Gönderen Konu: Kalorifer Sol Taraf Sıcak, Sağ Taraf Soğuk Üflüyor  (Okunma sayısı 67487 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 210000
  • Model Yılı: '04
  • 27 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
Merhaba .aracı yeni aldım corolla sol 2004.Kalorifer açıkken aracın sol tarafı sıcak üflüyor sağ tarafı soğuk üflüyor.Yani tam orta kısımdan sonra farklı üflüyor.Camdan ayak kısmına kadar aynı şekilde üflüyor.Klimada  iki taraf soğuk üflüyor ama sağ taraf sol tarafa göre 2-3 derece sıcak üflüyor .

Bunun çözümü nedir ? .Elektirkçi göğüsün sökülmesi gerektiğini söylüyor !

Teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
Ynt: Kalorifer Sol Taraf Sıcak, Sağ Taraf Soğuk Üflüyor
« Yanıtla #1 : Ekim 26, 2018, 17:21:28 »
Muhtemel kalorifer peteğinde tıkanıklık vardır . Tıkalı olan taraf sıcak üflemez soğuk üfler . Sanayide oto kalorifer işi yapan yerler kalorifer petek temiligi yapıyorlar motor bölgesi tarafından giriş çıkış vanalarına dışardan cihaz bağlayarak devir daim ettirmek sureti ile temizliyorlar . Birde aracın motor suyu antifrizini  yenilerseniz onunda kireç ve pas gibi maddeleri çözme özelliği vardır  .İşlemden sonra oda kalorifer radyatöründeki kanalları açmaya yardımcı olacaktır .Bunun dışında farklı bir sorun varsa oto elektrikçisi veya Toyota özel servisleri arızaya bir yorum getirecektir .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ekim 26, 2018, 18:47:30 »
göğüsün sökülmesi takılması 2-3 günlük iş,astra bizi çok yormuştu,bu nedenle önerildiği gibi önce petek temizliği ve antifriz yenilemesi ile işe başlayın ,sonuç alınamıyorsa başka bir elektrikçinin de fikrini alarak bulunduğunuz yerde özel toyota servisinde veya bu işleri yapan iyi bir elektrikçi göğsü söksün.klepede kırıklık veya benzeri bir sorun olabilir.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 27 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ekim 27, 2018, 22:35:45 »
Muhtemel kalorifer peteğinde tıkanıklık vardır . Tıkalı olan taraf sıcak üflemez soğuk üfler . Sanayide oto kalorifer işi yapan yerler kalorifer petek temiligi yapıyorlar motor bölgesi tarafından giriş çıkış vanalarına dışardan cihaz bağlayarak devir daim ettirmek sureti ile temizliyorlar . Birde aracın motor suyu antifrizini  yenilerseniz onunda kireç ve pas gibi maddeleri çözme özelliği vardır  .İşlemden sonra oda kalorifer radyatöründeki kanalları açmaya yardımcı olacaktır .Bunun dışında farklı bir sorun varsa oto elektrikçisi veya Toyota özel servisleri arızaya bir yorum getirecektir .

Söylediklerinizi bugün aynen uyguladım
Radyatör temizliği yapan birine gittim deneme yapıldı ama olmadı radyatörde taşlaşma olduğu biraz daha zorlarsak patlatma riski olacağını bunun yerine petek değişimi yapılması gerektiği söylendi. Antifirizde değişti ama  sonuç aynı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ekim 28, 2018, 00:45:26 »
Söylediklerinizi bugün aynen uyguladım
Radyatör temizliği yapan birine gittim deneme yapıldı ama olmadı radyatörde taşlaşma olduğu biraz daha zorlarsak patlatma riski olacağını bunun yerine petek değişimi yapılması gerektiği söylendi. Antifirizde değişti ama  sonuç aynı.
antifriz öyle hemen açmaz yavaş yavaş açılır tabi taşlaşma olan bölümde su geçecek kadar boşluk kaldıysa değişim için söktürürseniz radyatör yan kapakları metalse değişim yapmayın şişletme yaptırın çünkü orjinalin yerini hiçbiri tutmaz orjinalin yeniside baya pahalı olduğu için mümkünse eldekinin tamirine bakın

Mesaj Birleştirildi: Ekim 28, 2018, 00:46:40
Dedikleri gibi taşlaşma varsa şişme yapma ihtimali de var
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 220000
  • 85 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ekim 29, 2018, 01:15:21 »
selamlar. aracınızda resmini eklediğim göğsün içinde sağda ve solda bulunan sıcak ve soğuk hava ayarlayan parça var. sizin sağ taraftaki parça muhtemelen soğuga ayarlanmış. iyi bir elektrik ustası eliyle bu parçanın sıcak ayarına getirecek. yazında soğuk ayarına getirecek. normalde değişmesi gereken parça ama fiyatı pahalı. benimde 2004 avensisimdede aynı sorun vardı ustamız halletti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ekim 29, 2018, 12:13:11 »
Fatih beyin dediğinin sebep olacağını düşünüyorum ben de. Aracınızdaki klima digital mi manuel mi? Dijitalse aktüatörin içindeki dişli kırılmıştır. Manuelse ayarı sağlayan tel çıkmış olabilir. Torpidoyu sökerek bunlar görülebilir.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ekim 29, 2018, 13:04:12 »
bahsettiğim klepeye benziyor,inşallah öyle değildir.astra için servis 1455 euro istemişti,kümbetle ilgisi var diye,sonra sanayide uydur kaydır bir şey yapıldı.1000 tl gibi rakam ödemiştik,göğüs söküldü 2-3 günlük iş oldu,ayar düğmesini ortalarda kullanın demişlerdi.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 290000
  • 21 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ekim 29, 2018, 17:42:02 »
Belki işinize yarar bu çözüm. Aracım 2004 avensis 2.0
İSRA-37

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 90000
  • Model Yılı: '11
  • 5 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 13, 2018, 23:29:12 »
Benim araçtada yanı sorun var. 2004 avensis, sağ bölmeyi ayarlayan kontrol panelinde sorun var. Peteklerde sorun olsa sağ bölmedende sıcak gelmez. Sorunu çözerseniz, yazarsanız sevinirim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 27 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Aralık 13, 2018, 21:44:05 »
Benim araçtada yanı sorun var. 2004 avensis, sağ bölmeyi ayarlayan kontrol panelinde sorun var. Peteklerde sorun olsa sağ bölmedende sıcak gelmez. Sorunu çözerseniz, yazarsanız sevinirim

Malesef çözemedim.Ustalar petekte taşlaşma olduğunu ve bunun çözümü için konsolun sökülmesi gerektiğini söylediler.Bende hiç o işe girmedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Aralık 27, 2018, 11:34:05 »
benim accorddumda da aynı sıkıntı var. Sağ kısım sıcak üflerken sol kısım soğuk üflüyor, çok zaman sonra kısık ayardayken sıcak gelmeye başlıyor ama sağ kısma göre sıcaklık yine çok etkili değil. Uzun yolculuklarda çok sıkıntı değilde sabahları buğulanmayı çözmesi zaman alıyor. Yazında klimayı açtığımda aynı sıkıntıyı soğuk üflerken yaşıyorum. Sağ tarafın üfleme şiddeti daha yüksekken sol taraf daha narin üflüyor. Ustalara götürmeye gözüm korkuyor nasıl çözecez bu işi bilemedim.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • fani dünyayı kurtarayım derken ebedi hayatı unutma
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 25 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Aralık 27, 2018, 19:35:59 »
Bendede 1.33 corolla var lpg li 2014 model,benimde sağ taraf soguk üflüyordu alt üst komple,temizlediler petekleri bir devirdaim cihazıyla 1,2 gün düzeldi sonra yine aynı oldu.
Ustaya tekrar gittim,lpg için t atıyorlarya onları değiştirelim dedi suyun hızını kesiyor diye,bağlantıyı seri yaptık düzeldi,t yi söktü düz boruyla ek yaptı,
1998 doğan slx 1.6 i.e // 2003 kangoo 1.5 dci
2007 doblo 1.9 jtd // 2007 connect 1.8 tdci
2010 fiorino 1.3 mjet // 2010 era 1.5 crdi//2011 avensis lpg//2013 honda civic  lpg//2014 corolla 1.33 lpg,2011 1.6 avensis(yeniden)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Aralık 28, 2018, 08:20:33 »
Bendede 1.33 corolla var lpg li 2014 model,benimde sağ taraf soguk üflüyordu alt üst komple,temizlediler petekleri bir devirdaim cihazıyla 1,2 gün düzeldi sonra yine aynı oldu.
Ustaya tekrar gittim,lpg için t atıyorlarya onları değiştirelim dedi suyun hızını kesiyor diye,bağlantıyı seri yaptık düzeldi,t yi söktü düz boruyla ek yaptı,

3 yıldır araba bende ilk aldığım sene sorun yoktu son iki senedir bu şekilde ama  bu yıl daha bariz bir şekilde ısıtmıyor, ısıtsada çok geç ısıtıyor.
Bu petek temizleme olayını kaç liraya yapıyorlar?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Aralık 28, 2018, 10:00:11 »
Arkadaşlar petek temizleme sistem yıkama gibi olaylara girmeden önce radyatör kapağı,devirdaim pompası,ve soğutma sıvısının sağlıklı olduğundan emin olunuz,araçta LPG varsa regülatör su bağlantı aparatlarının sağlam olduğundan ve kelepçeleri bin tam sıkılı olduğundan emin olunuz ve aynı zamanda soğutma sisteminin havasını tam alınız ve termostat sağlığı ısıtmada aynı zamanda soğutmada çok önemlidir açık kalan termostat aracın geç ısınmasına bozuk devirdaim yapmasına aynı zamanda geç soğumasına neden olur eğer araçta düzenli olarak antifriz kullanılmışsa kalorifer peteği kolay kolay tıkanmaz.
Radyatör kapağının basıncı tutmaması devirdaim de eksiklik oluşturur,yazıda bahsettiğim parçalar sorun olmasada düzenli periyotlarda değişmesi gerekli özellikle devirdaim pompası ve termostat düzenli kontrol edilmeli.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Aralık 31, 2018, 10:01:16 »
Arkadaşlar petek temizleme sistem yıkama gibi olaylara girmeden önce radyatör kapağı,devirdaim pompası,ve soğutma sıvısının sağlıklı olduğundan emin olunuz,araçta LPG varsa regülatör su bağlantı aparatlarının sağlam olduğundan ve kelepçeleri bin tam sıkılı olduğundan emin olunuz ve aynı zamanda soğutma sisteminin havasını tam alınız ve termostat sağlığı ısıtmada aynı zamanda soğutmada çok önemlidir açık kalan termostat aracın geç ısınmasına bozuk devirdaim yapmasına aynı zamanda geç soğumasına neden olur eğer araçta düzenli olarak antifriz kullanılmışsa kalorifer peteği kolay kolay tıkanmaz.
Radyatör kapağının basıncı tutmaması devirdaim de eksiklik oluşturur,yazıda bahsettiğim parçalar sorun olmasada düzenli periyotlarda değişmesi gerekli özellikle devirdaim pompası ve termostat düzenli kontrol edilmeli.
Ümit hocam değerli bilgiler için teşekkürler. Benim aracımda bu yıla kadar böyle bir sorun yoktu ki şuan Samsundayım. Samsundan önce Konya ve Erzurum'daydık orada bu sıkıntıyı yaşamamıştım. Sol tarafın üfleme hızı sağa göre yine düşüktü ama ısıtmada sorun yaşamıyordum. Şimdi sol kısımdan hava çok çok geç geliyor ve sağ tarafa göre çok sıcak gelmiyor. Sağ kısımdan gelen sıcak havaya elimi 10-15 sn tuttuğumda yakma derecesine geliyor hatta. Bunun için ustaya gitmeden benim yapabileceğim bir şey var mıdır acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Aralık 31, 2018, 12:52:42 »
Ümit hocam değerli bilgiler için teşekkürler. Benim aracımda bu yıla kadar böyle bir sorun yoktu ki şuan Samsundayım. Samsundan önce Konya ve Erzurum'daydık orada bu sıkıntıyı yaşamamıştım. Sol tarafın üfleme hızı sağa göre yine düşüktü ama ısıtmada sorun yaşamıyordum. Şimdi sol kısımdan hava çok çok geç geliyor ve sağ tarafa göre çok sıcak gelmiyor. Sağ kısımdan gelen sıcak havaya elimi 10-15 sn tuttuğumda yakma derecesine geliyor hatta. Bunun için ustaya gitmeden benim yapabileceğim bir şey var mıdır acaba?
Selman bey hava yönlendirme klepelerindemi sorun var yoksa gelen havanın derecesindemi sıkıntı var tam anlayamadım.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Aralık 31, 2018, 12:57:36 »
Selman bey hava yönlendirme klepelerindemi sorun var yoksa gelen havanın derecesindemi sıkıntı var tam anlayamadım.

Klepelerde sorun olsa yazın klimada da sorun olur sanırım. Soğuk üflemesinde sıkıntı yok. Ama sıcak konumda hem üfleme şiddetinde hemde sıcaklık derecesinde sıkıntı var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 182000
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Şubat 26, 2019, 12:25:36 »
sanırım sorun havalandırma klepesini yönlendiren motorda bulundan dişliden kaynaklı olabilir. hem ses yapıyor trrrttt gibi :) avensis corolla lexsus  toyotaların tamamında bu motordan var gibi türkçe kaynak var bir arkadaş paylaşmış. benim avensis araçta da var aynı sorun havalar biraz düzelsin bende aynı şekilde yapacğım.
Toyota Avensis t25 klimadan gelen sesin çözümü...Toyota Avensis t25 air mix servo fixing repair

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Şubat 26, 2019, 15:52:41 »
Klepelerde sorun olsa yazın klimada da sorun olur sanırım. Soğuk üflemesinde sıkıntı yok. Ama sıcak konumda hem üfleme şiddetinde hemde sıcaklık derecesinde sıkıntı var.
sıcağa çevirdiğinizde tam kapatmıyor olabilir,genelde sıcak kullanımda dış hava girişi açık olur camlarda buğlanma olmasın diye taze hava girişi açık konumdayken havanın akışı zayıf olur kapandığında üfleme şiddeti artar,soğuk üfleme de kapalı kullanıyorsanız fark edebilir diğer ihtimalde kalorifer radyatörü tıkanmış olabilir.
TOYOTA CORONA 3S FE