Gönderen Konu: 1.33 aracımın motor bölümüne kedi yada fare girdi  (Okunma sayısı 1323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 128000
  • Model Yılı: '07
  • 2 kere teşekkür etti
1.33 aracımın motor bölümüne kedi yada fare girdi
« : Haziran 30, 2018, 20:16:56 »
Arkadaşlar bu kış 1.33 life 2017 model aracımın motor bölümüne kedi yada fare girmiş motor bölümü ile kabin arasındaki göğüsün motor tarafındaki sert izolasyon gibi bişey var onu parçalamış resmen boruların altında kalan asıl izolasyona fazla bişey yapmamış 2 3 tane çentik açmış servisi aradım o parçaya 189 tl dediler mecbur değiştirecez artık çünkü resmen parçalamış orayı bu konu hakkında sizlere soracağım şey baktığımda motor alt koruma nın olmadığını gördüm serviste fiyatı 260 tl civarı 20 bin bakımına gidecem taktırmayı düşünüyorum ama bazı soru işaretleri var mesela motor sesinin kabine daha fazla gelmesine sebeb olduğunu söylüyolar doğru mu acaba birde serviste taktıkları koruma demir mi yoksa plastik mi ve son olarak arkadaşlar sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz sizce taktırmalımıyım taktıran arkadaşların kullanıcı deneyimlerini ve diğer arkadaşlarımızın tecrübelerini tavsiyelerini fikirlerini merak ediyorum şimdiden teşekkür ediyorum...

Toyota Club Türkiye

1.33 aracımın motor bölümüne kedi yada fare girdi
« : Haziran 30, 2018, 20:16:56 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: 1.33 aracımın motor bölümüne kedi yada fare girdi
« Yanıtla #1 : Haziran 30, 2018, 23:14:40 »
Öncelikle geçmiş olsun oraya giren hayvan faredir bu gibi durumları bir çok kez duydum hatta daha kötü sonuçlarla karşılaşanlar oldu farenin kabloları kemirmesi sonucu şase yapan ve yanan araçlar duyduk sizde ne olur ne olmaz en kısa sürede detaylı bir kontrol yaptırın tesisatta bir sıkıntı varmı yokmu diye olsun motor alt koruma konusu ise bildiğim kadarı ile yeni çıkan araçlarda ve Toyota da plastik olması lazım benim 93 modelde dahi plastik mantık olarak sadece motor içine hayvan veya yabancı cisim girmesini engellemek ve ağırlıktan tasarruf etmek için tekrar geçmiş
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Temmuz 01, 2018, 02:00:41 »
Öncelikle geçmiş olsun oraya giren hayvan faredir bu gibi durumları bir çok kez duydum hatta daha kötü sonuçlarla karşılaşanlar oldu farenin kabloları kemirmesi sonucu şase yapan ve yanan araçlar duyduk sizde ne olur ne olmaz en kısa sürede detaylı bir kontrol yaptırın tesisatta bir sıkıntı varmı yokmu diye olsun motor alt koruma konusu ise bildiğim kadarı ile yeni çıkan araçlarda ve Toyota da plastik olması lazım benim 93 modelde dahi plastik mantık olarak sadece motor içine hayvan veya yabancı cisim girmesini engellemek ve ağırlıktan tasarruf etmek için tekrar geçmiş

Ümit abi öncelikle geçmiş olsun dileklerin için çok teşekkür ediyorum. Abi plastikten olması daha iyi benim için mantık olarak baktığımızda demir sesi artırabilir ama plastik emer bu yüzdende plastik olması benim için daha iyi. Bide abi şöyle bi durum var motor altı korumayı taktırsam bile eksozun motordan çıkıp arkaya doğru gittiği yer açık kalıyo ora için ne yapabilirim acaba yazdıklarından sonra iyice tırstım borç harç bi araba aldık rabbim herkesi böyle sıkıntılardan korusun inşaallah...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 01, 2018, 08:19:46 »
Muhammed bey yazdıklarım sizi korkutmak için değildi ama olağan durumlar bazı motorlarda hava sirkülasyonu doğru orantıda olması için bazen alt koruma takılmaya biliyor tabiki bu mühendislik çalışma sı olmayablir malzeme yükünü azaltmak ta olabilir ama geçen yıl sıfır Toyota almak için gittiğimizde incelemelerde motor kabutundaki izalasyon kepçesinin olmadığını gördüm ama alt koruma dikkatimi çekmedi keçenin olmamasını motorun soğumasıyla alakalı olduğunu söylemişti satış temsilcisi tabiki hiç inanmadım desem yeridir orijinal de yok ama sonradan takıyorlar hemde serviste yani sizde iyi araştırın ve öyle taktırın + ve - lerine bakın iyi forumlar
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 01, 2018, 09:14:22 »
fareler, özellikle rattus norvegicus adındaki halk arasındaki adı,carcar,cardon şeklinde isimlendirilen sıçan türü akla gelebilecek her şeyi kemirir.kasko sigortalarda fare zararlarına karşıda bir kloz olduğunu hatırlıyorum.eğer sizin kaskonuzda bunu kapsıyorsa zararınızı karşılatabilirsiniz.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Temmuz 01, 2018, 13:36:28 »
fareler, özellikle rattus norvegicus adındaki halk arasındaki adı,carcar,cardon şeklinde isimlendirilen sıçan türü akla gelebilecek her şeyi kemirir.kasko sigortalarda fare zararlarına karşıda bir kloz olduğunu hatırlıyorum.eğer sizin kaskonuzda bunu kapsıyorsa zararınızı karşılatabilirsiniz.

Verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkür ediyorum sizce motor alt koruma yani karter koruma taktırmalımıyım tavsiye edermisiniz bu fare olayından azami korunmak adına tabi bide motor sesi ve hava sirkülasyonuyla ilgili bi problem olur mu sizce şimdiden çok teşekkürler.

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 01, 2018, 13:41:51
Muhammed bey yazdıklarım sizi korkutmak için değildi ama olağan durumlar bazı motorlarda hava sirkülasyonu doğru orantıda olması için bazen alt koruma takılmaya biliyor tabiki bu mühendislik çalışma sı olmayablir malzeme yükünü azaltmak ta olabilir ama geçen yıl sıfır Toyota almak için gittiğimizde incelemelerde motor kabutundaki izalasyon kepçesinin olmadığını gördüm ama alt koruma dikkatimi çekmedi keçenin olmamasını motorun soğumasıyla alakalı olduğunu söylemişti satış temsilcisi tabiki hiç inanmadım desem yeridir orijinal de yok ama sonradan takıyorlar hemde serviste yani sizde iyi araştırın ve öyle taktırın + ve - lerine bakın iyi forumlar

Abi verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Gittiğimde kabut keçesinide taktırmayı düşünüyorum. Hem karter korumayı hemde kabut keçesini taktırmayı düşünüyorum tahminimce bunları ticari sebeblerden kaynaklı koymuyorlar bilgili tecrübeli ve kullanan arkadaşlar inşaallah yazıp birikimlerini paylaşırlarsa ona göre karar verip taktırcam yada taktırmayacam...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 01, 2018, 16:05:36 »
kaput keçesine servislerde 400 tl gibi maliyet çıkıyor diye duydum ancak internet ten 140 tl gibi fiyata  alıp kendileri takanlar oldu.aynı şekilde alt korumada daha uygun fiyata olabilir.fareler istedikleri zaman en küçük deliklerden geçebiliyorlar,bazende alt korumanın üzerinde  ölüp koku yapabiliyorlar,satış temsilcilerinin söylediklerini ciddiye almayın.madem öyle parayı verince hem alt korumayı hem de motor izolasyon keçesini neden takıyorlar? bazen hava dolaşımı,bazen kazada motor düşsün yolcuya bir şey olmasın gibi duruma uygun cevaplar veriliyor.
Tokay Ceritoğlu