Gönderen Konu: Sıfır corolla 1.6 lpg de rolanti dalgalanması  (Okunma sayısı 5854 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 2000
  • Model Yılı: '17
  • 1 kere teşekkür edildi
Sıfır corolla 1.6 lpg de rolanti dalgalanması
« : Ağustos 06, 2018, 23:53:06 »
Merhaba arkadaşlar 1800 km deki toyota corolla 1.6 life aracıma brc marka  lpg taktırdım. Ancak sorun şu ki benzinde hiç sorun yokken lpg ye geçince ara ara rolantide 100 200 devir civarında dalgalanmalar oluyor. Rılanti normalde 600 devirde olduğundan bu dalgalanmalarda insanı huzursuz ediyor ilerde daha büyük sorunlar çıkartırmı diye

Farları açımca yada klimayı açınca rolanti biraz yükseliyor ancak çok ufakta olsa sapmalar mevcut. Lpg yi taktirdığım yere götürdüm yeniden rolanti  ve yol ayarını yaptılar dalgalanma biraz düzeldi ama az da olsa gene oluyor.  durumun normal olduğunu ve ilk 1000 km de bunların olabileceğini  söylediler ama huzursuz oldum.

1.6 valvematik 132 bg lik araç kullanıp bu durumu yaşayan varmı?

Toyota Club Türkiye

Sıfır corolla 1.6 lpg de rolanti dalgalanması
« : Ağustos 06, 2018, 23:53:06 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Sıfır corolla 1.6 lpg de rolanti dalgalanması
« Yanıtla #1 : Ağustos 07, 2018, 06:41:11 »
BRC de aynı veya benzer sorunları çoğu kişi yaşıyor ilk 1000 bakımına gittiğinizde tekrardan yol ayarı yaptırın ve enjektörlerin orijinal brc marka olduğundan emin olun
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 07, 2018, 09:35:30 »
 Bursadaki baya bilinen ve methedilen 2a ana bayisi tarafından montaj yapıldı. Farklı bir enjektör kullanacaklarını sanmıyorum ama eminde değilim tabiki. enjektörlerin orjinal olup olmadığını dışarıdan bakınca nasıl anlarız.Birde Bu sabah işe gelirken 25 km lik güzergah sonrası yaklaşık 5 dakika rolantide farlar açık kapalı klima açık kapalı test ettim. Pek bir dalgalanma olmadı gibi. Bu kendi kendine düzelen bir durumu acaba.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Rızkımı veren Hüdadır kula minnet eylemem...
  • Kilometre: 3000
  • Model Yılı: '23
  • 13 kere teşekkür etti
  • 39 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 12, 2018, 20:41:42 »
merhaba  arkadaşlar benim aracimda sabah ilk çalıştırmada devir 1500 civarındayken daha sonra bir kaç dk içinde kademeli olarak 600 e kadar düşüyor durum sizde de böyle mi?yoksa bir arıza göstergesi mi ?
2023 hibrit corolla flame x pack....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Ağustos 12, 2018, 21:00:04 »
merhaba  arkadaşlar benim aracimda sabah ilk çalıştırmada devir 1500 civarındayken daha sonra bir kaç dk içinde kademeli olarak 600 e kadar düşüyor durum sizde de böyle mi?yoksa bir arıza göstergesi mi ?
Mustafa bey normal olması gereken durum böyledir bütün araçlar aynıdır kış aylarında yüksek devirde daha uzun süre çalışır araç uygun ısı derecesine en uygun sürede yetişmek için yüksek devir çevirir
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 904 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ağustos 13, 2018, 09:21:51 »
Rölanti dalgalanması için aldığınız lpg nin kalitesi de bu duruma sebep olabilir . Pis gaz aldıysanız enjektör tam püskürtemeyeceği için hem çekişte hem de rölantide anormallikler olabilir . Bilindik gaz istasyonlarını dışına çıkmayın ben Petrolojisi alıyorum uzun zamandır memnunum . Birde şunu söyleyim benim aracım dada Brc LPG kiti var ilk taktırdığımda rölantim benim de benzine göre daha düşük çalışıyordu .1000 kontrolünde söyledim ayarladılar . Ondan sonra hiç sorun yaşamadım . Ben lpg taktıralı yaklaşık 25 bin km falan oldu bir sorunum sıkıntım yok .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 13 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ağustos 13, 2018, 19:44:35 »
Teşekkürler Ümit Hocam bencede durum sizin dediğiniz gibi ama ben genede bir corolla bulursam Sabah ilk çalıştırmada kaç bin devirde başlıyor bakacağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Ağustos 13, 2018, 20:25:19 »
Teşekkürler Ümit Hocam bencede durum sizin dediğiniz gibi ama ben genede bir corolla bulursam Sabah ilk çalıştırmada kaç bin devirde başlıyor bakacağım.
Mustafa Bey bakın tabiki içiniz rahatlasın kuş gurubu şahin doğan da bile sistem aynı işler tabiki bakımlı orijinalliği bozulmamış düzgün çalışanlarında kısacası sorun yok aracınız gayet sağlıklı
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ağustos 14, 2018, 13:48:01 »
Merhaba Arkadaşlar. Sorun kısmen çözüldü ancak motor ısındığında 50-100 devirlik farklar var ve bunu Lpg montajını yapan yer kabul etti. Oradaki elemanların birinden kendi aralarında konuşurken ECU yu sıfırlayıp en baştan ayar yapılmalı dediğini duydum daha sonra aracı sabahtan oraya bırakmamı ve motor soğuduktan sonra soğuk motor ile ayar yapacaklarını söylediler. Bunun geçerliliği varmıdır. Birde eve döndüğümde merak edip motor kapağını çıkardım. Aşağıdaki resimde görünen enjektörlerin markaları hakkında bilgisi olan varmıdır?BRC nin sitesinde böyle bir enjektör göremedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Ağustos 14, 2018, 14:15:18 »
Serkan bey enjektörlerin markası gözükmüyor bide ECU sıfırlama LPG ECU sunamı yapılacak ona göre yol izlenmesi lazım siz kendiniz lpg servisine gitmeden önce akü - kutup başını sökerek 15 dk bırakın araç kendini sıfırlasın sonrasında 50 100 km kadar aracı benzinde kullanın daha sonra aracı lpg montajı yapılan yere götürün gerekeni yapsınlar daha öncede yazdığım gibi enjektörlerin BRC marka olduğunu kesinleştirin yeni ayar ve yol ayarı yaptırın ve gerekirse afr ayarı yaptırın geçmiş olsun bide lpg yakıt aldığınız yere dikkat edin
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ağustos 14, 2018, 14:27:05 »
Merhaba Ümit bey;

Enjektörlerin hiçbir yerinde BRC yada farklı bir marka yazmıyor.Çevresindeki diğer ekipmanların hepsinde BRC yazıyor enjektörde bir marka etiketi yok.Şüphelendiğim kısım brc nin internet sitesinde böyle bir enjektör görünmüyor. Araç henüz 2300 km de.Benzinde iken hiçbir sorun yok.Sanıyorum LPG ECU sunu sıfırlayıp ayar yapacaklar. LPG yeni olduğu için zaten toplam 4 defa yakıt aldım. O da tamamen bilinen ve yoğun istasyonlardı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Ağustos 14, 2018, 15:22:46 »
Merhaba Ümit bey;

Enjektörlerin hiçbir yerinde BRC yada farklı bir marka yazmıyor.Çevresindeki diğer ekipmanların hepsinde BRC yazıyor enjektörde bir marka etiketi yok.Şüphelendiğim kısım brc nin internet sitesinde böyle bir enjektör görünmüyor. Araç henüz 2300 km de.Benzinde iken hiçbir sorun yok.Sanıyorum LPG ECU sunu sıfırlayıp ayar yapacaklar. LPG yeni olduğu için zaten toplam 4 defa yakıt aldım. O da tamamen bilinen ve yoğun istasyonlardı.
ilk önce işe enjektörlerin markasıyla başlayın marka olmaması garip genelde lpg kitlerinde en pahalı parçalardan biri enjektör takımı olduğu için bazı servisler yan sanayi diye tabir edilen uyumlu markalardan kullanabiliyor (tabiki sizinki de böyle diyemem farklı bir BRC bayisiyle görüşüp teyit ettirin) buda sorunlara gebe kalıyor aslında sizin aracın motoru valfmatik olduğu için bu sorunları hissettiriyor sistem çok hassas çalışıyor subab zamanlaması çok hassas saniyelik işlem yapıyor sistem enjektörler bu zamanlamayla ayak uyduramadığı zaman sorun olarak hissettiriyor valfmatik yeni bir sistem olduğu için LPG servisleri tam çözemedi motorun karakterini hala eski sistemde olduğu gibi Toyota motoru hertürlü çalışır mantığındalar tamam çalışıyor ama sorun ufakta olsa hissediliyor zannediyorum daha önce avensiste aynı motor kullanıldı daha sonra Corolla kasasında hayat buldu 
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ağustos 14, 2018, 16:24:37 »
ilk önce işe enjektörlerin markasıyla başlayın marka olmaması garip genelde lpg kitlerinde en pahalı parçalardan biri enjektör takımı olduğu için bazı servisler yan sanayi diye tabir edilen uyumlu markalardan kullanabiliyor (tabiki sizinki de böyle diyemem farklı bir BRC bayisiyle görüşüp teyit ettirin) buda sorunlara gebe kalıyor aslında sizin aracın motoru valfmatik olduğu için bu sorunları hissettiriyor sistem çok hassas çalışıyor subab zamanlaması çok hassas saniyelik işlem yapıyor sistem enjektörler bu zamanlamayla ayak uyduramadığı zaman sorun olarak hissettiriyor valfmatik yeni bir sistem olduğu için LPG servisleri tam çözemedi motorun karakterini hala eski sistemde olduğu gibi Toyota motoru hertürlü çalışır mantığındalar tamam çalışıyor ama sorun ufakta olsa hissediliyor zannediyorum daha önce avensiste aynı motor kullanıldı daha sonra Corolla kasasında hayat buldu

Haklısınız önce Enjektörü teyit etmek gerekiyor. Bu motorlardaki hassasiyet konusunu daha önce duymuştum ama youtube da onlarca uygulaması ve sorunsuzluğundan bahsediliyor sürekli. Bu yüzden de tercih sebebim olmuştu. İstanbuldaki malum ünlü otogaz servisine gitmeyip Bulunduğum şehirdeki en büyük BRC bayisine işlemi yaptırdım. Ayrıca bu adamlar Bu şehirdeki toyota bayilerinin anlaşmalı olarak motor garantisi ile 0 araçlara lpg yi taktırdığı yer. Belkide benim aracın aynısına 1000 e yakın montajları vardır. Hatta dün gittiğimde bile benim aracın aynısından sıfır lpg si takılmış sahibini bekleyen araç vardı. o yüzden haklarında olumsuz düşünmek istemiyorum,Ancak aracı öğlen bırakayım dediğimde sabahtan bırakırsan daha iyi deyip tüm gün istemeleride acaba daha büyük bir sorunu hissetirmeden yapacaklar? gün içinde telafi edecekler diye düşünmekten alıkoymuyor. Nihayetinde sadece motor soğuk iken ayar yapmak ise bütün dert 2-3 saatlik bir işlemi geçeceğini zannetmiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ağustos 14, 2018, 16:37:04 »
Serkan bey Toyota motorlarının ve sizin kullandığınız aracın üzerindeki valfmatik motorunda herhangi bir sıkıntısı yok ama biraz daha fazla hassasiyet gerekiyor işlem yaparken.
Aracın soğuması 2.3 saatten fazla sürer malum yaz ayındayız ve havalar sıcak lpg montajı yapan servisin yetkili servisle anlaşmalı olması hata yapma olasılıklarını değiştirmez daha önce formda konusu olmuştu yetkili servis aracılığıyla takılan lpg sorunlarının okumanızı tavsiye ederim tekrar geçmiş olsun umarım kısa sürede çözersiniz sorunu
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 13 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Ağustos 15, 2018, 23:49:05 »
Brc de aracın beygirine göre değişen 3 tip enjektör kullanılıyor sarı/mavi/turuncu Corolla 132 bg olduğu için turuncu enjektör kullanılıyor.Enjektorün orjinalligini kontrol ettirin. Enjektör ohm hizi araca uygun olmayabilir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '20
  • 195 kere teşekkür etti
  • 199 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ağustos 16, 2018, 00:28:48 »
Bunlar brc nin ino3 enjektörleri değil kesinlikle başka enjektör takmışlar. Bastırın turuncu etiketli brc enjektörü taksınlar. Bunlar uyumlu ağbiee diyen bi usta varsa hiç muhatap olmayın brc merkezi arıyacağınızı söyleyin. Brc ino3 enjektör yazınca internette çok resim var karşılaştırabilirsiniz.

Ayrıca regülatörün yeri Radyatör  seviyesinin altında olmalı bulunduğu yerden kabin içine zırıltı şeklinde ses yapacaktır onu akü altına alınmasını isteyin. Benim o şekilde.

Sonuç olarak bunları yaptırdıktan sonra mutlaka yol ayarı isteyin gerçi yapabileceklermi oda mechul çoğu bayi yap(a)mıyor. Sorununuzun çözüldüğünü göreceksiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ağustos 16, 2018, 05:52:44 »
Merhaba arkadaşlar 1800 km deki toyota corolla 1.6 life aracıma brc marka  lpg taktırdım. Ancak sorun şu ki benzinde hiç sorun yokken lpg ye geçince ara ara rolantide 100 200 devir civarında dalgalanmalar oluyor. Rılanti normalde 600 devirde olduğundan bu dalgalanmalarda insanı huzursuz ediyor ilerde daha büyük sorunlar çıkartırmı diye

Farları açımca yada klimayı açınca rolanti biraz yükseliyor ancak çok ufakta olsa sapmalar mevcut. Lpg yi taktirdığım yere götürdüm yeniden rolanti  ve yol ayarını yaptılar dalgalanma biraz düzeldi ama az da olsa gene oluyor.  durumun normal olduğunu ve ilk 1000 km de bunların olabileceğini  söylediler ama huzursuz oldum.

1.6 valvematik 132 bg lik araç kullanıp bu durumu yaşayan varmı?

bir önceki aracımda aynı sorunu bende yaşadım serkan bey , benim lpg kitide brc idi... araba ısındıkça devir saati dans ediyordu , eğer çok uzun yol yaparsanız yada motor çok iyice ısınırsa ışıklara gelirken boşa attığınızda stop dahi edecektir.. aracımı şu an sattım ama şu an ki aracıma sırf bu yüzden farklı marka lpg taktırdım hemde atiker ve brcden çok çok memnunum. atikerde çalışanlara bu durumu anlattığımda brcde 4 farklı enjektör var hangisini taktı görmediğimiz için yorum yapamam ama %99 enjöktörden demişti... o araç fazlada yakar ! size şu an araç daha sıfır ondan falan derler bence savsaklama yaparlar ! tecrübe ile sabit. şu an ki aracım şehiriçi 8-9 litre yakıyor uzun yolda 5,2 leri bile gördüm yol durumuna göre..
ha bu arada farları açınca ekstra güç istediği için rölantiyi çıkardığından devir saatiniz sabitlenir , klima keza aynı bunlara aldanmayın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Ağustos 16, 2018, 07:46:34 »
Evet benim araçta da akl var atikerin ürünü 2.0 motor olmasına rağmen gayet güzel çalışıyor bu güne kadar sıkıntı yaşatmadı 3 yıl oldu sadece bir sefer istasyon değiştirmeden dolayı filitre erken tıkandı o kadar o konudada iyiliğini gördüm diğerleri gibi yola devam etmedi silkeleme tekleme yapmadı direk benzine atıyordu yani zorlayıp enjektörlere ve motora kirli gaz gönderme yapmıyor
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ağustos 16, 2018, 08:54:54 »
Arkadaşlar Dün Kitin takıldığı yere giderek Sorunun halledilmesini istedim. Enjektör ve regülatör'ü değiştirdiler yeniden ayar yapıldı.Şu anda test aşamasındayım pek sıkıntı yok gibi Eğer tekrar yaparsa LPG ECU sunu değiştireceklerini söylediler. Dediğim gibi şu anda bu firma Bulunduğum şehirdeki Toyota ve hyundai bayilerinin LPG taktırmak için araçları gönderdiği yer. Her gittiğimde sıfır Hyundai tucson lar elentra lar Toyota Corollalar sırada bekliyor oluyor. HAtta birçok lpg ci çözemediği sorunlarda araçları bu firmaya yönlendiriyor.

Enjektör konusunu konuştum. Toyota ile yapılan anlaşmada bu enjektörlerin kullanıldığını ve bunu toyotanın istediğini belirttiler.hatta verdikleri fiyatında ona göre olduğunu belirttiler. (3 hafta önce Toyota kendileri taktıtırırsa 4400 demişti ben bayide genişletilmiş garanti ile 3350 tl ye taktırdım) Ayrıca toyota ya takılan kitlerin kutusunu gösterdiler  diğerlerinden farklı BRC turuncu enjektör takılırsa Motor garantisi konusunda sıkıntı olabileceğini belirttiler.

Bu arada Enjektörlerin GFI marka olduğunu öğrendim . BRC GFI yı satın alarak enjektörlerinde değişiklikleri yaparak GFI adı altında satıyormuş. Nihai olarak enjektörlerde araç ile beraber 5 yıl 100000 km garanti altında olduğundan çok üstelemedim. Dip gaz kullanmam ama denedim dipgaz da herhangi bir tekleme falan yok.

Şimdilik kullanıyorum.Dizel Fiat linea ile 4 yılda 98000 km periyodik bakım dışında servise uğramayınca Bu  Aracı alırken Dizel egea urbanmı Corolla benzin lpg  mi diye çok tereddütte kalmıştım Konfor dedim ve lpg ye razı olduk kullanıp görücez.LPG ye alışamazsak egea urban alternatifine  yönelicez.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 16, 2018, 09:01:52
bir önceki aracımda aynı sorunu bende yaşadım serkan bey , benim lpg kitide brc idi... araba ısındıkça devir saati dans ediyordu , eğer çok uzun yol yaparsanız yada motor çok iyice ısınırsa ışıklara gelirken boşa attığınızda stop dahi edecektir.. aracımı şu an sattım ama şu an ki aracıma sırf bu yüzden farklı marka lpg taktırdım hemde atiker ve brcden çok çok memnunum. atikerde çalışanlara bu durumu anlattığımda brcde 4 farklı enjektör var hangisini taktı görmediğimiz için yorum yapamam ama %99 enjöktörden demişti... o araç fazlada yakar ! size şu an araç daha sıfır ondan falan derler bence savsaklama yaparlar ! tecrübe ile sabit. şu an ki aracım şehiriçi 8-9 litre yakıyor uzun yolda 5,2 leri bile gördüm yol durumuna göre..
ha bu arada farları açınca ekstra güç istediği için rölantiyi çıkardığından devir saatiniz sabitlenir , klima keza aynı bunlara aldanmayın.

benim araç ta rolanti dans etmiyor çok kısa süre yaptı ayar yaptırdım düzeldi. benim mevcut sorunum  Araba durduğu yerde rolanti de sabit ancak dur kalk trafikte 2. vitese geçmeden kalkıp tekrar dururken debriyaja basınca rolanti 1000 devire geliyor sonra 600 e düşüyor ve 500 e kadar iniyor ve araç kendi gaz veriyor 1500 devire kadar daha sonra 600-700 arası sabitleyip normale dönüyor.

Ayrıca dün akşam şunu farkettim bunu sadece bayır yukarı dur kalk trafikte yapıyor. Düz yolda dur kalk trafikte hiçbir sorun yok  :-[   ben garip arızaların adayım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Ağustos 16, 2018, 09:48:08 »
Sorununuz çözülmesine sevindim iyi ama Toyota bu enjektörü istiyor ona göre anlaşma yaptık sözü külliyen başlı başına koca bir yalan Toyota LPG firmasımıki enjektör seçimini kendi yapsın o kadar uğraşsa kendisi fabrikada takar gönderir dahada öteye gidelim LPG ayarını kendisi yapar zaten normalde kit fiyatı okadar değil onun bir kısmı motor garantisi için yapılıyor gfi enjektör brc nin kendi ürünü değil sadece uyumlu hiçbir parça orijinal ile birebir uyumlu olmaz bazı istisnalar dışında (cam filtre balata motor yağı lastik  jant gibi ) ayrıca yeni takılmış bir sistemde enjektörler ve regülatör niye değiştiriyor çünkü umduğu gibi olmadı ya tutarsa dedi ama tutmadı İNŞAALLAH Bundan sonra sıkıntı yaşamazsınız kusura bakmayın yazdıklarım sizinle alâkalı değil şahsınıza söz etmek için yazmadım ama böyle esnaflığa kızdığım için yazdım insanların hevesle istekle aldıkları araçtan soğutma derecesine getiriyorlar milleti başından tek seferde yap işlemi millete sıkıntı yaşatma  tekrar geçmiş olsun aracınızı kazasız arızasız kullanmanız dileğiyle
TOYOTA CORONA 3S FE