Gönderen Konu: Boştayken Motorun Stop Etmesi  (Okunma sayısı 2704 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 3 kere teşekkür etti
Boştayken Motorun Stop Etmesi
« : Haziran 30, 2018, 14:07:19 »
Merhaba. 2010 1.6 benzin+LPG li 62000 km de Corollam var. Yaklaşık 1 sene önce yetkili serviste garanti kapsamında kanisteri değişti. O değişimden sonra hem benzinde hemde LPG de boşta iken araba duracakmış gibi devri düşüyor sonra tekrar çıkıyor.Eğer bu şekilde motor stop etmezse hafif gaza dokununca motor stop ediyor.Özellikle 30-40 dk kesintisiz kullanımdan sonra daha belirgin oluyor. Trafik ışıklarında ve yokuşta kalkarken çok sıkıntı çekiyorum.Arabamın bujileri ve bütün filtreleri yeni değişti.Toyota servis motor aksamında herhangi bir sıkıntı yok LPG ustasına götür dedi.LPG ustasıda bilgisayardan falan kontrol etti herhangi bi sıkıntı yok dedi.2 farklı yetkili servise ve farklı LPG ustasına gösterdim hepsi aynı şeyi söyledi.Sade bir tanesi gaz kelebeğini temizlet bunlar ondan oluyor dedi. Kesin bi sonuç cevap alamadım.Yardımcı olabilecek olan varsa şimdiden teşekkür ederim.

Toyota Club Türkiye

Boştayken Motorun Stop Etmesi
« : Haziran 30, 2018, 14:07:19 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 118000
  • Model Yılı: '10
  • 261 kere teşekkür etti
  • 168 kere teşekkür edildi
Ynt: Boştayken Motorun Stop Etmesi
« Yanıtla #1 : Haziran 30, 2018, 23:04:00 »
Gaz kelebeği için ustalar ne söyledi,temizlettin mi?
2010 1,6 corolla
2002 1,6-vvt-i Corolla
2001 1,4 astra-f

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 30, 2018, 23:15:42 »
Önce akü resetlemeyi deneyin. Ardından da 2-3 gün benzinde kullanın. Bunun sonucunda sorun devam etmiyorsa sıkıntıyı lpg sisteminde arayabiliriz. Devam ediyorsa motorla ilgili kısımdadır. Bunu deneyin ona göre devam ederiz.

Akü resetlemeyi de negatif akü kutup başını çıkaracaksınız. Sonra kontak açıp selektör yapın ki araçtaki statik elektrik de bitsin. 10-15 dakika bekleyip negatif kutbu yerine geri takın ve sıkın. Kontağı açtığınızda ortalama yakıt tüketimin sıfırlanmış olması gerekir. Sonrasında aracı benzinde kullanın tamamen, ilk çalıştırmada 5 dakika civarı kendi kendine çalışsın dokunmayın.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Temmuz 01, 2018, 00:49:13 »
Gaz kelebeği için ustalar ne söyledi,temizlettin mi?
Gaz kelebeğini temizletmedim henüz. Ustalar bunu sökersem eski ayarı tam olmayabilir dediler. Bende cesaret edipte kurcalatmadım. Haftaiçi Yetkili servisi arayıp bilgi aldıktan sonra oraya yaptıracaktım.

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 01, 2018, 00:51:30
Önce akü resetlemeyi deneyin. Ardından da 2-3 gün benzinde kullanın. Bunun sonucunda sorun devam etmiyorsa sıkıntıyı lpg sisteminde arayabiliriz. Devam ediyorsa motorla ilgili kısımdadır. Bunu deneyin ona göre devam ederiz.

Akü resetlemeyi de negatif akü kutup başını çıkaracaksınız. Sonra kontak açıp selektör yapın ki araçtaki statik elektrik de bitsin. 10-15 dakika bekleyip negatif kutbu yerine geri takın ve sıkın. Kontağı açtığınızda ortalama yakıt tüketimin sıfırlanmış olması gerekir. Sonrasında aracı benzinde kullanın tamamen, ilk çalıştırmada 5 dakika civarı kendi kendine çalışsın dokunmayın.

Yarından itibaren söylediklerinizi deneyeceğim. İlk fırsatta sonucu yazarım. Teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 01, 2018, 08:49:09 »
Mutlu bey gereken bilgiyi vermiş ek olarak düzelme olmaz ise aracı yetkili serviste cihaza bağlatarak arıza kaydı varmı sensörler sağlıklı çalışıyormu diye bir baktırınız özellikle hava filtresi üzerinde ki sensörü kontrol edin bide kanister değişiminden sonra olduğunu yazmışsınız kanister öyle kolayca bozulacak bir parça değildir araç ömrü boyunca kullanılan bir parçadır neden değişim yapıldı eğer yeni kanister de hatalı veya eksik bir bağlantı varsa ondan kaynaklı bir durumda olabilir geçmiş olsun
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Temmuz 01, 2018, 11:54:22 »
Mutlu bey gereken bilgiyi vermiş ek olarak düzelme olmaz ise aracı yetkili serviste cihaza bağlatarak arıza kaydı varmı sensörler sağlıklı çalışıyormu diye bir baktırınız özellikle hava filtresi üzerinde ki sensörü kontrol edin bide kanister değişiminden sonra olduğunu yazmışsınız kanister öyle kolayca bozulacak bir parça değildir araç ömrü boyunca kullanılan bir parçadır neden değişim yapıldı eğer yeni kanister de hatalı veya eksik bir bağlantı varsa ondan kaynaklı bir durumda olabilir geçmiş olsun
Kanister garanti kapsamında değişti bazı toyotaları geri çağırdılar bozuk değildi bi sıkıntısı yoktu. Servise söyledim ama ondan kaynaklı böyle bişey olmaz dediler. Servis baktı Arıza kaydı yada herhangi bir sıkıntı yok motorda alakalı dedi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Temmuz 01, 2018, 15:49:55 »
Motordan defilede Kompresyon testi kesin sonucu verir o zaman
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Temmuz 01, 2018, 23:37:15 »
Arkadaşlar bütün gerekli açıklamaları yapmış gaz kelebeğini temizletin iyi bir ustaya aracı bir süre benzinde kullanın ve aynı arıza devam ediyor mu ? Birde 30 40 dk çalıştıktan sonra daha çok yaptığını yazmışsınız araç benzinde rölentide düşme meydana gelmeye başladığında aracı kenara çekip benzin depo kapağını açıp kapatırmısınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Temmuz 02, 2018, 08:56:47 »
Arkadaşlar bütün gerekli açıklamaları yapmış gaz kelebeğini temizletin iyi bir ustaya aracı bir süre benzinde kullanın ve aynı arıza devam ediyor mu ? Birde 30 40 dk çalıştıktan sonra daha çok yaptığını yazmışsınız araç benzinde rölentide düşme meydana gelmeye başladığında aracı kenara çekip benzin depo kapağını açıp kapatırmısınız.
Arkadaşların söylediklerini henüz yapamadım yarın yapıp bikaç gün kullandıktan sonra sonucu buraya yazıcam. Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Temmuz 22, 2018, 10:37:15 »

Bu dediklerinizi yaptım ve bugüne kadar hep benzinde bindim ve benzinde ilk başlarda rölanti biraz düzensizdi ama şimdi hiçbir sıkıntı yok. Tekrar park halindeyken gaza aldım 1-2 dk bekledikten sonra ani gaz verdim ve motor tekrar durma noktasına geldi ayağımı gazdan çektikten sonra motor çalışması normale döndü ama yine aşırı şekilde dalgalanmalar devam ediyor gazdayken. Bu sorunların hepsinin gaz sisteminden olduğunu biliyorum artık. Hava filtresi yeni değişti. Acaba enjektörlerden olabilir mi ? Gaziantepte tavsiye edebileceğiniz otogaz ustası varmı ? Teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #10 : Temmuz 22, 2018, 15:50:38 »
Bu dediklerinizi yaptım ve bugüne kadar hep benzinde bindim ve benzinde ilk başlarda rölanti biraz düzensizdi ama şimdi hiçbir sıkıntı yok. Tekrar park halindeyken gaza aldım 1-2 dk bekledikten sonra ani gaz verdim ve motor tekrar durma noktasına geldi ayağımı gazdan çektikten sonra motor çalışması normale döndü ama yine aşırı şekilde dalgalanmalar devam ediyor gazdayken. Bu sorunların hepsinin gaz sisteminden olduğunu biliyorum artık. Hava filtresi yeni değişti. Acaba enjektörlerden olabilir mi ? Gaziantepte tavsiye edebileceğiniz otogaz ustası varmı ? Teşekkürler.

Maalesef usta bilgim yok.
Montajdan kaynaklanabileceği gibi, eskiyen enjektör ya da regülatörden de kaynalanabilir. Lpg ayarının aşırı bozukluğundan da olabilir.
Eğer lpg takılalı 60 bin km. Den fazla olduysa enjektör regülatör değiştirmekte fayda var.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Temmuz 22, 2018, 16:47:14 »
Maalesef usta bilgim yok.
Montajdan kaynaklanabileceği gibi, eskiyen enjektör ya da regülatörden de kaynalanabilir. Lpg ayarının aşırı bozukluğundan da olabilir.
Eğer lpg takılalı 60 bin km. Den fazla olduysa enjektör regülatör değiştirmekte fayda var.
ilk bakışta enjektör hatası gibi görünüyor kendiniz kontrolünü yapabilirsiniz enjektörlere giren hortumları araç çalışır durumda kargaburnu pense ile tek tek sıkarak deneyin sıktığınızda eğer motorda değişim olmuyorsa o hortumun bağlı olduğu göz hatalıdır dip gaz yapıp bıraktığınızda eğer kesiklik yapıyorsa enjektörler düşünülür tabiki tek başına kesin sonuç vermez oksijen sensörü boğaz kelebeği konum sensörü manifold contası ve en son kompresyon testi kesin sonucu gösterir Gaziantep te usta bilmiyorum ama İskenderuna yolunuz düşerse sanayide uzman Toyota Ahmet usta var kesin sonucu size iletir ve LPG ustası Vahit usta ( namıdeğer doktor ) sorununuzu kesin çözüm verirler geçmiş olsun

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 22, 2018, 16:54:03
Ek olarak LPG filtresi en son ne zaman değişti LPG ile yol alırken çekiş gaz yeme durumu nasıl
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Temmuz 22, 2018, 18:54:32 »
Gaz sistemi takılalım 45000 km falan oldu. Gaz filtresi değişeli 10000 km oldu. Çekişte biraz performans düşüklüğü var. Kiliste görev yapıyorum eğer buralarda bi çözüm bulamazsam çekinmem iskenderuna kadar gelirim. Teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Temmuz 22, 2018, 22:47:38 »
Gaz sistemi takılalım 45000 km falan oldu. Gaz filtresi değişeli 10000 km oldu. Çekişte biraz performans düşüklüğü var. Kiliste görev yapıyorum eğer buralarda bi çözüm bulamazsam çekinmem iskenderuna kadar gelirim. Teşekkürler.
hocam yeriniz yakınmış gelebilirsiniz isterseniz geldiğinizde eğer müsait olursam işte olmazsam seve seve yardımcı olurum özel msj veya buradan yazarsanız gelirim zaten geleceğiniz yol üzerinde oturuyorum ama ilk önce LPG filtresini değiştirerek denemenizi rica edecem sizden çünkü bazı filtreler çabuk tıkanma yapıyor buda devirdee dalgalanmaya ve hatta hiç lpg ye geçmeyebiliyor veya stop edebiliyor benimde başıma geldi
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #14 : Temmuz 23, 2018, 14:13:26 »

Bence sıkıntınız tamamen gaz ayarının çok kötü olmasından. Şu AFR ayarı yapanlar da işinizi çözer aslında. Ya da lpg kitinin kablosunu alıp forumdaki konuya bakıp öğrenerek kendiniz ayar yapacaksınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Temmuz 24, 2018, 09:24:28 »
hocam yeriniz yakınmış gelebilirsiniz isterseniz geldiğinizde eğer müsait olursam işte olmazsam seve seve yardımcı olurum özel msj veya buradan yazarsanız gelirim zaten geleceğiniz yol üzerinde oturuyorum ama ilk önce LPG filtresini değiştirerek denemenizi rica edecem sizden çünkü bazı filtreler çabuk tıkanma yapıyor buda devirdee dalgalanmaya ve hatta hiç lpg ye geçmeyebiliyor veya stop edebiliyor benimde başıma geldi
Teşekkürler gelirsem sizinle iletişime geçerim. Filtreyi değiştirip deniycem.