Gönderen Konu: Matkap tavsiyesi  (Okunma sayısı 4376 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
Matkap tavsiyesi
« : Temmuz 19, 2018, 15:07:09 »
Arkadaşlar evde amatör olarak yaklaşık 20 yıldır  kullandığım Bosch 500w lık matkabımın içindeki dişliyi sıyırmış olması, ve ulaşabildiğim yerlerde o dişliden bulamam nedeniyle yeni bir matkap almak için   ön araştırma içindeyim. Felsefem kaliteli ürün olsun evladiyelik olsun şeklindedir. Tabii ki bu aşamada siz değerli toyota club dostlarının fikrini almamak olmaz dedim.

Amatör olarak kullanacağım, ama elimden bu tür teknik işler  gelir, yani alet edevat elime yakışır kısacası ;)

Aklımdakiler ve onlara karşı düşüncelerimi yazayım, bakalım sizlerin düşüncesi ne olacak.

1- Bosch Gsb 16 re 750w  ( Hayalimdeki matkap)
2- Makita HP1630k 710w  ( Sanki daha küçük, oyuncak gibi)
3- Black&Decker Kr1102k 1100w ( ilk ikisinin yanında daha kalitesiz gibi kalıyor.)
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Toyota Club Türkiye

Matkap tavsiyesi
« : Temmuz 19, 2018, 15:07:09 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • adapazarı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '19
  • 66 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
Ynt: Matkap tavsiyesi
« Yanıtla #1 : Temmuz 19, 2018, 15:58:26 »
Baba mesleğimiz nalburiye hırdavat olduğu için (gerçi 10 senedir yapmıyoruz)ben Bosch u tercih ederdim.mavi seri profesyonel anlamı taşıyor yeşiller amatör
Çıkarım seninle her yola 🚕🚗

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Temmuz 19, 2018, 16:16:05 »
Teşekkür ederim.  Bosch 750w olmasına karşın boştaki devir sayısı 2800devir/dk  ama Makita 710w ve 3200 devir/dk .  Devir sayısının avantajı nerede kullanılır yada bir dezavantajmıdır ?

Sanki Teknoloji Müdürümüz sayın @Alper Sınav (23) 'ın   Makitadan şaşma dediğini duyar gibi oluyorum ya neyse  :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 32 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 19, 2018, 16:47:18 »
Black-Decker kalitesiz bir marka değildir.Bosh'un yeşil serisinden çok çok iyi mavi serisinin belki bir tık altı kalitedir.Keza Makita içinde öyle ve büyük bir güç avantajı var.Bu zor işlerde öne çıkan bir özellik.

Ayrıca ilgilendiğiniz Bosch'un Makitaya göre bir miktar güç avantajı bulunmakta artı olarak yedek parça hususunda aralarında en ulaşılabilir olan Bosch'tur.Bunun haricinde ikisinin arasında pek bir fark yok birbirinin dendi marka ve kalitede sayılırlar. (Tabi bu birazda şans işi çok kaliteli marka alırsınız 1 haftada arızalanır adını şanını duymadığınız marka yıllarca gider)

Tabi bana kalsa (bütçenizi bilmiyorum ama) ev için alacaksanız şarjlı +darbeli  bir alet alın derim.kablo kısıtlayıcılığını ortadan kaldıran pratik bir durum ortaya çıkıyor.
...

Edit: Makitayı eleyin. Darbe özelliği sadece tuğla delmek içinmiş (sert betona gelmez yani). Bosch ise ağır işçilik sınıfı bir makina ve devir ayarı var.Bu sayede biraz el mahareti ile vida bile söküp takarsınız.Bu durumda Bosch ağır hizmet oluşu,yedek parça,devir ayarı (Vidalamada kullanılabilme avantajı) güç gibi kalemlerde direkt fark atıyor.

İkisi haricinde Black Decker güç ve fiyat olarak öne çıkıyor.Sadece ev işleri için kullanılacaksa (yoğun kullanım olmayacaksa) işinizi çok rahat görecek bir makine.Özellik olarakta Makitadan iyi Bosch ile hemen hemen aynı teknik verilere sahip.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 118000
  • Model Yılı: '10
  • 261 kere teşekkür etti
  • 168 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 19, 2018, 17:02:55 »
Bosch mavi seri alın bence.Yedek parçada sıkıntı olmaz,güzel ürün.Bende skıl 550w var geçen yıl 90 tl almıştım fena değil ama bir bosch da değil tabi.Bu ürünler vidalama için hızlı ve büyük geliyor bilmende fayda var
2010 1,6 corolla
2002 1,6-vvt-i Corolla
2001 1,4 astra-f

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Temmuz 19, 2018, 17:23:14 »

Ayrıca ilgilendiğiniz Bosch'un Makitaya göre bir miktar güç avantajı bulunmakta artı olarak yedek parça hususunda aralarında en ulaşılabilir olan Bosch'tur.Bunun haricinde ikisinin arasında pek bir fark yok birbirinin dendi marka ve kalitede sayılırlar. (Tabi bu birazda şans işi çok kaliteli marka alırsınız 1 haftada arızalanır adını şanını duymadığınız marka yıllarca gider)

Tabi bana kalsa (bütçenizi bilmiyorum ama) ev için alacaksanız şarjlı +darbeli  bir alet alın derim.kablo kısıtlayıcılığını ortadan kaldıran pratik bir durum ortaya çıkıyor.

Ayrıca şarjlı ürün olarak  Bosch PSR 10.8 Lİ adlı ürünüm var, çok severek kullandığım bir ürün. Vidalamanın mükemmeliyeti dışında ahşap, sunta, mdf de yeterli ve ince tuğlaları delmede idare edecek seviyede iş görüyor. Yine sağolsun buradaki üyelerin de fikirleri sonucunda alınmıştı. (http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=65910.0)

Bosch mavi seri alın bence.Yedek parçada sıkıntı olmaz,güzel ürün.Bende skıl 550w var geçen yıl 90 tl almıştım fena değil ama bir bosch da değil tabi.Bu ürünler vidalama için hızlı ve büyük geliyor bilmende fayda var

Bahsi geçen Bosch GSB 16 RE    zaten mavi seri bir ürün Mehmet bey.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 19, 2018, 17:54:09 »
Bosh un ilk başta  600 watt yeşil serisini aldık tam bir fiyasko hem çabuk arıza yaptı hem de  düzen tutmadı . Sonuç olarak araştırmalar sonucunda bosch mavi seri profesyonel ürünü aldık .3 Yıl garanti işlemini yaptırdım şuan kullanıyorum kaliteli ürün olduğu belli . Kesinlikle bosch alacaksanız mavi renkteki profesyonel serisini tercih edin derim 
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Temmuz 19, 2018, 19:27:16 »
ben hitachi kullanıyorum memnunum,devalt da iyi diyorlar ancak ben kullanmadım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Temmuz 19, 2018, 21:23:56 »
Üç markadan da kötü ürün almak şans işi.

Ama şu da bir gerçek; Bosch herşeyi üretir/ürettirir ama diğer ikisi sadece elektrikli el aleti üretir. Dewalt, Black&decker markasıdır bu arada.

600 - 700 W  gücündeki matkap betonu rahat deler. Hobi ve tamirat amaçlı yeterli olur. Daha da düşük fiyatlara matkaplar var. Fiyat olarak avantajlı olanı tercih ederdim ben olsam bu markalar içinde.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '16
  • 23 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Temmuz 20, 2018, 10:27:06 »
Ortalık çakmak üründen geçilmiyor. Bunu da göz önünde bulundurun. En populer sitelerde herşeyin çakması belirtilmeden satılıyor. Geçengün makita ve bosch kırıcı delicileri torosa doldurmuş oldukça uygun fiyata satmaya çalışıyorlardı. Aklınızda bulunsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Temmuz 20, 2018, 11:25:06 »
Ben ev isleri icin atlas 600w matkap aldim 5 senedir kullaniyorum. (Gerci cok fazla is yapmiyorum ama isimi goruyor. )( soyle dusundum 4 atlas parasi 1 bosch matkap parasi. Bozulunca yenisini alirim hesabi)
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Temmuz 20, 2018, 15:14:56 »
Ortalık çakmak üründen geçilmiyor. Bunu da göz önünde bulundurun. En populer sitelerde herşeyin çakması belirtilmeden satılıyor. Geçengün makita ve bosch kırıcı delicileri torosa doldurmuş oldukça uygun fiyata satmaya çalışıyorlardı. Aklınızda bulunsun.

Teşekkür ederim. Tanıdık ve popüler bir siteden almaktan başka çaremiz var mı ?

Ben ev isleri icin atlas 600w matkap aldim 5 senedir kullaniyorum. (Gerci cok fazla is yapmiyorum ama isimi goruyor. )( soyle dusundum 4 atlas parasi 1 bosch matkap parasi. Bozulunca yenisini alirim hesabi)

Bu da bir bakış açısı. Saygım var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '15
  • 59 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ağustos 10, 2018, 14:04:54 »
Bosch un mavi rengini alıp kullanabilirsiniz.
Uzun zaman götürüyor
Burası basra değil izmit körfezi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ağustos 10, 2018, 15:05:33 »
Matkap Metabo ve Hitachi tavsiye ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #14 : Ekim 21, 2022, 20:49:33 »
Arkadaşlar şarjlı matkap öneririim duvar her türlü şeyi tamir ediyor ve soruncuz çalışıyor ben çok  memnunum  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Ekim 21, 2022, 21:05:32 »
5 yıllık konuya yorum yazmışsınız ya helal olsun.  Bu arada Bosch GSB 16RE 750 Watt  mavi seri aldım ve oldukça memnunum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #16 : Ekim 21, 2022, 21:30:32 »
Merhaba 8 9 yıldır kullandığım bosch marka şarjlı matkapı hala kullanıyorum benim düşüncem kablolu dan daha iyi  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Ekim 21, 2022, 21:51:21 »
Merhaba 8 9 yıldır kullandığım bosch marka şarjlı matkapı hala kullanıyorum benim düşüncem kablolu dan daha iyi  :)

Aynen  düşüncenize katılıyor ve ben de çok severim akülü Bosch umu. Ama her ikisinin de avantajlı ve dezavantajlı olduğu yerler var malum. Akülü olanın basitliği ve rahatlığı varken, kablolunun da güç ve süreğenliği var.  Yani her ikisinin de lazım olduğu yerler var kısaca.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kişiselleştirmeyelim :)
  • Kilometre: 150
  • Model Yılı: '21
  • 119 kere teşekkür etti
  • 205 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ocak 17, 2023, 16:08:54 »
Yapılacak işe ve duvar tipine göre değişir. Eğer beton delmeniz gerekecek ise profesyonel ürün tavsiye ederim. Ben aldığım ürün Makita HR2470 Kırıcı Delici Matkap. Bosch alacaksanız mavi renkli olan seriden tercih yapmanızı öneririm.
Bir gün dünyaya ait büyük bir derdin olursa Rabbine dönüp, "Benim büyük bir derdim var" deme, derdine dönüp "benim büyük bir Rabbim var" de.
"Ey Toprak ! Rabbim Ben'den Razı Olmadan Bana Sarılma.." "Sövene dilsiz, vurana elsiz olmak gerek"
“Bir kişi Allah'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa, Allah'da O'nu, başkasına muhtaç etmez!"