Gönderen Konu: Frenlerin kilitlenmesi  (Okunma sayısı 2910 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
Frenlerin kilitlenmesi
« : Ocak 24, 2019, 14:56:10 »
Bazen arabayi calistirip el frenini indirdigimde arabayi kaldirirken sanki el freni cekiliymis gibi arac kasilip birden kut diye ses gelip birakiyor  ve o zaman gidiyor sadece arkalarda bu sorun var iki tarafta ayni anda yapmiyor bazen sag taraf bazen sol taraf fabrika cikisli balata varken bu sorun yoktu 36 binde sanayide balata degisimi oldu o zamandan beri var önde trw önde sikinti yok  arkalarda delphi var benim dusuncem balatadan dolayi oyle ise delphi kimseye onermem

Toyota Club Türkiye

Frenlerin kilitlenmesi
« : Ocak 24, 2019, 14:56:10 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 25000
  • Model Yılı: '16
  • 265 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
Ynt: Frenlerin kilitlenmesi
« Yanıtla #1 : Ocak 24, 2019, 17:47:00 »
soğuk havalarda el freninin güçlü şekilde çekilip uzun süre kalması sonucunda bazen fren balataları yapışıyor, el frenini indirseniz bile balatalar kendini bırakmıyor ve aracın ilk hareketiyle ayrılıyor. Soğuk havalarda el frenini minimum kullanacak şekilde bir yere park etmenizi tavsiye ederim.

Araç otomatik mi bilmiyorum ama eğer otomatik vites ise; park ettiğiniz yerde hafif bir eğim bile varsa ve yükü şanzımana veriyorsanız kalkışta aynı sesi yaşamanız kuvvetle muhtemel. Bu sebeple yükü şanzımana değil el frenine vermeniz lazım. Bunun için park edeceğiniz alana geldiğinizde

1. Vitesi D konumundan N(boş) konumuna alınız.Ayağınız frende olsun.
2. El frenini aracı hareket ettirmeyecek kadar çekin ve kontrol etmek için ayağınızı frenden çekin.Araç el frenindeyken hareket etmiyorsa yeterlidir.
3. En son olarak vitesi N(boş) konumundan P(park) konumuna alarak aracın park işlemini tamamlayınız.
Toyota Auris 2010 1.6 A/T Comfort Extra (2014-2019)
Toyota Auris 2016 1.6 MDS Active (2019-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Ocak 24, 2019, 18:14:20 »
soğuk havalarda el freninin güçlü şekilde çekilip uzun süre kalması sonucunda bazen fren balataları yapışıyor, el frenini indirseniz bile balatalar kendini bırakmıyor ve aracın ilk hareketiyle ayrılıyor. Soğuk havalarda el frenini minimum kullanacak şekilde bir yere park etmenizi tavsiye ederim.

Araç otomatik mi bilmiyorum ama eğer otomatik vites ise; park ettiğiniz yerde hafif bir eğim bile varsa ve yükü şanzımana veriyorsanız kalkışta aynı sesi yaşamanız kuvvetle muhtemel. Bu sebeple yükü şanzımana değil el frenine vermeniz lazım. Bunun için park edeceğiniz alana geldiğinizde

1. Vitesi D konumundan N(boş) konumuna alınız.Ayağınız frende olsun.
2. El frenini aracı hareket ettirmeyecek kadar çekin ve kontrol etmek için ayağınızı frenden çekin.Araç el frenindeyken hareket etmiyorsa yeterlidir.
3. En son olarak vitesi N(boş) konumundan P(park) konumuna alarak aracın park işlemini tamamlayınız.
El freni inik oldugunda da yapiyor manuel vites

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 24, 2019, 19:30:13 »
Anıl durduğu yerde paslanabiliyor diskler vs. İlk kalkışta bir kerkinti yağmurlu havalarda bende de geliyor. Ama bu durum baya bir abartı olmuş. Acaba yeni balatayı takarken kaliper pimlerini greslemediler mi, ya da el freni mekanizmasında mı bir takılma yapıyor diye düşündüm.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Ocak 24, 2019, 19:45:42 »
Anıl durduğu yerde paslanabiliyor diskler vs. İlk kalkışta bir kerkinti yağmurlu havalarda bende de geliyor. Ama bu durum baya bir abartı olmuş. Acaba yeni balatayı takarken kaliper pimlerini greslemediler mi, ya da el freni mekanizmasında mı bir takılma yapıyor diye düşündüm.
Ona cok bakamadim  abi ama oyle cok sik bir sekilde yapmiyor iki haftada bir filan debriyajdan ayagimi cekiyorum gaza basiyorum sanki el freni cekili gibi arabanin kici yere dogru alcaliyor sonra cat diye sesle birakiyor kendini

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ocak 24, 2019, 22:16:21 »
Geçen sabah ayazında bende de yaptı bir kez. Çok da dert etmeye gerek var mı bilemedim :)
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 24, 2019, 22:21:44 »
Ona cok bakamadim  abi ama oyle cok sik bir sekilde yapmiyor iki haftada bir filan debriyajdan ayagimi cekiyorum gaza basiyorum sanki el freni cekili gibi arabanin kici yere dogru alcaliyor sonra cat diye sesle birakiyor kendini
Anıl fazla soğuk bir bölgede yaşıyorsun ve el fireni tertibatı suya soğuğa maruz kalıyor bu gibi durumların olması gayet normal havanın aşırı soğuk olduğu zamanlarda sabah erken saatlerde veya akşama kadar yarattığı ayazı yediği zamanlarda yapar bunları karlı yerlerden geçerken altı sürtüyorsa ve el freni halatlarının ayrıldığı yere kar deyiyorsa donar ve sabah halatı bırakmaz bu senede iyi kış oldu bunlar normal.

Mesaj Birleştirildi: Ocak 24, 2019, 22:22:38
Geçen sabah ayazında bende de yaptı bir kez. Çok da dert etmeye gerek var mı bilemedim :)
yok dert etse de değişen bir şey olmayacak.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 24, 2019, 22:44:06 »
Bende de mesela arka cam buğu çözücüm çalışmıyor, bir de ön sileceğimin hız seviye ayarım çalışmıyor ama nazarı olsun be abi , o da zaten rahatsız da etmiyor beni :D her şeyi çok da takmamak lazım yani, çünkü sonu yok ya gerçekten. Ben bunu fark ettim uzun zamandır :)
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I