Gönderen Konu: 1 Ocak 2019 Poşet Protestosu sorunu  (Okunma sayısı 6947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: -
  • 46 kere teşekkür etti
  • 103 kere teşekkür edildi
Ynt: 1 Ocak 2019 Poşet Protestosu sorunu
« Yanıtla #60 : Ocak 03, 2019, 11:34:58 »
insanımıza eziyet veren bir uygulama oldu. eğer poşetten kurtulmak istiyorsak devlet tarafından para karşılığı poşet alımı yapılmalıydı. yani vatandaş götürdüğü poşet adedince para almalıydı. o zaman caddede sokakta bir tane poşet bulamazdınız.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #60 : Ocak 03, 2019, 11:34:58 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #61 : Ocak 03, 2019, 18:28:27 »
Peki ücretli verilen poşetler baskısız olsa, hem zorunlu reklam önlenmiş olur, hem maliyet düşer.

Daha önce bahsettiğim gibi, eskiden kese kağıdı ve file kullanılırdı. Ağaçları korumak için plastik poşete geçilmişti hatırladığım kadarı ile, bugün ise plastik poşetten korunmak gerekli oldu insanların yanlış kullanımı dolayısı ile. Bez çanta kullanımını tekrar benimseyecektir insanlar.

Aslında gözden kaçan daha önemli bir durum var, bazı kıyafetlerde kullanılan malzemelere bakıyorum, gerçekten soru işareti. Mesela kıyafetlerdeki polyester için bir yaklaşım sergilenecek mi? Hatta şu poşetlerin, pet şişelerin tekrar işleme sonrası kıyafete dönüştüğünü biliyor muydunuz!?

Diğer yandan bunların üreticileri de var, onlar için bu durum çok olumlu olmayabilir.

Bir de pratik çözümler vardı, yağmurda platik poşetin altını kesip yağmurluk yapmak gibi. Bir de farklı gerçekler var tabi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #62 : Ocak 03, 2019, 23:29:03 »
Eğer düşünce sadece poşet alımını azaltmak olsa amenna. Siz milletin poşet almadığını projeye destek olarak nitelendiriyorsanız diyecek pekte bir şey yok açıkçası. Manav reyonlarında serbest olan poşetle market alışverişini yapıp taşıma işini yapanları da biliyoruz. 4 poşet parası 1 ekmek parası demek. Hal böyle olunca millet ekmek parasını çöp olacak bir poşete vermek yerine farklı yollara başvuruyor. Kimi aldığı poşeti iade eder kimi poşet yerine başka bir şey bulur. Ama bunu; poşet alımı azaldı proje amacına uygun ilerliyor diye düşünmek çok hayalperest bir düşünce. Eğer bilinçlendirme isteniyorsa bunu farklı yollarla yapmaları gerekirdi ki istenirse pekala yapılabilirdi. Kamu spotu gibi reklamlar yapılabilirdi mesela. Ama asıl amacın plastik kullanımını azaltmak olduğuna kendimi bir türlü ikna edemiyorum.
Bir ülkede bir şeyi yaptırmanın en etkili yolu o halka para ödetmektir örneğin trafik cezaları olmasa insanlar istedikleri gibi hareket ederler veya bir insanı başka bir insanı öldürmekten alıkoyan şey nedir? Cezalar.Sadece Türkiye'de değil dünyanın her yerinde bu böyledir insanların davranışlarını değiştirmek istiyorsanız bazı yaptırımlar gereklidir.Şuanda uygulamanın doğruluğu tartışılır ama uygulama poşet kullanımını azalttı mı? Azalttı.Uygulamanın amacı neydi? Poşet kullanımını azaltarak çevreye fayda sağlamak.1 Ocak 2019 itibariyle başlanan bu uygulama belki onlarca yıl sonra bir insanın kanser olmasını önleyecek.Bana kalırsa da Türkiye'de kamu spotu ile insanları bilinçlendirmek hayalperest bir düşünce yapısı.Çünkü insanoğlu yaptırım olmadan alışkanlıklarını değiştirmez.

Merak ediyorum, kime poşet verip vermediğinizi, ya da ücretini aldığınızı nasıl denetliyorlar ? Poşet sayımı mı yapıyor maliye ?

Hocam o konuyu açıkcası bende bilmiyorum yani poşetleri kasadaki menüden seçiyoruz ve fişe eklenmiş oluyor ama poşetlerimizin stoklarını tutmuyoduk bu zamana kadar azaldıkça sipariş üzerine geliyordu poşetler.Belki elimizdekiler bitince yeni gelicek olanların kaydı tutulur sayımı vs olur ama henüz bir bilgilendirme yok bu konuyla ilgili

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #63 : Ocak 04, 2019, 08:21:37 »
Bir ülkede bir şeyi yaptırmanın en etkili yolu o halka para ödetmektir örneğin trafik cezaları olmasa insanlar istedikleri gibi hareket ederler veya bir insanı başka bir insanı öldürmekten alıkoyan şey nedir? Cezalar.Sadece Türkiye'de değil dünyanın her yerinde bu böyledir insanların davranışlarını değiştirmek istiyorsanız bazı yaptırımlar gereklidir.Şuanda uygulamanın doğruluğu tartışılır ama uygulama poşet kullanımını azalttı mı? Azalttı.Uygulamanın amacı neydi? Poşet kullanımını azaltarak çevreye fayda sağlamak.1 Ocak 2019 itibariyle başlanan bu uygulama belki onlarca yıl sonra bir insanın kanser olmasını önleyecek.Bana kalırsa da Türkiye'de kamu spotu ile insanları bilinçlendirmek hayalperest bir düşünce yapısı.Çünkü insanoğlu yaptırım olmadan alışkanlıklarını değiştirmez.

Hocam o konuyu açıkcası bende bilmiyorum yani poşetleri kasadaki menüden seçiyoruz ve fişe eklenmiş oluyor ama poşetlerimizin stoklarını tutmuyoduk bu zamana kadar azaldıkça sipariş üzerine geliyordu poşetler.Belki elimizdekiler bitince yeni gelicek olanların kaydı tutulur sayımı vs olur ama henüz bir bilgilendirme yok bu konuyla ilgili

İki durum arasında fark var. Birinde yaptığın bir hatadan dolayı para ödüyorsun diğerinde ise verdiğin paranın karşılığını alıyorsun. Ama bunu öyle bir söyledin ki sende bile bu uygulamanın bir ceza olduğu olgusu yerleşmiş. İnsanlara cezalarla içindeki dürtüleri sadece bastırmış olursun, ancak en ufak bir açık bulduğunda bunu suistimal edeceğini de unutmamak gerekir. Senin verdiğin örnekle açıklamak gerekirse, radar olan yerlerde sürücüler hız limitlerine uyarak hareket eder lakin radarın olmadığını bildiği yerde hızın tehlikeli ve kural dışı bir hareket olduğu bilinci olan kişi yine aynı kararlılıkla devam eder ama bu bilinç olmayan kişi radarı geçtikten sonra hız limitlerini zorlar. Parasal sıkıntısı olmayan sürücü radarı da kuralı da pek tanımaz. Yani demek istediğim bu bir bilinçlendirme hareketiyse(ki bunu defalarca söyledim yine söylüyorum hiç inandırıcı değil) bunun çözümü bu şekilde olmamalıydı.

Şimdi sen diyorsun ki elimizdeki stokları bilmiyoruz. Senin çalıştığın kuruluş gibi binlercesi olduğunu biliyoruz ve hepside senin gibi stoklardan bir haberse bu elindeki poşetleri yakın akrabaya, konu komşusuna istediğinde balya balya götürecek çok çalışan vardır(seni tenzih ederim). Yani Ahmet Kayanın şarkısındaki gibi "Nerden tutsan tutarsızlık nerden tutsak ahmakça"
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #64 : Ocak 04, 2019, 09:33:32 »
İnsanlara cezalarla içindeki dürtüleri sadece bastırmış olursun, ancak en ufak bir açık bulduğunda bunu suistimal edeceğini de unutmamak gerekir. Senin verdiğin örnekle açıklamak gerekirse, radar olan yerlerde sürücüler hız limitlerine uyarak hareket eder lakin radarın olmadığını bildiği yerde hızın tehlikeli ve kural dışı bir hareket olduğu bilinci olan kişi yine aynı kararlılıkla devam eder ama bu bilinç olmayan kişi radarı geçtikten sonra hız limitlerini zorlar. Parasal sıkıntısı olmayan sürücü radarı da kuralı da pek tanımaz.
Evet,durum aynen de bu. Bizde anlaşılmayan ve uygulanamayan şey, batıda uygulanan kısmı ise farkı belirliyor : Orada vatandaş denetimi yapıyor, komşusu ya da akrabası bile olsa yanlış yapanı devlete ihbar ediyor. Dolayısıyla mecburen sistem düzgün yürüyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 145000
  • Model Yılı: '13
  • 102 kere teşekkür etti
  • 63 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #65 : Ocak 04, 2019, 09:58:41 »
Şu an bizde uygulanan poşet yasası her şeyine gıpta ettiğimiz batıda yıllardır uygulanmakta. Bizde uygulanmaya başlayınca neden çevreciliği bir anda unutup altında bir şeyler arıyoruz? Öncesinde alışveriş yaparken bedava diye marketten alışveriş sonrası "çöp poşeti olarak kullanırım diye" 5 er 10 ar poşet alanları çok gördüğüm için çevrecilik adına bence yerinde bir uygulama.
2006 Corolla HB Sol
2013 Civic FB7 Premium

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #66 : Ocak 04, 2019, 20:15:25 »
 :islik:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #68 : Ocak 04, 2019, 20:58:47 »
tam çevreci
Sanki kışa, kara, çamura, doğaya da uygun gibi görünüyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #69 : Ocak 04, 2019, 22:01:18 »
Sanki kışa, kara, çamura, doğaya da uygun gibi görünüyor.
Aynen hakan bey maliyetide azdır bozulduğu yerde yenisini değiştir yola devam.
Şimdi buna da doğa korumacılar karşı çıkar bu seferde ağaçlar kesiliyor derler eee napcaz gariiii.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #71 : Ocak 09, 2019, 12:47:22 »
http://www.milliyet.com.tr/plastiklerin-ekolojik-ve-insan-pembenar-galeri-genelsaglik-2808561/
eskiden plastik mi vardı ne güzel cam kavanozlar (eskiler katiremiz derdi) vardı kapağı bile camdı toprak testiler vardı suyu koyduğun zaman terletir hem soğutur hemde suyun besin kalitesini artırır aynı zamanda lezzeti bile değişirdi,büyüklerimiz kösele ayakkabı veya yine köseleden imalat yemeni giyerdi orjinal deriden imal edilirdi,nezaman bu plastik çıktı sağlık bozuldu,serum şişeleri bile camdan olurdu şimdilerde onlarda plastik torbalarda yazıda idrar örneklerinde BPA çıktığı tespit edilmiş ifadesi var gayet normal tükettiğimiz bütün gıdalar ya plastik içinde muhafaza ediliyor yada bir süreliğine plastikle temas ediyor evde mutfaklarda kullanılan streç filmler'de gıdalarla direk temas halinde. Bu yaşam tarzına karşı vücudumuzu temizleyecek antioksidan'lar ve diğer gıda takviyeleri almamız ve vücudumuza destek olmamız şart ben kendi evimde üyesi olduğum firmanın yeşil çayını kahvesini,diş macununu ve diğer bakım ürünlerini kullanıyorum ve müthiş etkiler görmekteyiz.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Dört Dörtlük Şehir (44) MALATYALI
  • 215 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #72 : Ocak 09, 2019, 17:57:32 »
eskiden plastik mi vardı ne güzel cam kavanozlar (eskiler katiremiz derdi) vardı kapağı bile camdı toprak testiler vardı suyu koyduğun zaman terletir hem soğutur hemde suyun besin kalitesini artırır aynı zamanda lezzeti bile değişirdi,büyüklerimiz kösele ayakkabı veya yine köseleden imalat yemeni giyerdi orjinal deriden imal edilirdi,nezaman bu plastik çıktı sağlık bozuldu,serum şişeleri bile camdan olurdu şimdilerde onlarda plastik torbalarda yazıda idrar örneklerinde BPA çıktığı tespit edilmiş ifadesi var gayet normal tükettiğimiz bütün gıdalar ya plastik içinde muhafaza ediliyor yada bir süreliğine plastikle temas ediyor evde mutfaklarda kullanılan streç filmler'de gıdalarla direk temas halinde. Bu yaşam tarzına karşı vücudumuzu temizleyecek antioksidan'lar ve diğer gıda takviyeleri almamız ve vücudumuza destek olmamız şart ben kendi evimde üyesi olduğum firmanın yeşil çayını kahvesini,diş macununu ve diğer bakım ürünlerini kullanıyorum ve müthiş etkiler görmekteyiz.

ümit bey, çok haklısınız evde kullandığımız çamaşır, bulaşık deterjanları, şampuanlar ve diş macunları alenen zehir saçıyor. ben bu ürünleri piyasadan almıyorum çünkü hepsinde sls, als gibi zehirli kimyasallar var. helal ve organik ürünler satan gimdes'in onay verdiği feradisin diş macunu, şampuan ve deterjanları kullanıyorum. hiçbirinde kimyasal yok. hepsi organik. herkese gönül rahatlığıyla öneririm. isteyen internetten araştırabilir. siz de özellikle çocuklarınızı piyasada satılan zehirli ürünlerden mümkün olduğunca uzak tutmaya bakın.  son yıllarda kanser ve bilumum hastalıklar boşuna patlamadı.

Mesaj Birleştirildi: Ocak 09, 2019, 18:01:57
isteyen arkadaşlar ürünleri buradan inceleyebilir. http://r.search.yahoo.com/_ylt=AwrJS9cSDDZcdR4ASYYDjgx.;_ylu=X3oDMTByaW11dnNvBGNvbG8DaXIyBHBvcwMxBHZ0aWQDBHNlYwNzcg--/RV=2/RE=1547074707/RO=10/RU=http%3a%2f%2fferadisin.com.tr%2f/RK=2/RS=oRlQeOUwQ2EAjcWDPEKipvEKDu8-

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #73 : Ocak 09, 2019, 19:44:06 »
ümit bey, çok haklısınız evde kullandığımız çamaşır, bulaşık deterjanları, şampuanlar ve diş macunları alenen zehir saçıyor. ben bu ürünleri piyasadan almıyorum çünkü hepsinde sls, als gibi zehirli kimyasallar var. helal ve organik ürünler satan gimdes'in onay verdiği feradisin diş macunu, şampuan ve deterjanları kullanıyorum. hiçbirinde kimyasal yok. hepsi organik. herkese gönül rahatlığıyla öneririm. isteyen internetten araştırabilir. siz de özellikle çocuklarınızı piyasada satılan zehirli ürünlerden mümkün olduğunca uzak tutmaya bakın.  son yıllarda kanser ve bilumum hastalıklar boşuna patlamadı.

Mesaj Birleştirildi: Ocak 09, 2019, 18:01:57
isteyen arkadaşlar ürünleri buradan inceleyebilir. http://r.search.yahoo.com/_ylt=AwrJS9cSDDZcdR4ASYYDjgx.;_ylu=X3oDMTByaW11dnNvBGNvbG8DaXIyBHBvcwMxBHZ0aWQDBHNlYwNzcg--/RV=2/RE=1547074707/RO=10/RU=http%3a%2f%2fferadisin.com.tr%2f/RK=2/RS=oRlQeOUwQ2EAjcWDPEKipvEKDu8-
Kutay bey tebrikler izninizle birşey sormak istiyorum aslında konu dışına çıkıyoruz ama sizde eminim dikkat eediyorsunuzdur kullandığınız diş macunu içerisinde florür barındırıyorsa organik değildir. Bende üyesi olduğum ogansia.com adresinden alıyorum ve çok memnunum tabiki temizlik maddeleri yok ama bitkisel gıda takviyeleri ve diş macunu ve diğer ürünler bulunmakta çok güzel bir oluşum.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Dört Dörtlük Şehir (44) MALATYALI
  • 215 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #74 : Ocak 09, 2019, 22:34:19 »
Kutay bey tebrikler izninizle birşey sormak istiyorum aslında konu dışına çıkıyoruz ama sizde eminim dikkat eediyorsunuzdur kullandığınız diş macunu içerisinde florür barındırıyorsa organik değildir. Bende üyesi olduğum ogansia.com adresinden alıyorum ve çok memnunum tabiki temizlik maddeleri yok ama bitkisel gıda takviyeleri ve diş macunu ve diğer ürünler bulunmakta çok güzel bir oluşum.

ümit bey, florür'ün maalesef  beyne zarar veren bir madde olduğu kanıtlandı ve marka diş macunları dahil piyasadaki tüm diş macunlarında mevcut ama benim kullandığım organik diş macunu feradisin markasında yok. o yüzden tercih ediyorum. ayrıca çamaşır, bulaşık deterjanı ve şampuanlarda da tehlike büyük. içinde sls, als ve paraben olan ürünleri kesinlikle almayın.  lütfen dikkat edin, çocuklarınızdan uzak tutun, bu ürünleri alırken seçici davranın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Model Yılı: '10
  • 20 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #75 : Ocak 09, 2019, 22:46:27 »
Çöpleri çıkarmak için mavi çöp poşetleri aldık. Tanesi 10 küsür kuruşa geliyor.  ::)
Doğada kolay çözünen poşet uygulaması (kuş gribi zamanında, sıvı pastörize yumurta işi) gibi bir şey bekliyorum. Ya da cam filmindeki sök-tak işi gibi bir şey olabilir.
Benim babam TOYOTA gibi adam...