Gönderen Konu: Baskı Balata Değişimi Sonrası Gelen Ses  (Okunma sayısı 9297 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '09
  • 82 kere teşekkür etti
  • 40 kere teşekkür edildi
Baskı Balata Değişimi Sonrası Gelen Ses
« : Haziran 29, 2018, 10:42:49 »
2 gün önce baskı balatanın değişimi için aracımı servise bırakmıştım. Daha önceden şanzıman giriş çıkış bilyelerinde uğultu sesi de vardı ama neredeyse hiç duyulmuyordu, yok denecek kadar azdı. Ustayla görüştüm eğer uğultu sesi artmadıysa giriş çıkış bilyelerini değiştirmene gerek yok dedi ve bende onay vererek baskı balata bilye (debriyaj seti) değişimini yaptırdım. Dün aracımı iş çıkışı saat 6'da ancak alabildim. Servisten ayrıldıktan 1 kilometre sonra aracımda inanılmaz bir uğultu ve hırlama sesi duydum ve hemen servise geri döndüm. Sadece servis müdürü varmış, sorunu anlattım. O da hemen servis formenini aradı ve usta servise gelerek aracı test ettik. Sıkıntının şanzıman giriş çıkış bilyelerinde olduğunu söyledi. Ben aracı servise verdiğimde böyle bir sorun yoktu demem üzerine ise eski balatan tam kavrama yapmadığı için o sesi çok az alıyordun, şimdi balata değiştiği için tam kavrama yapıyor ve bu sesi daha net duyuyorsun dedi. Çözüm ne olur dedim, şanzıman açılıp bilyeler değişecek dedi. Böyle birşey mümkün mü? Bana akıl karı gelmedi. Bu saatten sonra ne yapmalıyım? Yardımcı olabilir misiniz?
2007 Model Avensis 1.6 Elegant
1998 Model Corolla 1.6 Special GLİ
1998 Model Corolla 1.6 XEİ
2009 Model 1.6 E14 Corolla Elegant

Toyota Club Türkiye

Baskı Balata Değişimi Sonrası Gelen Ses
« : Haziran 29, 2018, 10:42:49 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
Ynt: Baskı Balata Değişimi Sonrası Gelen Ses
« Yanıtla #1 : Haziran 29, 2018, 14:28:47 »
Usta doğru söylemiş lakin değişim öncesi yapılan yol testinde o sesin artabileceği konusunda uyarması gerekirdi, geçmiş olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 82 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Haziran 29, 2018, 14:39:34 »
Usta doğru söylemiş lakin değişim öncesi yapılan yol testinde o sesin artabileceği konusunda uyarması gerekirdi, geçmiş olsun.

Çok sağol Ufuk Abi. Aynen bende çok kızdım. Önce ses artmadıysa gerek yok dedi, şimdi de değişmesi gerekiyor dedi. Bende emin olamadığım için yazdım. Servis müdürü geldiğinde direk bana gel, parça ve işçilikte gereken tüm kolaylığı sağlayacam dedi, bakalım görecez. Bir de bişi sorcam abi, baskı balata değiştiğinde şanzıman yağı da değişmez mi?  Benimki değişmemiş, gerek yok dediler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #3 : Haziran 29, 2018, 14:47:21 »
Dikkat etmen gereken konu şanzıman rulmanlarında xxxxx-Wxxxx şeklinde parça numarasına sahip olan ürünler kullanıldığında sorun kısa sürede tekrarlıyor, hatta yanlış hatırlamıyorsam @tuncay sahin (6765) abi d ebu konuda muzdaripler arasındaydı,

Şanzıman yağı temiz ise debriyaj değişimi ile birlikte değişmesine gerek yok, bir de yetkili servisin kullandığı ürünün litresi yaklaşık 90₺ (piyasada en kalitelisi yarısından daha ucuz), müşteriyi ürkütmemek için toleranslı davranabiliyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 118000
  • Model Yılı: '10
  • 261 kere teşekkür etti
  • 168 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 30, 2018, 00:24:36 »
Bu ses tüm E14 lerde var mı? 

Nasıl bir ses ki bu ses?
2010 1,6 corolla
2002 1,6-vvt-i Corolla
2001 1,4 astra-f

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 82 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Temmuz 23, 2018, 15:28:28 »
Dikkat etmen gereken konu şanzıman rulmanlarında xxxxx-Wxxxx şeklinde parça numarasına sahip olan ürünler kullanıldığında sorun kısa sürede tekrarlıyor, hatta yanlış hatırlamıyorsam @tuncay sahin (6765) abi d ebu konuda muzdaripler arasındaydı,

Şanzıman yağı temiz ise debriyaj değişimi ile birlikte değişmesine gerek yok, bir de yetkili servisin kullandığı ürünün litresi yaklaşık 90₺ (piyasada en kalitelisi yarısından daha ucuz), müşteriyi ürkütmemek için toleranslı davranabiliyorlar.

Ufuk Abi bu hafta içinde servise gideceğim. Şanzıman rulmanları değişecek biliyorsun ancak araçta başka sıkıntılarda baş göstermeye başladı. Şöyle ki;
1- Vites geçişleri berbat, özellikle 1 den 2'ye, 2'den 3'e bazen de 3'den 4'e vites değiştirdiğimde debriyaj pedalından ayağımı çeker çekmez küt diye bir ses geliyor.
2- Araç durduğu yerde bile sol tarafta motor bölümünde parçalar titreyerek çalışıyor özellikle ısındığında yapıyor bu sesi traktör gibi çalışıyor desem yeridir. Sanki motor kulağında falan bir sorun olur ya, hemen hemen öyle.
3- Daha 500 km. sonra debriyaj sertleşti ve ve pedal yukarıdan kavrama yapmaya başlıyor. Geri geri ilk hareket ettirdiğimde sanki baskı balata bitikmiş gibi gelen ses geliyor aracımda. Acaba baskı balata değişimde bi hata mı yapıldı montaj falan ne gibi bir sıkıntı olabilir? Daha 10.000 km bile geçmemişken balatanın bu hale gelmesinin sebebi ne olabilir? Bir önceki baskı balatayı 138.000 km kullandım. Bir anormallik olduğu kesin ama bunu servise nasıl kabul ettirebilirim?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #6 : Temmuz 23, 2018, 15:54:42 »
Ufuk Abi bu hafta içinde servise gideceğim. Şanzıman rulmanları değişecek biliyorsun ancak araçta başka sıkıntılarda baş göstermeye başladı. Şöyle ki;

1- Vites geçişleri berbat, özellikle 1 den 2'ye, 2'den 3'e bazen de 3'den 4'e vites değiştirdiğimde debriyaj pedalından ayağımı çeker çekmez küt diye bir ses geliyor.

2- Araç durduğu yerde bile sol tarafta motor bölümünde parçalar titreyerek çalışıyor özellikle ısındığında yapıyor bu sesi traktör gibi çalışıyor desem yeridir. Sanki motor kulağında falan bir sorun olur ya, hemen hemen öyle.

3- Daha 500 km. sonra debriyaj sertleşti ve ve pedal yukarıdan kavrama yapmaya başlıyor. Geri geri ilk hareket ettirdiğimde sanki baskı balata bitikmiş gibi gelen ses geliyor aracımda.

Acaba baskı balata değişimde bi hata mı yapıldı montaj falan ne gibi bir sıkıntı olabilir? Daha 10.000 km bile geçmemişken balatanın bu hale gelmesinin sebebi ne olabilir? Bir önceki baskı balatayı 138.000 km kullandım. Bir anormallik olduğu kesin ama bunu servise nasıl kabul ettirebilirim?

Bahsettiğin sorunlar eğer abartı değil ise bence vakit kaybetmeden servisin yolunu tutmalısın :)