Gönderen Konu: Corolla 1.4 D-4D Terra P/S Sorunu  (Okunma sayısı 1141 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Corolla 1.4 D-4D Terra P/S Sorunu
« : Temmuz 24, 2018, 13:19:48 »
 Öncelikle herkese merhabalar. Aracım 2007 model Corolla 1.4 D-4D Terra olup kendisi 378 Bin Km de eski bir sürücü kursu arabasıdır. E bundan dolayı yıllardır hor kullanıldığı için devamlı sorun yaşamaya devam ediyor. Geçmişinde şanzımanı dahi değişmiştir.

Son 1 senedir aracımda P/S uyarı lambası sorunu yaşıyorum. P/S sorunu kış mevsimlerinin soğuk sabahlarında direksiyonumda ağırlaşma, takır takır tekleme kafasına göre sağa sola çekme gibi sorunlar yaşatıyor. Bahar gelince de bir güzel yumuşar kendisi. Düne kadar yumuşaklığı yine son buldu. Arabamın önüne ve arkasına dayanmış birileri, 3 - 4 kere sağ sol yapmam gerektiğinden P/S yeniden ortaya çıktı. Çok narin kendisi kaldıramıyor böyle şeyleri. Arabayı ne zaman bir yokuşa koysam ve 2 araç arasından tam sağ ve tam sol manevra yaparak çıkmaya çalışsam, mutlaka P/S sorunu tekrardan ortaya çıkıyor. Kontağı kapatıp açtığımda lamba kapanıyor tabi. Geçen sene aracı beyinciye götürdüm bir şeyler yaptı hatırlamıyorum tam sorun düzelir gibi oldu. 1-2 hafta sonrasında yeniden başladı. Ayrıca söz konusu takılmaları tırtıklı taşlı yollarda da yapabiliyor.

Şimdi lastiklerimin havasından kaynaklı olamaz daha lastiklerim 2 aylık değil. Bir tek bundan eminim. Sizce bu sorun neyden kaynaklı olabilir?

Okuduğunuz için teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

Corolla 1.4 D-4D Terra P/S Sorunu
« : Temmuz 24, 2018, 13:19:48 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: Corolla 1.4 D-4D Terra P/S Sorunu
« Yanıtla #1 : Temmuz 24, 2018, 14:12:47 »
Geçmiş olsun, sürücü kursu arabası olması sebebiyle zamanında o direksiyon çok sonlara dayanmıştır, haliyle o km.deki bir araçta da bu tarz sorunlar normal. En iyi ihtimal elektrik destekli direksiyonun sigortası, en kötü ihtimal direksiyon sistemindendir. İmkanınız varsa Toyota'dan anlayan Toyota'ya bakan bir ustaya gösterin.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 904 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 24, 2018, 15:23:10 »
Direksiyon sistemi elektrikli olduğu için bahsi geçen sorunu yaşıyorsunuz. İyi bir ustaya direksiyon merkezini ve üst kolon tertibatını kontrol ettirin muhtemel onlarda sorun var .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 25, 2018, 13:30:19 »
Bugün yaklaşık 3 farklı ustaya gösterdim aracımı. Bir tanesi beyinde sorun yok, direksiyon kutusundaki sensör muhtemelen arızalı olduğundan, sen direksiyonu sağa çevirdiğinde bunu beyine iletemiyor kendisi sola çevirmeye çalışıyor dedi. Pek mantıklı gelmedi. Sonra forum içinde bazı yorumları okudum ve direksiyon rölesinde problem olabileceğini yazmışlardı. Ona baktırdım ve başka bir usta '' bu arabanın direksiyon rölesi yok '' dedi. Dedim nasıl yok? Yok dedi. Ona da eyvallah dedim bu sefer başka yere gittim. Vaktinde benim direksiyon kutum arızalanmıştı onu tamir eden kişi direksiyon kutumda sorun olmadığını lakin sorunu anlamam için direksiyon kolonunun tamamen söküp bakmam gerekiyor dedi. Bende tamam dedim cuma günü götürücem 1 günlük işlem olacak. Gelişmeleri sizinle paylaşırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 26, 2018, 18:59:31 »
 Merhaba. Arabamın sorununu hallettim. Meğerse sorun direksiyon motorundaymış. Motoru 750 liraya değiştirdim direksiyon kaymak gibi bir şey oldu adeta sıfır gibi. Yapan ustadan Allah razı olsun dünyaya yeniden geldim.  :alkis: