam sağ ve tam sol yapıp beklettiğin zaman dırrrrr diye süreklilik arz eden bir ses çıkıyor. dayamayı bıraktın mı ses gidiyor. servise ilk gidişimde söyliyeceğim bakalım giderebilecekler mi.
Abdulkadir bey sizin araçtaki bir sorun değil,aksine normal bir durumdur şöyleki hidrolik direksiyon pompası veya elektrik destekli direksiyon farketmeksizin bu durum böyle işler sona dayadığınızda pompa zorlanmaya başlar ve ses ile sizi uyarır zorlarsanız işi bırakacağım der o son noktaya dayamak ve öyle askıda beklemek direksiyon sisteminin ömrünü kısaltır pompayı keçeleri hortumları vs bütün sistemi olumsuz yönde etkiler,hatta park ederken de direksiyonu tam düz bırakmak gerekmektedir uzun süre baskıda kalan direksiyon keçeleri sertleşme yapar ve kaçırır diğer bir sıkıntıda ilk marş yaparken direksiyon pompası fazla yük altında olduğundan zorlar.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Şubat 22, 2019, 08:05:02 »
Abdulkadir bey sizin araçtaki bir sorun değil,aksine normal bir durumdur şöyleki hidrolik direksiyon pompası veya elektrik destekli direksiyon farketmeksizin bu durum böyle işler sona dayadığınızda pompa zorlanmaya başlar ve ses ile sizi uyarır zorlarsanız işi bırakacağım der o son noktaya dayamak ve öyle askıda beklemek direksiyon sisteminin ömrünü kısaltır pompayı keçeleri hortumları vs bütün sistemi olumsuz yönde etkiler,hatta park ederken de direksiyonu tam düz bırakmak gerekmektedir uzun süre baskıda kalan direksiyon keçeleri sertleşme yapar ve kaçırır diğer bir sıkıntıda ilk marş yaparken direksiyon pompası fazla yük altında olduğundan zorlar.

eyvallah ümit hocam. benim eski sistem hidrolik, birçok arabaya göre daha sert direksiyonum. zaten zorunlu haller dışında hiçbir zaman dayamıyorum. veya dayalı devam etmiyorum. gerekirse bir tur fazladan manevra yapıyorum ama dayayarak dönüş-park yapmamaya çalışıyorum. hanıma da bu şekilde bilgi verdim ona göre oda ayarını veriyor. park halinde tekerin düz olmasının ehemmiyetini bilmiyordum onu öğrendiğim iyi oldu ama çok şükür zaten tekeri düz bırakmak gibi bir adetim vardı o zaman o adete tam gaz devam.