Gönderen Konu: Bebek bezi zammı  (Okunma sayısı 7570 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '15
  • 371 kere teşekkür etti
  • 131 kere teşekkür edildi
Ynt: Bebek bezi zammı
« Yanıtla #20 : Eylül 20, 2018, 22:07:19 »
Onların hepsi stokçu, vurguncu. Hani kriz mi varmış? Halkbank olayına girmiyorum bile.... Kim kime vurgun yapıyor bir anlayabilsem... Olan yine hep vatandaşa oluyor her zamanki gibi... 

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Eylül 20, 2018, 22:07:19 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • 59 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Eylül 20, 2018, 23:49:34 »
Fırsatçılar var şikayet edin yüzlerine hakkınızı helal etmediğinizi söyleyin.

40 adet komili 4 maxi 44,25₺ fiyat yazmışlar.
Bugün Şok marketten 88 tane aynı bezi 43,90₺ ye aldım.

Yani hala ucuza satan yerler var
Burası basra değil izmit körfezi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Eylül 21, 2018, 00:12:48 »
Devlet neden denetlemiyor haberlerde göstermelik bir kaç denetleme vatandaş mağdur edilmemesi için sıkı takip yapılması gerekli....
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Eylül 21, 2018, 08:35:32 »
Tüm kağıt fabrikalarının kapatılıp satılmasıyla ilgisi var mıdır mesela ?

hiç ilgisi yoktur. net.
ben kırtasiyeciyim, esnafım. on yıldır bu işi yapıyorum. işim kağıtla. bazı karaktersiz kağıt toptancıları sırf dolar nasıl olsa her gün artıyor diye dükkanlarını erkenden kapattılar. bilen bilir istoçta piyasa akşam yediye kadar canlıdır. bu karaktersizler saat beş olmadan kapatıp gittiler. neden. çünkü trump ayısı konuşuyor konuştukça dolar artıyor. önceden stok yapan kardeşimiz fırsattan istifade vatandaşa bir gün fazladan geçirsem diye hesaplar yapıyor. çünkü ertesi günü yükselen kurdan satışını yapacak. vallahi kimse eğonomi şöyle böyle demesin. ne yaparsak kendimize yapıyoruz. bu ilahi kural aynen vede aynen dünyevi işlerde de geçerli. ben şuanda 72 yp telli defteri 4,75 tl + kdv den alıyorum. yani beş tl yi geçiyor gelin bakın raf fiyatı 6 tl. abim geliyor burada "beş tane alsam düz beş tl'den yaparsın diyor heralde canım" gibi emri vaki cümlelerle alışverişini yapmak istiyor. neyse konu dağılıyor.
her kırtasiyede görebileceğiniz çok bilindik bir markanın defter listesi dört ayda tam dört kere değişti. bu marka sezon defter ihtiyacını mart nisan ayı gibi zaten üretmişti. bu iş böyledir. yani mal hazırdı. ama nisandan bu yana tam dört kere liste yenilendi. bunun mantıklı izahını birisi bana yapsın bende "eğonomi eğonomi faprikalar satıldı devlet elden gidey" diyeceğim. bu ülke bizim. ne yaparsak birbirimize yaparız. iyi yaparsak iyi kötü yaparsak kötü. herkese hayırlı işler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 140000
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Eylül 21, 2018, 08:45:19 »
Ne zor bir ülke,işini yapan bile sektörünün çalışma şartlarından habersiz.
Örneğin Devlet kendi elindeki kağıt fabrikalarından hiç değilse 1 tanesini satmasaydı, işte bu fiyat artışlarına engel olurdu, piyasayı yumuşatıcı etkisi olur, bu fiyatları zamana yayar ve oynaklığına engel olur,gerekirse ortam durulana kadar sübvanse eder, toptancı ya da ithalatçının keyfine kalmazdı.
Üzücü.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 100380
  • Model Yılı: '10
  • 12 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Eylül 21, 2018, 08:47:58 »
Zor zamanlar geçirdiğimiz aşikar Ülke olarak.Herkes üzerine düşen ne varsa yapmalı,hemen hemen tüm ürünler zamlandı.Esnaf kardan zarar etmek istemiyor,alışmış çünkü yüzde iki yüz,üç yüz karlı satmaya.Halbuki hakkaniyet çerçevesinde olması gerektiği kadar zam yapsa o da kendi üzerine düşen fedakarlığı yapmış olacak.Ama her zaman olduğu herkes kendi kesesini düşünüyor,bana dokunmasın da ne olursa olsun havasında.Her kim hesap peşinde,hırsla,daha çok kazanma peşindeyse Allah işlerini terse çevirsin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Eylül 21, 2018, 09:55:07 »
Ne zor bir ülke,işini yapan bile sektörünün çalışma şartlarından habersiz.
Örneğin Devlet kendi elindeki kağıt fabrikalarından hiç değilse 1 tanesini satmasaydı, işte bu fiyat artışlarına engel olurdu, piyasayı yumuşatıcı etkisi olur, bu fiyatları zamana yayar ve oynaklığına engel olur,gerekirse ortam durulana kadar sübvanse eder, toptancı ya da ithalatçının keyfine kalmazdı.
Üzücü.
çok garip insanlarız. işin üç yüzünü bilmediğimiz konularda iddia(larda) bulunmayı çok seviyoruz, ön yargıyı çok seviyoruz, tanımadığımız insanlar hakkında tespit(lerde) bulunmayı çok seviyoruz. bi birbirimizi sevmiyoruz işte.
herkesin bildiği bir marka şuanda tamamen yerli fotokopi kağıdı üretiyor. dört farklı kalitede kağıt üretiyor ve şuanda en kalitesizi en ucuz paket alış fiyatı 20,09 tl + kdv. ben daha kaliteli yani fotokopi makinelerinde sorun çıkarmayan ithal kağıdı 17,25 tl den alıyorum ve 20 tl ye satıyorum. adama soruyorum kardeş burada üretiyoruz ağaç bizden katkı maddeleri bizden insan bizden abi işçilik pahalı diyor fiyat yüksek çıkıyor diyor.
devletin organları her zaman sömürülüyor. sömürülen, amacı dışında işlere karışan bu organ zamanla devlete özellikle maddi olarak yük olmaya başlıyor. her işte bir hesap var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Eylül 21, 2018, 10:05:03 »
o bu değilde çay neden zamlandı :) ithal mi?:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Model Yılı: '10
  • 20 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Eylül 21, 2018, 10:19:24 »
o bu değilde çay neden zamlandı :) ithal mi?:)

Çayı açık, limonlu ve şekersiz içiyorum, zamdan etkilenmiyorum :D

Sunta ve mdf gibi temel mobilya malzemeleri atık ağaç, mobilya vs parçalardan üretildiği halde motorin zammı ötv den (çoğunluk) karşılandığı haldegelen zamlar şaşırtıcı. Hammaddesi belli. Mobilya aksesuarlarına gelen zam belki açıklanabilir.

Devlet başkanlarında alınacak hediye 200 doları geçmemeli, onlarda müzeye bağışlanmalı. Devletin ihtiyacı varsa, devlet adına bir araç alınacaksa (Hz.Ömer'in devlet ve özel işlerinde ayrı kandil kullanması) referans alınarak gerçekleştirilmeli.
Benim babam TOYOTA gibi adam...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: -
  • 46 kere teşekkür etti
  • 103 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Eylül 21, 2018, 10:23:18 »
bebek bezine anlam veremedim. acayip derecede zam gördü. ithal ürün mü acaba bebek bezi. yerli üretileni yok mu. neden bu kadar zamlandı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #30 : Eylül 21, 2018, 11:06:59 »
çok garip insanlarız. işin üç yüzünü bilmediğimiz konularda iddia(larda) bulunmayı çok seviyoruz, ön yargıyı çok seviyoruz, tanımadığımız insanlar hakkında tespit(lerde) bulunmayı çok seviyoruz. bi birbirimizi sevmiyoruz işte.
herkesin bildiği bir marka şuanda tamamen yerli fotokopi kağıdı üretiyor. dört farklı kalitede kağıt üretiyor ve şuanda en kalitesizi en ucuz paket alış fiyatı 20,09 tl + kdv. ben daha kaliteli yani fotokopi makinelerinde sorun çıkarmayan ithal kağıdı 17,25 tl den alıyorum ve 20 tl ye satıyorum. adama soruyorum kardeş burada üretiyoruz ağaç bizden katkı maddeleri bizden insan bizden abi işçilik pahalı diyor fiyat yüksek çıkıyor diyor.
devletin organları her zaman sömürülüyor. sömürülen, amacı dışında işlere karışan bu organ zamanla devlete özellikle maddi olarak yük olmaya başlıyor. her işte bir hesap var.
Anladım söylediğinizi ama benim tezime karşı tez değil, verdiğiniz örnek özel sektör ve kar amacı güdecek tabii, yoksa batar ne yapacaktı ? Çinlilerin haksız rekabetine kim dayanabilir bu şartlarda o da ayrı mesele. Kim dayanabilir ? Devlet. Bunu yaşayarak görmemiz gerekiyordu anlaşılan, yaşayalım bakalım ne kadar gören çıkacak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Eylül 21, 2018, 11:32:48 »
Mesele tamamen fırsatçılık arkadaşlar piyasada uzun zamandır aşırı zam hareketleri yoktu üreticiler haklı bir sebeb gösterip zam yapamıyorlardı ufak ufak belirsiz tüketiciye yansımayan esnafın bildiği kârın dan kıstığı zamlardı bunlar doların birden yükselmesi akaryakıtın lt fiyatının artması üretici ve ithalatçı için fırsata dönüştü ticaret ahlakı olmayan insanlar bunu fırsat olarak kullanıyor zaten kışlık ürün kırtasiye ürünü gibi bir çok madde bir önceki dönemden hali hazırda bekletilir öyle olmazsa piyasaya ürün yetişmez sektör şişer burda stokçu ve üretici kazanıyor küçük esnaf ürünü ihtiyacına göre aldığı için sezon öncesi elinde zaten o ürün bulunmaz bulunsa da bir önceki seneden kalan az bir miktar vardır öyle olması gereken bu yoksa üretici batar gibi bişey yok ticaret ahlakına bile terstir bu hasbelkader ucuz alıpta bir hafta sonra toptanı yükselmiş ürünü faiş derecede zamlı satmak tamamen fırsatçılık tır ben şuanda elimde geçen seneden kalan ürünleri hâlâ eski fiyatına satıyorum zamlandığını bildiğim halde ve şuanda geliş fiyatı benim sattığım fiyattan 3 TL de fazla bunu bile bile satıyorum benim eski ürüne zam yapıp daha fazla kâr elde etmek hakkım değil ama aldığım yeni ürünü mecburen zamlı satacağım
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #32 : Eylül 21, 2018, 11:49:56 »
ben şuanda elimde geçen seneden kalan ürünleri hâlâ eski fiyatına satıyorum zamlandığını bildiğim halde ve şuanda geliş fiyatı benim sattığım fiyattan 3 TL de fazla bunu bile bile satıyorum benim eski ürüne zam yapıp daha fazla kâr elde etmek hakkım değil ama aldığım yeni ürünü mecburen zamlı satacağım
Ben devlet memuruyum,benim için iyi  ama siz bu şekilde ticaret yaparsanız 2-3 sene içinde dükkanı kapatırsınız, onu söyleyeyim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 850
  • Model Yılı: '20
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Eylül 21, 2018, 12:17:34 »
Ben devlet memuruyum,benim için iyi  ama siz bu şekilde ticaret yaparsanız 2-3 sene içinde dükkanı kapatırsınız, onu söyleyeyim.
Neden kapatsın. Aldığı rakam belli işletme gideri belli satışı belli. Elindeki bitip yenisi zamlı gelince zamlı satacak. Yine yenisini alacak para kazanması lazım demeyin. işletme sermayesini kendisi koyar.  Fiyatların artacağı düşünülüyorsa zaten sorun yok. Aldığı fiyatın üstüne satacak zaten. Olur ki fiyatlar düşecek ise işte o zaman zarar eder ama ülkede fiyatlar ne zaman düştü ki.
Tavsiyem memurluk sonrası işyeri falan açmayın. Bu krizler geçer piyasa normale döner müşterisiz kalırsınız

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #34 : Eylül 21, 2018, 13:49:12 »
Yine yenisini alacak para kazanması lazım demeyin. işletme sermayesini kendisi koyar. 
İyi fikir, zam geldikçe sermaye koysun,zam geldikçe sermaye koysun, yoksa sermaye bankadan kredi alıp yerine koysun. Böyle olunca zarar etmemiş olur. Memurluk ticareti anlamayı zorlaştırıyor, bunu anladım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #35 : Eylül 21, 2018, 15:14:07 »
İyi fikir, zam geldikçe sermaye koysun,zam geldikçe sermaye koysun, yoksa sermaye bankadan kredi alıp yerine koysun. Böyle olunca zarar etmemiş olur. Memurluk ticareti anlamayı zorlaştırıyor, bunu anladım.
Girişimcilik budur. Sermayen olur onun üzerinden para kazanırsın. Yoksa millette atacağın kazıktan kazanacağın para ile para kazanma sevdası ile ürün satacak insan bulamazsın. Bizim burda bir söz var çayın taşı ile çayın kuşunu vurmak diye.
Memurluk ticareti değil ahlaklı ticareti anlamayı zorlaştırıyor sanırım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Eylül 21, 2018, 15:36:33 »
Girişimcilik budur. Sermayen olur onun üzerinden para kazanırsın. Yoksa millette atacağın kazıktan kazanacağın para ile para kazanma sevdası ile ürün satacak insan bulamazsın. Bizim burda bir söz var çayın taşı ile çayın kuşunu vurmak diye.
Memurluk ticareti değil ahlaklı ticareti anlamayı zorlaştırıyor sanırım
eskiden 1 ürün satıp 1 ürün alıyordur,yeni rakamlarda aynı fiyata satarsa 2 tane satması gerek 1 tane alabilmesi için buda reel de zarar etmektir.sebebi ne olursa olsun 1 ocak`tan itibaren Lira döviz karşısında bugün itibari ile %66 değer kaybetmiştir.ve biz ihracat yapabilmek için ithalat yapmak zorunda olan bir ülkeyiz çünkü üretmiyoruz.
bu kayıpları önlemek için de bu zamlar yapılıyor genel hayat standartları korumak adına.

Kağıt konusunda ise;kağıdın ana ham maddesi selüloz`u yerli kağıt üreticisi dahil ithal ediyor.yani yerli diye kullandığımız kağıdın ana hammaddesi selüloz yine ithal.Türkiyede üretilen kağıt kapasite miktarı ile ihtiyaç arasında uçurum vardı(şu anda net rakamları hatırlamıyorum) o yüzden orda da ithalat gerekiyor.ek olarak 1 ton kağıt için 17 ağaç kesilmesi gerekiyor.İsveç`te her ağaç kesildiğinde yerine 2 fidan dikilir ondan sonra diğer ağaca kesilir(bunu da ek bilgi olarak belirtim)

plastik sektörü zaten tamamen ithal hammaddesi,yani dolayısı ile dövize bağlı olduğu için üzerindeki ambalaj dahil fiyatlar artar.

deri sektörü de tamamen kimyasal sektörüne bağlı ve döviz bazlı olduğu içinde yine keza öyle.

genel olarak bu duruma adapte olabilmek için hiç bir dövizle alakanız olmasa bile (yine dolaylı yoldan oluyor) yaşam standartınız düşmemesi için yaptığınız ve sattığınız ürüne zam yaparsınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '08
  • 277 kere teşekkür etti
  • 65 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Eylül 21, 2018, 16:01:11 »

80 zamanları yağı/tüpü/ pirinci stoklayıp fahiş fiyatlara satan zihniyetle şuan piyasayı bu şekilde boğmaya çalışan zihniyet aynı malesef,

bi çok fırsatcı ortamdan nemalanım 2 yerine 5 kazanmanın derdine düşmüş, aynı zamanda ayaklarına kurşun sıktıklarının farkında da değiller çünkü tatlı geliyor,

işçilik pahalı diyen insanlar şu ekonomik ortamda hangi işçiye zam yapmışlar merak ediyorum,

dün esnaf döşemeci anlatıyor, iş var ama hammadde yok, piyasaya sünger satan firma stoklar hınca hınc dolu fakat mal vermiyormuş ve stokdakilerin sipariş olduğundan bahsediyormuş, tedarikciyle tartışmışlar ne kadar doğru bilemiyorum devamında beyaz masaya şikayet etmişler, 1 müfettiş zabıta polis gelmiş, stokdakilerin sipariş formlarını talep etmiş, çıkartamayınca 560.000 tl ceza kesmişler(stokdaki sünger 3000.000 tl civarıymış)

eğer gerçekse, bu kişinin ağlama şansı yok, haketmiş ve çok güzel uygulanmış...

merak ettiğimden soruyorum, adel ürünlerinde zam var mı?

Mesaj Birleştirildi: Eylül 21, 2018, 16:04:18
Bu ayın 4 ünde 124.90 a almış olduğum molfix bebek bezi şu an itibariyle cimri.comdan takip ettiğim kadarıyla en ucuz 195 tl. Markette zaten aynı bezin yanına yaklaşamıyorum bile. Aynı marka 20 li molfix a101de 19.90.
İyi de bundan 15 gün önce 1 adet bez fiyatı 0.55 krş iken tüm araştırmalarım sonucu aynı marka en uygun bugün 0.87 krş. 101deki ise 1 tlye geliyor neredeyse.. Anlam veremiyorum, 10 lira zam yap tamam, hatta 20, 30 yap ama 70 tl zam nedir? el insaf..

malesef ayını durumu yaşıyoruz :) sen yiğenimizi bir an önce çişe alıştırmalısın :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Eylül 21, 2018, 16:54:25 »
Tayfun bey 35 yıldır babam ve akabinde biz bu şekilde esnaflık yaptık bilerek hak yememeye dikkat ettik çok şükür rabbim her zaman kapı açtı kazandık dürüstlük herşeyden önemli fazla kazanma hevesinde olanlar sadece günü kurtarırlar belki bir kaç sene daha iyi götürür ler işi ama en sonunda onlar batar biz yine ayakta dururuz ve nitekim öylede oldu her krizden yara alsakta ayakta durabildik insanlar zamanında yapılanları unutmuyor dönüyor dolaşıyor yine geliyor rabbim hepimizi dürüstlerle karşılaştırsın İNŞAALLAH
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #39 : Eylül 21, 2018, 17:56:18 »
eskiden 1 ürün satıp 1 ürün alıyordur,yeni rakamlarda aynı fiyata satarsa 2 tane satması gerek 1 tane alabilmesi için buda reel de zarar etmektir.sebebi ne olursa olsun 1 ocak`tan itibaren Lira döviz karşısında bugün itibari ile %66 değer kaybetmiştir.ve biz ihracat yapabilmek için ithalat yapmak zorunda olan bir ülkeyiz çünkü üretmiyoruz.
bu kayıpları önlemek için de bu zamlar yapılıyor genel hayat standartları korumak adına.
Bende diyorum ki tabiki artan maliyet oranında zam yapacak ama döviz ile alakası olmayan yada sınırlı etki olan sektörde bile adam %80-%100 zam yaptı fiyatlara. Bunun adı fırsatçılık tır.  Ticaret yapanın karı azaldı diyelim bordrolu çalışan ne yapsın. Maaşı aynı. Ama şunu söyleyeyim ticaret yapan bu ortamda daha fazla kar ediyor ve bu kar milyonlarca maaşlı çalışanın sırtından oluyor. Ben şahsen fahiş zam yapıp kârını artıranlara hakkımı helal etmiyorum. Kazandığı paradan hayır görmesin.