Gönderen Konu: Toyota Auris Hoparlör Değiştirme  (Okunma sayısı 1605 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '13
  • Kilometre: 50000
  • Kan Grubu: 0+
  • 9 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota Auris Hoparlör Değiştirme
« Yanıtla #60 : Şubat 12, 2019, 16:54:35 »
teyp ten önce amfiye oradanda comepenentlere kablo çekildi dimi ? morellerin tiz performansından hiç şüpheniz olmasın , tiz eksikliği muhtemelen ayardan ya da aktif sub daki amfinin mono olmasından ya da amfinin yetenklerinden kaynaklıdır. benim barabadaki tiz performansını vakit bulursam yükleyeceğim ,belki kıyaslama şansınız olur .  :tamam:
2013 auris 1.6 advence mds (2017-......)
1998 corolla 1.3 xe  (2015-2017)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #60 : Şubat 12, 2019, 16:54:35 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 21 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #61 : Şubat 12, 2019, 19:00:33 »
Evet dediğiniz şekilde kablo çekildi. Kıyaslama imkanı olursa güzel olur. Benim telefonun mikrofonu biraz sorunlu (onu da değiştireceğim daha :)) fotoğraf makinesi ile kayıt yaparım. Bir kaç da fotoğraf atarım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 9 kere teşekkür etti
« Yanıtla #62 : Şubat 13, 2019, 11:56:08 »
bugün hızlıca bir deneme yaptım ama sanırım telefon istediğim kalitede kaydetmedi, ileride vaktim olursa fotoğraf makinesi ile kaydetmeyi deneyeceğim. mümkün olursa kulaklıkla dinleyin ama kayıttan dinlediğinizden çok çok daha iyi çaldığını söyleyebilirim .
https://youtu.be/oqF767zJN8U

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 21 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #63 : Şubat 13, 2019, 20:47:04 »
İlk parçada sesin netliği çok iyi anlaşılıyor aslında :alkis: sonraki parçaların kayıt kalitesinden veya çekimden kaynaklı sesteki o netlik kaybolmuş gibi.     :olmamış:

Ben de az önce küçük makinemle video kayıt yaptım fakat nedense seste dalgalanmalar olmuş ve netlik de yok anlamadım. Sizinkinden daha da kötü olmuş. :) Normalde böyle iniş çıkışlar, gidip gelmeler vs. yok dinlerken. Makinenin mikrofon girişini mi kapattın arada acaba anlamadım. Telefonun mikrofonu kötü diyordum bu ondan kötü olmuş. :) Tekrar çekim yaparım. Yine de ekledim videoyu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 9 kere teşekkür etti
« Yanıtla #64 : Şubat 14, 2019, 13:10:37 »
açıkçası canlı dinlemeden aradaki farkı tam olarak anlamak mümkün değil. sonuçta başladığınız noktaya göre baya bir fark olmuştur bence , ilerleyen dönemde kafanıza takılan şeyleri ayarla ya da ilave yaparak düzeltmenin yolunu bulursunuz. bence keyfini çıkarın , güle güle kullanın , gerisi boş artık ;) 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 21 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #65 : Şubat 16, 2019, 22:33:20 »
Araba çalışmaz pozisyonda 10 dakika civarı müzik dinleyince akü koruması çıkıyor've ekran kapanıyor. Akü yeni ve tam sarjda olmasına rağmen böyle olması kablodan, fazla akım çekmesinden, kısa devre veya sigorta ile ilgili bir durum mu? Bugün fark ettim. Montaj yaptırdığım yere pazartesi soracağım. Sizde durum nasıl?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 21 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #66 : Dün, 19:40:53 »
Bir üst mesajda yazdığımın cevabı arabanın özelliğiymiş zaten. Yani akü bitmesin diye...

Şimdi şöyle bir durum var. Hoparlörlerden daha iyi verim alabilmek için 4 kanal bir amfi alsam aktif sub bağlantısını nasıl yaparım? Hangi marka amfi önerirsiniz? Küçük boyutlu, ısınmayan, 4x90w rms 4 ohm gücünde olmalı...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 9 kere teşekkür etti
« Yanıtla #67 : Bugün, 11:29:54 »
Eser bey , başından beri başarmaya çalıştığınız az para ve ekipmanla kaliteli ve yüksek ses e ulaşma amacınızdan biraz uzaklaştınız galiba. Esasen bahsettiğiniz sistem bir çok insanın uyguladığı ve baya alışıldık bir sistem. Bunu kesinlikle yanlış yaptığınızı vurgulamak için söylemiyorum. Tam tersine, bence olması gereken ve doğru olan yoldasınız artık. Bu arayışınızda edindiğiniz tecrübeyi paylaşmanız, aynı düşünceye sahip ya da ilerde sahip olacak arkadaşlar içinde fikir edinme imkanı sağlamakta. Daha öncede defalarca söylediğim gibi bende eski arabamda size yakın denemelerde bulunmuştum ve yeni araba alıp, sesle ilgili birşeyer yapmaya karar verdiğimde, ilk yaptığım şey, ankara da bu işi en profesyonel yapan kişiyi aramak ve elimdeki parayı söyleyip onunda yönlendirmesiyle, bir çözüm bulmak oldu. Sonuçtan da bir yıl geçmiş olmasına rağmen hala gayet memnunum.

Sorunuza gelecek olursak, belki sizde biliyorsunuz ama bilmeyen arkadaşlarda bilgi sahibi olsun ve size de fikir verebileceği için biraz amfi çeşitlerinden (bildiğim kadarıyla) bahsetmek gerekiyor.  A dan H a kadar amfi çeşidi bulunmakta ama bunlardan en çok A/B klas ve D klas tercih edilmekte. Kısaca açıklamak gerekirse A/B klas çok elektrik çeker ,çok ısınır ve genelde yüksek rms değerlerine sahip olmaz ama çok daha detaylı ve kaliteli ses verir. bu yüzden genellikle SQ sistemlerde kullanılır. D klas ise az elektrik çeker az ısınır ve çok yüksek rms değerlerine sahip olabilir ama daha az kaliteli ses verir. Aralarındaki fark kimilerine göre %10-15 civarında iken, kimeleri daha çok olduğunu düşünüyor. Sanırım bu konu zevk meselesi .

Şimdi siz daha az ısınan ve az elektrik çeken bir amfi istediğinize göre öncelikle D sınıfı 4 kanal lı bir amfi bakmalısınız (ben A/B sınıfı amfi kullandım). Burada stereo olan bütün markalar düşünülebilir. Ama dikkat etmeniz gereken üstlerinde yazan palavra rms ya da watt değerleri. Genel olarak ucuz amfilerin çoğu 60*4 rms e sahip , bence o güce de sahip değiller ama öyle yazarlar. Size birileri farklı şekilde pazarlamaya çalışırsa mutlaka internetten ya da kullanma kılavuzundan speck lerine bakın.

Burada ucuz yollu olsun ama en azıdan biraz sağlam olsun denilirse, ikinci el temiz iyi bir marka ya da kendini ispat etmiş nispeten ucuz markalar düşünülebilir. Ama piyasada çok enteresan ürünler var mesela , massive audio dünyada nispeten bilinen kendini kabul ettirmiş bir marka ama türkiye de reiss elektronik üretiyor bildiğim kadarıyla ve piyasada massive markasıyla satılan ürünlerin çoğunu ne international sayfasında ne de reiss elektroniğin sayfasında bulamıyorsunuz. o zaman kim üretiyor bu ürünleri ben hiç anlamıyorum .

örneğin şöyle bir ürün var

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-ses-goruntu-sistemleri-massive-4-kanal-ses-amfisi-659989694/detay

Sizin aradığınıza yakın bence ama ben ürünü kim üretmiş bulamadım, bulan ya da bilen varsa yeşillendirsin burayı.

Dediğim gibi eğer ucuz yollu ama arkasında bir marka olsun derseniz bence Baykal elektroniğin ya da Reiss elektroniğin sayfalarındaki markaları araştırabilirsiniz. Belki böyle duyulmuş başka distirbitör ya da üreticiler daha vardır ama benim duyduklarım bunlar.

Etiketler: