Gönderen Konu: Bebek bezi zammı  (Okunma sayısı 7625 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 107000
  • Model Yılı: '16
  • 1 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
Ynt: Bebek bezi zammı
« Yanıtla #40 : Eylül 21, 2018, 18:11:48 »
Ben şimdi merak ediyorum dolar 2,50 olsa euro 3,20 olsa fiyatlar bu artıştaki gibi hızla düşer mi?
2016 makyajlı Corolla 1.33 life 2017 çıkışlı..
C.C.li =)
Prins Technomax 09/11/2019

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Eylül 21, 2018, 18:11:48 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Eylül 21, 2018, 20:36:41 »
Yazılar genel olarak çok güzel, seviyeli. Farklı görüşler de olacaktır tabi ki.

İktisat konusunda uzman arkadaşlar daha farklı yaklaşımlar da sergileyecektir.

Kendi izlenimlerime göre bir kaç naçizane değerlendirme yapayım.
Açıkçası mevcut durumda ekonomiden çok daha fazla endişelenilmesi gereken şeyler var bana göre. Ekonomideki durum ise bunların sonuçlarından sadece birisi. Örneğin sağlıkta ya da endüstriyel mühendislikte basit iki yaklaşım vardır. Önleyici ve Düzeltici Yaklaşımlar şeklinde anılır bunlar. Zararlı bir şeyin ollma olasılığını önceden hesaplayıp, buna karşı önlem almak bilim yapan ve görevini layığı ile yerine getiren insanların yapacağı iştir.
İnsanların gelecek kaygısı ile ticarette farklı davranması belli kurallar çerçevesinde normaldir, bunun sınırlarını ahlak ve bilimsel eğitim belirler. Bu davranış kitlesel halde ve kontrolsüz olduğunda piyasa şartlarında sıkıntıları büyütmesi de kaçınılmazdır. Serbest Piyasa Ekonomisi'nin belli koşulları vardır. Tam rekabet koşulları altında piyasa kendi yolunu bulur. Ancak piyasa Aksak Rekabet Koşulları içeriyorsa işte o zaman durum değişir. Bu durumda otorite durumu ele almalı ve denge koşulları oluşturabilmelidir. Bunun için kimi üretim sahalarında üretimi bizzat kendisi üstlenir. Hatta bu sahalarda zararı dahi göze alabilir. Bu göze alınan işletme zararı aslında toplamda daha büyük zararların önüne geçer. Kısacası Karma Ekonomi uygulamasına ihtiyaç duyulur tıpkı Cumhuriyetin ilk yıllarındaki gibi.
Ülke ekonomisini hane ekonomisine benzetmek mümkündür. Bir haneye, o hanenin çalışanları ve miras yolu ile gelir girişi olur. Eğer haneye giren gelirden daha fazlası harcanır ise o hane açık vermeye başlar. Bu durumda önce yakın akraba, komşu vs. geri ödenmek koşulu ile maddi destek istenir. Daha sonra evdeki elektronik eşya, mobilya vs satılmaya başlar. Sonucunda da o evde huzursuzluklar da baş gösterir. Evin reisi anne ve baba, çocuklara bu durumu hissettirmemeye ve herşey yolundaymış gibi yapmaya çalışır (bu doğru bir yaklaşımdır, olayı daha dramatik, sorunlu hale getirmemek için). Oysa o hanedekiler nasıl harcama yapacaklarını bilseler, ahlak çerçevesinde nasıl daha çok gelir elde edebileceklerini düşünseler ve bu yönde hareket etseler, daha büyük bütçe ve dolayısı ile imkana sahip olacaklardır.

Türkiye Cumhuriyeti olarak serbest piyasa ekonomisine geçiş, temel değerler elde edilmeden gerçekleştirildiğinden bunun sancıları hala yaşanıyor. Ayrıca böyle durumlardan fırsat çıkarmaya çalışan odaklar da her daim olmuştur. Önemli olan bunlara nasıl, neden, ne oranda imkan sağlandığı. İşte bu yüzden Atatürk'ün bir Meclis konuşmasında "Tüccarın tanımı" yapılması gerektiği önemle vurgulanmıştır.

"Tüccar, ulusun emeği ve üretiminin değerlendirilmesi için, eline ve bilgisine güvenilen ve bu güvene yaraşır olması gereken adamdır." Mustafa Kemal Atatürk.

Önce topluma ahlakı, doğruluğu, saygısı, inceliği, adaleti ile örnek olacak insanlara ihtiyaç var. Bunlar yitirildikçe, her türlü sorunun baş göstermesi kaçınılmazdır.
Doğru, güzel şeyler de yapılıyor, yanlışlar da. Yanlışları yaparak doğru sonuçlar beklemek pek anlamlı olmaz fikri, vicdanı hür insanlar için.

Son olarak;
"Kapitalizm insanın insanı sömürmesidir, Sosyalizm bunun tersi."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Eylül 21, 2018, 21:11:27 »
güzel bir yazı ve anlatım.cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte oluşturulan kurumlar( milli mensucat,et balık,toprak mahsulleri ofisi,çukobirlik,fiskobirlik vb )ve kuruluşlara hangi ekonomik modeli kullanırsak kullanalım çok ihtiyacımız olduğu gün gibi aşikar olarak ortaya çıktı.subvansiyonu yurt içinde yapmadığımız için artan maliyetler yüzünden yükselen yerli ürün fiyatlarını yurt dışından ürün getirerek oraların çiftçisine destek vererek cari açığımızı arttırdık.bunun bir siyasi tercih olduğunu kabul ediyorum ancak bize yaramadığı ve millet olarak bizim de atadan kalma' ayağını yorganına göre uzat' düsturundan çok uzaklaştığımız ortada.ithalatın getirdiği cari açık sorununun yanında ,bakın ithal edilen hastalıklı hayvanlarla şarbon vakalarının görüldüğünü öğreniyoruz.bebek bezinin patenti uluslararası bir markanın elinde ve bebekler bez seçermiş,anneler daha iyi bilir,biz de çağdaş medeniyetin gerekleri için o teknik konuları çözeceğiz ya da ithal edip döviz sarmalında boğuşacağız.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Eylül 22, 2018, 18:05:17 »
Tüm bunların tek sebebi üretmemek üretmemek üretmemek...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #44 : Eylül 23, 2018, 11:47:53 »
Tüm bunların tek sebebi üretmemek üretmemek üretmemek...

suya sabuna dokunmadan vergi almak varken ne gerek var ki uretip zahmet etmeye?
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 100380
  • Model Yılı: '10
  • 12 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #45 : Eylül 24, 2018, 10:11:04 »
Parasını helal kazanana lafım yok,ürünü zamlı fiyattan alırsın ona göre üzerine makul bir kar oranı belirler satarsın.Allah bereket versin dersin anlarım,ama stok yapıp nasıl olsa daha da zamlanacak deyip piyasaya mal tedarik etmeyen veya ucuza aldığı ürünü nasılsa zamlanacaktı üzerine de ben yapıştırayım diyen vicdansız insan müsveddelerine sözüm.
Daha 1 ay olmadı mega paket çocuk bezini 110 liraya aldım(marka önemli değil).Elinde yeteri kadar vardı  çünkü zamlı fiyattan tedarik etmiş olamaz.(Bu kadar sürede hepsini satmış olması mümkün değil çünkü stok sayısı bir hayli fazlaydı).Geçen gün aynı miktar beze 180 lira fiyat koymuş.Ayıptır,yazıktır,günahtır.Elindekinin üzerine yapıştırmış zammı.Bunun adı bana göre fırsatçılık ve vicdansızlıktır kimse haklı olduğunu söyleyemez bana.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 196 kere teşekkür etti
« Yanıtla #46 : Eylül 24, 2018, 10:48:28 »
bebek bezinde de ötv var mı? otomobillerde ötv düşürme yoluna gidilmiş,belki bebek bezinde de düşüş olabilir,bizim çocuklar da aynı zamlardan bahsediyorlardı,yoksa eski çağlardaki gibi kaldıysa sümerbanktan bez alınacak ,dikilecek,sonra her alt alışta bezler yıkanacak,ütülenecek ve bebeğin yeniden kullanımına sunulacak.gelsin pişikler ve kremler..çalışan annelerin işi giderek daha zor olacak.bu konuya acilen çözüm üretilmeli..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #47 : Eylül 24, 2018, 17:43:32 »
Serbest piyasa ekonomisi olduğu sürece bu fırsatçılıklar kaçınılmaz olacaktır insanlarda ticari ahlak kaybolunca dahada çekilmez bir durum olmaktadır acilen e vergi denetimine geçilmeli zorunluluklar getirilmeli satıcının kestiği fatura (fiş) maliye bakanlığı müfettişleri tarafından elektronik ortamda denetlenmesi gerekmektedir ve cezai işlem anında uygulanmalı
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #48 : Eylül 25, 2018, 08:44:22 »
Eğer gerçekten "Serbest piyasa ekonomisi" var ise kimse kafasına göre zam yapamaz, çünkü rakipleri anında piyasayı ele geçirir. Ama işletmeler devletin göz yumması ya da teşvikiyle bir azınlığın eline geçmişse o zaman bunu yapabilirler.Zaten bunu devlet teşvik ettiği için de tabii ki denetim de ona göre olur.Sonuç : Paşa paşa o paraları verirsiniz.
(Buna , ahbap çavuş kapitalizmi" deniyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 98
  • Model Yılı: '13
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #49 : Ekim 06, 2018, 14:33:20 »
Bunlar daha başlangıç ^^

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 196 kere teşekkür etti
« Yanıtla #50 : Ekim 06, 2018, 14:39:15 »
dünkü fiyatlar,mama 70 tl,süt arttıran çay 44.5 tl,daha yeni başlıyor çocuklar,herkese kolay gelsin.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 52000
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #51 : Ekim 06, 2018, 16:42:25 »
İkiz bebek sahibi olarak malum siteden almış olduğum Molfix 5 numara bebek bezi 28 ocak 2018 de 60 liraya almışım. Şimdi tekrar baktım indirimli fiyatı 99 lira indirimsiz 151 lira....
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #52 : Ekim 08, 2018, 23:50:28 »
İkiz bebek sahibi olarak malum siteden almış olduğum Molfix 5 numara bebek bezi 28 ocak 2018 de 60 liraya almışım. Şimdi tekrar baktım indirimli fiyatı 99 lira indirimsiz 151 lira....

bende hb den 106,90 sleepy ıslak mendil aldım. 90 adetli 24 lü paket. Lazımsa, dışarta 120 den aşağı pek bulunmuyordu bugün düşmüş sanki fiyatlar  :)
C.C.li =)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 35 kere teşekkür etti
« Yanıtla #53 : Ekim 09, 2018, 00:00:29 »
bende hb den 106,90 sleepy ıslak mendil aldım. 90 adetli 24 lü paket. Lazımsa, dışarta 120 den aşağı pek bulunmuyordu bugün düşmüş sanki fiyatlar  :)
Sağolasın tuvalet eğitimini tam zamanında halletmisiz darısı sizin başınıza. elimde Molfix 5 numara var açılmamış 132 li altın gibi değerleniyor mübarek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #54 : Ekim 09, 2018, 01:29:18 »
Sağolasın tuvalet eğitimini tam zamanında halletmisiz darısı sizin başınıza. elimde Molfix 5 numara var açılmamış 132 li altın gibi değerleniyor mübarek.
bazen düşünmüyor değilim bebek bezi işinemi gitsem acaba dolarla aynı seyrediyor bozulmaz kokmaz  :lol:
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #55 : Ekim 09, 2018, 19:46:30 »
bazen düşünmüyor değilim bebek bezi işinemi gitsem acaba dolarla aynı seyrediyor bozulmaz kokmaz  :lol:
aynı şeyi acaba diyorum mala yatıracağıma iphone a yatırsa idim şimdi 3 ayda deli kar yapmıştım :))

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • adapazarı
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '19
  • 66 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #56 : Ekim 09, 2018, 22:29:02 »
2.cocuk yolda bekliyoruz ve şimdiden bez alamaya başladık ne hâle geldik ya doğmamış çocuğa don biçmek bizimki ama ilerisini düşünmeden yapamıyoruz.. Allah sonumuzu hayırlı etsin vatana millete zeval vermesin başka Türkiye yok..ama durumlar hiç iç açıcı değil üzülüyoruz
Çıkarım seninle her yola 🚕🚗

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #57 : Ekim 10, 2018, 00:03:44 »

Bizde molfix kullanıyoruz siz ne kadara veriyorsunuz ben alayım. Konuda konuşulanları göz önüne alarak bir fiyat vermelisiniz.  :lol:
C.C.li =)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 35 kere teşekkür etti
« Yanıtla #58 : Ekim 13, 2018, 23:07:10 »
2.cocuk yolda bekliyoruz ve şimdiden bez alamaya başladık ne hâle geldik ya doğmamış çocuğa don biçmek bizimki ama ilerisini düşünmeden yapamıyoruz.. Allah sonumuzu hayırlı etsin vatana millete zeval vermesin başka Türkiye yok..ama durumlar hiç iç açıcı değil üzülüyoruz

Hocam son kullanma tarihine dikkat ediniz. Bazen depolama şartlarından dolayı daha erken gelebiliyor zamanı ozaman da kızarıklıklar olabiliyor. Marketten İnternette kampanya beklediğim, için az sayıda molfix almıştım kızarıklık yaptı bebeğin bir tanesinde. Tarihine baktım 6 ay kalmıştı son kullanma tarihine bu sebeple korka korka sipariş vermiştim. Gelenlerde sorun yaşamadım.

Bizde molfix kullanıyoruz siz ne kadara veriyorsunuz ben alayım. Konuda konuşulanları göz önüne alarak bir fiyat vermelisiniz.  :lol:

hocam ihtiyaç olan birilerine vermeyi düşünüyorum zaten bende tarihi yaklaşıyor çünkü elimde boş boş duruncaya kadar. Satma konusuna gelince kargo karşıya ait, mehmetçik vakfına yada lösev e 50 liralık bağış yaparsa göndereceğim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • adapazarı
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '19
  • 66 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #59 : Ekim 13, 2018, 23:18:34 »
Hocam son kullanma tarihine dikkat ediniz. Bazen depolama şartlarından dolayı daha erken gelebiliyor zamanı ozaman da kızarıklıklar olabiliyor. Marketten İnternette kampanya beklediğim, için az sayıda molfix almıştım kızarıklık yaptı bebeğin bir tanesinde. Tarihine baktım 6 ay kalmıştı son kullanma tarihine bu sebeple korka korka sipariş vermiştim. Gelenlerde sorun yaşamadım.

hocam ihtiyaç olan birilerine vermeyi düşünüyorum zaten bende tarihi yaklaşıyor çünkü elimde boş boş duruncaya kadar. Satma konusuna gelince kargo karşıya ait, mehmetçik vakfına yada lösev e 50 liralık bağış yaparsa göndereceğim.
Osman bey tarih konusu hiç aklıma gelmemişti bilgilendirme için çok teşekkürler
Çıkarım seninle her yola 🚕🚗