Gönderen Konu: Fren mesafesi uzadı  (Okunma sayısı 1808 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1.6 Advance Multidrive
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '15
  • 42 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
Fren mesafesi uzadı
« : Eylül 05, 2018, 16:34:21 »
Arkadaşlar benim sormak istediğim şu;
2015 model corolla aracım var km si 24.000 civarında.Aracımla önceleri örneğin 50-60 km hız ile giderken fren yaptığımda atıyorum 20 metrede dururken, şimdi aynı hızla giderken fren yaptığımda sanki 25-30 metrede duruyor.Servise götürdüm hiç disklere bile bakmadan kısa bir test sürüşü ile " her şey normal hava sıcaklıklarından olabilir " dedi.
Sizce de bu durum normal bir şey midir.Sıcaklıkların etkisi olur mu, balatalar aşınmış olabilir mi?

Toyota Club Türkiye

Fren mesafesi uzadı
« : Eylül 05, 2018, 16:34:21 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • adapazarı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '19
  • 66 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
Ynt: Fren mesafesi uzadı
« Yanıtla #1 : Eylül 05, 2018, 18:51:03 »
Lastikler ve havanin sıcak olması etken olabilir
Çıkarım seninle her yola 🚕🚗

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 05, 2018, 19:09:40 »
Lastik havalarına bakabilirsiniz. Bir ihtimal hidrolik kontrolü de (doğru şekilde) iyi olabilir.
Fren mesafesini etkileyen bir çok faktör vardır. Zemin, lastik, eğim vb.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1.6 Advance Multidrive
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Eylül 07, 2018, 13:49:00 »
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar.Hakan hocam fren mesafesinin daha az olması için lastik hava miktarlarını düşürmem mi gerekiyor.Eğer yanlış bilmiyorsam lastiklerin yere temasının fazla olması için hava miktarını azaltmak gerekiyor diye biliyorum.Tabi buda biraz fazla yakıt israfı olacak demek :)Birde sıcaklık demişsiniz bu nasıl bir etki yaratıyor ki fren mesafe uzuyor?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 07, 2018, 15:17:00 »
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar.Hakan hocam fren mesafesinin daha az olması için lastik hava miktarlarını düşürmem mi gerekiyor.Eğer yanlış bilmiyorsam lastiklerin yere temasının fazla olması için hava miktarını azaltmak gerekiyor diye biliyorum.Tabi buda biraz fazla yakıt israfı olacak demek :)Birde sıcaklık demişsiniz bu nasıl bir etki yaratıyor ki fren mesafe uzuyor?
Tayfun bey lastik havaları'nı siz isteğinize göre değil üreticinin ve uzman lastikcinin tavsiyesine göre ayarlanacak yoksa fazlalık veya eksiklikte risk alırsınız lastiğin ömrü kısalır fren mesafesinin uzaması sadece lastik veya balata hava sıcsklığıyla olmaz hepsi bir bütün içerisinde incelenmeli (hava ayarı lastik diş derinliği ve deseni balatalar ve diskler hatta hidrolik sıvısı sadece önler değil arkaları incelenmeli )
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1.6 Advance Multidrive
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Eylül 07, 2018, 15:36:34 »
Anlıyorum mesela gittiğim toyota servisinde hidrolik sıvısına bile bakılmadı.Kısa bir test sürüşü ile işi bitirdiler.Lastik havası ise ben genelde 16 inc lastik için 34-36 arası hava vuruyorum.Sanırım yaz için bu uygun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 07, 2018, 16:12:47 »
Uzun süre yüksek ısıya maruz kaldı ise balata yüzeyinde "camlaşma" olarak tabir edilen durum meydana gelmiş olabilir, bu durumda balataların sürtünme katsayısı düştüğünden fren tepkisinde değişiklikler meydana gelir.

Balataları söktürün,
Düz bir zeminde kalın zımpara üzerinde 10-15 kere ileri geri şeklinde zımparalayarak yüzeyinin düz ve temiz olduğunu kontrol edin,
Eğe ile keskin kenarlarına pah kırma işlemi uygulayın,
Kaliper pistonunun bastığı, balatanın arka yüzeyine (4 abalata için de geçerli) bakır gres sürmeyi ihmal etmeyin,
Eliniz yatkın ise aynı zımpara ile disk yüzeyine de eksenel yönde zımpara yaparsanız daha iyi olur,
Diske zımpara yapmasanız dahi hissedilir fark yaşarsınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #7 : Eylül 07, 2018, 20:04:11 »
Fren hidrolik km ve yıl olarak yeni görünüyor, küçük bir ihtimal sistem hava yaptı ise bahsettiğiniz durum oluşabilir.
Kapı içinde lastik havaları yazması lazım. Limitler dahilinde konfor olarak dayanabileceğiniz en üst seviye sağlıklı olur. Lastik tipine göre arka-ön değişim de faydalı olabilir.
Özellikle araç aşırı yüklü kullanım ve uzun rampa inişleri gibi durumlarda balata ısısı aşırı yükselebiliyor, bu da balatada yanmaya neden olabiliyor. Ufuk'un belirttiği nokta bu yönden önemli. Yalnız gres sürerken kesinlikle bu balataya temas etmemeli. Ayrıca sadece balata ses yapıyorsa, sürüş yönüne göre alışma açısı (pah) verilebilir. Diğerlerini ben sağlıklı bulmuyorum balata ve disk aşınımı açısından. Yanma var ise, sadece disk dönüş yönünde balataya zımpara faydalı olabilir. Yalnız kesinlikle balatalar tekrar çıktıkları noktalara takılmalıdır.
Tüm bunlardan önce bence fren mesafesinin anlamlı şekilde uzadığından emin olun. Ayrıca rot ve balans ayarları ve amortisör durumu da (bu mekanik bir zorlanma yoksa araç kilometresi ile doğru orantılıdır) fren mesafesinde etkilidir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1.6 Advance Multidrive
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Eylül 08, 2018, 19:59:33 »
Çok teşekkür ederim arkadaşlar yardımlarınız için, bir şey daha öğrenmek istiyorum.
Mesela aracı aldığımız gün ki balata ile şimdi ki balata aynı şekilde olmasa gerek, yani balatalar ister istemez aşınıyor fren yapmaktan dolayı.Buda aşınan balata ile disk arasında ki mesafenin artmasına neden olmuyor mu?Bunu servis yetkilisine sordum ama kelime çorbası yaptığından bir şey anlamadım :( Hakan hocam dediğiniz şekilde havalar biraz soğuduğunda mesafeyi tekrar gözlemlemem gerekiyor anlaşılan.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Eylül 08, 2018, 20:07:40 »
Mesela aracı aldığımız gün ki balata ile şimdi ki balata aynı şekilde olmasa gerek, yani balatalar ister istemez aşınıyor fren yapmaktan dolayı.Buda aşınan balata ile disk arasında ki mesafenin artmasına neden olmuyor mu?

Hayır, o mesafeyi kaliper pistonunun çalışma mesafesi tolere eder.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1.6 Advance Multidrive
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Eylül 08, 2018, 20:31:34 »
Anladım o boşluk sürekli aynı oranda kalıyor demek ki.Teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Eylül 08, 2018, 21:36:18 »
Ara sokaklarda hemen abs devreye girerken, yurtdışındaki yollarda arabanın camına yapışacak gibi oldum. Asfalt kalitesi ve asfalt üzerindeki tozun da çok etkisi var. Maalesef...
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #12 : Eylül 09, 2018, 14:27:46 »
Balata aşındıkça, fren hidrolik kabındaki hidrolik seviyesindeki düşüşü gözlemleyebilirsiniz. Yani balatalar, dolayısı ile piston diske nispeten daha yakındır.
Fren hidrolik kabının kapağını ve çevresini temiz tutmak gerekir. Özellikle sıcakken kapağı açmamak gerekir, bu nem tutuşu arttırabilir.
Havadaki nem miktarı bile balatanın çalışmasında çok az da olsa etki edebilir.
Balata özelliklerine bağlı olarak sıcak (tölere değerler içinde) ve soğuk çalışma performansı da farklıdır.