Gönderen Konu: 93 corona 40 km yi geçmiyor..sorun çözüldü  (Okunma sayısı 5548 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 266000
  • Model Yılı: '93
  • 7 kere teşekkür etti
93 corona 40 km yi geçmiyor..sorun çözüldü
« : Kasım 28, 2018, 12:00:43 »
Merhaba arkadaşlar..
Aracımı alalı üç ay oldu..son 15 güne kadar herşey yolundayken hareket halinde aracım stop etti..marş basmasına rağmen ve far dahil tüm kapı,  cam çalışıyor olmasına rağmen nedense araç çalışmadı..çekici yardımı ile elektrik-elektronik ustasının yolunu tuttuk..kablolar, beyin derken bobinden kaynaklı olduğu tespit edildi..300 tl masrafla bobin değişti..ve ne olduysa bundan sonra oldu..sürekli tekleme ve hızı 40 km yi geçmiyor..aynı ustaya gittiğimde ise sorun bizden kaynaklı değil diyor..şaşırmış bir durudayım..ve aşırı yakıt tüketiyor..km de 1.43 Krş..fikir ve yardımlarınızı bekliyorum..saygılar

Toyota Club Türkiye

93 corona 40 km yi geçmiyor..sorun çözüldü
« : Kasım 28, 2018, 12:00:43 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
Ynt: 93 corona 40 km yi geçmiyor..sorun çözüldü
« Yanıtla #1 : Kasım 28, 2018, 13:43:45 »
Ferit bey geçmiş olaun. Umarım tez zamanda bir çözüm bulursunuz. Daha iyi çözüm bulabilmeniz için yaşadığınız şehri yazarak usta tavsiyesi de alabilirsiniz. ve araçta LPG olup olmadığını yazarsanız arkadaşlar daha iyi fikir verecektir.
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 28, 2018, 14:39:30 »
orijinal bobin mi? takıldı ve hangi kentte veya yakınında bir ilçe desiniz?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Kasım 28, 2018, 20:41:47 »
sayın Kaplan ve Ceritoğlu..öncelikle dönüş yaptığınız için teşekkür ederim..Ben Osmaniye den katılıyorum..aracıma takılan bobin ustanın dediğine göre orijinal..ancak tesadüf mü yoksa başka bir şey mi bilmiyorum ama bobin değişmeden önce performans düşükte olsa en azından 120 km yi görüyordum..fakat şu an 40 km.. bu arada benzin ve lpg de sorun aynı değişen bir şey yok..sadece ekzostun son bölümünde patlak söz konusu..bizim buralarda sanırım corona dan pek anlamıyorlar..e servislerde malumunuz..ne yapacağımı şaşırdım açıkcası..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 52000
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 28, 2018, 20:55:18 »
Size yakın olan aynı araçtan kullanan @Ümit ŞAHANTİMOR  (39478)  yardımcı olacaktır.
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Kasım 28, 2018, 20:59:01 »
teşekkürler sayın Kaplan..iletişim kurmaya çalışacağım..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Kilometre: 420000
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 28, 2018, 21:43:21 »
Ferit bey araçta arıza lambası yandı mı veya başka sorunlar oluştumu tekleme veya başka bir durum araç motoru ne durumda ve manuelmi otomatik mi distribütör kontrol edildimi
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 28, 2018, 22:07:32 »
Benim başıma şöyle bişey gelmişti.Yolda giderken aniden çekiş düştü gaza basıyon güç yok aynı sizinki gibi.Toyota servisine gittim,4. piston yanmış bujiyi yağlayıp patlatıyormuş,teyit için sanayiye gittim aynısını söyledi yeni buji taktı araba fişek gibi oldu 50 km sonra birden yine aynı,geri gittim motor yapılacak dediler bıraktım, motor iyiymiş sadece piston sekman değişti,açmşken zinciri de değiştirin dedim.2012 yılları..1300 masraf çıkmıştı.Motor acayip yağ yakıyordu 3000 de bitiriyordu yağı, oda halloldu,yine eksiltiyor ama sıkıntı yapmıyor..Bu arada bobin 300 olamaz,yan sanayidir ve kesinlikle düzen tutmuyor, orjinalde bile hangi pistonsa oraya özel bobin getirtiyorlar.İki hafta önce servisteydim  bobin 600 küsür dedi,%20 indirimli hali.Ben çıkma bobin takmıştım idare ediyor ama elktrikçiyim omajını ölçtüm, 3 bobin 20 k ,çıma olan 37k...iki kere yan sanayi getirtttim 6k...Sonuç artık servis harici parça taktırmamaya karar verdim..Mesela geçen yıl yan sanayi aks değiştirdim 300tl bu sene gene ses yepmaya başladı,servis orjinale 3000 dedi..Neyse fazla uzattık, sorununz %90 pistonun biri devre dışı, ama ateşleme, ama bobin, ama buji...şansınıza.Bu arada benim araç 2001 corolla 1.6 vvti

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kilometre: 49060
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 28, 2018, 23:13:14 »
osman kaplan bey belirtmiş,ümit şahantimor beyin önerilerini dikkate alırsınız.adana da forumda olumlu bahsedilen toyota ustası uğur yaldız(mersin yolunda) ve lpg ustası ziya toprak var,gidecek olursanız önceden telefonla irtibat kurmaya çalışın,bu arada gelebilecek diğer usta  servis önerileri de olabilir kolay gelsin.bobin orijinal adı altında çin tayvan olabilir ve maalesef aynı randımanı vermez.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Kasım 28, 2018, 23:25:03 »
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum..önerdiğiniz arkadaşlarla mutlaka irtibata geçeceğim..saygılar

Mesaj Birleştirildi: Kasım 28, 2018, 23:33:38
ümit bey selamlar..
aracım manuel..her hangi bir arıza lambası yanmadı ve şu anda da göstergelerde arıza belirtecek bir ikaz yok..ben araçtan hiç anlamıyorum maalesef..distrübütöre  kimse bakmadı bu arada..tekleme bobin takıldıktan sonra oluştu ancak değiştiren usta bunu kabul etmiyor maalesef :olu:
saygılar..

Mesaj Birleştirildi: Kasım 28, 2018, 23:42:22
baki bey çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için..sizin gibi arkadaşlar sayesinde bilgi sahibi oluyorum..saygılar :saygi:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Kasım 30, 2018, 19:13:49 »
selam..aracımın sıkıntısından haberdar olan arkadaşlar..bu gün bilgisine güvendiğim bir ustaya gittim..şöyle bir tur attıktan sonra, bu racın sente ayarı bozuk dedi..daha önce de dediğim gibi araçtan pek anlamıyorum..acaba teşhis doğru mu..saygılar..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Aralık 06, 2018, 10:07:12 »
Günaydınlar..
Aracımın sorunuyla alakalı bilgisi olan arkadaşlar..sorun sente ayarından kaynaklanıyormuş..aracımın performansı şu an gayet iyi..ancak yakıt problemini henüz çözen olmadı maalesef..sente ayarı yapılmadan önce lpg ile şehir içi km de 1.43 krş yakıyordu..sente ve gaz ayarı yapıldıktan sonra km de 1.11 krş a düştü..yine de çok fazla değil mi..bu konuda Öneri ve fikirlerinizi bekliyorum..
Saygılar...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '10
  • 20 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Aralık 06, 2018, 20:06:14 »
Sente trigerin (kayış yada zincirin) 1-2 diş önde yada geride olması mı? O ayar nasıl bozulur?
Ateşleme avansı vardı eski araçlarda yoksa o ayar mı?
Arızanız nasıl giderildi?
Kazasız sürüşler.
Benim babam TOYOTA gibi adam...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Aralık 06, 2018, 22:27:34 »
Hocam ifadede bir yanlışlık var gibi sente ayarı bozuk olan araba çalışmada bile zorluk yaşatır sizin aracın yakıtı fazla yakması çok abartılı aynı araç bende var benzinde bile sizin söylediğiniz rakamın yarısını yakıyor sizin araç LPG'de benimkinin 4 katını yakıyor bu aracın okadar yakması için motora çeşme gibi yakıt gitmesi lazım e buda mümkün olmadığına göre araçta belliki başka sıkıntılar var aracınızın elektrik tesisatı ne durumda boğaz kelebeği üzerindeki soketleri ve kablo bağlantılarında sıkıntı varmı sensörler düzgün çalışıyormu çünkü aracınızın yakıt sistemi ECU tarafından kontrol ediliyor eğer sensörler den ECU ya doğru bilgi gitmiyorsa araç düzensiz çalışır ve çok yakar.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 06, 2018, 22:29:11
Nerede ikamet ediyorsunuz ona göre usta yönlendirmesi yapalım
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Aralık 08, 2018, 09:34:56 »
Ümit hocam günaydın..
Ben aracı ustaya bıraktığımda işim gereği başında duramadım..bana söylenen sente atladığı ve arızanın giderildiği..ben aslında hiç anlamam ancak sente nasıl atlar ya da atlamışsa triger de bi sorun olmaz mı..nihayetinde araç performans olarak gayet iyi..yakıt için ise gaz ayarı yaptır demişlerdi..defalarca ayar yaptırmama rağmen en son oluru budur dediler..ve yakıt hala 1.11 krş..hiç bir usta bana ecu ya da sensör gibi terimlerden bahsetmedi..sanırım ben il adı altında, koca bir mezrada yaşıyorum  :olu:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Aralık 08, 2018, 10:28:14 »
Ümit hocam günaydın..
Ben aracı ustaya bıraktığımda işim gereği başında duramadım..bana söylenen sente atladığı ve arızanın giderildiği..ben aslında hiç anlamam ancak sente nasıl atlar ya da atlamışsa triger de bi sorun olmaz mı..nihayetinde araç performans olarak gayet iyi..yakıt için ise gaz ayarı yaptır demişlerdi..defalarca ayar yaptırmama rağmen en son oluru budur dediler..ve yakıt hala 1.11 krş..hiç bir usta bana ecu ya da sensör gibi terimlerden bahsetmedi..sanırım ben il adı altında, koca bir mezrada yaşıyorum  :olu:
Nerede ikamet ettiğinizi yine yazmamışsınız profilinizde de yazmıyorki ona göre yardımcı olalım ve lpg sistemi hangi marka kaç yıllık araç kondisyonu nasıl lastik ebatları orjinalmı hava filtresi buji ve kabloları ne durumda araç tesisatı orjinal haliyle bütün soketleri yerindeki birçok coronada tesisat arızalanıyor kes bağla yama yap olmadı iptal et şeklinde işlemler yapılıyor haliyle ECU sensör bilgisi okuyamayınca düz mantıkla araç kendi içerisinde kara düzen çalışıyor siz ikamet bilginizi paylaşın form üyesi arkadaşlarımız da tecrübeleriyle size yardımcı olmaya çalışalım eğer bana yakından uzaktan bende yardımcı olmaya çalışırım
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Aralık 08, 2018, 10:57:04 »
Ümit hocam çok teşekkürler ilgi ve alakanız için..
Ben Osmaniye merkez de ikamet ediyorum..Daha önce de belirttiğim üzere , aracı alalı 3 ay gibi bir zaman oldu..ve benden önce araca ne gibi işlemler yapıldı bilmiyorum , yani aracın geçmişiyle alakalı bir bilgim Yok..LPG atiker sıralı sistem..ne zaman takıldığı konusunda bir bilgim yok açıkcası..aracım tek marş da çalışıyor ancak devir saati hareket halinde ilken ara sıra 0 ‘a inip tekrar normale dönüyor..
söyledikleriniz de çok haklısınız lakin usta konusunda ciddi sıkıntılar yaşarken aracı götürüpte bi bakın neyi var desem, emin olun motoru kaldırıp indirirler ( sanırım ne demek istediğimi anladınız hocam)..saygılarımla.. :saygi:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Aralık 08, 2018, 11:58:49 »
Ümit hocam çok teşekkürler ilgi ve alakanız için..
Ben Osmaniye merkez de ikamet ediyorum..Daha önce de belirttiğim üzere , aracı alalı 3 ay gibi bir zaman oldu..ve benden önce araca ne gibi işlemler yapıldı bilmiyorum , yani aracın geçmişiyle alakalı bir bilgim Yok..LPG atiker sıralı sistem..ne zaman takıldığı konusunda bir bilgim yok açıkcası..aracım tek marş da çalışıyor ancak devir saati hareket halinde ilken ara sıra 0 ‘a inip tekrar normale dönüyor..
söyledikleriniz de çok haklısınız lakin usta konusunda ciddi sıkıntılar yaşarken aracı götürüpte bi bakın neyi var desem, emin olun motoru kaldırıp indirirler ( sanırım ne demek istediğimi anladınız hocam)..saygılarımla.. :saygi:
Ferit bey İskenderun'da Atiker bayi Vahit usta var kendisi eski motor ustasıdır tamircilerin bile çözemediği birçok sorunu kendisi kolaylıkla çözdü zaten 80 km lik bir yol yanına giderseniz ilgilenir sorunu da büyük ihtimalle çözer yalnız dediğim gibi ilk iş hava filtresi ve bujileri değiştirin orijinal denso buji alın zaten ucuz ondan sonra boğaz kelebeği temizliği yaptırın ve akabinde LPG için Vahit ustaya gidin düzelmesi lazım diye düşünüyorum kendisi baya tecrübeli

Mesaj Birleştirildi: Aralık 08, 2018, 12:02:13
Daha önceki msjlarda bobin değişti demiştiniz orjinalliğinden nekadar eminsiniz bide onu teyit ediniz
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Aralık 08, 2018, 15:21:16 »
Çok teşekkür ederim Ümit bey..
Söylediklerinizi dikkate alacağım..gelişmelerden sizi mutlaka haberdar ederim..saygılar..