Gönderen Konu: Şanzıman yağı  (Okunma sayısı 25876 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 83000
  • Model Yılı: '12
  • 1 kere teşekkür etti
Şanzıman yağı
« : Eylül 10, 2018, 11:40:38 »
Merhaba,
         2012 model benzinli otomatik aracıma 80 bin bakım yaptırmak için yetkili bayiyi aradım. Verdikleri 1400 TL fiyattan sonra (normal bakım + şanzıman yağı değişimi) artık yetkili bayı dışındaki ustalarla tanışma vaktimin geldiğini anladım. Sordum soruşturdum tavsiye üzerine bir yere gittim. Motor yağı hava filtresi polen filtresi hidrolik falan filan ok. Sıra şanzıman yağına gelince usta afalladı. Tapayı söktü ve 1 lt yağ boşaldı. Sonra bana dönüp bu yağ çok az bir sıkıntı var mı vites geçişlerinde diye sordu. Bende bir problem olmadığı söyledim. Birilerini aradı sonra bir ara çıkıp bir yerlere gitti. Bir arkadaşı ile geri döndü. Gelen ikinci usta içeride bir tapanın daha olduğunu ve onunda açmasını söyledi. Bir alyan ile ikinci tapa da açıldı. bir miktar yağda oradan boşaldı. Yaklaşık iki lt yağ tahliye oldu. Sonrasında hangi yağın konulacağı konusunda baya bir muamma yaşandı. Bu sefer ikisi birden çıkıp bir süre sonra yağı koymak için bir pompa ve 4 litre motul multi cvtf yağ ile gere geldiler. Neyse yağın tamamını içeriye koydular. motoru çalıştırıp bir süre çalışır vaziyette dinleme yaptılar sanırım. Sonrasında bir miktar yağı tahliye ettiler. işlemleri bitti. İkinci gelen usta tahliye ettikleri yağın çok yandığını ve bir 5000 km sonra yeniden değiştirmemi tavsiye etti. Nedeni ni sorduğumda içeriden kalan yağ (dişililer vs.) yeni yağın kalitesini düşüreceğini yeniden değiştirdiğim takdirde tamamen temiz yağın içeride olacağını söyledi. Şuan yaptıkları işlemlerden koydukları yağdan kaygılıyım.
            Konu hakkında bilgi veya tecrübesi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Toyota Club Türkiye

Şanzıman yağı
« : Eylül 10, 2018, 11:40:38 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 230000
  • Model Yılı: '05
  • 3 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
Ynt: Şanzıman yağı
« Yanıtla #1 : Eylül 10, 2018, 12:24:02 »
bildiğim kadarıyla toyota otomatik şanzıman (transaks) yağının sadece gerekli durumlarda değiştirlmesi tavsiye ediliyor.
aracınız kullanıcı kitabını dikkatlice incelediniz mi yağ değişimi öncesi?
yada şanzıman yağında kirlenme, eksilme yada incelme fark ettiniz mi?
2005 Avensis 2.0 Elegant OV

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Eylül 10, 2018, 12:34:44 »
Yetkili servisi aradığımda yapılacak işlemleri de sordum. 60 ila 80 bin arası şanzıman yağı değişimi yapılması gerekiyormuş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • 327 kere teşekkür etti
  • 76 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 10, 2018, 12:43:25 »
Merhaba, yağı değiştirmeniz doğru karar. Keşke Toyota üzerine bilgili bir özel servis veya ustada yaptırsaydınız şanzıman yağ değişimi işini. Şanzıman tiplerine göre 2-3 kez değişim yapılması tavsiye olunur ( Tam otomatik şanzımanda; tork konvertör içinde kaldığı için.) Sizin şanzıman tipi CVT olarak hatırlıyorum, konulan yağın uygun olup olmadığını aracın kataloğunda önerilen özellikleri taşıyıp taşımadığına bakmanızı tavsiye ederim. Motul kaliteli bir yağdır, özellikleri taşıyorsa sorun olmaz diye düşünüyorum. Kullanımda şanzımanda  iyi veya olumsuz anlamda fark olup olmadığını gözlemenizi tavsiye ederim.
2001 1.4 Terra Special

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 10, 2018, 12:50:44 »
Aracınız tam otomatik şanzıman. Kılavuzda 60 yada 80 bin yazıyor olabilir. tam emin değilim ama yağ tipini de öğrenmek için kullanım kılavuzunu incelemenizi tavsiye ederim.

Bende motul öneririm 
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Eylül 10, 2018, 13:33:56 »
Merhaba, yağı değiştirmeniz doğru karar. Keşke Toyota üzerine bilgili bir özel servis veya ustada yaptırsaydınız şanzıman yağ değişimi işini. Şanzıman tiplerine göre 2-3 kez değişim yapılması tavsiye olunur ( Tam otomatik şanzımanda; tork konvertör içinde kaldığı için.) Sizin şanzıman tipi CVT olarak hatırlıyorum, konulan yağın uygun olup olmadığını aracın kataloğunda önerilen özellikleri taşıyıp taşımadığına bakmanızı tavsiye ederim. Motul kaliteli bir yağdır, özellikleri taşıyorsa sorun olmaz diye düşünüyorum. Kullanımda şanzımanda  iyi veya olumsuz anlamda fark olup olmadığını gözlemenizi tavsiye ederim.

Teşekkür ederim. Şanzıman yağının da motor yağı gibi kolay değiştirildiğini ve onun gibi normal veya biraz kaliteli yağ ile değiştirileceğini sanıyordum. Daha öncesinden tecrübe etmediğim için açıkcası cahilliğimin kurbanı oldum. Vites değişiminde sorun yaşamadığım sürece bir kaç bin km sonra tekrar daha tecrübeli veya yetkili servisten yeniden değişim yapacağım bu durumda.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 10, 2018, 13:37:07
Aracınız tam otomatik şanzıman. Kılavuzda 60 yada 80 bin yazıyor olabilir. tam emin değilim ama yağ tipini de öğrenmek için kullanım kılavuzunu incelemenizi tavsiye ederim.

Bende motul öneririm

teşekkür ederim. toyota' nın kendi sitesinde kitapda da aşağıda paylaştığım bilgiler yazıyor yağ için.

Alıntı
Toyota otomatik şanzıman yağı, rafine bazlı yağlar ile özel katkıların dengeli olarak karıştırılmasından elde edilmiş bir sıvıdır. Standart D-III otomatik şanzıman yağı, sadece otomatik şanzıman yağı olarak değil, hidrolik direksiyon yağı ve multigrade hidrolik sıvısı olarak da kullanılabilir (ISO 32 derecesine kadar). T-IV otomatik şanzıman yağı, sadece Toyota otomatik şanzımanları için geliştirilmiştir. D-III / T-IV

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • 24 kere teşekkür etti
  • 46 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 12, 2018, 11:56:38 »
Merhaba Cengiz bey,

Kitapçıkta CVT yağ değişimi her 60 bin km de bir yapılması gerektiği vurgulanıyor. 60 bin km bakımı için servise gittiğimde cvt yağ değişimini 80 bin km'ye aldıklarını söylediler. Bende kitapçığa göre gitmek istediğimi söyledim ve değişimi yaptırttım. 08/2017'de 180 tl yağ ve conta fiyatı yansımış bakım faturasına.. Şahsen bu kadar önemli bir aksamın bakımını yetkili servis haricinde hiç bir yere yaptırmam. Sizin yerinizde olsam hiç düşünmeden yetkili servisin yolunu tutar yeniden yağ değişimi yaptırırdım.
Yaris III Style CVT 1.33 VVT-i + Görüş paketi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Eylül 12, 2018, 13:11:37 »
Merhaba Cengiz bey,

Kitapçıkta CVT yağ değişimi her 60 bin km de bir yapılması gerektiği vurgulanıyor. 60 bin km bakımı için servise gittiğimde cvt yağ değişimini 80 bin km'ye aldıklarını söylediler. Bende kitapçığa göre gitmek istediğimi söyledim ve değişimi yaptırttım. 08/2017'de 180 tl yağ ve conta fiyatı yansımış bakım faturasına.. Şahsen bu kadar önemli bir aksamın bakımını yetkili servis haricinde hiç bir yere yaptırmam. Sizin yerinizde olsam hiç düşünmeden yetkili servisin yolunu tutar yeniden yağ değişimi yaptırırdım.

Merhaba,
        Değişim sonrası yeniden konulan yağ da cvtf. Bir çok yabancı siteden araştırdım motul markayı toyota da kullanıyorlar.  Aslında biraz kaygılıyım fakat bir kaç km yaptıktan sonra değişim yaptırmayı düşünüyorum. En azından son konulan yağ sistemdeki ile iyice karıştığında bir sonraki değişimde içeride daha temiz yağ gezinecektir diye biraz bekleleme kararı aldım.
         Cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim. Fakat teknik olarak veya uzman gözüyle henüz bir yanıtta alamadığım için ve şu krizde ikinci bir masraf yapmak istemiyorum. Diyeceksin mevcut durum başına daha ciddi masraflar açabilir ama bunu şimdilik göze alıyorum. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Eylül 12, 2018, 18:41:29 »
olan olmuş ve torba dolmuş derler.toyota uzmanı olmayan 2 sanayi ustası araca bir marka yağ koymuşlar ama viskozitesi anladığıma göre belli değil ! 75w80 mi? 75 w90 mı? veya daha başka yoğunlukta olan bir yağ mı?evet şanzıman yağı flushing denilen yöntem ile 2 defada değişiyor ve içerde tortu vs kalmıyor,bir o kadar daha gidiyor,yağın markası kadar viskozitesi önemli,kitapçıkta önerilen koşulları karşılayan bir yağ ile ilk fırsatta yeniden değişim yaptırın bu defa toyota uzman serviste;forumda atilla özdemir bey yağ konusunda uzmandır,öneride bulunursa uygulayın derim.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Eylül 12, 2018, 21:26:30 »
olan olmuş ve torba dolmuş derler.toyota uzmanı olmayan 2 sanayi ustası araca bir marka yağ koymuşlar ama viskozitesi anladığıma göre belli değil ! 75w80 mi? 75 w90 mı? veya daha başka yoğunlukta olan bir yağ mı?evet şanzıman yağı flushing denilen yöntem ile 2 defada değişiyor ve içerde tortu vs kalmıyor,bir o kadar daha gidiyor,yağın markası kadar viskozitesi önemli,kitapçıkta önerilen koşulları karşılayan bir yağ ile ilk fırsatta yeniden değişim yaptırın bu defa toyota uzman serviste;forumda atilla özdemir bey yağ konusunda uzmandır,öneride bulunursa uygulayın derim.
.  Teşekkür ederim Tokay Bey, yapım fotosunu çektim fakat ekleyemiyorum bir türlü buraya. Ama foto baktığımda söylediğiniz değerlere benzeyen bir değer göremedim.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 13, 2018, 10:46:32
Merhaba,
         Atilla Bey ile yazıştık. Kullanılan yağın en iyi yağ olduğunu ve yeni yağ değişiminin kitapçıkta belirtilen km değiştirmemin yeterli olduğunu söyledi. Kendisine çok teşekkür ediyorum. İlgilenen diğer arkadaşlara da çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '11
« Yanıtla #10 : Şubat 13, 2019, 10:05:22 »
merhaba
şanzıman yağı konusunda bilgi verir misiniz?
2011 model 1.8 avensis cvt sahibiyim. şanzıman yağını değiştirmek istiyorum. hangi yağı kullanmalıyım? servise gitmek istiyorum ama zaman konusunda sıkıntım var. en kötü yağ için servisi arayıp tedarik etmeye çalılacağım.
almam gereken yağ tavsiyesi verir misiniz?
teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Şubat 13, 2019, 11:59:51 »
merhaba
şanzıman yağı konusunda bilgi verir misiniz?
2011 model 1.8 avensis cvt sahibiyim. şanzıman yağını değiştirmek istiyorum. hangi yağı kullanmalıyım? servise gitmek istiyorum ama zaman konusunda sıkıntım var. en kötü yağ için servisi arayıp tedarik etmeye çalılacağım.
almam gereken yağ tavsiyesi verir misiniz?
teşekkürler
istanbuldaysanız tem oto,ya gidin form onaylı firmadır sahibi form üyesi @Ufuk Sönmez (16363) beydir,tam emin olmamakla beraber aracınızın spesifikasyonları nı karşılayan üniversal bir şanzıman yağı bulunmuyor diye biliyorum orjinal yağ kullanmak durumundasınız ufuk bey daha iyi öneride bulunur istanbul dışındaysanız yine kendilerinden malzemeleri kargo ile alabilirsiniz.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Kasım 08, 2022, 20:27:40 »
İyi akşamlar değerli forum üyeleri bugün otomatik şanzıman yağı değişimi için yetkili servisten 2300 TL fiyat ve cumartesi günü için randevu aldım. 1700 TL yağ ve 600 lira işçilik olduğunu söyledi servis yetkilisi. Aracım 2014 model 1.6 Auris mds 45000 km'de. KM olarak 80.000 dolmadı ama yıl olarak geçti. Ben aracı geçen yıl aldım. Servisten kayıtlara baktığımızda daha önce değişmediğini öğrendim. Sizce yağ değişince bir sıkıntı olur mu ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Kasım 08, 2022, 20:37:06 »
Orijinal şanzıman yağı olduktan sonra neden olsun? gönlünüzü ferah tutun.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Kasım 08, 2022, 22:23:51 »
Teşekkürler Tokay bey