Gönderen Konu: Evrim konusundaki bilgi ve düşünceleriniz  (Okunma sayısı 7297 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Evrim konusundaki bilgi ve düşünceleriniz
« Yanıtla #40 : Kasım 29, 2018, 20:44:11 »
sevgili kardeşlerim vaktiyle çalıştığım iş yerinde çok sevdiğim bir mühendis abimiz vardı ateistti, onun arabası yoktu benim arabamla onu her akşam iş çıkışı bakırköye bırakırdım bende orada oturuyordum. bana sen okumuş yazmış adamsın nasıl inanıyorsun diyordu bende ona hocam beni ikna et bende inanmıyayım diyordum, hayat nasıl başladı diye sorunca yüksek basınç altında elektrik arkıyla hücre meydana geldi sonrada evrile evrile canlı hayat oluştu cevabını verdi, benim cevabım hocam yüksek basınç elektrik akımı nerden meydana geldi? biliyorsun hiç bir şey yoktan varolmaz varolan da yok olmaz cevabını vermiştim sonuçta beni inanmamaya ikna edememişti. şimdi esas meseleye gelelim evrimciler yani ateistler insanın maymundan ,kedi köpeğin bilmem nereden evrile evrile bugünkü ırk ve hayvan ırklarına gelindiğini söylüyorlar, tamam istanbuldaki veya londradaki canlılarda böyle birşey olduğunu varsaysak, koca avrupa, asya, afrika, amerikadaki insanların hayvanların birbirlerini görme şansı olmadan nası aynı şekilde evrildiğini, elmanın dünyanın her yerinde aynı olduğunu insanların hayvanların iki hücreden nasıl üreyip bütün atalarının özelliklerini taşıdığını ve bütün bitkilerin koca koca ağaçların her yerde aynı şekilde bir tohumdan ürediğini açıklayabilecek bir ilim adamı veya ilim varmıdır? akşamları bulutsuz bir havada gök yüzüne baktığımız zaman görebildiğimiz kadarıyla o uçsuz bucaksız kainatın nasıl varolduğunu düşünebilecek veya izah edebilecek bir beyin varmıdır? hangi dine hangi inanca sahip olursak olalım bütün bu varoluşu yaratan bir yaratıcı olduğunu ister istemez kabul etmek zorundayız zaten insanoğlunun beyin kapasitesi daha fazlasını düşünebilme kapasitesinde değildir, fazla düşünmekte insana mutluluk getirmez hayatı stres ve kaygılarla geçer. floryada bir polisi arabama almıştım Atatürk hava alanında g.doğu şehit ve gazilerini karşılama görevindeymiş bana hiç unutmam inançlı olanlar sapasağlam inançlı olmayanlar kafayı yiyip geliyorlar demişti, sapasağlam dediği ruh sağlığı açısındandı tabiki yaralıydı ama huzurlu ve aklı yerindeydi manasındaydı.düşünebiliyormusunuz dağın başında nöbet tutan bir asker her an bir kahpe kurşun gelebilir diye tabiki korkabilir ama Cenabı Allaha bütün kalbiyle inanıyorsa yaradanının onu koruyacağına olan inancıyla aslanlar gibi görevini yapar. çocuklar kusuruma bakmayın başınızı çok ağrıttım.
estağfurullah Atilla amca bir yaradan var ve yarattığı düzen tıkır tıkır işlemekte ama bazı insanlar o düzenin çarkına haddi olmadan çomak sokmaya çalışıyor ama en önemli şeyin farkında değiller kendilerin bir hesabı varsa yaradan ALLAH cc bin milyon sonsuz hesabı vardır 1400 yıl önce ayetlerle haberdar etmiş ve yaradılışı ap açık anlatmış yok evrimmiş şuymuş buymuş hepsi hikaye kim neye inanmak istiyorsa inanabilir dinde zorlama yoktur
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Kasım 29, 2018, 20:44:11 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 290000
  • Model Yılı: '04
  • 21 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Kasım 29, 2018, 21:05:13 »
Şahsi görüşümdür... İslam ilmi dışında kalan her ilim aykırıdır.Her şey apaçık bir kitapta yazılıdır. Bunları biz araştırıp bulamadıysak bu bizim eksikliğimizdir. 
İSRA-37

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #42 : Kasım 29, 2018, 21:43:00 »
Şahsi görüşümdür... İslam ilmi dışında kalan her ilim aykırıdır.Her şey apaçık bir kitapta yazılıdır. Bunları biz araştırıp bulamadıysak bu bizim eksikliğimizdir.
Mustafa bey okuduğunu anlamayan tabi olduğu dinin gereklerinin %1 ne bile hakim olmayan tek milletizdir herhalde vatandaşa sorsan İslam dinini hoş görü dini olmasından başka birşey bilmiyor ha bide cumadan cumaya namaz kıl orucu istersen tutarsın zekatı hiç sayma zaten sorsan bir haber ama bildiği bir şey var ALLAH CC Bağışlayıcıdır amenna inandık iman ettik O cc çokca bağışlayandır rahmeti ve mağfireti en bol olandır ama birde kulluk görevlerimiz var insani görevler var yetiştireceğiz nesiller yarınlarımızın belirleyicisi ahlaki değerlerimizin korunması olacaktır biz Türk milleti olarak asırlardır İslam sancağının bayraktarlığını yaptık yüce kitabın elden ele gönülden gönüle aşk ile aktarılmasına atalarımız vesile oldular ALLAH cc hepsinden razı olsun bizlerde kaldığı yerden bu bayrağı devralıp bizden sonraki nesillere aktarmamız gerekmektedir.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Kasım 29, 2018, 23:13:26 »
Evrim (yada değişim, başkalaşmak vs.) konusunu inanç ile bağdaştırılmasını doğru bulmuyorum, zira bu "Evrim" konusuna bakış açısı ile ilgilidir, ayrıca bütün ateist, deist yada pantesit düşünceye sahip kişilerin "Evrim Teorisi" fikrine katılmadığını da araştırabilirsiniz. Evrim konusunun "evrim teorisi" ile bağdaştırarak "yaratıcısız" düşünce olarak görülmesini, karşıt fikir dahi olsa üzerinde düşünülmesine engel teşkil ettiğini düşünüyorum,

Diğer yandan %95 islam inancına sahip bir ülkede yaşıyoruz, Ümit bey ve bazı arkadaşların da belirttiği gibi İslam, sevgi ve hoşgörü inancıdır, herkesin düşüncesine, inancına ve inançsızlığına saygılı olmalıyız, söylediklerini ön yargılı, sabit fikirli olmadan düşünmeli, mantığınıza ve doğru bildiğinize aykırı gelen kısmı sorgulamalıyız, ancak bu şekilde ilerleyebilir, fikrinizi ve inancınızı empoze edebilirsiniz, fikrini belirten herkesi taşa tutmak, üzerinde baskı kurarak fikrini belirtmesine engel olmaya çalışmak, bizi bağnaz ve dar görüşlü hale getirir,

Kimsenin dinini, inancını sorgulamak benim haddime değil, lakin ! 2 milyar üzerindeki islam inancı sahibi olduğunu belirten insanların ne kadarının inançlarına ait kutsal kitabın sadece ama sadece ilk emrini yerine getirdiğini düşünüyorsunuz? kaldı ki ayetlerin her birini araştırmak, asıl anlatmak istediği üzerinde düşünmek, anlamaya çalışmak ve fikir sahibi olmak, aynı konularda diğer inançların kitaplarını ve o inançların o konudaki fıkıhlarını inançları ile karşılaştırmak gibi konulara hiç girmiyorum bile...

Konuya geri dönecek olursak, bir bakterinin karşıt faktöre karşı bağışıklık kazanması ve metabolizmasının buna göre nesillerince bu bağışıklığı geliştirmesi bana göre bir evrimdir, bir sibirya kurdunun Antalya ikliminde sağlıklı bir şekilde yaşaması ve üremesi bir evrimdir, insanın dört ayak üzerinde koşarak avlanmasına gerek kalmadığında iki ayak üzerinde durabilmesi ve ellerini kullanarak alet geliştirerek avlanabilmesi bir evrimdir, kısacası evrim canlıların nereden geldiklerinden ziyade maruz kaldıkları ortam, koşul ve şartlarda yaşamlarını sürdürebilmek için geçirdikleri ve genleri vasıtasıyla nesillerine aktarabildikleri pozitif yada negatif değişimlerdir, bunun var oluş, yaşamın başlangıcı ve inanç ile ilgili olduğunu düşünmüyorum, bağdaştırılarak köreltilmesini de doğru bulmuyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 102201
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #44 : Kasım 29, 2018, 23:23:29 »
Evrim devam ediyor ise, bakteri neden bakteri olarak kaliyor. Bir ust evreye gecmesi gerekmiyor mu,
 Az once yazdiklarimdaki gibi, derimiz neden zayif, 2 kol yetersiz 2 ayak uzerinde yurumek evrimin mantigina aykiri. Agiz ve burun yapimiz evrimsel surece uygun degil.
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #45 : Kasım 29, 2018, 23:54:10 »
Evrim devam ediyor ise, bakteri neden bakteri olarak kaliyor. Bir ust evreye gecmesi gerekmiyor mu,
 Az once yazdiklarimdaki gibi, derimiz neden zayif, 2 kol yetersiz 2 ayak uzerinde yurumek evrimin mantigina aykiri. Agiz ve burun yapimiz evrimsel surece uygun degil.

Bakteri bakteri olarak ürediği için bakteri olarak kalıyor şayet x ve y genleri mevcut olup gen haritası kırılabilseydi bakteriden şu an belirsiz olan bir şeye dönüşebilirdi, lakin evrim yaşamını tehdit eden unsura karşı gelişimdir, başkalaşım değildir,

Derimiz neye göre? kime göre zayıf? 400kg.'a ulaşıp sonrasında 150kg.'a düşen bir insanın derisini hiç gördünüz mü? sizce bu esneklik zayıflık mı?

2 değil de 4 kolunuz olması değil, gerçekten yaşamınızı sürdürebilmek için buna ihtiyacınız olup olmadığı önemli, bakın yeterli mi? yetersiz mi? değil, yaşamınızı sürdürebilmek için...

Evrim teorisine aykırı diyorsanız o teoriye katılmıyorum, evrim mantığına aykırı derseniz, evrim mantığı nedir? diye sorarım, evrim değişen koşullar ve faktörlere bağlı olarak değiştiği için milyarlarca faktör barındırır, yaşamı sürdürme gerekliliği sebebi ile bir mantığının olabilmesi gerektiğini düşünmüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #46 : Kasım 30, 2018, 01:58:50 »
Genetik tıbbın gelişmediği, sorgu yerine biatın hüküm sürdüğü ülkemizde bazı düşüncelerin ufaktan bile düşünülmesinin günah olarak adlandırılması normaldir. Zira bir zamanlar da Araplar dünyanın boğanın boynuzu üstünde durduğuna, ortaçağda Avrupa dünyanın merkezi olduğuna inanıyorlardı. Fakat uzay çağının başlamasıyla ne kadar küçük olduğumuzun ve merkezde olmadığının farkına bir daha vardık. Zaten bu insanoğlunun kendini merkezde görmesiyle oluşmadı mı kadına şiddet, hayvanlara şiddet ve endüstrileşme, savaşlar...

Bazı arkadaşlara göre 1 tane sahtekarın yaptığı tüm bilim dünyasına mal edilse de, genetik alanında da bir çok çalışmalar yapılmakta.
Örneğin aşağıdaki linkini attığım makalede çeşitli fosillerden elde edilmiş genomları bir araya getirerek yeni genomların türetilmesini bir şekilde zemin sağlayan bir teori üretmişler zannedersem. Teknik terim fazla olduğundan anlayamadım. Tayfun abi tıpçı olması itibariyle benden daha hakimdir konuya ve aydınlatabilir bu metodlar konusunda.

https://genomebiology.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13059-018-1559-1

Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #47 : Kasım 30, 2018, 07:50:46 »
konu derin. ben şu anlık yazılanları okumakla yetineyim bakalım. hayırlısı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #48 : Kasım 30, 2018, 08:54:09 »
. Tayfun abi tıpçı olması itibariyle benden daha hakimdir konuya ve aydınlatabilir bu metodlar konusunda.

https://genomebiology.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13059-018-1559-1
Çok uç uzmanlık çalışmaları bunlar, laboratuvar ortamında 450-350 milyon yıl önce canlıların genomlarının çiftleşerek çoğalması ve yeni türler ortaya çıkması teorisini (Orda haritası var) vertebra -omurga kemiği genomlarını yeniden üreterek denemiş ve bilimsel ispatını yapmışlar. Sanırım dinozor fosillerinin kemiklerini kullandılar ? DNA çalışmaları saf matematiktir, herhangi bir tartışması olmaz, burada da ayrıntılı gen haritaları paylaşılmış ve evrim sürecinde hangi basamakta hangi değişiklikler olmuş gösterilmiş, arada bazı boşluklar var, eskiden çok fazlaydı bunlar, giderek azaldı, artık boş olan kısımlar da az çok tahmin ediliyor, yeni bir kemik vs bulunursa tahmin edilen yere bakılıyor ve uyduğu görülüyor.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 30, 2018, 09:36:42
Bakteri ve virüsler sürekli olarak evrim geçirir ve gen yapılarını değiştirirler, bu yüzden de ilaç firmaları her sene bu örnekleri toplayıp değişik gen yapısına karşı yeni ilaçlar üretmeye çalışır. Sonuçta kendilerini korumak ve hayatta kalmak için bunu yapıyor ve hayatta kalıyorlar, amaca uygun.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 30, 2018, 10:05:23
  Guzellik ?   Evrim guzellikci olamaz, kullanislilik uzere ilerler(kendi kuramlari oyle soyluyor). Evrimle estetik yanyana gelemez.
ABD Başkanı'nın aile fotoğrafı geçti mi elinize hiç ? Güzelliğin nasıl aranan bir şey olduğu ve kalıtımsal olduğunun gözünüze sokulduğu bir resimdir o tip resimler, türün devamı için seçim gerektiğinde aynı şartlarda olanın güzel - estetik-16/9 oranında, her ne ise işte, onların avantajlı olduğunu gösteriyor. Sonuç olarak da, 10.000 önce yaşayanlara göre şimdiki insan ırkı çok daha güzel, ilerde de şartlar değişmezse bu devam eder. (Türün devamı için , güçlü , zeki , esnek olmak gerek. Günümüzde güçlü olmak - zengin olmak. Bu işleri bozabilir belki ama salak birisi de uzun süre zengin kalamayacağı için genel gidiş bozulmaz)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: -
  • 7 kere teşekkür etti
  • 228 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #49 : Kasım 30, 2018, 14:08:30 »
Konuyu takip ediyorum, toplumumuzda çok az bilgiye sahip olunan ama bol bol fikir üretilen ve çok tartışılan konuların başında gelir. Çok tartışılmasının en büyük sebebi, malum olduğu üzere dini öğretiye tehdit oluşturmasıdır. Ben evrim var mıdır yok mudur sorusu yerine, dini inanca sahip kişilerin evrime karşı neden refleks gösterdiğini kendimce yorumlamaya çalışacağım.

İlk önce şunu söylemek isterim, evrim kavramı ilk çağ filozoflarından beri söylenegelen bir şey. Heraklitos, "aynı nehirde iki kez yıkanılmaz, çünkü ikincide hem nehir hem sen değişmişsindir" diyerek, doğada her şeyin sürekli bir değişim içinde olduğunu söyler. Evrimci düşüncenin atasıdır Heraklitos. Bir diğer filozof ise, her şeyin özü atomdur, her şey atomların birleşmesiyle oluşur diyerek ilk materyalist öğretiyi ortaya atan Demokritos. Bu fikirler o zaman çok abes değildi, zira tek tanrılı ve semavi bir inancın olmadığı toplumda, felsefi bir tartışmadan öteye gidemezdi zaten. Her şeyin özü havadır diyen Anaksimenes gibi, doğa filozoflarının gözlemlerinden başka bir şey değildi.

Fakat, düşünce tarihi ilerledikçe, insanların düşünceleri de biraz daha netleşmeye, saflar biraz daha belli olmaya başladı. Platon'un idealar dünyası ile, Aristotales'in duyular dünyası bunun ilk temelini oluşturur diyebiliriz. Daha sonraları, 17.yy başlarında "Usçuluk", daha sonra buna tepki olarak doğan "emprisizm", Kant'ın karma felsefesi, Hegel'in tarihsel felsefe anlayışı derken en nihayetinde Karl Marx'ın diyalektik materyalizm felsefesi büyük sükse yaptı, Marx, "doğadaki her şeyin maddeden oluştuğunu ve her şeyin bir karşıtlığı olduğunu, bu madde-karşıtlık ilişkisinin de diyalektik olduğunu" savunuyordu. Marx, dinleri de eleştiriyordu, zira yaşadığı dönemde Hristiyanlık, kilisenin hegamonyasında içler acısı bir hale gelmişti. Marx bununla da yetinmedi, mevcut feodal sistemi de acımasızca eleştirdi ve arkadaşı Engels ile birlikte "Komümist Manifesto"yu yayınladı. Manifesto, proleteryanın zafere giden yolunun haritasıydı. Komünist sistem ve diyalektik materyalizm tüm Avrupa'da büyük ilgi gördü. Evet, her şeyin özü maddeydi, ama nasıl? ilk yaratılış nasıl olmuştu ? O ilk madde nasıl meydana gelmişti? Zira, materyalist anlayışta hiç bir şeyin yoktan var olması mümkün değildi. Evet, oluşum süreci ile ilgili büyük bir boşluk içeriyordu materyalizm.

Jean Baptista Lamarck (1744-1829), canlıların gereksinimlere göre organlarının oluşabileceğini, kullanılan organların gelişebileceğini, kullanılmayan organların körelip yok olabileceğini söyleyerek, aslında geleneksel anlamda Darwin'den önce evrimi ortaya koyan biyologdur. Materyalistler bir dönem buna tutunsalar da, yaratılış ve türeyişin nasıl olduğu hala cevapsızdı. İşte materyalistlerin ihtiyacı olan bu boşluğu Charles Darwin doldurdu.

Charles Darwin (1809-1882), Zengin bir ailenin oğlu, babası doktor, önceleri teoloji, daha sonra hukuk eğitimi alıyor. Ancak doğaya ve biyolojiye son derece meraklı. 22 yaşında ingiliz donanmasına ait keşif gemisiyle (Beagels) çıktığı 5 yıllık yolculukta, özellikle And dağları ve Galapagos kayalıklarında  yaptığı araştırma ve gözlemleri sonucu yazdığı "On the origin of species - Türlerin kökeni üzerine" adlı kitabıyla evrim teorisini ortaya koyuyor. Tabii kıyamet kopuyor. Kıyameti koparan kilise. Çünkü evrim teorisi, dinin yaratılış hikayesine ters. Yaratılış, Adem-Havva, Nuh tufanı gibi semavi öğretileri yalanlar nitelikte. Ancak materyalistler için aranan kan bulunmuştu. Yaratılış ile ilgili cevap arayan materyalist felsefe evrim teorisine olduğu gibi ve sımsıkı sarıldı.Evrim teorisi, ateist ve materyalist düşüncenin amentüsü haline geldi. Halbuki Darwin , bunların gözlemlerinden ibaret olduğunu, ara fosil konusunda teorinin eksikliklerinin olduğunu, bunların bilim tarafından ileride bulunup kanıtlanabileceğini, ya da tam aksine bilimsel olarak yanlışlanabileceğini kendisi söylemiştir.

İşte dini inanca sahip insanların evrim teorisine sert tepki vermelerinin altında yatan neden budur. Materyalist felsefenin ve ateizmin evrim teorisine sarılmaları, dini öğretiyle evrimi karşı karşıya getirmiştir. Şahsi fikrimi sorarsanız, bu konuda "bilinemezciyim" diyebilirim. Sonuç olarak ortada bir teori var ve bunun doğru olup olmadığı hakkında şahsen bir araştırma yapmadım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #50 : Kasım 30, 2018, 14:39:25 »
Bu arada "teori" kelimesinin de sık sık yanlış kullanıldığını görüyoruz. Teoriler genelde Kanunlardan daha güçlüdür, içeriğinde kanunlar, bir sürü deneyler, çalışmalar,araştırmalar vardır, sürekli geliştirilir, doğrulanır, ya da bazı eksikleri bulunur, değiştirilip daha sağlam hale gelir. Günümüz dünyası neredeyse tamamen bu teoriler üzerine kurulmuştur.
Örnek :  "Yerçekimi Kanunu" basit bir şeydir, "Görecelilik teorisi", "Kuantum teorisi" çok daha büyük ve kapsamlı kavramlardır ve çok daha değerlidirler.
Genel işleyiş ise, birisi yanlışlığını ispatlayana kadar ve yerine daha iyisini koyana kadar mevcut teoriler doğru kabul edilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #51 : Kasım 30, 2018, 15:52:00 »
dün gece nationall geografic te bir belgesel izledim, 1918 de öldürülen rus çarı ve ailesinin 11 ferdinin kemiklerinden alınan dnaları kökü romanov hanedanı olan ingiltere kralı prens Philipten alınan dna ile karşılaştırılarak aynı yapıda olduğunun tesbit edilmesiyle cesetlerin çar ve ailesine ait olduğu isbat edilip törenle gömüldüğünü izledim. öyle bir yaratıcı varki onun yaptıklarına bizim beynimizin erişmesi mümkündeğil, dinler bence kainattaki değişik dünyalardaki yaşayanları düzene sokmak için yaradanın çağının en düzgün fertlerinden seçilmiş peygamberleri görevlendirmesidir. herhalde uzaydaki başka gezegenlerde yaşayanlara da başka peygamberler görevlendirilmiştir. eğer dinler olmasa insanlar birbirini boğazlayıp tam bir kaos içinde yaşarlardı, ayrıca benim kanımca uzaydaki canlılarda onları dizginleyen inançları olmasaydı dünyadaki hayatı çoktan yokederdi. evrimcilerimiz acaba uzaydaki hayat hakkında ne düşünüyor? beğenmedikleri Kuran-ı Kerim (zannediyormusunuz ki kainatta yalnız siz varsınız ) ayetiyle 1400 yıl önce bugün dahi tam çözemediğimiz dünya dışı hayatlara işaret ediyor. amerikanın ay seyahatlerini sonlandırmasının sebebini Discovery kanalından izleyebilirsiniz. konudan konuya atlamış gibi görünüyorum ama bunlar tartıştığımız konularla çok alakalı.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 102201
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #52 : Kasım 30, 2018, 16:48:41 »
Yani evrim sudur deseniz de bizde ona gore surasi egri surasi dogru desek.
 Kullanilmayan organ korelir. Kullanilmadiginin kaniti nerde. Daha iyi duymak her canlinin beyninin ve yasamsal isteklerinin arzuladigi bi sey olsa gerek. Daha iyi daha iyi daha iyi duyama, gormeye, koklamaya zorlanan butun vucutlarin goz kulak burun gibi uzuvlari su ankindan daha iyi olmali. Oysaki ilk insansi diye tanitilan yaratigin, kas yapisi, burun agiz kulak yapisi su anki insandan daha kullanisli gozukuyor.
 Cita en hizli hayvanken, bu kadar hiza yetecek kadar cigeri yoktur, gecen bu kadar sure icerisinde citanin cigerleri neden gelismedi. Sirtlanda ise tam tersi, yavas ve kuvvetli cigerleri var. Oysaki evrim ogretisi en basit tabirle , citanin hizi ile sirtlanin cigerlerinin birlikte daha iyi oldugunu ve o yone dogru evrilmesini soyler.
 Bakteri ve virusler dna sini degil r n a sini degistiri ki virislerde dna yoktur, esasen bakildiginda mukemmel canliya ornek viruslerdir, neden bir virus mukemmel yasama sahipken evrilip bir deniz canlisi olmak istesin ki, sonra denizden karaya ciksin, oeki neden denizden karaya cikmak istedi, kalanlar neden kaldi, bi kismi neden ucma istegiyle ugrasti ,?
 Kendi icinde bu kadar cok neden sorusuna, her defasinda farkli cevap verilince inandiriciligi kalmiyor.
 Ote yandan, evrim ayni kalip ecinde degismekten bahsediyorsa bu zaten surekli ve daimi olan bi sey. Emriyodan itibaren surekli bir degisimin icindeyiz, ogrendigimiz her bilgi bizi daha farkli bir canli yapiyor, ama bu farkliliklar ana kalip icinde gecerli, insanin ana kaliplari dahilinde. Sulak alanda yasayan toplumlar genetik olarak suda daha fazla kalmazlar, orada yasadiklari icin ortama uyum saglarlar, yuzgecleri cikmaz yani. Yeni nesle aktarmazlar.
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #53 : Kasım 30, 2018, 16:55:50 »
dün gece nationall geografic te bir belgesel izledim, 1918 de öldürülen rus çarı ve ailesinin 11 ferdinin kemiklerinden alınan dnaları kökü romanov hanedanı olan ingiltere kralı prens Philipten alınan dna ile karşılaştırılarak aynı yapıda olduğunun tesbit edilmesiyle cesetlerin çar ve ailesine ait olduğu isbat edilip törenle gömüldüğünü izledim. öyle bir yaratıcı varki onun yaptıklarına bizim beynimizin erişmesi mümkündeğil, dinler bence kainattaki değişik dünyalardaki yaşayanları düzene sokmak için yaradanın çağının en düzgün fertlerinden seçilmiş peygamberleri görevlendirmesidir. herhalde uzaydaki başka gezegenlerde yaşayanlara da başka peygamberler görevlendirilmiştir. eğer dinler olmasa insanlar birbirini boğazlayıp tam bir kaos içinde yaşarlardı, ayrıca benim kanımca uzaydaki canlılarda onları dizginleyen inançları olmasaydı dünyadaki hayatı çoktan yokederdi. evrimcilerimiz acaba uzaydaki hayat hakkında ne düşünüyor? beğenmedikleri Kuran-ı Kerim (zannediyormusunuz ki kainatta yalnız siz varsınız ) ayetiyle 1400 yıl önce bugün dahi tam çözemediğimiz dünya dışı hayatlara işaret ediyor. amerikanın ay seyahatlerini sonlandırmasının sebebini Discovery kanalından izleyebilirsiniz. konudan konuya atlamış gibi görünüyorum ama bunlar tartıştığımız konularla çok alakalı.

Çok güzel yeni fikirler, düşünceler ortaya çıkıyor.
Atilla abi, evrendeki o dengeye ve muhteşemliğe kimsenin laf edebileceğini zannetmiyorum şahsen. Bir noktaya kadar tesadüf dedin iyi güzel de, o ilk başlangıç kimin eseri? Enerji yoktan var, vardan yok olamazken bu evren ilk nasıl başladı, yaratıcı illaki var. Anne karnında biçimsizken hücrelerin büyüyüp o canlıya bir şekil vermesi, sonra o bazı hücrelerin değişim göstererek çeşitli sistemleri oluşturması, bazı hücrelerin ölmesi ve en sonunda bebeğin oluşması büyük bir mucize. Canlıların 1 hücreden çoğalıp büyüyüp bebek hale gelmeleri olağanüstü bir şey bence. O kadar hücre hangi organı, hangi sistemi oluşturacağını nasıl biliyor?
Makro açıdan evrende, mikro açıdan da içimizde bir sürü harika durum varken bunun reddedilmesi bence körlüktür. Öte yandan bir takım grubun bu teoriyi sahiplenmesi nedeniyle dindar insanların bu teoriye karşı çıkmalarını da anlıyorum aslında. Biz insanlar fikirlerimizi oturup tartışmak yerine baştan karşı çıkarak gruplaşarak çözdüğümüzden ötürü normal tepkiler.
İnanç olmasaydı o doğudaki askerlerimiz polislerimiz zihinleri sağlam dönemezdi. Dünyada bu kadar sıkıntı içinde insanlar intihar eder ya da delirirdi. Fakat öte yandan İskandinavya ülkeleri dünyanın en ferah ülkeleri ve çoğunluğu ateistler, aynı şekilde Japonlar da. Bu insanlar nasıl birbirlerini boğazlamıyorlar, nasıl ahlaksızlıklar çok olmuyor da biz niye böyleyiz diye de düşünemiyor insan. Bunda da maalesef Allah'ın getirdiği o güzel dini kendisine göre yorumlayıp herşeyi yapıp tevbe ederim anlayışı maalesef bizdeki ahlaksız insanlarda çok. Gerçekten hayatta kopya çekmek için yarışanlar, dinde de işin kolayına kaçmaya çalışıyorlar maalesef.

Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #54 : Kasım 30, 2018, 17:16:22 »
Çok güzel yeni fikirler, düşünceler ortaya çıkıyor.
Atilla abi, evrendeki o dengeye ve muhteşemliğe kimsenin laf edebileceğini zannetmiyorum şahsen. Bir noktaya kadar tesadüf dedin iyi güzel de, o ilk başlangıç kimin eseri? Enerji yoktan var, vardan yok olamazken bu evren ilk nasıl başladı, yaratıcı illaki var. Anne karnında biçimsizken hücrelerin büyüyüp o canlıya bir şekil vermesi, sonra o bazı hücrelerin değişim göstererek çeşitli sistemleri oluşturması, bazı hücrelerin ölmesi ve en sonunda bebeğin oluşması büyük bir mucize. Canlıların 1 hücreden çoğalıp büyüyüp bebek hale gelmeleri olağanüstü bir şey bence. O kadar hücre hangi organı, hangi sistemi oluşturacağını nasıl biliyor?
Makro açıdan evrende, mikro açıdan da içimizde bir sürü harika durum varken bunun reddedilmesi bence körlüktür. Öte yandan bir takım grubun bu teoriyi sahiplenmesi nedeniyle dindar insanların bu teoriye karşı çıkmalarını da anlıyorum aslında. Biz insanlar fikirlerimizi oturup tartışmak yerine baştan karşı çıkarak gruplaşarak çözdüğümüzden ötürü normal tepkiler.
İnanç olmasaydı o doğudaki askerlerimiz polislerimiz zihinleri sağlam dönemezdi. Dünyada bu kadar sıkıntı içinde insanlar intihar eder ya da delirirdi. Fakat öte yandan İskandinavya ülkeleri dünyanın en ferah ülkeleri ve çoğunluğu ateistler, aynı şekilde Japonlar da. Bu insanlar nasıl birbirlerini boğazlamıyorlar, nasıl ahlaksızlıklar çok olmuyor da biz niye böyleyiz diye de düşünemiyor insan. Bunda da maalesef Allah'ın getirdiği o güzel dini kendisine göre yorumlayıp herşeyi yapıp tevbe ederim anlayışı maalesef bizdeki ahlaksız insanlarda çok. Gerçekten hayatta kopya çekmek için yarışanlar, dinde de işin kolayına kaçmaya çalışıyorlar maalesef.

Mutlucuğum tesadüf diye nerede söyledim hatırlıyamadım! yazdıklarının büyük çoğunluğuna imzamı atarım, iskandinavya ülkelerinde bağımlılara devlet eliyle uyuşturucu verildiğini duymuştum çünkü insanlarda büyük manevi boşluklar olduğunu ve dine dönüşün bütün avrupa için gerekli olduğunu belirten bir araştırma da duymuştum ayrıca japonlar ateist değildir budizm gibi bir dinleri var diye biliyorum.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #55 : Kasım 30, 2018, 18:12:24 »
söz başı; evrimle alakalı tek kelime dahi etmeyeceğim. farklı bir bakış açısı olarak birkaç cümle sarf etmek istiyorum.

her şeyden önce anlamamız gereken bence şu. din nedir ve biz müslüman mıyız.
din islamdır. ve evet, çok şükür müslümanız. peki islam nedir. allah’ın; insanların insanlarla ve diğer yaratılmış olan canlı cansız tüm mahlukatla en iyi şekilde yaşayış şekline verdiği isimdir. işte din budur. din deyince insanlar sadece namaz oruç hac anlıyorlar. tabi ki onlarda dinin parçası ama benim kastım şudur dostlar. din bizim hayatımızdır. bir mesele üzerinde konuşurken, tartışırken islamı bir kenara bırakamayız. islam bizim yaşayış şeklimizdir, yaşantımızın tamda kendisidir islam. dolayısıyla allah’ı tabiri caiz ise dışarıda bırakmakla bir yere varmak, bir sonuca varmak çok mantıklı-doğru-isabetli olmayacaktır. islam insanla birlikte var olmuştur. allah insanı islamla bezemiştir. yani o güzel ahlakı insanın mayasına koymuştur. geçende farklı bir platformda “vegan” üzerine bir tartışma yapılıyordu ve bende uzun süre yazılanları okuduktan sonra dahil oldum. birkaç paragraf açıklama yaptım ve hemen bazıları “kardeşim biz ne konuşuyoruz sen ne diyorsun. veganlıkla dinin ne alakası var” şeklinde yorumlarını beyan ettiler. işte tam da bu nokta. bir müslüman olarak allah’ı işlerimize dahil etmezsek doğru sonuçtan mutlak surette saparız. ama az saparız ama çok saparız. bununda azlığını çokluğunu zannımca kişinin vicdanı belirler. bu başka bir konu. çünkü hayatımızda allah’ın dahil olamayacağı bir merhale yoktur. düşünün sizin yaratıcınız allah. yani size beyni, aklı, düşünme kabiliyetini, düşünceyi işleme koyma yani ifa etme özelliği gibi birçok güzellikle donatan allah; ama siz o’nun verdiği akılla, o’nun verdiği düşünceyle aklettiğiniz bir konu üzerinde o’nu dışarıda tutuyorsunuz. bence bu allah’a karşı yapılabilecek en hafif ifadeyle büyük ayıptır. o sebepten işlerimize mutlak surette allah’ı dahil etmek zorundayız. maddi-manevi, dünyevi-ahiri hepsinde. böylelikle her şekilde kazananlardan olacağımızı düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #56 : Kasım 30, 2018, 19:34:48 »
Tüm farklı yorumlar için söyleyebileceğim tek şey, gerçekten müthiş. Bir, iki küçük detay dışında, açıkçası tüm insanlığa örnek olacak şekilde herkesin yaklaşımı. Ben kendi adıma herkese tek tek teşekür ederim. Küçük detaydan kastım da, sağlık alanında eğitim almış Tayfun Bey'in ortaya koyduğu bir bilginin, herhangi bir karşı bilgi olmadan, iyi niyetle de olsa eleştirilmesi olmuş.

Aslında başlığı seçerken de özen gösterdim, bizlerin tartışıtığı şey bir olgunun var olup olmadığı değil, onun hakkındaki bilgiler, farklı bakış açıları. Her yazı, tartıştığımız olgunun farklı bir yönünü yakalayıp, bilmediğimiz ya da unuttuğumuz başka bilgileri de ortaya koymakta.

Kimi bilgilere bakış açısı da farklılıklar yaratabiliyor, bu farklı bakış açılarının hepsi doğru da olabilir.
İnsanlık, tek bir insandan geldiği halde (bazı deliller bunu işaret ediyor) farklı ırklar mevcut (sarı, beyaz, siyah).
Özellikle Amerika kıtasındaki siyahların neden genel olarak diğer insanlardan daha kaslı olduğu araştırılmıştı bir dönem. Keza benzer araştırma bazı dinlere mensup insanlar için de yapılmıştı ve gerçekten mantıklı açıklamalar ile neden diğer insanlardan farklılaştıkları ortaya konmuştu. Yine bazı toplumlarda artık 32 yerine 28 diş (beslenme alışkanlıklarından) çıkmaya başlamıştır.

İnsanın bir çeşit cıvık toprak ve sudan meydana gelmesi de anlam ifade eder. Burada sorulacak soru, bunun hangi toprak olduğudur. İnsanda demirden, altına, magnezyumdan, kalsiyuma toprak (dünya) ile benzer elementler bulunmaktadır. Aynı topraktan hayvanlar, bitkiler de oluşmaktadır. Burada insan ile diğer canlıları ayıran olgu fiziksel değil, bilinçseldir bence. Yani diğer canlılar ile insanı ayıran özellik düşünebilme değil, amaç farklılığıdır. Diğer canlılarda da yaşama isteği, doyma, eğlenme, üreme, iletişim vb özellikler vardır.  Bunlar insanda da farklı değildir. Ancak insanoğlu, bizim burada yaptığımız gibi sorgulama ihtiyacı duyar ve araştırır. Demek ki bu özellik kullanılması için insanlarda var olmuş ya da var edilmiştir. Bu noktada, "Maymunlar Cehennemi" aslında çok önemli mesajlar vermektedir.

İlk insanın var olması ile, ilk bilinçli insanın var olması olguları da farklı olabilir. Bu, çok önemli bir araştırma konusudur. Bununla ilgili dini olarak da çok önemli deliller vardır. "yasaklı meyveden yenmesi ve edep yerlerinin kendilerine belli edilmesi", tam da buna işarettir. Sonrasında örtünme, edep yerlerini kapatma ihtiyaçları doğmuştur.
Yine; ilk yaratılan insan Hz. Adem (demek ki toprak ve sudan, bu hücre bazında da başlayabilir) ve Adem'den yaratılan Hz. Havva (muhtemelen eşeysiz üreme işaret ediliyor). Onların çocukları ise bildiğimiz eşeyli üreme yoluyla. Tüm bunları, biyoloji konusunda uzman birisi daha iyi yorumlayacaktır.

İnsanlığın nereden geldiği ne kadar sorulması ve ortaya konması da gerekiyorsa, ondan daha da önemli olan, insanın nereye gittiğidir!. Hangi uygar insan dünya savaşını, çocuklara yapılanları, dünyadaki açlığı vs. açıklayabilir, hangi zihin, nasıl bir değişimya da evrim ile, kişisel kazançları için bunları görmezden gelir, görülmesini engeller!?.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #57 : Kasım 30, 2018, 19:53:14 »
söz başı; evrimle alakalı tek kelime dahi etmeyeceğim. farklı bir bakış açısı olarak birkaç cümle sarf etmek istiyorum.

her şeyden önce anlamamız gereken bence şu. din nedir ve biz müslüman mıyız.
din islamdır. ve evet, çok şükür müslümanız. peki islam nedir. allah’ın; insanların insanlarla ve diğer yaratılmış olan canlı cansız tüm mahlukatla en iyi şekilde yaşayış şekline verdiği isimdir. işte din budur. din deyince insanlar sadece namaz oruç hac anlıyorlar. tabi ki onlarda dinin parçası ama benim kastım şudur dostlar. din bizim hayatımızdır. bir mesele üzerinde konuşurken, tartışırken islamı bir kenara bırakamayız. islam bizim yaşayış şeklimizdir, yaşantımızın tamda kendisidir islam. dolayısıyla allah’ı tabiri caiz ise dışarıda bırakmakla bir yere varmak, bir sonuca varmak çok mantıklı-doğru-isabetli olmayacaktır. islam insanla birlikte var olmuştur. allah insanı islamla bezemiştir. yani o güzel ahlakı insanın mayasına koymuştur. geçende farklı bir platformda “vegan” üzerine bir tartışma yapılıyordu ve bende uzun süre yazılanları okuduktan sonra dahil oldum. birkaç paragraf açıklama yaptım ve hemen bazıları “kardeşim biz ne konuşuyoruz sen ne diyorsun. veganlıkla dinin ne alakası var” şeklinde yorumlarını beyan ettiler. işte tam da bu nokta. bir müslüman olarak allah’ı işlerimize dahil etmezsek doğru sonuçtan mutlak surette saparız. ama az saparız ama çok saparız. bununda azlığını çokluğunu zannımca kişinin vicdanı belirler. bu başka bir konu. çünkü hayatımızda allah’ın dahil olamayacağı bir merhale yoktur. düşünün sizin yaratıcınız allah. yani size beyni, aklı, düşünme kabiliyetini, düşünceyi işleme koyma yani ifa etme özelliği gibi birçok güzellikle donatan allah; ama siz o’nun verdiği akılla, o’nun verdiği düşünceyle aklettiğiniz bir konu üzerinde o’nu dışarıda tutuyorsunuz. ben bu allah’a karşı yapılabilecek en hafif ifadeyle ayıptır. o sebepten işlerimize mutlak surette allah’ı dahil etmek zorundayız. maddi-manevi, dünyevi-ahiri hepsinde. böylelikle her şekilde kazananlardan olacağımızı düşünüyorum.
Abdulkadir bey yazınız ve diğer arkadaşlarımızın fikir beyanları için ayrı ayrı teşekkür ederim seviyeli bir şekilde tartışmanın yapıldığı ve aklı selim insanların olduğu güzel bir platform belki de içinizde en eğitimi düşük kişi benimdir bu formdan çok şey öğrendim ve öğrenmeye de devam edeceğime inanıyorum.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Dört Dörtlük Şehir (44) MALATYALI
  • Araç: ---
  • 215 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #58 : Kasım 30, 2018, 21:42:20 »
dünyaya başkalarının elinde ezanla geldik yine başkalarının elinde selayla gideceğiz. görüldüğü üzere ne dünyaya gelişimiz elimizde ne de dünyadan

gidişimiz. dünyadaki denge, mevsimler, gece ve gündüzün peş peşe gelmesi, iki damla sudan bilimin hala çözemediği dna, rna, hücreden müteşekkil insan

mucizesinin olması, uzayda, düştüğü yeri alev deryasına dönüştüren gök taşlarının dünyaya düşmesini engelleyen, güneş ışıklarının zararlı ışınlarını süzen

atmosfer mucizesi irademiz dışında ilahi bir gücün varlığını kanıtlıyor zaten. kuran-ı kerim'de zaten bu misaller verildikten sonra'hiç düşünmez misiniz,

düşünenler için ibret vardır' gibi ifadelerle insan düşünmeye, dünyayı sorgulamaya sevk ediliyor. dinde zorlama yoktur. inanmak istemeyene  dinimiz bu

özgürlüğü de vermiştir. önemli olan şu yalan dünyada kimseyi kırmadan, kul hakkına girmeden dünyadaki sınavımızı yüzümüzün akıyla tamamlayıp

sonsuz aleme göçmektir. tabiatın ölümü kıştır ama dirilişi bahardır, gece günün ölümüdür ama güneşle yeni gün doğar. ölüm bir son değil sonsuz hayata

açılan bir kapıdır. dünya hayatı ahirete göre rüya hükmündedir.  herkese hayırlı ömürler hayırlı imanlı ölümler diliyorum. ALLAH (CC)'a emanet olun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 290000
  • Model Yılı: '04
  • 21 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #59 : Kasım 30, 2018, 22:30:38 »
Affınıza sığınarak son bir ekleme yapmak istiyorum şahsım adına...
Şu gerçekçi bazı konular bizim kapasitemizi aşıyor. Derine indikçe boğuluyor çıkamıyoruz işin içinden. Umarımki iyi insanlarla karşılaşırız.

(Âl-i İmrân Suresi), 7. Ayet
O, sana Kitab'ı indirendir. Onun (Kur'an'ın) bazı âyetleri muhkemdir, onlar kitabın anasıdır. Diğerleri de müteşabihdir. Kalplerinde bir eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onun olmadık yorumlarını yapmak için müteşabih âyetlerinin ardına düşerler. Oysa onun gerçek manasını ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar, "Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır" derler. (Bu inceliği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar.
İSRA-37