Gönderen Konu: YAĞ SIFIR  (Okunma sayısı 1485 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 122000
  • Model Yılı: '10
YAĞ SIFIR
« : Eylül 28, 2018, 21:59:26 »
değerli abilerim, corollamı (2010 model benzinli/lpgsiz) yaklaşık bir aydır biraderim kullanıyordu. araç bugün bende iken ani fren yapmam gerekti, bu arada durmaya yakın gazdan ayağımı çekince araba stop edecek gibi oldu tekrar debriyaja basınca stop etmedi ama  ikaz sesi geldi ve bir kaç saniyeliğüne göstergede low oil presure yazısı çıktı sonra söndü. 4-5 km sonra arabayı uygun bir yere çekip yağını kontrol ettiğimde yağ çubuğunda gram yağ yoktu. akşam üzeri ustaya gittim, filtre ve hazinede en fazla bir litre yağ kalmıştı. en son 12 bin km önce yağı değiştirmişim. merak ettiğim husus bizim araçlar bu durumda yağ lambası ile düşük yağ seviyesini bildirmiyor mu, ayrıca bu şekilde aracın ne kadar kullanıldığını bilmiyorum ama başıma iş çıkartır mı... (araç on güne yakındır bende hiç uyarı ikaz vs çıkmadı, biraderdeykende çıkmamış) cevaplar için şimdiden teşekkürler.
öztyta

Toyota Club Türkiye

YAĞ SIFIR
« : Eylül 28, 2018, 21:59:26 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 202600
  • Model Yılı: '01
  • 17 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
Ynt: YAĞ SIFIR
« Yanıtla #1 : Eylül 29, 2018, 00:03:33 »
Aracın yağını filtresini değiştirin sonrasında motor sessiz ve sağlıklı çalışıyorsa büyük ihtimal sorun yoktur.
2018 - ....... | 2001 Toyota Corolla 1.4 VVT-i Terra Special A.C.
2016 - 2017 | 1996 Renault 19 Europa 1.4 RN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #2 : Eylül 29, 2018, 00:19:11 »
abi şimdilik bir şey farketmedim ama yap ikaz lambasının yanmasi gerekmezmiydi ? neticede bakım zamanından öncede yağın bir sebeple tükenme ihtimali olabilir
öztyta

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 29, 2018, 10:23:03 »
Aslında yağın el ile ve sık olarak kontrol edilmesi gerekir. Motor yağ seviyesini araç içinden dijital olarak gösteren araçlar dahil. Yağ sadece motordaki sorundan değil, özellikle değişim sonrası hatalı filtre montajı ya da karter ve contalardaki olası problemlerden de hızla eksilebilir. Zamanında farkedildiklerinde önlemi kolaydır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #4 : Eylül 29, 2018, 11:38:21 »
abi asıl merak ettiğim ikaz ışığının ne zaman yanması gerektiği. acaba 1 litre yağ bittikten sonra mı yanmaya başlıyor?
öztyta

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyotam var havam var
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '11
  • 31 kere teşekkür etti
  • 40 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ekim 02, 2018, 09:17:25 »
Yağ lambası ilk önce 1 lt azaldığında anlık bir ikaz veriyor ekran da 2dakka falan gösterip siliniyor muhtemelen siz bunu gormedeniz yağ çubuğunda en alt cizgideki seviye de ise araçta 1lt yag eksik demektir ayrıca yağ değişimini aksatma her 10binde bir arabanda bı sıkıntı olduğunu düşünmüyorum illaki tamamen bitse araç uyarı verir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ekim 02, 2018, 09:50:59 »
Bu yağ ikazı mevzusu bir kaç konuda geçmişti, merak ettim hakketten ikaz lambası yok mu ki?

Nasipse yağ değişiminde yağı boşaltınca bakayım bakalım bir ikaz lambası yanacakmı :wacko: :blink:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyotam var havam var
  • 31 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Ekim 02, 2018, 09:56:01 »
Uyarıdan sonra eksilme devam ederse devamlı yanıyor bende devamlı yanmasına maruz kalmadan ilave yapmıştım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ekim 02, 2018, 10:32:52 »
Ercan bey öncelikle geçmiş olsun araca uygun tam sentetik bir yağ ve orjinal filtre kullanmanız gerekmektedir.
Malesef araçlarımız bir miktar yağ eksiltmekte sizde bakım zamanını geçirmişsiniz ilk 5000 km'de 1 litre kadar eksiltmekte 7500 den sonra daha fazla eksiltir birazda agresif kullanım varsa dahada eksiltir sizin araca gelecek olursak motor sesinde herhangi bir değişiklik yoksa sıkıntı olacağını sanmıyorum Mobil 1 veya Castrol magneteg ve orijinal yağ filtresi ile değişimi yapıp takip edin yağı Cartel tapasından boşaltıyorlarsa kesinlikle servisten orijinal contasını alın ve değiştirin üstten makineyle çekiyorlarsa sıkıntı olmaz her 4 veya 5 bin km de takip edin yağı toyolarda malesef biraz geç yanıyor lamba son raddeye kadar kullanıyor akü yağ vs malzemeleri sonuna kadar kullanacak şekilde ayarlanmış toyotalar dayanıklı savaşçılar gibidir sonuna kadar gidebilmek için tasarlanmış makinalardır sizin yağ lambası da bu yüzden yanmamış araç o kalan 1 lt le bile yağlamaya devam etmeye çalışmış siz ani fren yapınca da yağ muşurü anlık olarak okuma yapmayınca uyarı vermiş
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ekim 02, 2018, 10:35:22 »
zafer kayar beyin dedikleri mantıklı.eğer araç her gün kullanılıyorsa örneğin her hafta cumartesi sabah yola çıkmadan ,motoru çalıştırmadan düz bir zeminde iken bakmalı,eksik varsa tamamlamalı,arada kullanılan araba ise ayda bir mutlaka kontrol edilmeli ve her 10.000 km de mutlaka filtre ile birlikte motor yağı aksatılmadan ihmal edilmeden değiştirilmeli,değişimden sonra ilk bir kaç gün otoparktan çıkıldığında yerde yağ damlası var mı? bakılmalı.ikaz bildirimlerinde şu veya bu şekilde hata olursa olan bize ve bütçemize olur.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyotam var havam var
  • 31 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Ekim 02, 2018, 12:08:44 »
Ümit bey ben mobil 1esp 5w30 kullandım 8000km 1lt eksiltti enos kullandım 10binde 800ml eksiltti şimdi ise motul veya sizin tavsiye ettiğiniz Castrol denicem sizin görüşünüz nedir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '09
  • 82 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Ekim 02, 2018, 13:06:50 »
12.000 km'de 3 litre yağ eksiltiyorsa (kapasitesini 4 litre olarak baz alıyorum) ciddi bir sorun var demektir. Yol bilgisayarındaki arızayı yine bu forumda dizel aracı olan bir arkadaş yazmıştı. Bilenler bilir, 2010-2012 arası dizel corolla aurislerin bir çoğunda yağ eksiltmesi vardı. Forumda bu konuyu açan arkadaş bunun düşük yağ basıncı uyarısı olduğunu ve motor için çok tehlikeli olduğunu belirtmişti. Kaldı ki sizin aracınız dizel değil benzinli. Size en yakın yetkili servise gidip durumu bildirmenizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun.
2007 Model Avensis 1.6 Elegant
1998 Model Corolla 1.6 Special GLİ
1998 Model Corolla 1.6 XEİ
2009 Model 1.6 E14 Corolla Elegant

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ekim 02, 2018, 17:57:46 »
Ümit bey ben mobil 1esp 5w30 kullandım 8000km 1lt eksiltti enos kullandım 10binde 800ml eksiltti şimdi ise motul veya sizin tavsiye ettiğiniz Castrol denicem sizin görüşünüz nedir
Zafer bey telaffuz ettiğiniz markaların hepsi kaliteli ürünler araçlar 10000 km'de bir miktar eksiltme yapar bu eksiltme yağ km si yaklaştığı zaman dahada artar çünkü yağın ömrü azalmakta dayanma gücü düşmekte aracı performans lı kullanmakta buna biraz daha artış yaptırmakta sizin şansınız araçta LPG olmaması bide LPG'li olsun da uzun yolda yüksek hızlarda heleki yazın bir bakın nasıl eksiltiyor size tavsiyem hangi yağı kullanırsanız kullanın her 5 binde bir kontrol edin eksikse tamamlayın korkmayın 1 veya 1.5 lt eksiltme normal seviyelerde kabul edilir
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyotam var havam var
  • 31 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ekim 02, 2018, 18:02:45 »
Eksiltmeyi hep takip ediyorum da beni düşündüren bu kadar lt ya nereye gidiyor araba duman atmiyor ki yaksin buharlaşarak gitse bilemiyorum 20bin de yağ değiştiren renocular var onlarda niye buharlasmiyor zaten buna Toyota bile çözüm bulamıyor :)