Gönderen Konu: cvt titreme !  (Okunma sayısı 2255 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
cvt titreme !
« : Ağustos 14, 2018, 00:05:32 »
herkese merhaba , aracım 2017 model 1.6 cvt advance..25000 kmde.. lpgli....
aracımda 1 haftadır D modda frende beklerken ön gögüsten titreme sesi alıyorum.. vitesi N ye alınca kesiyor... Araç kalkarken titreme oluyor hemen kesiyor..araç duraklama yaparken yine hafif titriyor... R modda beklerken titreme yok... Birde az önce denedim aracı D moda alıp frene basmadan, el freni ile tutarsam o zaman yine titreme yok!
sadece frende beklerken ve kalkarken.. titremede sessiz ortamda belli oluyor , yani iyice kulak vermeniz gerek abartılı birşey yok ama yinede insan büyürmü sorun açarmı diye korkmuyor değil... el frende beklerken neden yapmıyor onu anlamış değilim!
tecrübelerinden faydalanmak için buraya yazıyorum , şimdeden herkese teşekkürler

Toyota Club Türkiye

cvt titreme !
« : Ağustos 14, 2018, 00:05:32 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: cvt titreme !
« Yanıtla #1 : Ağustos 14, 2018, 00:34:46 »
Titreme olduğunda rolanti aşırı salınım yapıyormu sadece frene basılı olunca yapıyor yazmışsınız frene basılı kaldığınızda emiş valfi açık kaldığında motora fazla yük biner d modunda kavrama halinde olduğu için devirde salınım yapar benzinde çok belli olmaz bu durum deneyip tecrübe edebilirsiniz LPG'de biraz fazla salınım olduğu için daha çok belli eder LPG ayarına baktırın gerekirse flitre bakımı gibi durumları aksatmayın zaten bizim araçlar ekonomik tasarlandığı için rolantide beklerken minumum yakıt almaktadır onun için devir düşük çalışır tabi motor kulaklarının esnekliğine de bakılmalı bu km'de motor kulağımı ölür diyeceksiniz ama günümüzde seri üretimden ötürü hatalı üretimler çok fazla olabilmekte aracı genel olarak incelemekte fayda olabilir geçmiş olsun
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 14, 2018, 18:07:45 »
Aracınız garanti kapsamında, sadece lpg kapalı iken deneyin. Sorun yine varsa tespit yaptırın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 14, 2018, 21:24:26 »
Titreme olduğunda rolanti aşırı salınım yapıyormu sadece frene basılı olunca yapıyor yazmışsınız frene basılı kaldığınızda emiş valfi açık kaldığında motora fazla yük biner d modunda kavrama halinde olduğu için devirde salınım yapar benzinde çok belli olmaz bu durum deneyip tecrübe edebilirsiniz LPG'de biraz fazla salınım olduğu için daha çok belli eder LPG ayarına baktırın gerekirse flitre bakımı gibi durumları aksatmayın zaten bizim araçlar ekonomik tasarlandığı için rolantide beklerken minumum yakıt almaktadır onun için devir düşük çalışır tabi motor kulaklarının esnekliğine de bakılmalı bu km'de motor kulağımı ölür diyeceksiniz ama günümüzde seri üretimden ötürü hatalı üretimler çok fazla olabilmekte aracı genel olarak incelemekte fayda olabilir geçmiş olsun

aracın hava filtresi yan sanayii olabilir mi acaba !?
aracı biraz önce biraz kurcaladım , klima açıkken titreme yapmıyor ! nedeni devir yükseliyor haliyle titreme yapmıyor!
aracı yokuş çıkarken durdurursam klima kapalı  devir yüksek duruyor titremiyor , yokuş aşağı durursam devir düşük oluyor titreme yapıyor ! :))
şanzumanda sorun olduğunu düşünmüyorum ama hava filtresi oturmamış olabilir mi? veya yan sanayi hava filtresi işini doğru yapmıyor olabilir mi?
araç benzinde ikende titreme yapıyor bu arada!

diğer araçlarda cvt lerde olduğu gibi kerkilme olayı benim araçta yok gibi birşey , aracın lpg ayarını kendim yapıyorum.  şanzumanda hiçbir kararsızlık vesaire , çekiş kaybı , fazla yakıt hiçbirşey yok ! hatta en son çanakkaleye gittim full bagaj 110 -120 klima full açık  215 kuruş yaktı...

aynı araçtan bir arkadaşta var oda aynı kmlerde bendede titriyor dedi...yada ben mi çok ince eliyorum diye  düşünüyorum!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Corolla&Yaris
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 56000
  • Model Yılı: '17
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 19, 2018, 11:36:22 »
Biraz inceliyorsunuz gibi geldi. Bende de aynı araçtan var. Titreme fark edilmeyecek kadar az diyebilir. Anlattıklarınıza bakılırsa rolanti biraz düşük kaldığı için titreme yapıyor gibi geldi bana.
Yakıt tüketiminizi litre olarak da yazabilir misiniz? Ben Lovato LPG ile 8,5-9lt lpg yakıyorum. Benzinde ortalama 7lt yakardım.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 19, 2018, 11:37:23
Bu arada hava filtresinden olması sadece filtre tıkalı ise olabilir. Kendiniz düzgün oturup oturmadığını ve kirlilik durumunu kontrol edebilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ağustos 19, 2018, 12:09:58 »
Biraz inceliyorsunuz gibi geldi. Bende de aynı araçtan var. Titreme fark edilmeyecek kadar az diyebilir. Anlattıklarınıza bakılırsa rolanti biraz düşük kaldığı için titreme yapıyor gibi geldi bana.
Yakıt tüketiminizi litre olarak da yazabilir misiniz? Ben Lovato LPG ile 8,5-9lt lpg yakıyorum. Benzinde ortalama 7lt yakardım.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 19, 2018, 11:37:23
Bu arada hava filtresinden olması sadece filtre tıkalı ise olabilir. Kendiniz düzgün oturup oturmadığını ve kirlilik durumunu kontrol edebilirsiniz.

ben 0-20 yağ koymuştum 20bin bakımında yaklaşık 6000 küsür km yol yaptım.. çubuğa bakıyordum yağ eksiltmesi yoktu ben yine biraz ilave ettim düzeldi...hava filtresinide çıkardım temizledim taktım...şu an hiç bir şekilde titreme yok...
şehir içi 8 litre ve altını yakıyorum uzun yolda arabayı yormam 100-110 km hızla genellikle hız sabitleyici kullanırım..5,4 litre ile yolun durumuna göre maksimum 5,8-6 litre arasında yakıyorum...bu arada klimayı kesinlikle hiçbir zaman kapatmam.
cvt şanzumanlarda kerkilme , vuruntu olayı var malum biliyorsunuz onuda çözdüm..atiker grand yazılımında valvematik için özel ecu kısmı var onu tikledim motor seçeneğinden sonra otomaitk ayar yaptım ve 500 ve 2000 devir aralarındaki gaz ayarını %5 artırdım..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ağustos 19, 2018, 13:51:12 »
Emir bey siz doğru yolu bulmuşsunuz ben Toyota ya en iyi Atiker diyorum ama hâlâ diğer markaları daha üstün görüyoruz millet olarak çünkü Atiker Bizim araçlar için özel olarak vvt zamanında yazılım geliştirdi ve en önemlisi yerli malı BRC takıpta bir sürü uğraşanlar bobin yakanlar ve hâlâ çözüm bulamamış olanlar var aracınızı iyi günlerde kullanmanız dileğiyle iyi forumlar
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ağustos 19, 2018, 20:16:30 »
Emir bey siz doğru yolu bulmuşsunuz ben Toyota ya en iyi Atiker diyorum ama hâlâ diğer markaları daha üstün görüyoruz millet olarak çünkü Atiker Bizim araçlar için özel olarak vvt zamanında yazılım geliştirdi ve en önemlisi yerli malı BRC takıpta bir sürü uğraşanlar bobin yakanlar ve hâlâ çözüm bulamamış olanlar var aracınızı iyi günlerde kullanmanız dileğiyle iyi forumlar

teş ederim ümit bey , bende bir brc mağduru olarak artık marka meraklısı olmamayı tecrübe edinmiş biri olarak çok araştırmalar sonucu atiker grand da karar kılmıştım ve inanılmaz memnunum.atikerin  gold ve grand kitleriyle çağ atladığından haberi olmayan birçok kullanıcı var malesef. çok arkadaşımada atiker tercihinde vesile oldum ve şu an neredeyse 1 yılı devireceğiz hiçbir sorun yaşamadık ...