Gönderen Konu: Uzay çalışmaları ve ülkemizin bu alandaki yeri  (Okunma sayısı 3814 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Uzay çalışmaları ve ülkemizin bu alandaki yeri
« : Aralık 08, 2018, 16:57:06 »
Merhabalar.
Malum yaşadığımız yüzyılda uzay çalışmaları hız kesmeden devam etmekte ülkemiz olarak biz bu çalışmaların neresinde ve hangi safhasında bulunuyoruz eskiden beri uzay teknolojileri ne ve uçaklara hep merak içerisinde olmuşumdur ve bu bağlamda kısmet oldu havacılık sektöründe çalışma imkanı buldum ama merağım hâlâ devam etmekte ve güzel ülkemin de bu çalışmalar içerisinde ilk sıralarda olmasını çok istemişimdir akedemik anlamda yapılan araştırmalar son yıllarda biraz daha gelişme sağladı ama daha epey gerideyiz uzay araştırmaları hakkında neler biliyoruz,nekadar ilerdeyiz,ne yapabiliriz çocuklarımızı nasıl yönlendirebiliriz?
Türkiyedeki İlk uzay çalışmaları nasıl başladı?

Ve ilk uzaya çıkan kişi kimdir?
Eğer uygun görürseniz gelin bu uzay konusunu tartışalım ve ülkemiz adına neler yapabiliriz akedemik çalışmaların geldiği nokta nedir şöyleşelim konuyu okuduğunuz için teşekkür ederim
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Toyota Club Türkiye

Uzay çalışmaları ve ülkemizin bu alandaki yeri
« : Aralık 08, 2018, 16:57:06 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
Ynt: Uzay çalışmaları ve ülkemizin bu alandaki yeri
« Yanıtla #1 : Aralık 08, 2018, 17:32:29 »
Çok güzel bir konu, ilgili bir çok kişi olduğundan eminim.
Ay'a seyahat sonrası, yani 1960'lardan sonra aslında bu konuda ilerleme nedense oldukça yavaşladı. Sadece geçen günlerde Mars yüzeyine ulaşan uzay aracı var önemli bir gelişme olarak.
1970 ve 80'lerin film ve dizileri bile bu konuda oldukça iyi yapımlardı.

Aslında şu anda biz de uzaydayız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 08, 2018, 21:12:11 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 08, 2018, 21:20:33 »
Bana yüz bin dolar verin, ben size söylerim :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 08, 2018, 21:26:32 »
Tayfun abi karikatüre bittim.  :rofl: Ufuk abi senin videoya daha da bittim.  :rofl:

"Durup dururken icat çıkarma" denilen ve eski başbakanının "Bulut mulut mudur nedir? Bu kadar üstüne düşmeyin, delirirsiniz. Kullanın ama nasıl olduğunu sorgulamayın." dediği ülkede zaten çok fazla bir şey beklenemez. Ayrıca da liyakatin de ön planda olması, beyin göçünün sadece parayla önlenmeye çalışıldığı kafa yapısının değişmesi de gerekmekte bence. Bu kafa yapısı halka da yayılmalı ki, uzay çalışmalarını ve savunma sanayisine katkısını bilmeden Odtü'lü hocalara laf etmeden önce kendisini bir sorgulayabilsin.

Öte yandan uzay çalışmaları konusunda yerli uydularımızı TAİ yapmakta. Üretim yerini yakından görme fırsatım olmuştu ve laboratuvar hassaslığında ve gizlilikle yürütülmekte. Uzaydan önce savunma sanayimizdeki yerliliği daha çok sağlayabilirsek ve Ar-Ge ile eğitime daha fazla bütçe ayrılabilirse uzaya da sıra gelir. Havelsan, Roketsan, FNSS, TAİ, Aselsan, Bayrakta roketler, hava savunma sistemleri ve hava araçları konusunda iyi bilgi birikimine sahip. İnşallah gelecek S400'lerden de faydalanarak kopyalayabiliriz.

Zira Rusya'nın son paylaştığı kıtalararası balistik füzeleri uzaya çıkarak çok yüksek hızla vurma kapasitesine sahip, diğeri hipersonik hıza çıkarak savunma sistemlerinin bile farketmesini engelliyor.

Uzaydaki deneysel çalışmalar konusunda ise tek başına hareket etmek yerine ortaklıklarla çalışmalar yapılabilir.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 290000
  • Model Yılı: '04
  • 21 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 08, 2018, 21:37:07 »
Eveet, bir birey olarak uzayı sadece filmlerden tanıyorum. Bazende bulutsuz gecelerde gökyüzüne bakarak. Akademik gözle bakmadan ziyade sade vatandaş olarak, bana uzayın neler kazandıracağını düşünürsem,sadece cebime fazlasıyla ek vergi yükü geliyor. Bu konuda basamakları boşluk vermeden çıkmak lazım. Fakat ülkemiz  basamaklara bile gelmedi daha. Alt yapımız sıfır. Ekipman yok. Bütçe derseniz durum ortada. Bizim iletişim uydularını nerden fırlattığımız belli. Biz önce yere sağlam basalım sonra yukarıya bakalım. Ne kuzey kutbunda nede Antarktika da bir araştırma yerimiz yok. Daha nice şeyler vs.vs.vs...
İSRA-37

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #6 : Aralık 08, 2018, 21:41:07 »
Eveet, bir birey olarak uzayı sadece filmlerden tanıyorum. Bazende bulutsuz gecelerde gökyüzüne bakarak. Akademik gözle bakmadan ziyade sade vatandaş olarak, bana uzayın neler kazandıracağını düşünürsem,sadece cebime fazlasıyla ek vergi yükü geliyor. Bu konuda basamakları boşluk vermeden çıkmak lazım. Fakat ülkemiz  basamaklara bile gelmedi daha. Alt yapımız sıfır. Ekipman yok. Bütçe derseniz durum ortada. Bizim iletişim uydularını nerden fırlattığımız belli. Biz önce yere sağlam basalım sonra yukarıya bakalım. Ne kuzey kutbunda nede Antarktika da bir araştırma yerimiz yok. Daha nice şeyler vs.vs.vs...

Kuzey kutbunu bilmiyorum ama Antarktika'da sonunda Ukrayna ile anlaşma sağlandı. Onların araştırma bölgesinde Türk araştırmacıların 3-6 ay arasında araştırmalarını yapabilmelerinin TÜBİTAK tarafından desteklenmesi konusunda 6 ay kadar önce belge gelmişti bana.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 243 kere teşekkür etti
  • 668 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 08, 2018, 21:43:46 »
bakınız türkler uzayda , cem yılmaz ...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 21 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Aralık 08, 2018, 21:50:33 »
Gönlüm istiyorki şu abd'nin mars'taki cihazının karşısında mehter marşı çalıp onlarla dalga geçmek. Mariyana çukurunda denizaltı larımızın tatbikat yapması. Yani kökü binlerce yıl eskiye dayanan bir toplumun hala eften püften işlerle meşgul olması zoruma gidiyor. Umarım bundan sonra yetkililer kendilerine tevdi edilen görevleri layıkıyla yaparlar ve muasır medeniyetler seviyesine çıkarız.
İSRA-37

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #9 : Aralık 08, 2018, 21:52:17 »
Tayfun abi karikatüre bittim.  :rofl: Ufuk abi senin videoya daha da bittim.  :rofl:

"Durup dururken icat çıkarma" denilen ve eski başbakanının "Bulut mulut mudur nedir? Bu kadar üstüne düşmeyin, delirirsiniz. Kullanın ama nasıl olduğunu sorgulamayın." dediği ülkede zaten çok fazla bir şey beklenemez. Ayrıca da liyakatin de ön planda olması, beyin göçünün sadece parayla önlenmeye çalışıldığı kafa yapısının değişmesi de gerekmekte bence. Bu kafa yapısı halka da yayılmalı ki, uzay çalışmalarını ve savunma sanayisine katkısını bilmeden Odtü'lü hocalara laf etmeden önce kendisini bir sorgulayabilsin.

Öte yandan uzay çalışmaları konusunda yerli uydularımızı TAİ yapmakta. Üretim yerini yakından görme fırsatım olmuştu ve laboratuvar hassaslığında ve gizlilikle yürütülmekte. Uzaydan önce savunma sanayimizdeki yerliliği daha çok sağlayabilirsek ve Ar-Ge ile eğitime daha fazla bütçe ayrılabilirse uzaya da sıra gelir. Havelsan, Roketsan, FNSS, TAİ, Aselsan, Bayrakta roketler, hava savunma sistemleri ve hava araçları konusunda iyi bilgi birikimine sahip. İnşallah gelecek S400'lerden de faydalanarak kopyalayabiliriz.

Zira Rusya'nın son paylaştığı kıtalararası balistik füzeleri uzaya çıkarak çok yüksek hızla vurma kapasitesine sahip, diğeri hipersonik hıza çıkarak savunma sistemlerinin bile farketmesini engelliyor.

Uzaydaki deneysel çalışmalar konusunda ise tek başına hareket etmek yerine ortaklıklarla çalışmalar yapılabilir.

Mutlu bu konuları düşünürken bir anda jiletle kendimi doğrama isteği uyanıyor içimde...

Aslında bizim akademisyen ve bilim insanlarımız gerçekten iyi bir seviyedeler ancak hiç bir şekilde destek bulamıyor hatta ve hatta çoğu zaman karşılarına bürokratik engeller çıkarılıyor, üstüne üstlük bu engelleri aşmaya çalışırken seslerini duyurduklarında kafalarına tokmak yiyor, yani bana göre böyle bir ortamda bile çok çok iyi iş çıkarıyorlar,

Ama mesela üzerinde çalıştıkları bilim yada icat, birilerinin doğrudan yada dolaylı yoldan çıkar sağlayabileceği bir konu ise diğer bilim insanlarının önünden çekilmeyen bürokrasi bir anda buhar oluveriyor, dolayısı ile ülkemizde yaşanan gelişmelerin millete ve halka yararından çok ama çok şüpheliyim, inşallah yanılıyorumdur...

Antartika'da bulunan bir araştırma merkezinin akademik üyelerinden biri Türkiye Cumhuriyeti diye biliyorum, ayrıca 2015 yılında alınan bir karar (izin) ile İTÜ öncülüğünde bir bilim üssü kurulacaktı ancak 2016'da yaşanan vahim olaylar neticesinde ertelendi ancak akıbetini bilmiyorum, benim asıl korkum Antartika'ya vergi dairesi, müftülük, millet bahçesi gibi projeler olursa?...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #10 : Aralık 08, 2018, 22:25:06 »
Herkes, ince şekilde ve açıklıkla kendi görüşünü ortaya koymuş. İşte bunun genele yayılması şart bazı başarılar için.
Genel olarak hep sonuç isteniyor. Yani A takımımız Şampiyonlar Ligi Kupası'nı alsın, gelir seviyesi çok iyi olsun, trafik stres değil, rahatlık olsun...
Bunlara ve daha fazlasına ulaşmanın iki yolu vardır, birisi şans, diğeri program. Genelde ise masum bir şans beklentisi var. 4 yanlış bir doğruyu götürür ama iki yanlış bir doğru yapmaz.
Kültür de, bilim de, refah ta birbirine bağlı olgulardır. Biri gelişirken diğerini geliştirir, o da gelişirken diğerlerini geliştirir...
Sanat olmadan bilim yapmaya çalışırsın ruhsuz binaların, kişiliksiz otomobillerin olur...
Hani sınıfta kopya çekenler, fırsatları! değerlendirenler olur, bir de dürüst, onurlu olanlar. İşte hangisine prim verildiği önemli.
Ne güzel söylenmiş zamanında, "ne ekersen, onu biçersin"
Uzaya gitmek ve orada varlık göstermek istiyorsan, çocuklara önce kaldırımda nasıl yürüyeceğini, çevreyi nasıl koruyacağını, sorumluluklarını, görevlerini, haklarını, nasıl iyi bir insan olacağını öğretmek gerekir.

Şimdi gelelim ana konuya. Başka başlıklarda da ortaya koymuştuk zamanında, uzaya çıkacak araç teknolojisinin  yanında (yerçekiminden kurtulmak için güç/ağırlık), birçek ince hesapları da vardır. Sigma bunlardan birisidir, yani hata. Bu iş kaderci yaklaşımlı bir olgu değil, bilimsel olarak hesaplanan bir değerdir. Keza uzay aracının hangi (şu alt alta olan çizgiler) ilk hareketine başlayacağı da güç/ağırlık açısından çok önemlidir.
O zaman soralım, siz olsanız, dünyadan uzaya göndermek istediğiniz bir aracı, hangi (şu alt alta olan çizgiler) ve hangi yönde fırlatmak istersiniz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 21 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Aralık 08, 2018, 22:30:15 »

O zaman soralım, siz olsanız, dünyadan uzaya göndermek istediğiniz bir aracı, hangi paralelden ve hangi yönde fırlatmak istersiniz?
[/quote]
çok zor oldu abi bu soru çalışmadığım yerden geldi :)
İSRA-37

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #12 : Aralık 08, 2018, 22:36:47 »
O zaman soralım, siz olsanız, dünyadan uzaya göndermek istediğiniz bir aracı, hangi paralelden ve hangi yönde fırlatmak istersiniz?

çok zor oldu abi bu soru çalışmadığım yerden geldi :)
Sorunun cevabı tabi ki de önemli ama aslında anlatmak istediğim, çoklu bilimsel yaklaşım. Yani en küçük (aslında her biri aynı değerde) ayrıntı bile çok önemli.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #13 : Aralık 08, 2018, 22:47:06 »
O zaman soralım, siz olsanız, dünyadan uzaya göndermek istediğiniz bir aracı, hangi (şu alt alta olan çizgiler) ve hangi yönde fırlatmak istersiniz?

Aman abi (şu alt alta olan çizgiler), maralel...tam buluşma üzeri, akşam akşam evden toplamasınlar bizi :rofl:

Düzenleme: Uyarı üzerine yazı düzeltme.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Aralık 08, 2018, 22:48:28 »
Arkadaşlar güzel yorumlar var aslında ülkemiz olarak uzay çalışmaları 1958 yılında başlayan 62 de bir yangın sonucu kül olan 63 te tamamen bitirilen bir projemiz var hemde zamanın şartlarına göre önemli sonuçlar alınmış bir programdır. Ama şuanda mutlu Bey'in anlattığı gibi önemli gelişmeler bulunmakta aslında ilk önce aşmamız gereken beyin göçünü engellemek ve o beyinlere ülke sevdasını aşılamak görüş bildiren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #15 : Aralık 08, 2018, 22:58:22 »
Aman abi paralel, maralel...tam buluşma üzeri, akşam akşam evden toplamasınlar bizi :rofl:
Hemen değiştirelim Ufuk. :)

Arkadaşlar güzel yorumlar var aslında ülkemiz olarak uzay çalışmaları 1958 yılında başlayan 62 de bir yangın sonucu kül olan 63 te tamamen bitirilen bir projemiz var hemde zamanın şartlarına göre önemli sonuçlar alınmış bir programdır. Ama şuanda mutlu Bey'in anlattığı gibi önemli gelişmeler bulunmakta aslında ilk önce aşmamız gereken beyin göçünü engellemek ve o beyinlere ülke sevdasını aşılamak görüş bildiren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim
Yangın!?
Ben de yarın toyotaclubtr buluşmasında başka bir şey anlatayım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Aralık 08, 2018, 23:47:21 »
Hemen değiştirelim Ufuk. :)
Yangın!?
Ben de yarın toyotaclubtr buluşmasında başka bir şey anlatayım.
hakan bey burada anlatsanız yani biz yokuz orada bizi mahrum bırakmayın
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Aralık 09, 2018, 08:04:35 »
Bana yüz bin dolar verin, ben size söylerim :D

birisi bu din tuccarina soylesin o ortamdaki kullandigi gozlugunden lambasina konustugu mikrofondan sesini cemaate ulastiran hoparlore onun kablosu kullandigi kameraya kadar hepsi begenmedigi cahil dedigi kafirlerin icadi. kendisi cok bilmis alim ve cemati musluman insanlik hayrina ne uretmis ne icat etmis.
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '15
  • 371 kere teşekkür etti
  • 131 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Aralık 09, 2018, 18:11:33 »
Şimdi bir defa dinimiz hiç bir ilime engel değildir. Keplerin meşhur kanunu hakkında yazdığı kitabı, arap ilim adamı, İbnuş Şatr'ın kitabından birebir kopyala  yapıştır yapmak suretiyle yazılmıştır. Kitabın orijinali vatikan kütüphanesinde mevcuttur. Öyle ki arapçadaki kaf ve fe harflerini karıştırdığı için bazı bölümleri sonradan düzeltilmiş (veya anlaşılamamıştır.) Yine keza mikrobu ilk tanımlayandan tutun da lensi icat edene varana kadar bir sürü icat sayabilirim. Erzurumlu İbrahim Hakkı (Hazretlerinin) marifetname isimli eserini tetkik edenler de yine ne demek istediğimi anlayacaklardır. Fakat yakılan veya yaktırılan kütüphanelerden çalınan kitapları tekrar yazarak bugün övünenler sayesinde adamlar şöyleymiş böyleymiş falan diye değerlendirme yapmak kimseye fayda etmez. Bizim acilen bugüne bakarak öncelikle beyin göçünü önleyip, ayda son 30 yıldır yapılmaya çalışılanları dikkatli bir şekilde takip etmemiz lazım. (Neden aya  uydu fırlatıyorlar mesela? ) Toparlayacak olursak inşallah önümüzdeki süreçte ülkemiz ilimde ve bilimde daha iyi yerlere gelecektir diye umuyorum.