Gönderen Konu: COROLLA 2014 0W 20 YAĞ SONRASI SUBAPTAN GELEN SES  (Okunma sayısı 28415 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
Ynt: COROLLA 2014 0W 20 YAĞ SONRASI SUBAPTAN GELEN SES
« Yanıtla #120 : Ağustos 31, 2018, 01:14:46 »
Benzinli araçlarda Ham Kül belli bir oranda istenen bir şey aslında, Ham Kül oranının düşüklüğübazı bölgelerde okside etki yaratabilir,

O zaman 0W-20 'ye hiç bulaşmamak lazım çünkü kül oranı en düşük viskozite.. 0.6  :)

Bu arada Hybrid şanzımanları halt etmiş..

11 ileri Yarı Otomatik Shimano Alfine

Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #120 : Ağustos 31, 2018, 01:14:46 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 744 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #121 : Ağustos 31, 2018, 01:52:18 »
Motor yağları konusunun 130. sayfasından son sayfalara kadar okudum bu konuda değerli ustalarımızın paylaştığı bilgileri de okudum. 0w20 aslında çok güzel bir yağ araca sessizlik katıyor yakıt ekonomisi hakkında pek bir şey diyemem çünkü ne kadar ekonomi sağlasa da türkiye'deki zamlardan dolayı arabanın ne kadar ekonomik olduğunu yağın ne kadar ekonomik yaktığını anlayamıyorum. Fakat 0w20'yi eğer tek babam kullansaydı arabayı evet fazlası ile yeterli olacaktır. sadece ev ile askeri tugay birliği arası kullanıyor. Ama akşamları araba benim elime düştüğü ise yüksek hızlar kesiciler makaslar  hiç eksilmiyor :D fazla sıkıştırmamdan dolayı bana yeteceğini düşünmüyorum aslında eneos varken bunların hepsini yapmama rağmen bu şekilde ses çıkarmıyordu. ne oldu ise motul 8100 eco line kullandıktan sonra oldu ilk başlarda bu kadar ses çıkarmıyordu biraz daha azdı fakat km ilerledikçe artış oldu. Benim düşüncem büyük ihtimal ile motor yağ markasının önemli olduğunu düşünüyorum. bu yüzden dolayı motor yağı olarak tek tercihim eneos'tan başka bir marka olmayacak. fakat 0w20 ile mi devam etsem yoluma yoksa 5w30 ile mi devam etsem açıkçası çok kararsızım biliyorum şahsım adıma konuşuyorum belki başınızı ağrıtıyor olabilirim ama çok çelişki içerisine düşüyorum. :) @Ufuk Sönmez (16363)  @Tekin Bozbey (21136)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #122 : Ağustos 31, 2018, 02:13:22 »
Motor yağları konusunun 130. sayfasından son sayfalara kadar okudum bu konuda değerli ustalarımızın paylaştığı bilgileri de okudum. 0w20 aslında çok güzel bir yağ araca sessizlik katıyor yakıt ekonomisi hakkında pek bir şey diyemem çünkü ne kadar ekonomi sağlasa da türkiye'deki zamlardan dolayı arabanın ne kadar ekonomik olduğunu yağın ne kadar ekonomik yaktığını anlayamıyorum. Fakat 0w20'yi eğer tek babam kullansaydı arabayı evet fazlası ile yeterli olacaktır. sadece ev ile askeri tugay birliği arası kullanıyor. Ama akşamları araba benim elime düştüğü ise yüksek hızlar kesiciler makaslar  hiç eksilmiyor :D fazla sıkıştırmamdan dolayı bana yeteceğini düşünmüyorum aslında eneos varken bunların hepsini yapmama rağmen bu şekilde ses çıkarmıyordu. ne oldu ise motul 8100 eco line kullandıktan sonra oldu ilk başlarda bu kadar ses çıkarmıyordu biraz daha azdı fakat km ilerledikçe artış oldu. Benim düşüncem büyük ihtimal ile motor yağ markasının önemli olduğunu düşünüyorum. bu yüzden dolayı motor yağı olarak tek tercihim eneos'tan başka bir marka olmayacak. fakat 0w20 ile mi devam etsem yoluma yoksa 5w30 ile mi devam etsem açıkçası çok kararsızım biliyorum şahsım adıma konuşuyorum belki başınızı ağrıtıyor olabilirim ama çok çelişki içerisine düşüyorum. :) @Ufuk Sönmez (16363)  @Tekin Bozbey (21136)

Öncelikle güvenlik açısından sürüş tarzını değiştirmelisin sonrasında ise gördüğün her reklama inanmamalısın.

Eneos kullanmak istiyorsan,
ENEOS PREMIUM HYPER 5W30 TAM SENTETİK API SN, ACEA C3, Toyotanın istediği özellikleri karşılıyor.

Bence detox olsun diye doğru markaya ve viskoziteye geçmelisin, 4 bin km sonra yetkili 5W-30'la devam edersin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 744 kere teşekkür etti
« Yanıtla #123 : Ağustos 31, 2018, 02:39:41 »
Öncelikle güvenlik açısından sürüş tarzını değiştirmelisin sonrasında ise gördüğün her reklama inanmamalısın.

Eneos kullanmak istiyorsan,
ENEOS PREMIUM HYPER 5W30 TAM SENTETİK API SN, ACEA C3, Toyotanın istediği özellikleri karşılıyor.

Bence detox olsun diye doğru markaya ve viskoziteye geçmelisin, 4 bin km sonra yetkili 5W-30'la devam edersin.

hepinizin tavsiyeleri için teşekkür ederim.
peki 0w20 den 5w30 'a geçiş olduğunda bir sıkıntı yaratır mı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #124 : Ağustos 31, 2018, 11:51:57 »
10,30 ve 40 bin bakimlarinda 0w20 kullanildi 10 bine kadar zaten fabrika yagi idi 50 bin bakimindan sonra 5w30 kullanmaya devam etsem sikinti yasar miyim ?

fakat 0w20 ile mi devam etsem yoluma yoksa 5w30 ile mi devam etsem

hepinizin tavsiyeleri için teşekkür ederim.
peki 0w20 den 5w30 'a geçiş olduğunda bir sıkıntı yaratır mı

5W-30'a geçersen sıkıntı yaşarmısıııııın ??? ?

Anıl, 2 gündür sıkı bir şekilde sorguladın, 5W-30'a geçip motoru yakarsın falan mazallah bir şey olur, ben daha fazla cevaplamayacağım..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '17
  • 154 kere teşekkür etti
  • 397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #125 : Ağustos 31, 2018, 14:28:28 »
Tekin beyin son iletisine bir ekleme yapmak isterim.. Allah göstermesin ama milletin tamponunda gezmek, yüksek devirler, kesiciler, makaslar tüm değişik viskozitedeki yağ tiplerinden daha büyük sıkıntı yaşatacak hadiseler..
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 118000
  • Model Yılı: '10
  • 261 kere teşekkür etti
  • 168 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #126 : Ağustos 31, 2018, 17:03:51 »
lpg li araçlarda  10 bin km beklenmeli mi?
2010 1,6 corolla
2002 1,6-vvt-i Corolla
2001 1,4 astra-f

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 744 kere teşekkür etti
« Yanıtla #127 : Ağustos 31, 2018, 20:26:12 »
Bugun servise gittim ve sesin enjektorlerden geldigini normal bir ses olsugunu soyledilere

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #128 : Ağustos 31, 2018, 23:24:26 »
Bugun servise gittim ve sesin enjektorlerden geldigini normal bir ses olsugunu soyledilere
nasıl bir enjektörmüşki bu ses yapacak lpg enjektörü deseler neyse oda senin arabada yok bildiğim kadarıyla benzinde kullanıyorsun
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2591 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #129 : Ağustos 31, 2018, 23:34:14 »
İste meshur bozulma adayi parcamiz,
Sifiri 4500 tl,
1000 tl ye cikmasini bulamiyoruz, bir tane geldi (iste bu) o da bozuk cikti

[attach=1]

Sanki konu yağ değilde bu parçanın bozulmaya meyilli olması/ kronik hatalı olması olabilir mi.?

Parça koduna bakınca yeni parçaların parça kodu sanki değişik?

@Ufuk Sönmez (16363) hocam bakar mısın bu parçada, parça numarası son 2 hanesinde değişme var mı?

https://www.amayama.com/en/part/toyota/222a037023
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #130 : Ağustos 31, 2018, 23:50:40 »

Sanki konu yağ değilde bu parçanın bozulmaya meyilli olması/ kronik hatalı olması olabilir mi.?

Parça koduna bakınca yeni parçaların parça kodu sanki değişik?

@Ufuk Sönmez (16363) hocam bakar mısın bu parçada, parça numarası son 2 hanesinde değişme var mı?

https://www.amayama.com/en/part/toyota/222a037023

Bu Valvematic kumandası toplam 5 güncelleme (geliştirme) geçirdi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
« Yanıtla #131 : Ağustos 31, 2018, 23:55:48 »
O zaman yağ konusunu boşa tartışıyoruz ki?
5 güncelleme geçiren bir parça muhtemelen ciddi arıza potansiyeli olan ve uyanık Toyotanın son kullanıcıya bozulunca yıkmaya çalıştığı bir parça. O zaman bülten yayınlayıp eski matikleri değiştirmesi gerekir. Yağ bahane bizim lifterler şahane o zaman.

Soğuk suları sebilden mi alıyoruz?
 :olu:
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 744 kere teşekkür etti
« Yanıtla #132 : Eylül 01, 2018, 00:01:36 »
5 güncelleme geçiren bir parça muhtemelen ciddi arıza potansiyeli olan ve uyanık Toyotanın son kullanıcıya bozulunca yıkmaya çalıştığı bir parça. O zaman bülten yayınlayıp eski matikleri değiştirmesi gerekir. Yağ bahane bizim lifterler şahane o zaman.

sizin lifterlerden de mi ses gelmekte ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
« Yanıtla #133 : Eylül 01, 2018, 00:18:16 »
sizin lifterlerden de mi ses gelmekte ?

Şu an 93 bindeyim 23 binden beri LPG li sorun yok çok şükür. Sorunu anlamaya çalışıyoruz. Belki yarın bizimki de böyle olacak bilemeyiz.

Bu parçanın daha 2300 km de iken değiştiğini bu forum gördü o zaman kimse yağdan demedi. Evet çok sık duymadık ama işin arka planı sanki kullanıcı değil üreticinin hatası.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #134 : Eylül 01, 2018, 00:32:37 »

İyi de sistem bütünüyle bu parçadan oluşmuyor ki? Çalışma prensibinin başı yağın en kısa zamanda ve en uzun süre ile basınçlı kalabilmesi temeline dayanıyor,

Diğer yandan geliştirmenin nerede yapıldığını bilmiyoruz ki? :)

Kaizen çok farklı bir konudur, ürünün ortada olmadığı halden kullanıldığı an'a kadar ki tüm gelişmeleri kapsar belki ambalajı değişti? Belki ambalajın içine konulma şekli ? Belki malzemesi? Belki üreticisi? Belki üretim yeri? Belki nakliye şekli?

Yani kısacası geliştirme demek, illa ki ürün yada tasarım hatalıydı da düzeltildi demek değildir, şayet öyle olsa ve kullanıma bir etkisi olsa Toyota muhakkak bir geri çağırma ile değişim yapardı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
« Yanıtla #135 : Eylül 01, 2018, 00:46:58 »
İyi de sistem bütünüyle bu parçadan oluşmuyor ki? Çalışma prensibinin başı yağın en kısa zamanda ve en uzun süre ile basınçlı kalabilmesi temeline dayanıyor,

Diğer yandan geliştirmenin nerede yapıldığını bilmiyoruz ki? :)

Kaizen çok farklı bir konudur, ürünün ortada olmadığı halden kullanıldığı an'a kadar ki tüm gelişmeleri kapsar belki ambalajı değişti? Belki ambalajın içine konulma şekli ? Belki malzemesi? Belki üreticisi? Belki üretim yeri? Belki nakliye şekli?

Yani kısacası geliştirme demek, illa ki ürün yada tasarım hatalıydı da düzeltildi demek değildir, şayet öyle olsa ve kullanıma bir etkisi olsa Toyota muhakkak bir geri çağırma ile değişim yapardı.

İnşallah kronik değildir zira 2300 km de matik değiştiren arkadaş kaizen bug kurbanı olmuştur diyebiliriz o zaman :saygi:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #136 : Eylül 01, 2018, 01:20:35 »

İnşallah kronik değildir zira 2300 km de matik değiştiren arkadaş kaizen bug kurbanı olmuştur diyebiliriz o zaman :saygi:

İnsan elinden çıkan en iyi şeyin bile bir hata oranı vardır :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 70
  • Model Yılı: '16
  • 20 kere teşekkür etti
  • 26 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #137 : Eylül 01, 2018, 01:53:38 »
Ufuk abi 5w30 degilde 0w40 için düşüncelerin fikrin nedir? İlerleyen veya şuanki kilometrelerde geçiş yapilirsa ne gibi çalışma sağlar 0w20 viskoziteye göre? Teşekkür ederim başınızı çok ağrıtıyoruz. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #138 : Eylül 01, 2018, 10:38:47 »
Ciddi ciddi Bisiklet araştırıyorum, aşağıdaki forumu tavsiye ederim, ayrıca @Hakan Öztürk (3676) abi de sıkı Bisiklet kullanıcısı :)

https://www.bisikletforum.com/
Teşekkür ediyorum Ufuk, beraber de süreriz, 100 km de 1000 cal ile. :)

Çok eski konularda belirtmiştim, dizel-benzinli kıyaslamasında dizeller komplike görülüyordu, oysa atmosferik güncel benzinlilerdeki supap zamanlamaları basit mekanizmalar değil, etkili ve mantıklılar ancak ne kadar komplike, o kadar risk. Değişken sayısı da artıyor ayrıca.
Akışkanlar Dinamiği de oldukça kapsamlı bir konu. Üzerine yüksek lisans, doktora yapılabilir. Bir akışkanın yüzey sürtünmesi bile incelenmeli. Ayrıca rakıma göre de sıvıların davranışları değişir herkesin bildiği gibi. Yine örneğin 3.000 d/d yı yükte ve yüksüz çevirmek de yağlama açısından farklılık oluşturacaktır.
Kısacası bağımsız değişkeni çok olan bir konu.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 01, 2018, 10:48:19
+ Silindir hacmi aynı iken, eğer Lpg benzine göre yaklaşık %20 daha fazla tüketime sahipse, kuvvetle muhtemel, silindire giren hava (O2) de bu oranda daha az olacaktır. Tabi yakıtların davranışları, hangi noktadan püskürtüldükleri de önemli.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #139 : Eylül 01, 2018, 11:25:23 »
+ Silindir hacmi aynı iken, eğer Lpg benzine göre yaklaşık %20 daha fazla tüketime sahipse, kuvvetle muhtemel, silindire giren hava (O2) de bu oranda daha az olacaktır. Tabi yakıtların davranışları, hangi noktadan püskürtüldükleri de önemli.

Direkt veya Manifold'tan püskürtülen atomizer sıvı yakıt silindir içinde daha az yer kaplarken,
Gaz halinde püskürtülen LPG silindiri daha çabuk doldurup daha az O2 girmesine sebep veriyor.

Bu sebeple LPG'nin Turbo motorlarda daha sağlıklı çalıştığı söyleniyor.

(Bir kanalda izlemiştim)