Gönderen Konu: 1 Ocak 2019 Poşet Protestosu sorunu  (Okunma sayısı 6957 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
Ynt: 1 Ocak 2019 Poşet Protestosu sorunu
« Yanıtla #40 : Aralık 16, 2018, 14:16:58 »
her yıl denizlere ve çevreye 8 milyon ton plastik atık salınıyor,gelinen noktada poşet konusu buz dağının görünen üst noktası.gıda kirliliği yüzünden artan kanser olayları nelerden kaynaklanıyor? deniz balıklarında bile plastik atık ve kirliliğe sıkça rastlanıyor.bu itibarla bireysel dikkatten başlayarak küresel çözümler üretilmeli..
Tokay Ceritoğlu

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Aralık 16, 2018, 14:16:58 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Aralık 16, 2018, 14:26:20 »
Aynen öyle Hamza abi. Eskiden bu kadar çok kanser yokken özellikle son 5 senede fırlamasının sebepleri detaylı araştırılmalı. Ama araştırırlar mı, ilaç sektörünü elinde bulunduranların işine gelir mi?...
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Aralık 16, 2018, 16:42:36 »
Osmanlı Yasağı ?
Sigarayı yasakladık mesela, sonuç ? Sigara tüketiminin arttığından kaçınızın haberi var ? Tütün sarma, nargile, kaçakçılık?
Alkol de yasak, sonuç ? Evler kimya fabrikasına döndü.
Peki daha da acı olan nedir ? Devlet buralardan alacağı büyük vergileri artık alamıyor. Üstüne üstlük bu para yeraltına gidiyor ve mafyayı güçlendiriyor. Nihayetinde Devlet otoritesi zaafa uğruyor, kuralsızlık artıyor.
Plastik kullanımına sonuna kadar karşıyım, peki PET şişeler çok daha korkunç, buna kimin sesi çıkıyor? Neden ? Ya ambalajlar ?
Ben artık idarenin iyi niyetinden umudumu tamamen kesmiş durumdayım, bu iş ne kadar samimi göreceğiz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Aralık 18, 2018, 22:15:53 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #44 : Aralık 27, 2018, 17:31:27 »
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 196 kere teşekkür etti
« Yanıtla #45 : Aralık 28, 2018, 12:57:04 »
konu yavaş yavaş sanki deliniyor gibi,25 kuruş yerine 1 tl ile başlanmalıydı,çarpıcı olurdu,diğer bir öneri de belediye veya başka resmi kurumlar,sağda solda uçuşan,plastik poşet,pet şişe vs gibi atık ürünleri her sokakta biriktirilecek yer sağlamalı ve toplu getirenlere para ödemesi yapsa daha faydalı olacak..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #46 : Aralık 28, 2018, 23:20:15 »
konu yavaş yavaş sanki deliniyor gibi,25 kuruş yerine 1 tl ile başlanmalıydı,çarpıcı olurdu,diğer bir öneri de belediye veya başka resmi kurumlar,sağda solda uçuşan,plastik poşet,pet şişe vs gibi atık ürünleri her sokakta biriktirilecek yer sağlamalı ve toplu getirenlere para ödemesi yapsa daha faydalı olacak..
Abi fiyatlandırma poşetin boyutuna ve firmaya göre değişiyor sanırım.Ben LCWAİKİKİ'de kasa personeliyim bizdeki ücretlendirme Küçük 25, Orta 50 ,Büyük 75 kuruş şeklinde belirlenmiş.Sistem kasalarımıza yüklendi ama henüz kullanmıyoruz.1 Ocak itibariyle kullanmaya başlayacağız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Rızkımı veren Hüdadır kula minnet eylemem...
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 3000
  • Model Yılı: '23
  • 13 kere teşekkür etti
  • 39 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #47 : Aralık 29, 2018, 13:51:43 »
Pazardan geliyorum poşet ücreti işinden pazarcı esnafı muafmış.
2023 hibrit corolla flame x pack....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 171 kere teşekkür etti
« Yanıtla #48 : Ocak 02, 2019, 00:13:18 »
Bugün  uygulamaya başladık biz.İlk gözlemlerime göre herkes söyleniyor ve tepki gösteriyor ama henüz ilk sayfadaki mesajımdaki şekilde protesto eden olmadı.Ve tahmini olarak söylemem gerekirse en az %25 oranında poşet tasarrufu sağladık diye düşünüyorum hatta %35 %40 dahi olabilir tam rakam için sayısala dökmek gerek.En ufak şeyler için bile fazladan 2-3 poşet alınıyordu şimdi ise herkes ihtiyacı kadarını alıyor  çok ufak şeyler için ise poşet alınmıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #49 : Ocak 02, 2019, 09:13:04 »
Bugün  uygulamaya başladık biz.İlk gözlemlerime göre herkes söyleniyor ve tepki gösteriyor ama henüz ilk sayfadaki mesajımdaki şekilde protesto eden olmadı.Ve tahmini olarak söylemem gerekirse en az %25 oranında poşet tasarrufu sağladık diye düşünüyorum hatta %35 %40 dahi olabilir tam rakam için sayısala dökmek gerek.En ufak şeyler için bile fazladan 2-3 poşet alınıyordu şimdi ise herkes ihtiyacı kadarını alıyor  çok ufak şeyler için ise poşet alınmıyor.

Kardeşim bu haber doğayı koruyacaksa doğa için güzel bir ilerleme elbette. Ancak sağladığınız poşet tasarrufundan patronlar mı daha çok kazanıyor doğa mı daha çok kazanıyor orası tartışılır :) Hadi selametle.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #50 : Ocak 02, 2019, 09:28:26 »
Bu poşetin ücretli olması doğayı korumak amaçlı değil. Kodamanların cebini doldurmak. Madem doğayı koru diyorlar fabrikaların çevreye verdiği zarardan başlanmalı. Şahsen çok saçma buluyorum bu poşet olayını

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 196 kere teşekkür etti
« Yanıtla #51 : Ocak 02, 2019, 10:24:53 »
dün bir haber okudum,naylon,pet şişe türü plastik çöpleri,ingilizler önceden çin e ihraç ediyorlarmış,çin büyük kısmını almaktan vazgeçmiş ve malezya ile biz almaya başlamışız geri dönüşüm için,biraz bulgaristan ve hollanda alıyormuş,yukarıda da yazmıştım,ingilizin çöpünü alacağımıza salda gölüne,ormanlarımıza ,denizlerimizde ,bozdağ da yol kenarına atılan tüm atıkları para ile satın alsalar da kendi çöpümüzü dönüştürsek,kendi çevremizi temizlemiş ve tasarruf etmiş olurduk.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #52 : Ocak 02, 2019, 21:27:04 »
  :zombi2:
İşte farklı bir bakış açısı hemen ortaya konmuş.
Habere göre, bir tüketici marketten alışveriş yaptıktan sonra poşeti de ücreti ile alıp, eve ürünleri götürmüş. Sonra poşeti, markete dönüp iade etmiş ve ücretini geri almış.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #53 : Ocak 02, 2019, 22:39:59 »
Hocamın paylaşımı. Belki okuyan çıkar.
https://www.facebook.com/FuatSimsir/posts/10156986170917451
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 171 kere teşekkür etti
« Yanıtla #54 : Ocak 02, 2019, 22:58:29 »
Bugün uygulamanın ikinci günü olarak tekrar izlenimlerimi aktarmak istiyorum;

2 kere poşet iadesi gerçekleştirmişik bana denk gelmediği için kullanılmışmı kullanılmadanmı iade edilmiş bilmiyorum iade yapıldığı sırada mesaim başlamamıştı.

İnsanların poşet kullanımı için rahat rahat %50 oranında azalma var diyebilirim istemeyenler çok olduğu gibi ücretli olduğu için sadece ihtiyacı kadar olanını alanlarda var bu sayedede büyük tasarruf oluyor.

Çok fazla tepki aldık ama konunun bizimle alakalı olmadığını çevre ve şehircilik bakanlığının uygulaması olduğunu açıklıyorum tepki gösterenlere ve elimde olan birşey olmadığını söylüyorum

Birde ben protesto ediyorum poşet almıycam diyenler oluyor.Bu uygulamanın amacı zaten poşet kullanımını azaltmak poşet almayarak protesto etmiş olmuyorsunuz uygulamanın amacına uygun davranıyorsunuz demek istesemde böyle tartışmalardan kaçındığım için bir şey söylemiyorum

Şimdilik durumlar böyle.Uygulama amacına uygun ilerliyor ve poşet kullanımını ciddi anlamda azalttı diyebilirim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 35
  • 4 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #55 : Ocak 03, 2019, 00:12:00 »
Bence gayet güzel bir uygulama. Bence her uygulama için kamuoyu veya TV'lerde reklam çevirmeye gerek yok. Çünkü bana göre bizim insanımız kamuoyundan anlamıyor ve iş zora yada mecburiyete gelince tıpış tıpış işliyor mekanızma.Ama her zaman ki gibi insanlar sırf birilerini eleştirmek için yorumda bulunuyor. Zaten alınan paralarda mağazaya kalmıyor bildiğim kadarıyla. Yukarıdaki arkadaşa fabrika konusunu açıklamak isterim Yakınlarım ve çevremde fabrika sahibi ve çalışanları olduğu için o konularda da devlet işe el atmış durumda. Örnek vermek gerekirse sanayi tipi atık yağları ve varillerini, atık su arıtma tesislerini devlet şuanda sıkı tutuyor benim gördüğüm kadarıyla bu örnekleri çoğaltabilirim . Devlet iyi kötü bazı şeylere başlamış tabi ki de her şey zamanla daha iyi olacaktır ama baştan eleştiri mahiyetinde değilde bu sistem nasıl daha iyi olabilir diye düşünmek en mantıklısı.
-KARABÜK ÜNİVERSİTELİ TRABZONSPORLULAR-
-CEVAP YAZARKEN ALINTI YAPINIZ-

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #56 : Ocak 03, 2019, 09:12:38 »
Eğer düşünce sadece poşet alımını azaltmak olsa amenna. Siz milletin poşet almadığını projeye destek olarak nitelendiriyorsanız diyecek pekte bir şey yok açıkçası. Manav reyonlarında serbest olan poşetle market alışverişini yapıp taşıma işini yapanları da biliyoruz. 4 poşet parası 1 ekmek parası demek. Hal böyle olunca millet ekmek parasını çöp olacak bir poşete vermek yerine farklı yollara başvuruyor. Kimi aldığı poşeti iade eder kimi poşet yerine başka bir şey bulur. Ama bunu; poşet alımı azaldı proje amacına uygun ilerliyor diye düşünmek çok hayalperest bir düşünce. Eğer bilinçlendirme isteniyorsa bunu farklı yollarla yapmaları gerekirdi ki istenirse pekala yapılabilirdi. Kamu spotu gibi reklamlar yapılabilirdi mesela. Ama asıl amacın plastik kullanımını azaltmak olduğuna kendimi bir türlü ikna edemiyorum.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #57 : Ocak 03, 2019, 09:35:35 »
Merak ediyorum, kime poşet verip vermediğinizi, ya da ücretini aldığınızı nasıl denetliyorlar ? Poşet sayımı mı yapıyor maliye ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #58 : Ocak 03, 2019, 09:52:51 »
Merak ediyorum, kime poşet verip vermediğinizi, ya da ücretini aldığınızı nasıl denetliyorlar ? Poşet sayımı mı yapıyor maliye ?
tam emin değilim ama alınan poşet alışveriş fişine ekleniyor ve açıklamasıda ayrıntılı yazıyor olması gerekiyordu,alınan ücretin bir kısmı hazineye aktarılacak deniyordu
Bakın poşet ücretlendirmesiyle alakalı açıklama gelmiş
http://www.hurriyet.com.tr/amp/ekonomi/bakan-acikladi-posetler-oralarda-ucretsiz-olacak-41065147
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #59 : Ocak 03, 2019, 11:27:17 »
Bazı arkadaşlarım bu işe fena kafayı takmış, "evdeki boş poşetleri toplayıp otoyola dökeceğim", diyen var, "çöpleri poşetle sokağa atayım" diyen var, ortak düşünce = Madem parayı peşin alıyorlar, buyursunlar temizlesinler!
Vazgeçirmeye çalışıyorum  :D