Gönderen Konu: dpf basınç fark sensörü hakkında  (Okunma sayısı 2088 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '12
  • 1 kere teşekkür edildi
dpf basınç fark sensörü hakkında
« : Aralık 20, 2018, 09:20:58 »
dpf ye bağlı basınç sensörüne (sorunsuz çalışan araçta) her iki hortumdan da hava gelmesi mi gerekiyo yoksa her ikisinden de gelmemesi mi gerekiyo  :blink:
birde ben özel mesaj atamıyorum mod. arkadaşlar .mecburen konu açmak zorunda kaldım  :argh:

Toyota Club Türkiye

dpf basınç fark sensörü hakkında
« : Aralık 20, 2018, 09:20:58 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
Ynt: dpf basınç fark sensörü hakkında
« Yanıtla #1 : Aralık 20, 2018, 09:53:43 »
Zaten bu soracağınız soru için konu açın, niye özel mesaj atmak istiyorsunuz ki?

Sensörün iki tarafı arasında belli oranda basınç farkı olması gerekiyor. Eğer yoksa (düz boru) hata verir. Eğer çok fazla ise (tıkalı DPF) yine hata verir.

Bazı sensörlerin ise tek girişi oluyor, o giriş ile normal dış hava basıncı arasındaki farka bakıyorlar.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 20, 2018, 11:30:35 »
daha önce açtığım bi konuda Ufuk Sönmez baya bi detaylı bilgi vermişti.Yine ondan bilgi almak istedim ama pm ulaşamadım.

biraz daha detaylı anlatayım ben sorunu.2643 dpf tıkalı hatası alıyorum.partikul filtresini söktüm (4 saatte,civatalar pas yapmış) temizlige verdim.geri taktım hatayi sildim tekrar verdi.sensörün hortumlarını söktüm dpf önü hortumdan hava geliyor arka hortumdan hava gelmiyor,işin garibi temizlikten once de bu durumdaydı..acaba borularmı tıkalı diye borulara tel soktum filtreye kadar iniyor.tabancayla hava sıktım hava da sağlıklı şekilde gidiyor.
şimdi iki hortumdan da hava gelmiyor.. hata devam ediyor. durum vaziyet bu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 20, 2018, 11:52:30 »
Bu tür bilgilendirici konuların özel mesaj ile yapılması istemediğimiz bir durum. Geri kalan kullanıcılara hiçbir katkısı olmuyor.

Konu açarken istediğiniz kişiye bildirim atmanız mümkün "@" işareti sonrasında kullanıcı ismi yazabilirsiniz. Sonrasında "konu içinde bahsedildiniz" gibi bir uyarı gider yazdığınız üyeye.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 20, 2018, 15:41:33 »
peki o zaman şu şekilde yazalım
@Ufuk Sönmez (16363) konu hakkında desteğinizi bekliyorum  :saygi:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 20, 2018, 15:47:46 »

İki hortumda da basınç yada vakum olup olmaması gerektiği konusunda bilgim yok, sağlıklı çalışan bir araçta kontrol ederek bilgi verebilirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 20, 2018, 16:37:05 »
İki hortumda da basınç yada vakum olup olmaması gerektiği konusunda bilgim yok, sağlıklı çalışan bir araçta kontrol ederek bilgi verebilirim.

cevabınızi 4 gözle bekliyorum  :alkis:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 20, 2018, 17:50:44 »

Bu sayede sayfadaki bilgiler bireysel değil, herkesin yararlanabileceği şekilde olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 135000
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Aralık 21, 2018, 01:46:26 »
Ufukcugum sana ozel istek var, araya girdik affola.  :saygi:

DPF sensoru fark basinci ile calisir,
1. Giriş, motor ile dpf filitresi arasinda,
2. Giriş, filitreden sonradir.

Eger giris cok yuksek, cikis dusuk ise, filitre tikandi der ve rejenerasyonu baslatir.
Giriste ve çikişta ayni basincta ise, fikitre kirilmis-bosaltilmis der, filitre performans hatasi der ve ariza yakar.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 21, 2018, 08:31:16 »
Bu sayede sayfadaki bilgiler bireysel değil, herkesin yararlanabileceği şekilde olur.
ben ilk başta konu kalabalığı olmasın diye düşünmüştüm. tabiki haklısınız bilgi paylaştıkça büyür. :tamam:
en sonunda sorunumu (çözememiş olsam bile) çözümü ile birlikte burda paylaşmıyacak olsam dermanımı burda aramazdım zaten.
sonuçta ücreti karşılığında bu işi yapacak servis çok. :D

dün akşam son bir kez fark sensörünü söküp hortumlara hava verdim,sensörü balata spreyi ile temizledim.dpf temizliği olmamış diye temizliği yapan yere gittim.tabiki her sanayii işletmecisi gibi ben işimi yaptım başka bi sorun vardır cevabıyla karşılaştım. @Ahmet Güve (8047) ustamın dediği gibi ortada 1 filtre 2 tane hortum 1 de sensör var neyden olabilirki..

temizliği yapan ustayla beraber 3 tane işyeri gezdik hatayı silmek için 3' üde başaramadı hepsi farklı cihaz ve program ile denedi.ben kendim 2 farklı program ile denemiştim zaten..

bu git gel,zaman kaybı birde çözemeyişimizin verdiği sinir bozukluğu ile arabayı biraz seri kullandım sanayiden çıktığımda tam arabayı park edicem
göstergede bişeyler eksik..ee hata nereye gitti ??
dün akşamdan beri arıza lambası yanmıyor sorunu nasıl çözdük? hangisi işe yaradı?
demek istediğim buydu @Hakan Öztürk (3676) şimdi biri bana sorsa nasıl çözdün diye verebilecek net bir cevabım yok.hatayı tekrarlarmı bilgim yok.

kimsenin başına böyle bi sorun gelmemesi gibi dileğim var ama bu durumdan muzdarip çok insan olduğunu biliyorum.

çok uzun oldu özür dilerim.4 günde yaşadıklarımı hislerimi dökmek için sayfalar dolusu yazmam gerekir desteğiniz için teşekkürlerimi sunuyorum.iyi forumlar diliyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Aralık 21, 2018, 18:50:28 »
@Burak Aktaş (45688) Bu paylaşımınız bie benzer soruyu soracak bir çok kişi için faydalı olacaktır. Bazne kimimizin farketmediği bir bilgi kırıntısı, başkası için çok değerli olabiliyor. Ayrıca sayfada herkes çok faydalı cevaplar da vermiş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 102201
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Aralık 21, 2018, 19:12:56 »
dpf dolduğu zaman devirli ve 15 dk kadar kullanmak gerekiyor. siz filtre dolana kadar uzun süre kullanmadı iseniz filtre dolu sinyali yanmış, siz elle temizleyince de sensör kendine gelene kadar devirli kullanmanızı beklemiş olabilir. siz de devirli kullanınca sensör kendine gelip sistemi tanımış olabilir.
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Aralık 23, 2018, 13:57:07 »
dpf dolduğu zaman devirli ve 15 dk kadar kullanmak gerekiyor. siz filtre dolana kadar uzun süre kullanmadı iseniz filtre dolu sinyali yanmış, siz elle temizleyince de sensör kendine gelene kadar devirli kullanmanızı beklemiş olabilir. siz de devirli kullanınca sensör kendine gelip sistemi tanımış olabilir.

ben o kısmını anlatmamışım ,dediğiniz doğru ben sürekli şehir içi kullanıyorum o yüzden bu durum başımıza geldi.tabi yakıt kalitesizliği de ayrı bi etken.
arıza yaktığında ilk denediğim oydu zaten 15 dk 3.000 devir üzeri kullandım olmadı.
yakıta dpf temizleyici kattım 45+45 km 3000 devir yol yaptım olmadı.
katalizör oksijen sensörünü söküp würth dpf temizleyici sıkıp 15 dk. 3000 devir çalıştırdım,ortalığı duman götürdü yine olmadı.
son çare söküp temizlettim gerisini zaten biliyorsunuz. :rofl: