Gönderen Konu: firen disk ve balata tavsiyesi  (Okunma sayısı 6083 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 181430
  • Model Yılı: '08
  • 7 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
firen disk ve balata tavsiyesi
« : Ekim 01, 2018, 19:41:29 »
herkese merhaba,

2008 corolla dizel aracım var. fren diskleri ve balatalarının değişim zamanı geldi. Yetkili servis işçilik dahil 2.000 TL civarinda fiyat verdi. Bosch car servis'ten fiyat aldım. 1.250 TL - 1.450 TL arasında fiyat verdi. (Yetkili serviste bosch marka ürün kullanıyor ama arada uçurum var, nedenini de anlayamadım.) üstatlardan tavsiye beklemekteyim.

hayırlı akşamlar.
2008 corolla elegant mmt

Toyota Club Türkiye

firen disk ve balata tavsiyesi
« : Ekim 01, 2018, 19:41:29 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
Ynt: firen disk ve balata tavsiyesi
« Yanıtla #1 : Ekim 01, 2018, 19:51:53 »
Tem Toyota Ufuk Beyden öğrenin. Güzel ürünleri var. Gerçekten fren disk ve balata fiyatları uçmuş durumda. Servisten uzak durun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ekim 01, 2018, 20:21:10 »
üstat, bugün orayı da aradım. .Yetkili servis ile hemen hemen aynı fiyatı verdiler. Ön balatalar farklı bir marka ön arka disk ve arka balata orijinaldi yanlış hatırlamıyorsam. fiyat olarak bosch car servisten aldığım fiyat makül geldi ama ürünleri nasıldır bilmiyorum.
2008 corolla elegant mmt

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ekim 01, 2018, 20:24:33 »
Bosch da kullandım sorunsuzdur. Bana trw daha iyi geldi. Şu an benim araçta trw balata var çok iyi. Fiyatı boschtan pahalı.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 01, 2018, 20:30:50
Bilindik sitelerden bosch veya trw alıp ( en hesaplıyı araştırarak) dışarda iyi bir ustaya uygun fiyatla taktırmak en doğrusu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ekim 01, 2018, 20:43:04 »
herkese merhaba,

2008 corolla dizel aracım var. fren diskleri ve balatalarının değişim zamanı geldi. Yetkili servis işçilik dahil 2.000 TL civarinda fiyat verdi. Bosch car servis'ten fiyat aldım. 1.250 TL - 1.450 TL arasında fiyat verdi. (Yetkili serviste bosch marka ürün kullanıyor ama arada uçurum var, nedenini de anlayamadım.) üstatlardan tavsiye beklemekteyim.

hayırlı akşamlar.
Balata,fren hidroliği kaliper bakımı anlarımda disk lerde sıkıntı yoksa neden değiştirmeyi düşünüyorsunuz
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ekim 01, 2018, 20:55:02 »
aracımda yüksek hızlarda frene basıldığında direksiyonda titreme vardı, dur kalk trafikte frene basıldığında hafiften sola doğru dönüyordu direksiyon. hafta sonu servise götürdüm. ustayla görüştüm biraz. arka disklerde morarma ve küflenme var dedi. disk'te çiziklerde vardı. arkaları değiştirmeni tavsiye ederim dedi. bugün tekrar gittik. önler 1.000 km arkalar ortalama 3.000 km daha gider dedi. bende fiyat ve tavsiye arayışına başladım.
2008 corolla elegant mmt

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ekim 01, 2018, 22:18:36 »
aracımda yüksek hızlarda frene basıldığında direksiyonda titreme vardı, dur kalk trafikte frene basıldığında hafiften sola doğru dönüyordu direksiyon. hafta sonu servise götürdüm. ustayla görüştüm biraz. arka disklerde morarma ve küflenme var dedi. disk'te çiziklerde vardı. arkaları değiştirmeni tavsiye ederim dedi. bugün tekrar gittik. önler 1.000 km arkalar ortalama 3.000 km daha gider dedi. bende fiyat ve tavsiye arayışına başladım.
Uğur bey disk kalınlıklarında bariz bir incelme yoksa torna işlemi işinizi görür boşuna disk masrafına gşrmeyin derim frene basınca sallama disklerdeki dalgalanmadan olur torna işlemi sonrası düzelir tabiki yumuşak bir balata kullanmanız dahada konforlu olacaktır
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ekim 01, 2018, 23:04:09 »
ümit bey, yumuşak balata için tavsiye edebileceğiniz bir marka var mı? (trw, bosch vb.)
2008 corolla elegant mmt

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Ekim 01, 2018, 23:32:43 »
ümit bey, yumuşak balata için tavsiye edebileceğiniz bir marka var mı? (trw, bosch vb.)
Uğur bey bu sorunun cevabı aslında @Ufuk Sönmez (16363) beyde benim daha önceden tecrübe ettiğim trv çok iyiydi ama bir ara bulamadım tedarikçi firma da sıkıntı olduğunu söylediler bu araca Bosch marka aldım biraz uzun basmada ses yapıyor ama çok rahatsız edici değil zaten pek fren kullanmam genelde kompresyon yaparım ama trv bulsam kesinlikle değiştirirdim tek dezavantajı çabuk bitiyor sık kullanımda en fazla 1 yıl gidiyordu tabi o zamanlar ayda 2500 km yol yapıyordum işe gidip gelmek için tabi ufuk bey daha iyi bir marka önerisi yapabilir

Mesaj Birleştirildi: Ekim 01, 2018, 23:37:45
Ayriyeten illaki disk değişimi yaparım derseniz mutlaka orjinal olması veya daha kaliteli olması lazım piyasadan Bosch ve türevi diskleri alıp takmayın başınız ağrır uğraşır durursunuz benim tavsiyem aracınız üzerindeki orjinal diskler çok incelmemişse torna yaptırmanız olacaktır torna işlemi yapılırken aynı zamanda diskin foryaya oturduğu yerlerinde temizlenmesi gerekli pürüzsüz oturması lazım yoksa sallamalar devam eder mümkünse araç üzerinde sökmeden torna işlemi yapan yerlerde yaptırmanız daha sağlıklı olur
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • "Başkalarının kusurunu örtmekte gece gibi ol"
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ekim 03, 2018, 08:36:53 »
Disk kalınlıkları ölçülüp, kurtarıyorsa torna yaptırmak daha ucuza mal olur. Yerli marka balatalar kullanın. Kale, beşer vs. Paramız ülkemizde kalsın.
“Ne söyleyeyim?” diye düşünmek, “Niçin söyledim?” diye düşünmekten hayırlıdır.
Sadi Şirazi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Ekim 03, 2018, 09:42:27 »
Disk kalınlıkları ölçülüp, kurtarıyorsa torna yaptırmak daha ucuza mal olur. Yerli marka balatalar kullanın. Kale, beşer vs. Paramız ülkemizde kalsın.
Zühtü bey kale nasıl bir balata tecrübeniz oldumu bende uzun zamandır araştırıyorum yumuşak bir balata bulmak için eskiden trv alıyordum bir ara bulamadım bu kale güzelse onu alalım
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • "Başkalarının kusurunu örtmekte gece gibi ol"
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ekim 12, 2018, 17:58:20 »
Kale değil de sbp marka balata kullanıyorum. Gayet iyi. Önler 65₺ arkalar 45₺
“Ne söyleyeyim?” diye düşünmek, “Niçin söyledim?” diye düşünmekten hayırlıdır.
Sadi Şirazi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 260
  • Model Yılı: '05
  • 81 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ekim 20, 2018, 22:31:11 »

UĞUR bey merhaba aynı sorun benim E120 de vardı açtığım konuda okuyabilirsiniz sorunu servise gittim fren kaliperleri değişirelim dedi ben de frenci buldum araç üstünde özel bir torna sistemiyle disk çıkarılmadan torna yapıldı 100 TL sorun çözüldü. fikir edinmem için yazdım