Gönderen Konu: Hız kadranı düzgün çalışmıyor donmuş olabilir.  (Okunma sayısı 1357 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 225673
  • Model Yılı: '95
Selamlar. İlk konu açma tecrübem, umarım kurallara uygundur.
Dün gece hava sıcaklığı -20 dereceye kadar indi.
Sabah bir şekilde arabayı çalıştırıp yola çıktım ama hız göstergesi düzgün çalışmıyor. Vites ve devire göre tahminim yarısını gösteriyor 30 km altını 0 olarak görüyor. Kilometre sayacı işliyor.
Sabah ilk harekette biraz takılma oldu. Tekerler buz tutmuştur diye düşündüm. Araç bir haftadır kar ve soğukta yatıyordu. Sadece üstündeki karları temizledim.
Ve direksiyon da ise gıcırtılı sesler geliyor. Metal değildi. Plastik sürtme sesiydi.
Şimdiden çok teşekkür ediyorum. :)

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Hız kadranı düzgün çalışmıyor donmuş olabilir.
« Yanıtla #1 : Ocak 10, 2019, 23:54:27 »
Selamlar. İlk konu açma tecrübem, umarım kurallara uygundur.
Dün gece hava sıcaklığı -20 dereceye kadar indi.
Sabah bir şekilde arabayı çalıştırıp yola çıktım ama hız göstergesi düzgün çalışmıyor. Vites ve devire göre tahminim yarısını gösteriyor 30 km altını 0 olarak görüyor. Kilometre sayacı işliyor.
Sabah ilk harekette biraz takılma oldu. Tekerler buz tutmuştur diye düşündüm. Araç bir haftadır kar ve soğukta yatıyordu. Sadece üstündeki karları temizledim.
Ve direksiyon da ise gıcırtılı sesler geliyor. Metal değildi. Plastik sürtme sesiydi.
Şimdiden çok teşekkür ediyorum. :)
Araç nedir kaç model dizeli benzinmi veya hibritmi onlarıda belirtirseniz daha sağlıklı yorum yapılır.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #2 : Ocak 11, 2019, 16:17:15 »
1995 model Toyota Corolla 1.6 xli benzin+lpg

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Ocak 11, 2019, 23:33:23 »
1995 model Toyota Corolla 1.6 xli benzin+lpg
merhabalar aracınız km'si sensörlü aşırı soğuk havaya maruz kaldıysa bu gibi sorunlar yaşından ötürü normaldir,biraz ısınmasını bekleseniz sorun olmazdı,şanzıman üzerinde sensör var onu bir kontrol ettirin,çok fazla soğukta uzun süre kalmış donma yapıp ilk harekette zarar görmüş olabilir veya soğuktan dolayı düzgün çalışmamış olabilir son olarak gösterge arkasındaki fişleri bir kontrol edin bazen tam temas etmezse veya korozyon oluşmuşsa kararsız çalışabiliyor.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #4 : Ocak 12, 2019, 11:54:33 »
merhabalar aracınız km'si sensörlü aşırı soğuk havaya maruz kaldıysa bu gibi sorunlar yaşından ötürü normaldir,biraz ısınmasını bekleseniz sorun olmazdı,şanzıman üzerinde sensör var onu bir kontrol ettirin,çok fazla soğukta uzun süre kalmış donma yapıp ilk harekette zarar görmüş olabilir veya soğuktan dolayı düzgün çalışmamış olabilir son olarak gösterge arkasındaki fişleri bir kontrol edin bazen tam temas etmezse veya korozyon oluşmuşsa kararsız çalışabiliyor.

Teşekkürler hocam. Araç ısındığını zaman nolmaden 10-15 km az gösteriyor. Herzam kullandığım düz var. Orada 60 olan 50 alınsaydı. İlk 4-5 km'de hiç hareket yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ocak 12, 2019, 12:40:20 »

Teşekkürler hocam. Araç ısındığını zaman nolmaden 10-15 km az gösteriyor. Herzam kullandığım düz var. Orada 60 olan 50 alınsaydı. İlk 4-5 km'de hiç hareket yok.
hocam saat ve sensör kontrol edilmeli aküyü ve kutup başlarını kontrol etmeniz gerekli iyi bir usta sorunu tespit edebilir bazen saat üzerinde bir diyot veya mikro işlemci arızalanabiliyor ve hatalara yol açıyor sistem ölçü aletiyle kontrol edilmeli.
TOYOTA CORONA 3S FE