Gönderen Konu: 1.6 corolla lpg fazla yakmasi  (Okunma sayısı 3182 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür edildi
Ynt: 1.6 corolla lpg fazla yakmasi
« Yanıtla #20 : Ocak 03, 2019, 11:47:38 »
Mehmet Bey aracınız normalden bir tık fazla yakıyor normalde 1litre lpg ile 10km nin üstünde gitmesi lazim ama cok da a normal degil.Bende 1.3 efsane kasa var uzun yolda 14 km gidiyor sehir ici 11ile 12 arasinda ama senin arac 1.6 biraz da ayar bozuksa yakit daha da artar

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Ocak 03, 2019, 11:47:38 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '17
  • 20 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Ocak 17, 2019, 00:32:16 »
Afr Ayarı yaptırabileceğiniz bir bayii varsa yakınınızda Afr Ayarı yaptırmanızı tavsiye ederim. İki çeşit Afr Ayarı yapılıyor.birisi rölantide iken yapılan Afr ayari. Diğeri ise yolda dipgazda yapılan Afr ayari.
2012 Honda Civic FB7 Elegance Manuel LPG
2017 Toyota Corolla Advance Multidrive S LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 31000
  • Model Yılı: '15
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Ocak 17, 2019, 12:57:12 »
tavsiyeniz icin tesekurler araca lpg ayari yaptirdim pek bise degismedi yanliz surus sitilimi degistirdim vites isiklarina gore kulaniyorum artik   depo bitmedi yanliz boyle giderse bi 20 km daha fazla gidecem gibi gorunuyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Ocak 28, 2019, 13:24:55 »
herkese selam  bu gun uzun arastirmalarim  sonucunda  adam akili afr ayari yapacak bir yer buldum afr ayari yapilmadan once usta lpg sistemini komple konturol eti ve montaj hatasi bulundu. nozul caplari buyuk oldugu ayrica lpg buskurtme uclarini cok geriye ve dik  montajlandigini tespit etti ve tekrar duzenleme yapildi. afr ayari yapildi aracta bariz cekisinde duzelme oldu 3 . vitste  hizlanamadigim yerde arac 5.viteste  hizlandi benim asil sikintim olan fazla yakma konusundada usta lpg yi  sifirla bitir
 benzinde 100 km kadar kulan sonra lpg yi full km sifirla    ölcumunu yap dedi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Ocak 28, 2019, 13:31:50 »
herkese selam  bu gun uzun arastirmalarim  sonucunda  adam akili afr ayari yapacak bir yer buldum afr ayari yapilmadan once usta lpg sistemini komple konturol eti ve montaj hatasi bulundu. nozul caplari buyuk oldugu ayrica lpg buskurtme uclarini cok geriye ve dik  montajlandigini tespit etti ve tekrar duzenleme yapildi. afr ayari yapildi aracta bariz cekisinde duzelme oldu 3 . vitste  hizlanamadigim yerde arac 5.viteste  hizlandi benim asil sikintim olan fazla yakma konusundada usta lpg yi  sifirla bitir
 benzinde 100 km kadar kulan sonra lpg yi full km sifirla    ölcumunu yap dedi
yapılan işlem doğru ama öncesinde akü eksi kutup başını söküp 15 dk bekleyin yakıt haritası sıfırlansın ondan sonra 100 km kullanın ve afr yol ayarı yaptırın ondan sonra tadına varın.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Ocak 28, 2019, 13:39:19 »
aynen dediginiz gibi dedim  usta dediki ustanin yalancisiyim 😊😊😊isi bilmeyenler musterinin gozunu boyamak icin  oyle yapar o dedigin sadece volkswagen gurubunda yapilir oda sanjiman beynini sifirlamak icin yapailir   dedi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #26 : Ocak 28, 2019, 13:51:44 »
aynen dediginiz gibi dedim  usta dediki ustanin yalancisiyim 😊😊😊isi bilmeyenler musterinin gozunu boyamak icin  oyle yapar o dedigin sadece volkswagen gurubunda yapilir oda sanjiman beynini sifirlamak icin yapailir   dedi
peki diyelim Mehmet bey ne diyelim ben tecrübemi paylaştım usta öyle dediyse diyecek birşey yok ;) ne diyelim sonuçta usta ve bilge kişi o.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Ocak 28, 2019, 13:56:33 »
aynen 😊😊 yakit olayi hallolsunda  baska bise istemiyom

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Ocak 28, 2019, 22:50:36 »
yapılan işlem doğru ama öncesinde akü eksi kutup başını söküp 15 dk bekleyin yakıt haritası sıfırlansın ondan sonra 100 km kullanın ve afr yol ayarı yaptırın ondan sonra tadına varın.

Lpgde kullanıldığında ayar bozuk da olsa haritaya işleniyor. Hangi yükte hangi devirde ne kadar ayar bozukluğu olduğu kaydediliyor bu stft+ltft den görülebilir. Bu yöntem de kullanılabilir iyi ayar yapacak biri bu değerleri dikkate alarak da lpg ayarı yapabilir. Bir fark yoktur.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 30000
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Ocak 28, 2019, 23:29:50 »

İşi bilenler aküyü sökerek veya elm cihazıyla araç ecusunu sıfırlar, sonrasında aracın kondisyonunu göz önüne alarak 10 km-100 km kadar günlük kullanımda kullandırır, en sonda da sırasıyla oto kalibrasyon, closed loopta yol ayarı ve open loopta afr ayarı yapar.

Göz boyamayla, şanzımanla veya sadece vag grubuyla alakalı bir durum yok.

Ltftsi bozuk bir araca afr ayarı yapılırsa ayar bozuk olur.!!!

Ltft ve stft afryi 14.7/1 oranına dengelemek için vardır zaten. (Long time fuel trim - short time fuel trim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #30 : Ocak 29, 2019, 09:29:30 »
Lpgde kullanıldığında ayar bozuk da olsa haritaya işleniyor. Hangi yükte hangi devirde ne kadar ayar bozukluğu olduğu kaydediliyor bu stft+ltft den görülebilir. Bu yöntem de kullanılabilir iyi ayar yapacak biri bu değerleri dikkate alarak da lpg ayarı yapabilir. Bir fark yoktur.
mutlu bey LPG'de kullanın demedim yakıt haritası sıfırladıktan sonra benzinde kullanılsınki lpg ecu'su aktif olduğu zaman yeni benzin haritalarını yüklesin çünkü LPG sistemi aracın benzindeki yakıt haritalarını taklit eder bunu anlatmaya çalıştım.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 122500
  • Model Yılı: '12
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Ocak 29, 2019, 15:02:25 »
Evet Rahmi Beyin dediği gibi bana da AFR ayar yapyıtlar. Sıkıntım yok şu anda.