Anket

Sürücü kapısını hangi eliniz ile açıyorsunuz?

Sağ
Sol

Gönderen Konu: Sürücü kapısını hangi eliniz ile açıyorsunuz (içeriden) ?  (Okunma sayısı 1451 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Selam;
Sonu, ileri sürüş tekniklerini de ilgilendiren bir konuya değinmekte fayda var.
Başlıkta da belirttiğim gibi soru; sürücü kapısını hangi eliniz ile açıyorsunuz?

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 102201
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
Ynt: Sürücü kapısını hangi eliniz ile açıyorsunuz?
« Yanıtla #1 : Ekim 15, 2018, 19:18:12 »
Sol
Soldan direksiyonlu oldugu icin olsa gerek.
iceriden genelde sol ama sagla da actigim oluyo
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 10000
  • Model Yılı: '16
  • 6 kere teşekkür etti
  • 29 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ekim 15, 2018, 19:18:59 »
Sol kol

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '17
  • 108 kere teşekkür etti
  • 148 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ekim 15, 2018, 19:19:56 »
Sürücü kapısını sol el ile. Yolcu kapısını sağ el ile açıyorum. Öbür türlü zor olur zaten. Şöför kapısını sağ elle sonuna kadar açmak çok zor olmaz mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ekim 15, 2018, 19:21:20 »
Güvenlik amacıyla sağ el. Dutch reach kuralı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 10000
  • 6 kere teşekkür etti
  • 29 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ekim 15, 2018, 19:23:05 »
Aras girerken diye düşündüm sol dedim. Icerdeyken sağ kol

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 108 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ekim 15, 2018, 19:25:05 »
Bence başlığı değiştirin çünkü ben araca giriş sırasında kullanılan el olarak algıladım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Tam yazacaktım Koray bey açıklamış zaten.
Hollanda'da en üst öncelikli olan bisikletliler olduğu için böyle bir kural var. İstediği kuralsızlığı yaparsa yapsın bisikletliye vurursanız geçmiş olsun. Hollanda ve Almanya'da en çok zorlandığım konu özellikle sağa dönüşlerde bisikletlilere dikkat edilmesiydi ve Türkiye'den alışkanlıkla yayaları unutmazken bisikletlere alışkanlık olmadığı için hem unutuyordum.  :rofl: :rofl: Neyse ki çok şükür hiç denk gelmedik ama çok sıkıntılı bir durum.
Bizde ise soldan bisikletli geçmeyeceği için böyle bir alışkanlık yok, dikiz aynasından bakmak yetiyor bizim millete. :D
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 108 kere teşekkür etti
Bilmiyordum ama bundan sonra uygulamak için azami gayret sarfedeceğim. Vesile olan herkese teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '13
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
Bu alışkanlıkla ilgili bir durum. Kapıyı sağ elle bile açsanız arka tarafı kontrol alışkanlığı ve bilinci yerleşmediği müddetçe araçtan inmeye odaklandığımız için doğrudan kapıyı açarız.

Ben genelde acil bir iniş yapmıyorsam sol elle kapıyı açarken sol dikiz aynasından arkayı kontrol ediyorum. Ancak bazen dalgınlık, bazen unutkanlık, bazen de aceleci olduğum durumlarda bakmadan açtığımda olabiliyor. Bu durum yüzde 10 u bulmaz.

Sonuç olarak kapıyı açmadan önce ister kapıyı aralayıp, isterse aynadan arka taraftan gelen bisiklet, motor veya araç olup omadığını kontrol etme bilincinin yerleşmesi gerekir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '14
  • 226 kere teşekkür etti
  • 230 kere teşekkür edildi
İçerideyken sağ el ile.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
genellikle sol el ile açılıyor ama mutlaka orta aynadan ve sol dikiz aynasından kontrol ediyorum.diğer taraftan özellikle park etmiş araçların kapısının kontrolsüz olarak birden açılacağını varsayarak sağ tarafa bir kapı mesafesinde yaklaşmamaya çalışıyorum,çocuklarımı da ikaz ediyorum.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Amaç, arkadan gelen trafiği kontrol etmek ve bunun unutulmamasını sağlamak. Basit gibi görünen bir alışkanlık, güvenlik açısından çok önemli olabiliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Dört Dörtlük Şehir (44) MALATYALI
  • Araç: ---
  • 215 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
trafikte az bilinen kurallardan biri paylaşım için  hakan bey'e teşekkürler.  :alkis: tecrübe sahipleri tarafından başka ince detaylar trafikte az bilinen önemli

kurallar başlığı altında paylaşılırsa iyi olur kanaatindeyim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
öncelikle süper bir konu. çok önemli. ben sol el ile açıyorum lakin sol ile açarken aynı zamanda hızlı bir şekilde sağ elimle kolçağı yakalayıp kapının tam açılmasını engelliyorum. hızlıca arkayı kontrol edip çıkış işlemini gerçekleştiriyorum. çünkü ben bisikletçiyim. bir bisikletli olarak sol kapı açılmaları bizim kabuslarımızdandır. çok defa kazalar yaşandı. bu kuralı bilmeme rağmen her daim temkinli açardım. aynen de devam edeceğim. allah  razı olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
videoları izledikten sonra rusların da bize çok benzediğini veya benzer davranışlar içinde olduğunu,sadece sürücünün dikkatsiz kapı açmalarının olmadığını ,araçta bulunan yolcularında özellikle gidiş yönü sol kısma park edildiğinde daha dikkatsiz davrandıklarını ve  özellikle kucağındaki bebekle inmeye çalışan annelerin daha dikkatli olmaları gerektiğini,ayrıca sürücünün herkesi bu konuda inerken ve binerken uyarı ve çevre kontrolunu sağlamak zorunluluğunun olduğunu düşünüyorum.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
videoları izledikten sonra rusların da bize çok benzediğini veya benzer davranışlar içinde olduğunu,sadece sürücünün dikkatsiz kapı açmalarının olmadığını ,araçta bulunan yolcularında özellikle gidiş yönü sol kısma park edildiğinde daha dikkatsiz davrandıklarını ve  özellikle kucağındaki bebekle inmeye çalışan annelerin daha dikkatli olmaları gerektiğini,ayrıca sürücünün herkesi bu konuda inerken ve binerken uyarı ve çevre kontrolunu sağlamak zorunluluğunun olduğunu düşünüyorum.

ruslar kesinlikle ahlak-görgü kuralları olarak bize çok benziyorlar. onlarda insanlara-çevreye duyarsız, saygısız. ama bir fark var. oda polisleri. bizim polise memleketten gir ceza yazdırmazsın ne bileyim iki muhabbet et sıkıntı yok. rus polisler o leş lada polis arabalarıyla bile olsa siren yakıp derhal suçluya cezasını veriyorlar. aynı amerikan polisleri gibi. bunu nereden biliyoruz fail videolarından. dash cam rusya da zorunlu olduğu için internette çokça bu videolardan bulabilirsiniz. önüm tek yön cadde. çok sık şekilde ters istikamet ihlali yapılıyor. daha dün polisle ters yönden giden araç kafa kafaya geldi. polis o polis kornasından dat dat bastı hayırdır der gibi adamda el kol yaptı pardon şeklinde polis yol verdi ve adam ters istikamete gitmeye devam etti. böyle bir ülkemiz var. ne cezamız ceza ne uygulama uygulama. yazık bize. haklı hakkını kendi yöntemleriyle arayınca suçlu oluyor. ceza kanunlarının derhal değişmesi lazım. ve o cezaları uygulayacaklar memurlar lazım.