Gönderen Konu: Motorun Ambeleye Kalması Nedir ?  (Okunma sayısı 4434 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • 62 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
Ynt: Motorun Ambeleye Kalması Nedir ?
« Yanıtla #20 : Ocak 14, 2019, 00:27:35 »
Yağ çubuğundaki max noktasının 1 cm üstü. 3.5 litreden de fazla. Koydukları yağ 3.5 lt zaten.

1 cm fazlalık tolere edilebilir mi edilemez mi?

Bu ambele meselesinde ne kadar fazla yağ koyuyorlar ki böyle oluyor?

Yağın ne kadar fazlası zarar?

Ambale meselesinin yağın fazla koyulmasıyla bir ilgisi yok. Mesele turbonun mil kısmından yağ kaçırıp motor içine yağı basması.
...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Ocak 14, 2019, 00:27:35 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Ocak 14, 2019, 00:38:12 »
Benim aracım atmosferik benzinli ama konuyla alakalı olduğu için soruyorum.

0 km aldığımdan beri servise götürüyorum. Her bakımda fazla yağ konuldu. Hatta son 30000 km bakımında yağı kendim aldım özellikle tembihledim araç başında fazla koymayın diye 3.5 lt yağ koydular.

3.5 lt koyduklarından eminim çünkü 4 litrelik bidonda yaklaşık yarım litre kalmış. (Aracım 1.33 life yağ kapasitesi filtre dahil 3.4 lt)

Şu anda 33000 kmde ve yağ çubuğundan baktığımda yine 1 cmye yakın fazla ölçüm var.

Yağa su karışması gibi bir sıkıntı da yok.

Yanlışlık nerde yapılıyor olabilir. Servislerde yağ boşaltma prosedürü nasıl işliyor. 33000 kmdir 1 cm fazla yağ ile dolaşıyorum.

Filitre değişti değil mi?
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Ocak 14, 2019, 01:11:53 »
Filitre değişti değil mi?

Değişti. Yetkili servis. Servis elemanı ile aramda şöyle bi muhabbet oldu; yağ koyarken litreyi yukarı yuvarlayıp koyarız demişti. (3.5'i, 4'e yuvarlarız gibi.) Şaşırdım kaldım polemiğe girmedim. Ustaya işini öğretecek halim yok.

Fazla yağ koydurmadım bu sefer ama yine fazlalık var. @Tokay  Ceritoğlu (40552) abimin dediğinden başka bir seçenek gelmiyor aklıma. Yağ koyarlarken arabanın yanında değildim.

Benim arabam atmosferik benzinli, bu konuyla alakası yok ama fazla yağ konulmasının direk konuyla alakası var. O yüzden maydonoz oldum konuya.

Dizel araçlarda aynı servislere gidiyor, aynı ustaların elinden geçiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 52000
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Ocak 14, 2019, 03:05:05 »
Değişti. Yetkili servis. Servis elemanı ile aramda şöyle bi muhabbet oldu; yağ koyarken litreyi yukarı yuvarlayıp koyarız demişti. (3.5'i, 4'e yuvarlarız gibi.) Şaşırdım kaldım polemiğe girmedim. Ustaya işini öğretecek halim yok.

Fazla yağ koydurmadım bu sefer ama yine fazlalık var. @Tokay  Ceritoğlu (40552) abimin dediğinden başka bir seçenek gelmiyor aklıma. Yağ koyarlarken arabanın yanında değildim.

Benim arabam atmosferik benzinli, bu konuyla alakası yok ama fazla yağ konulmasının direk konuyla alakası var. O yüzden maydonoz oldum konuya.

Dizel araçlarda aynı servislere gidiyor, aynı ustaların elinden geçiyor.
Yukarı yuvarlamak nedir fabrika verisi ne işe onu koyun arkadaş. Yağ bidonunda bir fazlalık yoksa eğer, Yağın tam boşalmasını beklemiyorlar demek oluyor.
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 140000
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Ocak 14, 2019, 10:13:49 »
Net teknik açıklamalar burada, ve evet motor yağının fazla konulması da buna sebep oluyormuş. Bu çocuklar oldukça güvenilir, sanırım hepsi mühendis ve konularına hakimler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Ocak 14, 2019, 12:21:23 »
böyle bir olay vatandaşın başına geldiğinde o telaş ve boğucu bir duman altında söylediklerini yapmak için oldukça soğukkanlı olmalı,yangın söndürücü çalışır ve el altında olmalı,öncelikle arabada çoluk çocuk varsa hemen öncelikle tahliye edilmeli,sonra sırasıyla söndürme ve en üst vitese takılma yöntemi yapılmalı(bununda bazen işe yaramadığını yaşayanlar söylüyor)veya eğer başarılı olunursa eksozu acilen tıkamalı,bir bez vs ile..burada yağ kaçağı bu ambeleye sebep oluyor,bazı insanlarda da benzeri şekilde wpw sendromu olabiliyor,kalp içi sinirsel elektriksel dolaşımının kısa devre yapması gibi nabız sayısı 60-70 den aniden yükselip 250-300 gibi oluyor ve kalbe müdahale edilemezse kalp kası pelte haline gelip artık yaşam sona eriyor.aslında arabalar ve mahlukatlar arasında çok büyük benzerliklerin var olduğu açıkça görülüyor.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Ocak 14, 2019, 13:53:00 »
Yağ çubuğundaki max noktasının 1 cm üstü. 3.5 litreden de fazla. Koydukları yağ 3.5 lt zaten.

1 cm fazlalık tolere edilebilir mi edilemez mi?

Bu ambele meselesinde ne kadar fazla yağ koyuyorlar ki böyle oluyor?

Yağın ne kadar fazlası zarar?
yağın fazla olmasından motor ambeleye kalmaz,motor zayıfladığı zaman veya bir şekilde piston üstüne yağ çıktığı zaman ambele denen mesele olur kendinizi bu durumda düşünmenize gerek yok aklınızı boşa bulandırmayın
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 48 kere teşekkür etti
« Yanıtla #27 : Ocak 14, 2019, 15:11:33 »
yağın fazla olmasından motor ambeleye kalmaz,motor zayıfladığı zaman veya bir şekilde piston üstüne yağ çıktığı zaman ambele denen mesele olur kendinizi bu durumda düşünmenize gerek yok aklınızı boşa bulandırmayın

Ben yine tekrar edeyim de yanlış anlaşılma olmasın benim aracım atmosferik benzinli, kendimi bu durumdayken düşündüğüm için sormuyorum, konunun turbo dizellerde yağın yanmasıyla oluşan sonsuz bir döngü olmasıyla alakalı olduğunu biliyorum canlı örneğini gördüm bizzat.

Serviste ve sanayide fazla yağ koyuyorlar veya yağ dolum prosedürünü yanlış uyguluyorlar. Fazla yağ doldurabiliyorlar. Fazla yağ her araca zarar. Fazla yağ basınçla turboya zarar verebilir.

Ben motora ne kadar fazla yağ zarar verir diye soruyorum? Tolerans aralığı nedir? atmosferik benzinli/turbo benzinli/turbo dizel

@Anıl Akca (35513) konuyu baltaladım kusuruma bakma  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Ocak 14, 2019, 15:17:53 »
Ben yine tekrar edeyim de yanlış anlaşılma olmasın benim aracım atmosferik benzinli, kendimi bu durumdayken düşündüğüm için sormuyorum, konunun turbo dizellerde yağın yanmasıyla oluşan sonsuz bir döngü olmasıyla alakalı olduğunu biliyorum canlı örneğini gördüm bizzat.

Serviste ve sanayide fazla yağ koyuyorlar veya yağ dolum prosedürünü yanlış uyguluyorlar. Fazla yağ doldurabiliyorlar. Fazla yağ her araca zarar. Fazla yağ basınçla turboya zarar verebilir.

Ben ne kadar fazla yağ zarar verir diye soruyorum? Tolerans aralığı nedir? atmosferik benzinli/turbo benzinli/turbo dizel

@Anıl Akca (35513) konuyu baltaladım kusuruma bakma  :)
Bende'de aynı arac var yetkili servis banada ayni sekilde doldurdu. 50.000 de

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 48 kere teşekkür etti
« Yanıtla #29 : Ocak 14, 2019, 15:19:28 »
Bende'de aynı arac var yetkili servis banada ayni sekilde doldurdu. 50.000 de

Bütün araçlara böyle fazla koyduklarını söyledi usta bana da...