Gönderen Konu: Toyota Auris Hoparlör Değiştirme  (Okunma sayısı 14732 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota Auris Hoparlör Değiştirme
« Yanıtla #40 : Şubat 04, 2019, 16:01:01 »
keşke , bir tuningçiye gidip elinizdekini bir amfiyle deneyebilseydiniz ya da almayı düşünüdüğünüz herhangi bir compeneti amfiyle deneyip alabilseydiniz ,emin olun keyfiniz yerine gelirdi ;) .açıkçası umutsuz olacak bir durum yok diye düşünüyorum. hala geri dönebilirsiniz, elinizdekileri letgo dan ya da sahibinden den 100- 150 tl aşağısına satıp bu işi hiç bulaşmamış gibi eski hoparlörlerinizle devam edebilirsiniz. en azından 1500 tl olmadan fark olmuyormuş diyip ,eski hoparlörlerinizi daha bir sevgi ile dinleyebilirsiniz :)
ben yine de başlamışken bitirmeniz tarafındayım ,diğer türlü hep aklınızda bir soru işreti kalacaktır.
Turgut hocam hakli. Güzel bir amfi ile daha iyi sonuc alinir. Bende amfi de fark etti ama bana göre en cok fark eden sey Subwoofer kalitesi. Dün dayanamadim aldim bir tane cikma Subwoofer. Taktirdigim Hifi'ci abi bozulmayacagina dair garanti verdi iki sene.(Adamin evi de dükkani da bana komsu sayilir biraz da o yüzden tercih ettim) Cadence'in Türkiye'ye ilk gelen amerikan mali serilerindenmis.Ici disi celik zaten,made in USA yaziyor ve baya büyük bir miknatisi var. Zaten ben de öyle bangir bagir apaci mode müzik dinleyen bir insan degilim ama uzun yillar kullanabilecegim bir sey istedim. Gayet yetti bana ama bagajin 3de 1i de gitti tabiki malesef... Bence amfi yerine Sub'in üzerine düsülmeli biraz da :) Gönül isterdi ki Helix dösesyeyim hepsini... :) o da ilerde artik kismetse... :)
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Şubat 04, 2019, 16:01:01 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Şubat 04, 2019, 18:34:32 »
Şimdi kontrol ettirdim benim eski oem hoparlörler sağlammış. Artık patlak gibi gelen ses kapı içindeki naylonlardan mı kaynaklanıyor veya iyi mi sabitlenmemişti ondan mı oluyordu bilemiyorum. Muhtemelen kapı içlerine izolasyon yaptıracağım ve eskileri takacağım. Umarım yine o patlakmış sesini duymam.

Koltuk altı ikinci el bir bass bulursam onu almayı düşünüyorum. 2.1 olanlardan. Kendinden amfili olduğu için ve 2 kanal beslemesi de yapabildiğini duydum. Focalleri arkaya takıp amfinin çıkışlarını da onlara verirsem sanırım o ses bana yeterli gelebilir. Siz ne dersiniz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 20000
  • Model Yılı: '18
  • 12 kere teşekkür etti
  • 37 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Şubat 05, 2019, 12:18:27 »
tabi ki fark yaratacaktır ama hep söylenilen bir şey vardır, sahne önde olmalıdır , müzik önden gelmelidir. benim arabamda arka kapılardaki hoparlörleri iptal ettim, hiç bir gün eksikliğini hissetmedim açıkçası ama öndekiler zayıf arkadakiler güçlü olursa emin olun ilerleyen günlerde mutlaka ön tarafa müdahale etmek isteyeceksiniz. koltuk altı bass fikri pratiklik açısından olumlu, bass hissinde önemli bir değişiklik sağlayacaktır ama öndeki kompenentlerden bence vaz geçmeyin .
bu arada sefa kardeşim hayırlı olsun subwoofer ın , güle güle kullan ;) herşeyin bir bedeli var tabi , iyi bass hissi =düşük bagaj hacmi  :D
2018 mazda 3 1.5 skyactive g powersense (2019 - .....)
2013 auris 1.6 advence mds (2017-2019)
1998 corolla 1.3 xe  (2015-2017)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Şubat 05, 2019, 13:18:27 »
tabi ki fark yaratacaktır ama hep söylenilen bir şey vardır, sahne önde olmalıdır , müzik önden gelmelidir. benim arabamda arka kapılardaki hoparlörleri iptal ettim, hiç bir gün eksikliğini hissetmedim açıkçası ama öndekiler zayıf arkadakiler güçlü olursa emin olun ilerleyen günlerde mutlaka ön tarafa müdahale etmek isteyeceksiniz. koltuk altı bass fikri pratiklik açısından olumlu, bass hissinde önemli bir değişiklik sağlayacaktır ama öndeki kompenentlerden bence vaz geçmeyin .
bu arada sefa kardeşim hayırlı olsun subwoofer ın , güle güle kullan ;) herşeyin bir bedeli var tabi , iyi bass hissi =düşük bagaj hacmi  :D
Malesef öyle oldu abi biraz... :D
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #44 : Şubat 05, 2019, 13:19:10 »
Focalleri önde tutup koltuk altına koyduğum kanal çıkışlarını onlara vermek daha mantıklı olur o zaman? Gerçi focallerin vereceği amfili sesten hala tereddütlerim var. :)
Bu nedenle şimdi burock 2.1 koltuk altı veya focal 2.1 ibus hoparlör arıyorum...

Burock hoparlörlerin çıkış gücü 1x200+ 2x120w 2ohm rms. Kutusunda da çıkış empedansı 2 ohm görünüyor. 4 ohm çıkış vermemişler. Bu durumda 2 hoparlör çıkışının 4 ohm luk hoparlörde kullanılamaz olarak yorumluyorum. Sizin düşünceniz nedir?
https://urun.n11.com/subwoofer/burock-br-8-21-20cm-koltuk-alti-aktif-subwoofer-P157119075

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #45 : Şubat 06, 2019, 08:48:55 »
bunu elektrikçilere ya da bu işlerle uğraşan profesyonellere sormak lazım ama mantıken 4 ohm la çalışan speaker ları çalıştırmaz diye düşünüyorum ya da çok yüklenilirse yangın falan çıkartabilir. yine de dediğim gibi sormakta fayda var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #46 : Şubat 06, 2019, 09:33:42 »
Şimdi teknik servise sordum bir sıkıntı olmaz diyor. Sadece Rms çıkış 4ohm olarakı 80w civarına düşer dedi. Güveneyim mi bilemedim. Böyle olursa öndeki koaksiyel focal yerine morel 602 component alınabilir diye düşünüyorum. Focal leri de satarım. Eğer sorun çıkarmayacaksa hem amfi hem sub olayını da bu şekilde çözmüş oluyorum.

bunu elektrikçilere ya da bu işlerle uğraşan profesyonellere sormak lazım ama mantıken 4 ohm la çalışan speaker ları çalıştırmaz diye düşünüyorum ya da çok yüklenilirse yangın falan çıkartabilir. yine de dediğim gibi sormakta fayda var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #47 : Şubat 06, 2019, 11:17:50 »
aklınızda montaj yapacak bir eleman varsa ona da sorsanız iyi olur. eğer sorun olmuyorsa böyle bir çözüm güzel olur, montaj yaptırırsanız sonucu bizimlede paylaşın , diğer arkadaşlar içinde bir çözüm olabilir ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #48 : Şubat 06, 2019, 14:17:54 »
Şimdi Burock 2.1 aldım. Morel komponenti de alıp öne taktıracağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #49 : Şubat 06, 2019, 14:45:08 »
hayırlı olsun, ben daha önce hiç dinlemedim ya da deneme şansım olmadı, önler comp olduğu için arkada tweteer takacak yeriniz yok ,o yüzden coax takmalısınız. eğer yeterli besleme yapabilirseniz emin olun zaten arka hoparlörlere ihtiyacınız kalmayacak. ama hazır elimde focal ler var onlar boşta kalmasın derseniz takabilirsiniz tabiki.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #50 : Şubat 06, 2019, 18:42:51 »
Teşekkürler inşallah bekletimi karşılar.
Morel komponenti de aldık bakalım.

Kapılara da ses yalıtımı yapmak istesem ne önerirsiniz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #51 : Şubat 07, 2019, 12:07:48 »
ben ground zero kullanmıştım, Macustic de iyidir , focal in kendi ürünüde çok iyidir. hifi sitelerinde satılan erkurt yalıtım var , bildiğim kadarıyla ucuz yollu çözümde baya popüler.
bu arada merakla bekliyorum , o aktif bass daki amfi morel leri hakkıyla çaldırabilecek mi acaba. fark bile yaratsa bence pratik ve ucuz birşey düşünenler için iyi bir alternatif olacak .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #52 : Şubat 07, 2019, 13:51:51 »
Şimdi yalıtım olmadan bir yere montaj ücretini sordum adamlar 470 lira fiyat çıkardılar. Resmen soymaya çalışıyorlar.
Siz kaça yaptırmıştınız?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #53 : Şubat 07, 2019, 14:27:47 »
benim işçilik 600 e gelmişti galiba , 470 kablo kiti dahil mi ?

bu arada kendiniz uygularsanız erkurt baya uyguna geliyor.
https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-ses-goruntu-sistemleri-erkurt-oto-ses-yalitim-malzemesi-621830857/detay

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #54 : Şubat 07, 2019, 15:21:10 »
Kablo kiti ve dijital dönüştürücü vs. dahil şekilde fiyat verdi. Bir kaç yere daha soracağım tabi.
Aslında n11 de dün 10 tane erkurt kargo dahil 200 liraydı ama ilanı kaldırmışlar.
Gönderdiğiniz linkteki adamla konuştum her kapıya hem iç hem dış yaparsanız 3-4 arası gider diyor. Kargo fiyata dahil değil sanırım. Yani 4 kapı için en az 12 parça lazım.
Siz tek kat mı yaptırdınız çift mi bir de tüm kapılara mı sadece ön kapılara mı?
600 lira dediğiniz içinde ses yalıtımı dahil mi (malzemeler vs.)?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #55 : Şubat 07, 2019, 16:24:08 »
Kablo kiti ve dijital dönüştürücü vs. dahil şekilde fiyat verdi. Bir kaç yere daha soracağım tabi.
Aslında n11 de dün 10 tane erkurt kargo dahil 200 liraydı ama ilanı kaldırmışlar.
Gönderdiğiniz linkteki adamla konuştum her kapıya hem iç hem dış yaparsanız 3-4 arası gider diyor. Kargo fiyata dahil değil sanırım. Yani 4 kapı için en az 12 parça lazım.
Siz tek kat mı yaptırdınız çift mi bir de tüm kapılara mı sadece ön kapılara mı?
600 lira dediğiniz içinde ses yalıtımı dahil mi (malzemeler vs.)?

ben sadece işçilik için verdim galiba ama yalıtım dahildi ve amfi nin ayarı en önemli kısımdı zaten , ki gayet memnunum bu konuda . benim verdiğim ücret çok olabilir, normalde 300 tl alıyorlardı işçilik için ama diğer malzemelerde montajı yapan arkadaş ciddi indirim yaptığı için çok ta ısrarcı olamadım açıkçası.
ben arka kapılara yaptırmadım , kendiniz yapacaksanız arkalara da yapmanızda mutlaka fayada olacaktır. yalıtımı iç ve dış yapmalısınız ,hem dışarıdan ses izolasyonu için ,hem bass vuruşlarında kapılarda oluşacak trim sesleri için, hemde bass hissinin daha derin olması için gerekli.

montaj yaptırmayı düşündüğünüz elemanlara hangi malzemeleri, nasıl montajlatmak istediğinizi açıkça ifade ettiniz ve sizde de bu işi başarabilecekleri izlenemi uyandıysa bence 50-100 tl yi çok aramayın derim. çünkü aslında başından beri söylediğim gibi bu işin en önemli kısmı nasıl ve kimin montaj yaptığıdır. sizin düşündüğünüz şeklildeki sistemi, daha önce tecrübe etmiş olan çok fazla tuningçi olduğunu düşünmüyorum. belki de klasik pasif sistemden bile basit bir uygulamadır ama usta dediğimiz insanların ne yazık ki herhangi bir standartı olmadığı için, sonucu önceden kestiremiyoruz. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #56 : Şubat 07, 2019, 16:40:36 »
Kesinlikle haklısınız. Ustanın bir standartı yok. Mesela şimdi aldığım Burock hoparlör için bir de Focali taktırdığım ustadan fiyat teklifi alayım dedim. Durumu anlattım. Eğer aktif bass hoparlör ve 2 çıkışı varsa onlar kesin monodur ve kesinlikle hoparlöre bağlanmaz dedi. Ben de ürünü satın aldığım kişiyi aradım ve ustanın böyle söylediğini söyledim. O geçen sene aynı sistemde bir araca taktığını sorun olmadığını yine de teknik servise tekrar sorayım bir yanlışlık olmasın dedi ve geri döndü. Herhangi bir problem yok çıkışları hoparlöre bağlayablirsiniz dedi. Bir sorun olursa da geri ürünü alırım diye de ekledi. Şimdi ustalar burnundan kıl aldırmıyor bilmeseler bile bilmiş gibi davranıyor ve karşısındaki insanı kandırmaya veya sen bir şeyden anlamazsına getiriyorlar olayı. Şu zamanda piyasa o kadar kötü ki adamlar iş bulayım müşteriyi memnun edeyim demek yerine seni tersliyorlar. Yani genel olarak esnafların hepsinde bu tavır hakim. Mecbur olmasan alternatif olsa zaten kesinlikle böyle davranan insanlardan uzak duruyorum.
Şimdi erkurt olacak şekilde 10 adet alsam yeterli gelir diye düşünüyorum. Bunları kendim de uygulayabilirim aslında. Sadece kapılar açılmışken uygulamam lazım. O sırada ustaya bunları da tak desem adam kafadan sırf o iş için belki 200 lira da kendisi ister. Bunların bir ayarı yok çünkü. Hatta ben daha fazla alayım da döşemeleri söktürüp tabana da mı bundan döşetsem diyorum. Benim aracın en çok ses alan yeri döşeme altından geliyor çünkü. Onun için de işçilik fiyatı istedim adamlar kapılar, taban için 750 liraya yaparız dediler. Yani gerçekten çok masraflı ve insanı strese sokan işler. Uğraştıkça bir şeyler çıkıyor sürekli veya istediğin gibi olmuyor. O yüzden fazla kurcalamamak aslında en iyisi. :)

Not: Bu arada 10 adet Erkurt aldım. Onları da kapılara uygulayacağım. İlerde belki lastik üzerindeki kaportaya ve paspas altına da uygularım. Bir tane de kapılar açılmışken otomatik cam kapama modülü almıştım universal olandan usta dedi ki bunu takarsak arabanın anahtarsız giriş özelliği devre dışı kalır. Bana hiç mantıklı gelmedi çünkü takılacak yerle onun alakası yok. Yine bilmeden salladı sanırım o da elimde kaldı. Onu da bir araştıracağım. Bir hoparlör patlak olabilir şüphesi ile nerelere geldim. Neyse inşallah memnun kalırım da bir daha arabaya yatırım yapmam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #57 : Şubat 12, 2019, 13:04:34 »
Ses sistemi nefis oldu. Bass sesler çok güzel. Yani benim beklentimi fazlası ile şu etapta karşıladı. Objektik olarak değerlendirirsem bass sesler 8,5/10, mid sesler 8,5/10, tiz sesler 7/10 verebilirim. Tiz sesler bass ve mid seslerin kalitesine göre biraz daha kötü. Onu da eko. ile ayarlamaya çalıştım. 
Kapılar sökülmüşken yalıtım malzemelerini taktırmak için bir döşemeciye gittim vakti yoktu diğerine gittim çift taraflı olarak kapıya yalıtım uygulamasını istedim adam tüm kapıdaki kumanda kilidi vs her şeyi sökmemiz lazım dedi. Bu işlerden anlamadığı belliydi. Ben de o zaman hiç taktırmayayım dedim ve kapıları taktırdım. Yalıtımı sadece kapının içe dönük yüzeyine uygulasam (poşetlerin takıldı olduğu yere) sese çok etkisi olur mu yoksa yalıtım malzemesini iade mi etsem?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #58 : Şubat 12, 2019, 15:23:42 »
Eser bey çok sevindim , hayırlı olsun , güle güle kullanın , önemli olan beklentinizi karşılamasıydı. ilerleyen dönemde biraz daha kurcalayarak daha da iyi olacak ayarlarda yapabilirsiniz.
mutlaka ki yalıtımın faydası olacaktır, iç yüzeye yaparken oradaki kablolara ve oynayabilecek tüm malzemeleride örtecek şekilde yaparsanız trim seslerden daha çok uzaklaşırsınız. koltuk altı bası bağlarken aküden kablo çektiniz mi yoksa teyipten gelen enerjiylemi çalışıyor? fokalleri arkaya bağlattınız mı ? focal den sonra morellerin bass etkisi nasıl oldu sizce ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #59 : Şubat 12, 2019, 16:37:38 »
Teşekkür ederim. Koltuk altı için aküden kablo çekildi. Teyp hiç açılmadı hoparlör bağlantı yerlerinden çıkışlar ve girişler yapıldı. Focalleri arkaya taktırdım. Fakat onlar koaksiyeldi zaten. Bir de onlara amfi girişi olmadığı için hala ses kalitesi nasıldır tam net anlayabilmiş değilim. Morel hoparlörler direkt amfi ile beslenerek sesini duyduğum için sesler çok daha kaliteli tabi ki. Bass ve mid sesler oldukça güzel dediğim gibi, tizler onlara göre sönük kaldı. Halbuki morelin tizlerinin çok iyi olduğuna dair yorumlar da okumuştum. Acaba crossover larda bununla ilgili bir ayar var mıydı? Usta yapmış mıdır bu ayarı hiç sormadım, daha şimdi aklıma geliyor. Fakat koltuk altı bassı aynı amfi gibi bagaja taktırdığım için ve kumandasını da el altına koydurduğum için istediğim gibi kısıp açabiliyorum. Bassın orta ayarı benim bass beklentimi fazlası ile karşılıyor. Usta da bass sesleri beklediğimden çok daha iyi oldu dedi.