Gönderen Konu: T25 farlarda içten terleme  (Okunma sayısı 1831 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 230000
  • Model Yılı: '05
  • 3 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
T25 farlarda içten terleme
« : Eylül 11, 2018, 23:39:08 »
Merhaba,
Konuyu biraz araştırdım ama güncel olanı bulamadım.

Aracımın önce park lambalarını değiştirdim. Sonrasında kısa uzun led ve amerikan park modülü eklettim.
Önceden var mıydı hatırlamıyorum ama farlarda özellikle sağ farda yıkamada, yağmurda içten buğu oluşuyor.
Farlarda ki kurumuş lekeleri çıkartmak için kil uygulamıştım.

Olaşan buğu kendisi geçiyor.
Tahminim, kısa far arka kapaklarını kapatamadığım için motordan gelen sıcak hava ile dış yüzeydeki soğuk hava sebebiyle oluyor.
Led farlar halojenden daha az sıcak olduğu için başka bir sebep bulamadım.

Fikirlerinizi bekliyorum.
2005 Avensis 2.0 Elegant OV

Toyota Club Türkiye

T25 farlarda içten terleme
« : Eylül 11, 2018, 23:39:08 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: T25 farlarda içten terleme
« Yanıtla #1 : Eylül 12, 2018, 06:48:12 »
Merhaba,
Konuyu biraz araştırdım ama güncel olanı bulamadım.

Aracımın önce park lambalarını değiştirdim. Sonrasında kısa uzun led ve amerikan park modülü eklettim.
Önceden var mıydı hatırlamıyorum ama farlarda özellikle sağ farda yıkamada, yağmurda içten buğu oluşuyor.
Farlarda ki kurumuş lekeleri çıkartmak için kil uygulamıştım.

Olaşan buğu kendisi geçiyor.
Tahminim, kısa far arka kapaklarını kapatamadığım için motordan gelen sıcak hava ile dış yüzeydeki soğuk hava sebebiyle oluyor.
Led farlar halojenden daha az sıcak olduğu için başka bir sebep bulamadım.

Fikirlerinizi bekliyorum.
Far kapağında açıklık varsa buğu yapar orayı bir şekilde kapatmaya çalışın aksi halde toz vs diğer pislikler de girer ve far değiştirmek zorunda kalırsınız
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 12, 2018, 08:21:50 »
tecrübem dahilinde iki farklı yorum yapabilirim.
bir, farların daha önceden temizlik veya başka bir nedenden açılmış olması. sonradan silikonla kapatılıyor ama asla fabrikasyon gibi yalıtım sağlanamıyor.
ikincisini zaten siz demişsiniz ışık sisteminde değişiklik yapılmış. her arabada farklılık gösterir lakin benim arabamda farların hemen arkasında plastik tapalar vardı. yani lambaları değiştirdikten sonra o tapaları tekrardan yerine takmanız gerekiyor. eğer bu değişimi usta yaptıysa yani siz yapmadıysanız her zaman unutuluyor. çünkü adam tapaları motorun üzerinde bir yere gelişi güzel koyuyor. işlem tamam deyip kaputu kapattığında orada kalıyor. üzerinde kaldıysa muhtemelen hareketle birlikte düşmüştür. yok hala elinizde mevcut ise onları takınız muhtemelen sıkıntı hallolacaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 230000
  • Model Yılı: '05
  • 3 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 12, 2018, 11:36:36 »
avensis'lerin kısa far ve sinyal ampulü sert plastik bir kapak ile muhafaza ediliyor. fakat ledlerin arka fanları uzun geldiği için kapak oturmuyor. kısa farlar mercekli olduğu için far deliğinden başka açıklık yok, yani kısa farların farın kalanı ile arasında bağlantı yok. uzun far lastik kapaklarını ustadan sonra kontrol ettim. 2 tarafta kapalı. ya lastikler özelliklerini yitirdi içeriye ısı alıyor. yada dediğiniz gibi far montaj tırnaklarında yahut temizlik yapılmışsa yalıtımında problem olabilir.
buğulanma uzun tarafında olduğu ve farlar led olduğu için aydınlatmada bir sorun yok fakat ocak ayında tüv türk bakalım ne der.
2005 Avensis 2.0 Elegant OV