Gönderen Konu: Bebek bezi zammı  (Okunma sayısı 7622 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 107000
  • Model Yılı: '16
  • 1 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
Bebek bezi zammı
« : Eylül 20, 2018, 06:18:12 »
Bu ayın 4 ünde 124.90 a almış olduğum molfix bebek bezi şu an itibariyle cimri.comdan takip ettiğim kadarıyla en ucuz 195 tl. Markette zaten aynı bezin yanına yaklaşamıyorum bile. Aynı marka 20 li molfix a101de 19.90.
İyi de bundan 15 gün önce 1 adet bez fiyatı 0.55 krş iken tüm araştırmalarım sonucu aynı marka en uygun bugün 0.87 krş. 101deki ise 1 tlye geliyor neredeyse.. Anlam veremiyorum, 10 lira zam yap tamam, hatta 20, 30 yap ama 70 tl zam nedir? el insaf..
2016 makyajlı Corolla 1.33 life 2017 çıkışlı..
C.C.li =)
Prins Technomax 09/11/2019

Toyota Club Türkiye

Bebek bezi zammı
« : Eylül 20, 2018, 06:18:12 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Bebek bezi zammı
« Yanıtla #1 : Eylül 20, 2018, 06:38:53 »
Bu ayın 4 ünde 124.90 a almış olduğum molfix bebek bezi şu an itibariyle cimri.comdan takip ettiğim kadarıyla en ucuz 195 tl. Markette zaten aynı bezin yanına yaklaşamıyorum bile. Aynı marka 20 li molfix a101de 19.90.
İyi de bundan 15 gün önce 1 adet bez fiyatı 0.55 krş iken tüm araştırmalarım sonucu aynı marka en uygun bugün 0.87 krş. 101deki ise 1 tlye geliyor neredeyse.. Anlam veremiyorum, 10 lira zam yap tamam, hatta 20, 30 yap ama 70 tl zam nedir? el insaf..
günaydın Mustafa bey ALLAH CC sabır versin aynı yollardan geçtim bende sizi iyi anlıyorum malesef ülkede ufaktan da olsa bir fırsatçılık almış başını gidiyor bende en son kardeşimin tavsiyesiyle bim'in bezini keşfettim çocukların ikisinde de kullandık hem ucuz hemde kremli olduğu için sıkıntı yaşamadık çevrenizde kullanan varsa 1 tane deneyip tecrübe edebilirsiniz bazen her çocuk aynı tepkiyi vermiyor
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 20, 2018, 08:33:49 »
Tüm kağıt fabrikalarının kapatılıp satılmasıyla ilgisi var mıdır mesela ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 850
  • Model Yılı: '20
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 20, 2018, 09:30:23 »
Geçen ay 50 TL civarı aldığım prima 5 beden 52 li bugün 80 TL civarı. Primayi arayıp durumu sordum. Bizden 25 TL ye çıkan ürün artık 30 TL ye çıkıyor. Yanı %20 bir artış var. Ancak aracı stokcu toptanci her nederseniz deyin %60 zammı onlar yapıyor. Malesef 70 li yıllardaki yeşilçam filmlerindeki şark kurnazı tipler vardır ya hepimiz öyleyiz. El birliği ile ekonomimizi öldürüyoruz. 3 kuruş kazanmak için dolar al sat yaptık şimdide tüm ürünlerde stokculuk ve fırsatçılık yapıyoruz. 2 gün sonra bu ürünleri satacak bir piyasa kalmayınca gorucem ben o alcaklari.
Dipnot: Bebek bezi kağıt ile yapılmıyor. Abim kağıt sektöründe ve uretim artarak devam ediyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 290000
  • Model Yılı: '04
  • 21 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 20, 2018, 09:30:34 »
Fırsatçılık... Malesef.
İSRA-37

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Eylül 20, 2018, 09:45:19 »
Ekonomik olayları fırsatçılık olarak değerlendirmek yanlış, hiç kimse işlerinin azalmasını göze alıp zam yapmak istemez bence, rekabet var sonuçta. Bu durum yükselen enflasyon, kurların daha da yükseleceği öngörüsü ve uzun vadeli plan yapamayıp kısa güne uyum sağlama ile ilgili daha çok, kimse geleceğe güvenip pozisyon almayınca günü kurtarıcı fiyatlamalar yapıyor, hepsi bu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 20, 2018, 10:18:05 »
Tayfun bey bende esnaflık la uğraşıyorum kumaşa 1 haftada %30 ikinci hafta %23 zam nedir ?
Fırsatçılık tır ama hiç zam olmayacak değil tabiki olacak hakkıyla olmalı
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Eylül 20, 2018, 10:32:15 »
Ekonomik olay nedir? Dolar arttı petrol arttı. Artışı belli enflasyon belli. Bunun üstüne yapılan fırsatçılık tır.  Bu karakterli bir piyasa ve satıcı işi değil. Arti bu sayede insanların alım gücü çok daha düşürülüyor. Satış başı diyelim eskiden 10 TL kazanan biri 10 satış yapıp 100 TL kazanıyordu. Şimdi 15 Kazansın ama satış artık 10 olmayacak 5 düşecek. Ve kazancı 75 TL olacak.
Ben piyasayı iyi biliyorum. Adamın elinde yıl basında alınmış ürün var. Maksat o ürünler ile çok kar yapmak. Günlük düşünüyor. Piyasayı öldürüldüğünün farkında değil kimse.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Eylül 20, 2018, 10:56:45 »
Gayet basit, elindeki mal bitince hem para kazanmış olması lazım hem de aynı miktar ya da biraz fazla mal koyması lazım, yani 6 ay sonra alacağı malın değerini bu günden müşteriden alması lazım, yoksa batar. Dolar en az 7 lira olacak diyor devletin kendisi 2 ay sonrası için, 6 ay sonra 10 lira olacaksa şimdiden ona göre muhasebe yapılır.
Bunu Devlet bilinçli yapar, ısınan piyasanın soğutulması denir buna, hedef hayat pahalılığı yoluyla harcamaları düşürüp bütçe açığını kapatmaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Eylül 20, 2018, 11:07:16 »
Biz aynı fiyat olsun demiyoruz. Ama 6 ay sonraki fiyatlar bugünden arttırılmaz. Yarın birgün fiyatlar düşmeye başlasa 6 ay önceden fiyat mi düşürecekler. Tekrar söylüyorum tabiki elindeki ürün maliyetler çerçevesinde artacak. Ama sen daha işçinin maaşına zam bile yapmamışken %60-%80 zam yapman günlük ve akılsızca bir fiyat politikası olduğunu gösteriyor. Şahsen ben ve benim gibi çok kişi acil ve önemli ihtiyacı dışında şu an için alışveriş yapmama kararı aldık. Bunu vatandaşın %10 bile yapsa büyük etkisi olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Eylül 20, 2018, 11:08:40 »
aslında zam yapacak durum yok. hep bunlar manipilasiiiiyoooooğğn!  :tamam:
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Eylül 20, 2018, 11:26:43 »
Neyin anlaşılmadığını cidden anlamıyorum. Sattığınız mal 1 dolar diyelim. Bu gün 6 lira  fiyat etiketi koydunuz. 6 ayda bir stok yeniliyorsanız ve 6 ay sonra dolar 12 lira olacaksa ne demek bu ? Yarı yarıya zarar demek. Mecburen 6 değil 12 lira fiyat koyacaksınız ki yerine yenisini koyabilesiniz. Bu da hiç kazanç getirmeden vergi - kira hesaplanmadan. Dolar aynı kalsa sorun yok ama geçti o günler.
(1970 li yılları yaşayanlar bilir bu hesabı)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Eylül 20, 2018, 12:43:34 »
Satılan mal maliyete göre fiyatlanır benim bildiğim. 6 ay sonrasının maliyeti bugünden çıkarılmaz. Stok devir süresi 6 ay ise altı ay önceki maliyet ile bugün ürün sattı ama.  Yerine yenisini nasıl koyacak derseniz ona sermaye derler. Işletme sermayeyi sattığından toplamaz. Kendi parasından koyar üstünden kar yapar. Ayrıca  şu cevabı alamadım. Diyelim dolar yıl basında 5 e düştü. Fiyatlar düşecek mi. Böyle şark kurnazı esnaf iş adamına ihtiyacı yok bu ülkenin.
70 li yıllarda yapılan o hatalar ile bu memlekette her 10 yılda bir veya iki kere kriz olurdu. Aynı hatalar yapılarak başka sonuç beklemek saflık olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 102000
  • 371 kere teşekkür etti
  • 131 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Eylül 20, 2018, 13:18:59 »
Şark kurnazlığı ile alâkası yok. Tayfun beyin yazdığı açık ve net aynı zamanda olması gerekendir. Zaman kimin haklı olduğunu gösterecek zaten. Aynı malı 6 liraya satmaya devam edersen batmaya mahkumsun. Şöyleki ben bu ülkede doların 40 kuruş artıp 50 kuruş indiğini veya 20 kuruş artıp 30 kuruş indiğini falan tek bir sefer bile görmedim. Allah hepimizin yardımcısı olsun. İnşallah alinmaya çalışılan tedbirler bir işe yarar. Çünkü sadece bebek bezinde değil şu an hasta bezlerine de ciddi anlamda zam gelmiş durumda maalesef...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Eylül 20, 2018, 13:40:37 »
Ben anlatamıyorum sanırım. Ben zam olmasın demiyorum. Ama tüm maliyetlerin üzerinde zam yapılması krizi derinlestiriyor diyorum. Ve bunu yapmak gayri ahlaki diyorum.
Elimde 1000 tane bebek bezi olsun. Zamanında 35 TL ye aldım satıyorum. Satış fiyatım 50 TL. Zam geldi 45 TL ye alayım. Elimde de 1000 taneden 500 kalsın. Yeni satış fiyatım 60 TL olursa ben zarar mi ederim? 45 TL den aldığım duruyorken alış fiyatım 60 TL oldu. Satışı 80 TL yaptım zarar mi ederim? Niye bugün 35 TL den 45 TL ye çıkınca 60 TL yapilmiyorda 80 TL satış fiyatı oluyor diyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 50100
  • Model Yılı: '13
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Eylül 20, 2018, 13:48:10 »
doların artması piyasaya zam olarak yansıyacaktır ama bizdeki stokcular her zaman vurgun peşindedir kagıt fabrıkası kapatılması falan fılan yazılmıs artıs oranı bu yansıyan kadar olamaz domateside tarladan dolarla mı topluyorlarda salça katlanıyor muhalefet olcaksınz dıye mantık dışına çıkmayın bence .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 107000
  • Model Yılı: '16
  • 1 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Eylül 20, 2018, 17:21:49 »
Geçen sene 700 tlye 1 ton soba kömürü aldım. Bugün yeniden bu kış için soba kömürü almaya gittim. 1250 tl dedi. Odunda alınacak mecbur odun parçasının çuvalına 15 tl dedi. En az 15 torbada odun alsam 1475 tl. Geçen sene hem kömür hem odunu 820 tlye almıştım. Aradaki fark 655 tl. Yani geçen senenin parası ile 1 ton kömür neredeyse. Ne yapayım kömür almadan döndüm. Neyse tüp bitti 90 tlye aldığım 12 litre tüpü 100 tl ye aldım. Domatesi 5 tlden biberi 4 tlden aldık. Pazarcıya esnafada bişey diyemiyoruz o da aldığı yere suç buluyor. Marketçi diyorki 1 aydır 5 litre teneke yağ getirtemedik. Peşin para istiyor hatta parayı önce biz gönderiyoruz sonra ürünü gönderiyorlar diyor..
2016 makyajlı Corolla 1.33 life 2017 çıkışlı..
C.C.li =)
Prins Technomax 09/11/2019

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • metinnitem1
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 31000
  • 51 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Eylül 20, 2018, 17:47:25 »
Şşşşşşş.Ses etmeyin.Kriz mriz yokmuş gibi davranıyoruz.   :islik: :islik: :islik:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '05
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Eylül 20, 2018, 20:13:16 »
Şşşşşşş.Ses etmeyin.Kriz mriz yokmuş gibi davranıyoruz.   :islik: :islik: :islik:
o da ne ya yeniyor mu ( 2019 başında yılbaşı zamlarını seyredin sadece  ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • BİZE HER YER TRABZON
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 156200
  • Model Yılı: '08
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Eylül 20, 2018, 20:21:02 »
Hafta başı geçen ay internet üzerinden aldığım aylık paket 134 tlden 144 tl ye kampanyalı olarak satışa sunulmuş hemen aldım ama ne mümkün ki kargo yapılıp gönderilsin. Kargo hatırlatmada yaptım ses soluk yok .Ama şuan aynı paket 199 lira olmuş 5 gün sonra 50 tl zam .
BİZE HER YER TRABZON