Gönderen Konu: kalkışta ve geri viteste tık diye gelen ses  (Okunma sayısı 3840 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 145600
  • Model Yılı: '11
  • 10 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
kalkışta ve geri viteste tık diye gelen ses
« : Ağustos 02, 2018, 11:06:08 »
cümeleten selamınaleyküm. corolla 2011 dizel otomatik. ileri ve geri kalkışlarla tık diye ses geliyor. bu ses sadece kalkışlarda geliyor. araç seyir halinde iken herhangi bir ses yok. bunun sebebi ne olabilir acaba ? çok değerli bilgi paylaşımlarınızı bekliyorum.

Toyota Club Türkiye

kalkışta ve geri viteste tık diye gelen ses
« : Ağustos 02, 2018, 11:06:08 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: kalkışta ve geri viteste tık diye gelen ses
« Yanıtla #1 : Ağustos 02, 2018, 11:18:08 »
İlk akla gelen motor kulağı ve aks kafası ikisininde kontrol edilmesi lazım eğer aks körüğü yırtıksa içindeki yağ bitmiştir veya motor kulağı özelliğini kaybedebilir boşluk oluşabilir
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 02, 2018, 17:42:14 »
İlk akla gelen motor kulağı ve aks kafası ikisininde kontrol edilmesi lazım eğer aks körüğü yırtıksa içindeki yağ bitmiştir veya motor kulağı özelliğini kaybedebilir boşluk oluşabilir
ustayı aradım o da aks lardandır büyük ihtimal dedi. umarım ciddi bişey değildir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Ağustos 02, 2018, 18:04:57 »
ustayı aradım o da aks lardandır büyük ihtimal dedi. umarım ciddi bişey değildir.
Ali Osman bey direk aks Lara yonelmeden önce motor kulaklarını kontrol ettirin özellikle travestin oradaki motor beşiği nin aradaki kulağı ve şanzıman daki kulağı kontrol edin tabiki aksların körüğü nü ve yağını yenileyen yağ olarak kauçuklu gres kullanın körüğünde mutlaka orijinal olanı tercih ediniz aksi halde çok çabuk parçalanıyor ve içindeki yağı boşaltıyor bir zaman sonra aks ses yapmaya başlıyor son olarak aracı park ettiğinizde direksiyon konumunu her zaman düz olarak bırakınız aksi halde aks körüğü ve direksiyon merkezindeki keçeler çok çabuk sertleşme yapar ve kaçırmaya başlar geçmiş olsun iyi forumlar
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1360 kere teşekkür etti
  • 884 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 03, 2018, 01:51:33 »
Merhaba,
Problem yaratacak bir ses değil forumda aratırsanız bir kaç konuda aynı problemi yaşayanlar vardı.
Benimde başıma gelmişti aks ile ilgili bazı yerleri yağlıyor yada sıkıyorlar problem bitiyor.,Ancak ses fazlalaşmadan/zaman kaybetmeden servis yada ustanıza gitmekte fayda var.
Selamlar
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ağustos 04, 2018, 12:41:48 »
sorun aks lardaymış. torna yaptırdım dedi servisteki arkadaş. nasıl bir işlem yaptı bilmiyorum. aksların neresine torna yapılırki. ama sonuç olarak sorunum ufak bi masrafla halloldu çok şükür.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ağustos 04, 2018, 13:19:45 »
sorun aks lardaymış. torna yaptırdım dedi servisteki arkadaş. nasıl bir işlem yaptı bilmiyorum. aksların neresine torna yapılırki. ama sonuç olarak sorunum ufak bi masrafla halloldu çok şükür.
torna yaptırdım dediği aksların içi boşluk yapmış onu tornacıda çelik kaynağıyla doldurup yerine alıştırmış orijinal aks pahalı olduğu için böyle bir yola başvuruluyor bir müddet daha gider dikkatli kullanırsanız daha uzun gider fazla çukura düşmeden dikkatli kullanın sıkıntı çıkarmaz yağsız kaldığı için aşınma yapıyor ara ara direksiyonu tam sağ sol yaparak veya ustanızda aks körüğü nü kontrol edin yırtılma varsa değiştirip yağını tamamlayın epey gider geçmiş olsun
TOYOTA CORONA 3S FE