Gönderen Konu: 252f arıza kodu.. check engine ve check vsc hk.  (Okunma sayısı 4091 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '12
  • 1 kere teşekkür edildi
252f arıza kodu.. check engine ve check vsc hk.
« : Kasım 12, 2018, 12:00:24 »
merhaba, 2012 model d4d corolla kullanıcısıyım.aracımın 157.000 de yağ değişimi yapıldı.yağ katkısı koydum markası brio veya lique molly di tam hatırlamıyorum.ertesi gün yağ bakımı uyarısı çıktı.partikül için yakıta partikül temizleyici ekleyip rejenerasyonunu yaptım(birsonraki depoda enjektör-sistem temizleyici de kullandım) yağ bakım yazısını resetledim ama her kontakta yeniden çıktı.
aracım şu an 164.000 km de. dün şehir içi seyir halinde iken motor arıza lambası ve vsc lambası yandı.(ara sıra abs lambası da yanıyor.)
aracı bilgisayara bağladığımda 252f diye bir kod aldık.internette pek birşey bulamadım.yabancı bir sitede yağ seviyesi yüksek diye bir açıklama var.aracın yağ çubuğunda 2.çizginin 3-4 mm üzerinde yağ seviyesi gözüküyor.ustam normal dedi.

forumdaki benzer konular çok eski tarihli olduğu için hortlatmak istemedim.birtanesinde 3000 devir geçmediği yazıyor.ama benim araçta devir veya çekişten düşme sorunu da yok.

varmı bir fikri olan.yol gösterecek.yardım ve fikirlerinizi bekliyorum.
iyi forumlar.

Toyota Club Türkiye

252f arıza kodu.. check engine ve check vsc hk.
« : Kasım 12, 2018, 12:00:24 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3398 kere teşekkür edildi
Ynt: 252f arıza kodu.. check engine ve check vsc hk.
« Yanıtla #1 : Kasım 12, 2018, 18:33:42 »
P252F motor yag seviyesi çok yuksek arizasi.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 12, 2018, 21:01:51 »
P252F motor yag seviyesi çok yuksek arizasi.

teşekkür ederim.o zaman yabancı sitedeki bilgiler doğru.
tamam da ben yağ değişimi yapalı yaklaşık 6 ay oldu.
ilk anda vermesi gerekmezmiydi bu hatayı?

aracın yağ seviyesi neden yükselebilir?
birde vsc ile ne alakası var ?
sadece fazla yağı aldırmakla düzelirmi yoksa başka yerlere de bakmak gereklimi ?
hadi bakalım kafamda deli sorular  :blink:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 12, 2018, 21:16:20 »
teşekkür ederim.o zaman yabancı sitedeki bilgiler doğru.
tamam da ben yağ değişimi yapalı yaklaşık 6 ay oldu.
ilk anda vermesi gerekmezmiydi bu hatayı?

aracın yağ seviyesi neden yükselebilir?
birde vsc ile ne alakası var ?
sadece fazla yağı aldırmakla düzelirmi yoksa başka yerlere de bakmak gereklimi ?
hadi bakalım kafamda deli sorular  :blink:

Yağ seviyesi uyarısı yağ basıncı ile sağlandığından sistem belli bir miktardaki fazla yağı absorbe edebiliyor ancak rejenerasyon gibi durumlarda yağ basıncı koruma amaçlı yüksek seviyede sabit tutulmaya çalışıldığından bu uyarıyı belli bir süre sonra almanız gayet normal, hatta rejenerasyon olmasa bile bir süre devirli kullanım sonrasında da alabilirsiniz,

VSC ile alakası biraz uzun bir konu, kısaca bahsetmek gerekir ise VSC kelebek boğazı kontrolü ile motor çekişini düşürerek çalışır ancak bu işlem esnasında motorda kompresyon oranı yükselir, yağ seviyesinin yüksekliği esnasında kompresyon yükselir ise silindir içi yağlama yada yağ basıncı sebebi ile kaçaklar gibi durumlar olmaması adına VSC devre dışı kalır,

Fazla yağı doğru oranda alabilmeniz epey zahmetli olacaktır, mümkün ise yağı komple değiştirmeniz ve kullanıcı el kitabınızda belirtilen (muhtemelen 3.9lt) miktarda, ACEA C2 onayına sahip bir motor yağı kullanmanız menfaatinize olacaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 13, 2018, 02:55:31 »
çok açıklayıcı bir cevap olmuş.teşekkür ederim bu bilgiler için.
bende yarın şunları yapmayı planlıyordum :

1.si yağı komple temiz bir kaba boşaltıp lt. ölçümünü doğru oranda yapıp,eğer yağda bir bozulma karışma vs. gibi bir durum yoksa geri koymaktı.çünki yağ değişimi yapılalı 7.000 km oldu çöpe gitsin istemiyorum.yağda sıkıntı varsa tabiki yeni yağ koyulacak..

2.si hazır lifte alıp yağ boşalmışken yağ sensörünü söküp kontrol etmek istiyorum.değişimde kullandığım yağ katkısı sensöre yapışmış tıkamış vs. olabilirmi göreyim diye.çünki yağ değişiminin ertesi günü yağ bakımı yazmıştı ekranda...

bunlar dışında şunu da kontrol etsen iyi olur diyebileceğiniz bir nokta varmı ?
Saygılarımla.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3398 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 13, 2018, 08:52:26 »
Bence araç yag'a mazot karistiriyor.
O nedenle yagi komple degistirin.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyota candır gerisi heyecandır.
  • Kilometre: 102000
  • 51 kere teşekkür etti
  • 69 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 13, 2018, 10:11:23 »
Yağ katkısı seviyeyi arttırmış olabilir ne kadar yağ konuldu?...  Ayrıca yağ katkısı koyulmasını tavsiye etmiyorum, köpüklenme olduğunu duymuştum... motor iç temizliği yaparak 5W-40 tam sentetik yağ koymanızı tavsiye ederim...
Avensis Elegant Extra 1.6

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 13, 2018, 11:42:31 »
ahmet güve beyin değerlendirmesi dikkat çekici,mazot yağa karışıyorsa,yeni yağ koymanızda bir süre sonra aynı sonucu verecektir.bu nedenle bu hususun öncelikle bertaraf edilmesi gerekir,dfp filtresi tıkanması veya enjektörlerin işemesi gibi muhtemel arızaları öncelikle ortadan kaldırmak faydalı olur.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 13, 2018, 12:49:34 »
çok açıklayıcı bir cevap olmuş.teşekkür ederim bu bilgiler için.
bende yarın şunları yapmayı planlıyordum :

1.si yağı komple temiz bir kaba boşaltıp lt. ölçümünü doğru oranda yapıp,eğer yağda bir bozulma karışma vs. gibi bir durum yoksa geri koymaktı.çünki yağ değişimi yapılalı 7.000 km oldu çöpe gitsin istemiyorum.yağda sıkıntı varsa tabiki yeni yağ koyulacak..

2.si hazır lifte alıp yağ boşalmışken yağ sensörünü söküp kontrol etmek istiyorum.değişimde kullandığım yağ katkısı sensöre yapışmış tıkamış vs. olabilirmi göreyim diye.çünki yağ değişiminin ertesi günü yağ bakımı yazmıştı ekranda...

bunlar dışında şunu da kontrol etsen iyi olur diyebileceğiniz bir nokta varmı ?
Saygılarımla.

Rica ederim,

7000km. kısa bir süre değil, dur/kalk kullanım ile yaklaşık %50 gibi çalışma saati farkı ortaya çıkarabilir,

Çıkan yağın gramajını doğru hesaplayamazsınız çünkü eski yağdan minimum 100ml. karter içerisinde kalır ayrıca çıkan yağın sorunlu olup olmadığını laboratuvar'da incelemeyecekseniz anlamanız neredeyse imkansız,

Yağ basınç sensöründe sorun olacağını sanmıyorum, çalışma mantığı basittir, ya çalışır ya çalışmaz ama kullandığınız yağ, yağ katkısı ve neden kullandığınızı da belirtebilirseniz daha derine inebiliriz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 14, 2018, 14:09:57 »
yanıtlar için çok teşekkür ederim.
ustamızın bel rahatsızlığından dolayı anca bu gün müdahale edebildik araca.biraz uzun yazıcam artık kusuruma bakmayın :)

yağımızı tamamen dışarıya ölçekli bir kaba aldık tam tamına 4 lt. yağ çıktı.
ustamızın deneyimleri doğrultusunda yağa mazot veya su karışmadığı kanaatine vardık.formunda bir değişiklik göremedi. 252f hatamız extra koyduğumuz yağ katkısının seviyeyi yükseltmesi sebebi ile çıkıyormuş.bu aynı zamanda benim yağ değişim ertesi gün çıkan ve birtürlü resetlenmeyen oil maint. yazısının sebebi olduğu kanaatine vardık.
filtrede ve karterde 100 er ml. yağ kaldığını varsayarak 3.7 lt.lik yağı geri koyduk.hatayı sildik ve f252 kayboldu.

farklı bir sekmede 2463 bilinmeyen hata diye bir kod daha çıktı.partikül filtresi kurum birikimi diye bulduk internette.. sonuç olarak aracımızın vsc ile birlikte motor arıza ışığı yakma sebebi bu gibi gözüküyor.

bunun üzerine rejenerasyon yapmak için aracı 15-20 dk. 3000 devirde düz yolda kullandım.sanırım sadece rejenerasyon ile kurtulacak durumda değil dpf.
bu durumda dpf. temizleyici yakıt katkısı mı kullanayım çözüm olurmu?
yoksa direkt dpf temizliği mi yaptırayım bilemedim
dpf temizletmenin bi zararı olurmu ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Kasım 14, 2018, 14:54:18 »
Burak bey hiçbir yağ katkısını kullanmanızı tavsiye etmem o yağ katkıları yağın moleküler yapısını bozmaktadır bazı sitelerde yağ yakan araçlarda etkili olduğu şeklinde yorumlar olsa da aldanmayın adamın aracı zaten 4 lt yağ alıyor yarım lt de katkı ekleyince fazlalaşıyor karter içinde ve kanallardaki yapıda ekleyince fazlalık 1 lt yi buluyor araç sahibide gerçekten yağ yakmayı kestiğini zannediyor dtf temizliği konusunda araç km si ve kullanılan yakıt ve sürüş tarzı bile değişkenlik gösterir ama katkı katıp denemek kolay olan yöntem kolaydan zora gitmek daha mantıklı olur
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Kasım 15, 2018, 02:17:51 »
aracın hiçbir arızası yoktu aslında yağ değiştirirken.yağ geçmişini de bilmiyodum açıkçası aracı aldığımda.zararı yok enazından faydalı olur dedi ustam ve kattık.motor biraz daha sessiz çalışmaya başladı gibi geldi bana.tabi bu durum beklenti içerisinde olduğum için de öyle hissettirmiş olabilir.
bu ikisinden biriydi geçmiş tarih hatırlamıyorum sanki soldaki förch olanı kullandık.

dpf temizliği için yakıt katkısı işe yaramazsa yıkatma çözüm veya sıkıntı olurmu yaptıran varmı ?